Капчиња јорган: идеи со фотографии и лесен чекор по чекор

 Капчиња јорган: идеи со фотографии и лесен чекор по чекор

William Nelson

Крчените прекривки сигурно ве тераат да размислувате за позанаетчиски стил на јорган или ќебе, па дури и вашата баба поминува часови со капчиња во раката, растејќи и растејќи како што минуваат часовите!

јорганот со капчиња е еден од оние кои никогаш не излегуваат од мода, бидејќи ракотворството секогаш се обновува во комбинации, шевови и употреби, одлично се вклопува со новите и модерни стилови. На крајот на краиштата, тие се двојно корисни: да не загреат и да ја направат куќата постилска и пријатна.

Затоа денес ви донесуваме објава само со најинтересните јоргани со капчиња , за речиси сите стилови, од најрустикалните до оние кои сакаат помодерен тон.

За оние кои веќе знаат да капат, време е да го изгубите стравот од поголеми проекти и да почнете да ја користите оваа рачна уметност за украсување вашиот дом! За оние кои се потполно почетници, издвојуваме неколку совети за да почнат да разбираат како да ја изберете вашата графика, конецот, иглата и типот на јорганот како додаток, се разбира, на нашата традиционална фотогалерија со различни видови проекти - некои дури и со графика и упатства. Искористете ја можноста да ги откриете нашите популарни написи за капчиња, завеси за капчиња и капчиња.

Одделете ја вашата врвка и куката за капчиња и следете не во оваа супер специјална објава!

Прв чекор: избирање видот на работа во капчиња и надезени

Во нашата галерија со слики ќе видите дека кај јорганите има неколку форми, типови линии, шевови и дезени кои можат да се направат. Не сите работи со капчиња се разноврсни како облеката, на пример.

Ова е предност, бидејќи го зголемува типот на материјали и графики што можете да ги користите при изработката на вашиот јорган.

Изборот на бои и шаблоните дури можат да станат проблем со толку многу опции! За почетници во уметноста, пристапете чекор по чекор до капчиња.

Втор чекор: како да изберете идеална нишка за вашата работа

Ниците за капчиња се направени од волнени нишки, памук или акрилик извиткани заедно, при што бројот на конци директно се меша со дебелината на врвката и неговите можности за употреба.

За подебели конци, капчињата не добиваат толку сложеност, бидејќи се ограничени на едноставни шевови и лесно. Ова не значи дека вашата работа ќе биде едноставна и досадна! Со вистинскиот модел, капчињата направени со почетни конци се шарм!

За пофините линии, можностите за шевови и дизајни се зголемуваат, но исто така го зголемуваат напорот и часовите на работа потребни за нивно изработка. Има предности и недостатоци за секој тип на конец.

Трет чекор: Правилната игла за вашиот конец

Откако ќе ја изберете конецот, можете да ја побарате вашатасовршена игла. Интересно е прво да се избере конецот бидејќи повеќето производители ја ставаат големината на иглата означена за секоја нишка на задната страна од нејзиното пакување. Секогаш е добро да ги имате овие индикации бидејќи некои нишки едноставно не можат да се префрлат напред-назад со игла која е премногу ситна или премногу дебела.

Вистинската игла прави вашата работа да работи поудобно и влијае на типот на бод што ќе можете да го направите: подебелите игли го оставаат шевот поотворен додека потенките го затегнуваат шевот, идеален за оние кои сакаат да дадат многу детали!

Четврти чекор: целосен јорган x крпеница јорган

Јорганите од крпеница не станаа познати без добра причина: тие се полесни за правење бидејќи му дозволуваат на својот занаетчија да произведува на секакви места и лесно се носат од едно место до друго. Зошто? Едноставно, јорганот е направен во поделба на мали или средни квадрати кои се зашиени на крајот.

А, и не работи само со капчиња, сигурно сте виделе и други модели направени со капчиња околу остатоци од ткаенина во познатиот стил на крпеница!

Целиот јорган е потежок за транспортирање бидејќи тоа е целата работа, без каква било поделба. Ова во никој случај не ја намалува нивната убавина. Тие исто така изгледаат многу убаво, но може да бараат некој видсила да носиш сè, особено ако е двоен јорган!

Сега да! Започнување на вашиот капчиња јорган:

Со сите овие почетни чекори, време е да го започнете вашиот јорган за капчиња ! Одвојуваме супер-објаснувачка видео лекција со модел на јорган со капчиња со крпеница за да научите чекор-по-чекор, од првичниот дизајн до времето кога ќе ги соберете сите квадрати и ќе го ставите јорганот на креветот !

Гледајте го ова видео на YouTube

Галерија со 50 фотографии од капчиња јоргани за да го промените ликот на вашиот занает

По овие првични совети, погледнете ја галеријата со слики само со јоргани направени со капчиња за да се инспирирате и веќе да го испланирате вашиот следен занает!

Слика 1 – Неколку дезени во иста линија сошиени заедно.

Слика 2 – Едноставен шев капчиња јорган со дебел канап.

Слика 3 – Јорган од канап со цвеќиња во различни форми и бои да одговара на пошарена средина.

Слика 4 – Јорган со дебел канап и различни насоки и текстури.

Слика 5 – Обоени квадрати заедно на темна позадина за посовремен стил.

Инспирирајте се од овој графички шаблон!

Слика 6 – Јорган со темна врвка за потрадиционален и трезен изглед на вашата спална соба.

Слика 7 – Најубавите прекривкибоите можат и да дадат поромантична атмосфера на околината!

Слика 8 – Тие се одлични за да и дадат поубав дизајн на вашата постелнина.

Слика 9 – Тие работат дури и за оние кои сакаат да и дадат на својата соба потемен изглед! Еве една графика за да ширите черепи на вашите занаети!

Инспирирајте се од овој графички шаблон:

Слика 10 – Обоени линии за да се даде повеќе живот на сивата работа со едноставен бод.

Слика 11 – Варијации на сина базен за оние што го сакаат морето.

Слика 12 – Модел со обоени линии во големо дело.

Слика 13 – Цвеќиња во мали квадрати зашиени на јорган со големина на вашиот кревет.

Слика 14 – Еднобојна за обложување на сензацијата што го даваат текстурите на шевовите.

Слика 15 – Обоени дијаманти за повеќе циркуски стил. 3>

Слика 16 – Половина јорган само за украсување на креветот.

Слика 17 – Супер деликатни шевови и цртежи на овој шуплив јорган.

Слика 18 – Перници или перничиња кои одговараат на вашиот јорган.

Исто така види: Декорација со блинкери: 65 идеи и како да го направите тоа

Слика 19 – Друг модел со малку цвеќиња.

Слика 20 – Максиманта да си ја направите дома со свои раце!

Слика 21 – Работа со капчиња за украсување нацентарот на креветот.

Слика 22 – Јорган во вашата омилена боја и многу топол за спиење заштитен од студ.

Слика 23 – Друга шарена геометриска шема: шестоаголници со графикон за да ги направите дома.

А сега видете го графиконот шаблон:

Слика 24 – Моделите со шупливи празнини работат многу добро со обоен лист одоздола

Слика 25 – Шарена прекривка за да одговара на декорацијата на собата со детскиот кревет.

Слика 26 – Покрај изгледот на рачно изработен производ , јорганот со капчиња успева да ја направи вашата околина попријатна.

Слика 27 – Уште една половина јорган за украсување на вашиот кревет.

Слика 28 – Модел со чипка за да се стави на креветот.

Слика 29 – Пола и пол триаголници!

Слика 30 – Дебела канап за да му даде повеќе текстура на вашето ќебе.

Слика 31 – Шуплива боја Прекривките работат и со неутрални чаршафи во позадина!

Слика 32 – Линии во целосна боја или мешани за да можете да ја изберете онаа што ја сакате.

<0 0>

Слика 33 – Неколку видови жици во различни текстури за да му дадат поголема личност на вашиот јорган.

Слика 34 – Завршување со реси!

Слика 35 – јорганот со капчиња е исто така одличен заповеќе рустикален амбиент.

Слика 36 – Шеврон стил со графика и видео.

Проверете ја табелата:

Исто така види: Како да се исчисти blindex: материјали, чекор по чекор и грижа

Видео на англиски, но за да видите како е направен шевот на графиконот:

Гледајте го ова видео на YouTube

Слика 37 – Екстра тенка линија за покривка од чипка во невестински стил.

Слика 38 – Големи ленти на бои.

Слика 39 – Половина јорган со обоени квадрати во плетење или капчиња.

Слика 40 – Половина јорган за оние кои сакаат цвеќиња.

Слика 41 – Да се ​​покрие само половина од креветот со дебел канап.

Слика 42 – Чипка и за селски стил! Со многу сличен графички модел.

И можете да ја погледнете оваа графика со сличен модел.

Слика 43 – Топло и пријатно спиење јорган, а потоа обложете го креветот со стил.

Слика 44 – Супер шарени квадрати за да го истакнете креветот во декорот на спалната соба.

Слика 45 – Сива основа што одговара на собата и обоени полка точки за да се подигне расположението!

Слика 46 – Друга чипка- прекривка во стил.

Слика 47 – Прекривките со капчиња одлично се комбинираат со минималистички и современ стил.

Слика 48 – чипкаст деликатес во спалната соба.

Слика 49 – Супер шарена воквадрати со цвеќиња.

Слика 50 – Сет со навлаки за перници

Упатства чекор по чекор за подобрување на вашиот капчиња јорган

Во неколку модели на јоргани гледаме употреба на мотиви, обично во квадратен формат. Мотивите се користат во неколку парчиња и тука можете да научите како да ги изработите:

01. Квадратен мотив со капчиња

Погледнете го ова видео на YouTube

02. Мини мотив за капчиња

Гледајте го ова видео на YouTube

03. Шестоаголен мотив со капчиња

Гледајте го ова видео на YouTube

04. Квадратен мотив за капчиња и како да се приклучите

Гледајте го ова видео на YouTube

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.