Капчиња тепих за врата: како да го направите, совети и фотографии за инспирација

 Капчиња тепих за врата: како да го направите, совети и фотографии за инспирација

William Nelson

Каде што има врата, таму е, капчињата, подготвена да ги пречека и дочека оние што ќе пристигнат. Разновиден и полн со можности, капчињата за врата може да ви биде одлична можност да ги откриете вашите подароци и таленти за занаетчиство.

Затоа, во овој пост донесовме инспирации и многу совети како да направите капчиња килим, дури и ако сеуште сте почетник во техниката. Дојдете да видите!

Совети за правење капчиња патос за врата

  • Под капчиња за врата може да добие различни форми, како правоаголна, квадратна, па дури и класична форма на полумесечина. Изберете ја онаа што најмногу одговара на стилот на вашата декорација.
  • Боите на капчињата треба да се усогласат и со елементите кои веќе постојат во околината. Следете ја оваа палета и направете хармонична средба меѓу боите.
  • За изработка на килими, идеално е да користите дебели конци со поголема отпорност. Затоа, најпогодна е низата. Покрај тоа што е поиздржлив, канапот обезбедува и поголема стабилност на тепихот, спречувајќи го да не се натрупува или да не биде на место.
  • Ако сте почетник, знајте дека е многу важно да користите соодветни игли за големината на вашата кука за капчиња.линија. Генерално, подебелите нишки бараат подеднакво дебели игли и обратно. На овој начин се олеснува работата, а крајниот резултат е уште повеќеубава.
  • Уште еден совет за почетници: претпочитајте едноставни и основни шевови со капчиња, како што се шевовите со синџир и едно капчиња, ова е еден од главните шевови за правење килими.

Како да направи капчиња патос за врата

Подготвени сте да ги извалкате рацете? Или подобро, на иглите? Потоа следете ги упатствата подолу и научете како да направите патос за врата од капчиња.

Запомнете дека, покрај тоа што е одлично хоби за украсување на куќата, капчињата можат да станат и извор на дополнителен приход. Дали сте размислувале? Уште една добра причина да се посветите на часовите и да ги научите сите упатства. Проверете:

Каклани килими за едноставна правоаголна врата

Какланиот тепих во правоаголен формат е еден од најосновните и најразновидните килими што постојат. Служи за сите видови врати, од бањи до влезна врата. Вашата единствена работа е да ја вклопите подлогата на големината на вратата. Следното упатство носи едноставен и лесен чекор по чекор, совршен за оние кои почнуваат сега со капчиња, проверете го.

//www.youtube.com/watch?v=l2LsUtCBu78

Кроше за душек за врата од тепих полумесечина

Уште една класика во светот на патосниците за врата е моделот полумесечина. Одличен е за оние кои сакаат тркалезна форма и ценат покласичен и романтичен стил на декорација. Проверете како да плетете подлога за врата од половина месечина подолу:

Погледнете го ова видеона YouTube

Каклани тепих за влезната врата

А сега за капчиња тепих со познатата фраза „Бем Виндо“? Тоа е идејата на следниот туторијал. Поентата што се користи е фантазијата. Само погледнете го туторијалот и научете како да го направите тоа.

Гледајте го ова видео на YouTube

Кипим со капчиња за лесна врата

Ова е уште еден од тие лесни упатства, совршени за оние кои учат капчиња и сè уште се чувствуваат малку изгубено среде толку многу шевови и графики. Гледајте го видеото и почнете да го правите вашиот тепих уште денес:

Гледајте го ова видео на YouTube

Каклан килим за врата со фенси шевови

Ако веќе сте малку повеќе запознаени со капчињата, тогаш можете да се впуштите во упатството подолу. Донесува капчиња тепих за вратата, сите направени во фантастичен бод. Конечниот резултат е модерен и многу убав. Погледнете како да го направите тоа:

Погледнете го ова видео на YouTube

Каклани тепих за вратата од бањата

Не би можело да изостане капчиња тепих за вратата од бањата, се согласувате? Затоа го донесовме следниов туторијал. Ве учи на модел на сиров жичан килим, супер убав, отпорен и кој може да се пере без страв. Проверете го чекор по чекор:

Гледајте го ова видео на YouTube

Подолу погледнете ги 30-те идеи за патосници за врати од капчиња и инспирирајте се да направите свои модели.

Слика 1 – Тепихкапчиња за влезната врата во суров тон што одговара на бохо декорацијата на ходникот.

Слика 2 – Капчиња за вратата на полумесечината со акцент на финишот од реси.

Слика 3 – Каклан килим за влезна врата. Шармот овде е во дизајнот на влечките.

Исто така види: Декорација на детска забава: чекор по чекор и креативни идеи

Слика 4 – Каклан килим за квадратна врата во едноставен и лесен модел за изработка.

Слика 5 – Рустикалниот допир е врв на овој мал капчиња тепих за вратата.

Исто така види: Занаети со капачиња од шишиња: 51 идеја, фотографии и чекор по чекор

Слика 6 – Заоблени рабови и две бои за да избегаат од стандардниот формат на капчиња патосници за врати.

Слика 7 – Плоча за врата од капчиња направена од природни влакна: отпорна и лесна за чистење .

Слика 8 – Што е со виножито на влезот во вашата куќа?

Слика 9 – Каклан килим за тркалезна врата: не е толку вообичаена, но сепак опција!

Слика 10 – А сега една целосна верзија во боја?

Слика 11 – Фразите и пораките се секогаш добредојдени за печат на капчињата за влезната врата.

Слика 12 – Плок за капчиња во иста боја како столот.

Слика 13 – Земјен тон и реси за капчињата на влезната врата .

Слика 14 – галење за добредојдедоволно!

Слика 15 – Нежни бои за осветлување на капчињата за квадратната врата.

Слика 16 – Темните тонови откриваат помалку нечистотија.

Слика 17 – Што е со сега квадратна и црна капчиња патос за врата?

Слика 18 – Правоаголен капчиња тепих со различни бои и текстури.

Слика 19 – Каклан килим за влезна врата во конец: класика!

Слика 20 – Спирала во капчиња тепих.

Слика 21 – Дали сакате модерна верзија на капчиња тепих за вратата? Затоа инвестирајте во сиво.

Слика 22 – Половина од портокалот.

Слика 23 – Точки во боја на влезот во куќата.

Слика 24 – Инспирирајте се од оваа капчиња душек за врата со цвеќиња.

Слика 25 - и оваа има цвеќиња, но на зелена позадина за да се обезбеди контраст.

Слика 26 – За минималистите, бел капчиња тепих за врата.

Слика 27 – Нежен и романтичен: прекрасна капчиња инспирација за вратата од дневната соба.

Слика 28 – Патник за врата за еднокреветна соба: вистинскиот тип за почетници.

Слика 29 – Каклан килим за врата од бања, дневна соба, спална соба и каде и да посакате!

Слика 30 –Капчиња тепих за една врата во нијанси на сина и црна.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.