Клима уред што создава бучава: главни причини и како да го избегнете тоа

 Клима уред што создава бучава: главни причини и како да го избегнете тоа

William Nelson

Кога клима уредот прави бучава, првото нешто што ви паѓа на ум е дека уредот е дефектен.

И ова всушност може да биде една од причините за бучавата. Но, во многу други времиња, бучавата во климатизацијата може да доаѓа од нешто едноставно, како што е нечистотија или опструкција на некој предмет.

Затоа, пред да повикате техничка помош, проверете ја оваа објава за причините и решенија за проблемот.Бучен клима уред.

Бучен клима уред: причини и решенија

Нечистотија

Првото нешто што треба да го барате во бучниот клима уред е присуството од прашина и нечистотија во уредот, особено на филтерот.

Постојаното функционирање на уредот и недостатокот на одржување резултираат со вишок остатоци во филтерот, што на крајот ја загрозува ефикасноста на уредот и фаворизира појавата на звуци.

Затоа отстранете го филтерот, исчистете го и вратете го на своето место. Потоа вклучете го уредот и проверете дали бучавата сè уште трае.

Попречување од предмети

Иако не е многу вообичаено, може да се случи некој мал предмет да се заглави во решетката за климатизација и на тој начин да заврши нагоре предизвикувајќи бучава.

Инсектите исто така може да се заглават во решетката и да предизвикаат бучава. Затоа, проверете го уредот и, доколку најдете некоја пречка, отстранете го.

Олабави деловиили истрошени

Друга причина поради која клима уредот прави бучава се лабавите и/или истрошените делови.

Исто така види: Планирана канцеларија: совети за составување на вашите и 50 фотографии за украсување

Ударот, на пример, може да предизвика деловите да се олабават и да почнат да испуштаат звуци .

Недостигот од одржување е уште еден проблем. Без соодветна грижа, деловите може да се истрошат и неизбежно да предизвикаат бучава во клима уредот.

Во овие случаи, препораката е да се повика специјализиран техничар за да се процени состојбата на деловите и да се направат потребните поправки и замени.

Мрежа

Мрежата на единицата за климатизација има тенденција да задржува прашина и друга нечистотија и, доколку не се чисти периодично, може да предизвика и чудни звуци во клима уредот.

Решението, како што може да замислите, е прилично едноставно. Само извадете ја решетката и исчистете ја.

Меѓутоа, важно е да бидете внимателни кога ја враќате решетката на место, бидејќи лошо наместеното парче може да резултира и со бучава во клима уредот.

Фаиринг

Ако бучавата што доаѓа од вашиот клима уред е слична на звуците од пукање, тогаш проблемот најверојатно доаѓа од облекањето.

Ова се должи на ефектот на проширување во структурата што го покрива уредот. Акумулацијата на нечистотија во внатрешноста на климатизерот го спречува минувањето на воздухот, зголемувајќи ја температурата и внатрешниот притисок.

Резултатот на ова се звуците на пукање кои почнуваат дасе случи на уредот. Уште еднаш, чистењето е од суштинско значење за да се гарантира издржливоста и ефикасноста на клима уредот.

Неправилна инсталација

Неправилно извршената и неправилна инсталација, исто така, има тенденција да предизвика бучава во климатизерот, особено кога уредот е нерамномерен.

Ова се случува затоа што, неизбежно, клима уредот ќе доживее вибрации и ова „движење“, пак, создава бучава.

Неправилна инсталација на цевководот за климатизација исто така може да предизвика бучава.

Овој тип на проблем обично се забележува неколку дена по инсталацијата. За да се уверите во неправилна инсталација, врвот е да ги ставите рацете на страната на уредот. Ако почувствувате ненормални вибрации, тогаш постои голема шанса клима уредот да е погрешно инсталиран.

Решението, во двата случаи, е да се јавите кај техничарот одговорен за инсталацијата и да побарате поправка.

Флуид

Сега, ако забележите дека бучавата од климата е придружена со недостаток на ладење, тогаш најверојатно проблемот доаѓа од течноста за ладење на уредот или, подобро кажано, од протекување.

Во овој случај, потребно е да побарате посета од техничар за замена и поправка на деловите.

Мотор

Ако веќе сте владееле надвор од сите претходни можности, знајте дека проблемот со климатизацијата што прави бучава може да доаѓа од моторот.

Една од причините енедостаток на подмачкување на деловите на моторот, но може да претставува и покомплексен проблем.

Затоа е важно да го исклучите уредот за да не го влошите проблемот и да повикате техничка помош.

Компресор

Друг чест проблем е компресорот за климатизација што прави премногу бучава. Кога тоа ќе се случи, покрај непријатниот шум, уредот ја губи ефикасноста и престанува да ја аклиматизира околината како што треба.

За жал, во овој случај, нема многу што можете да направите, освен да повикате техничка помош. Направете го тоа што е можно поскоро за да избегнете поголеми проблеми.

И додека техничарот не доаѓа, држете го уредот исклучен.

Време на употреба

Со текот на времето е Нормално и очекувано е секој електронски уред да почне да откажува и да не функционира. Не би било поинаку со клима уредот.

Времето на користење се меша со капацитетот за ладење на уредот, како и присуството на други дефекти кои на крајот предизвикуваат бучава.

Овој тип на ситуација е уште почест кога одржувањето е лошо. Затоа, ако вашиот уред веќе има неколку години живот и е бучен, јавете се на техничка помош за да ги потврдите можните причини и дали вреди да се направат потребните поправки.

Недостаток на одржување

Дури и ако вашиот уред е сосема нов, важно е да се обезбеди правилно и периодично одржување.

Само тогашможно е да се избегне абење на деловите, таложење на нечистотија и други проблеми.

Чистењето на филтерот за климатизација мора да се врши во просек на секои две недели. Во случаи кога уредот се користи секојдневно неколку часа, чистењето треба да биде неделно.

Покрај рутинското чистење, неопходно е и периодично одржување да се врши од компании и професионалци специјализирани за климатизација.

Исто така види: Лебдечка скала: што е тоа, предности, совети и 50 фотографии

Ова одржување вклучува генерално чистење на уредот, покрај тоа што меѓу другото ја проверува состојбата на деловите. Идеално, периодичното одржување треба да се закажува на секои шест месеци или според упатствата на производителот на апаратот.

Како да избегнете бучава во климатизерот

  • Исчистете го филтерот за климатизација со фреквенцијата спомената погоре. Повеќето од проблемите поврзани со климатизацијата се поврзани со нечистотијата што го импрегнира уредот. Затоа, чистењето е индицирано не само за да се избегне бучава, туку и за заштита и зачувување на неколку други функции на уредот.
  • Не вршете сами одржување доколку немате техничко знаење за направи така. Повикајте квалификуван професионалец за да се осигурате дека внатрешните компоненти ќе бидат безбедно исчистени и проценети.
  • Само обучени професионалци треба да вршат одржување и поправки. Избегнувајте да верувате во овазадача на професионалци со „повеќе задачи“ или компании без специјализација.
  • Користете ги функциите на климатизацијата според препораките на производителот. Внимателната употреба на уредот ќе го направи да трае подолго и, следствено, ќе го задржи без бучава.
  • Кога ќе забележите чудни звуци, веднаш исклучете го уредот и извршете ги стандардните проверки за чистење, како чистење на филтерот за климатизација. Ако процедурите не дадоа никаков ефект, исклучете го уредот повторно и повикајте техничка помош.

Ако ги преземете сите овие мерки на претпазливост, вашиот клима уред ќе работи правилно и без бучава.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.