Колку чини базен? материјали, предности, недостатоци и цена

 Колку чини базен? материјали, предности, недостатоци и цена

William Nelson

На крајот на краиштата, колку чини базенот? Ако овој сомнеж е и во вашата глава, продолжете овде во овој пост со нас.

Денес ќе ви објасниме, тим по тим, колку чини да имате базен дома, од изградба до одржување.

Колку чини базенот сепак?

Некои фактори имаат директно влијание врз крајната цена на базенот, од кои главниот е материјалот со кој бил направен базенот или ќе се произведува.

За среќа, денес на пазарот има голем број на опции за материјали за базен, што им го олеснува животот (и многу) на оние кои сакаат да го исполнат тој воден сон.

Подолу погледнете ги главните видови материјали за базени и дознајте кој најдобро одговара на вашиот дом и, се разбира, на вашиот буџет.

Базен за секој двор

Пред да размислите за изградба на базенот, треба добро да го познавате вашиот двор, кој ја вклучува топографијата и расположливиот простор.

Проценете ги условите на земјиштето и, главно, површината достапна за базенот. Вреди да се спомене дека базенот не треба да ја зафаќа целата надворешна површина. Неопходно е да оставите слободни простори за циркулација и, се разбира, да уживате во сончевите денови.

Исто така види: Столна ламба за дневна соба: научете како да изберете и видете 70 идеи

Исто така, важно е да ја дефинирате длабочината на базенот, како и обликот што сакате да му го дадете.

Видови на базен

Деземен базен

Најпопуларниот е внатрешниот базен еден, каде што е потребноископајте ја земјата така што базенот да биде на исто ниво со земјата.

Исто така види: Приврзок за спална соба: совети за избор и 70 инспиративни модели

За овој тип на базен има на располагање неколку модели и материјали. Работната сила треба да биде специјализирана.

Надземен базен

Надземниот базен е оној, како што сугерира името, изграден над земја, односно не е потребно ископување на земјата.

Меѓутоа, важно е да се изгради палуба (обично направена од дрво) околу базенот, за да може да се пристапи без тешкотии.

Надземниот базен може да се направи од различни материјали и форми, но е ограничен во однос на големината. Тоа е затоа што овој тип на базен е обично мал и плиток, повеќе наликува на џакузи отколку на базен за рекреација.

Индициран за мали простори, надземниот базен е еден од најевтините за изградба и, во зависност од материјалот избрано, не е неопходно да се ангажира специјализирана работна сила.

Бесконечниот базен

Бесконечниот базен е сон на многу луѓе. Модерен и со софистициран изглед, овој тип на базен го подобрува секој имот.

Но, за жал, доколку сакате да имате таква убавина дома, подгответе се да платите мало богатство. Ова е најскапиот модел на базен во моментов.

Покрај цената на трудот, базенот наБесконечниот базен бара и посебно одржување поради системот за одводнување на вода, одговорен за ефектот на бесконечност.

Бесконечниот базен може да се инсталира на различни типови терени, но изгледа уште поубаво кога е поставен на подигната површина од земја, засилувајќи го бесконечниот ефект.

Овој тип на базен прифаќа и различни видови на инсталација, како на традиционален начин, по копање на земјата, така и на висечки начин, над земјата.

Материјалите исто така варираат, но најзастапено е стаклото, што обезбедува транспарентност и влијателен изглед на работ на бесконечноста.

Материјали за базен: предности, недостатоци и цени

Ѕидарски базен

Бетонскиот или ѕидарскиот базен е најзастапен и користен, покрај тоа што е најстар метод за изградба на базени.

За Овој тип на базен бара ископ на почвата, што во зависност од големината на базенот може значително да ги зголеми трошоците за работна сила.

По ископувањето, ѕидарската конструкција се гради околу ѕидовите на земјиштето. Следно, базенот е покриен со плочки.

Предноста на ѕидарскиот базен е разновидноста на големини и формати со кои може да се направи, што совршено се вклопува во различни типови и големини на терен.

И ѕидарскиот базен се издвојува вопрашање на издржливост. Кога е добро изграден и со целото ажурирано одржување, овој тип на базен може да трае повеќе од 30 години.

Меѓутоа, и покрај неговата издржливост, одржувањето на ѕидарскиот базен е доста комплицирано. Тоа е затоа што овој тип на базен бара често чистење на облогите.

Базенот за ѕидање е исто така меѓу најскапите на пазарот и може да чини до 30.000 долари во зависност од големината и материјалите што се користат за инсталација . финиш.

Винилен базен

Винилниот базен е многу сличен на ѕидарскиот. Она што го разликува едното од другото е финишот. Додека ѕидарскиот базен користи плочки како облога, винилниот базен е обложен со винилна покривка одговорна за хидроизолација.

Овој тип на базен може да се гради во различни формати, големини и длабочини, што е индицирано за најразлични типови на теренот.

Предноста на винилниот базен е што може да биде поевтин од ѕидарскиот. Просечната цена на винил базен е околу 10.000 долари.

Винилниот базен е исто така полесен за чистење бидејќи нема инјекциска смеса.

Сепак, неговата издржливост е приближно 10 години, многу помалку од онаа на ѕидањето. Употребата на зашилени или перфорирачки материјали може да го загрози базенот, бидејќи тие имаат капацитет да го оштетатвинил.

Базен од фиберглас

За оние кои сакаат да ги комбинираат трошоците и придобивките, тогаш базенот од фиберглас е најпрепорачлив. Широко користен денес, овој тип на базен е подготвен за монтирање, само ископајте ја почвата.

Откако ќе се инсталира, само наполнете ја и готово.

Просечната цена на Базенот од фиберглас со целосна големина чини приближно 23.000 долари.

Големата предност на овој тип базен е колку е лесно да се чисти и одржува.

Но, издржливоста е фактор што може да тежи бидејќи овој тип на базен има корисен век од 10 години.

Стаклен базен

Сега, ако вашата намера е нешто модерно и софистицирано, тогаш нашиот совет е стаклен базен.

0>Слично на голем аквариум, овој модел на базен е најмодерниот на пазарот. Направено со листови од ламинирано стакло, кое наизменично ги менува слоевите на калено стакло и EVA, флексибилен материјал кој спречува, во случај на несреќа, стаклото да стане остри сечила.

Стаклениот базен е многу чест во пливањето базени, дизајни на бесконечни базени. Да не ги спомнуваме оние неверојатни суспендирани проекти за базени. Во овој случај, базенот се става на капакот на околините, така што проѕирното дно ја симулира илузијата дека лицето лебди наместо да плива.

Но, како што можете да замислите, сèчини пари. Стаклениот базен моментално е најскап.

Опрема и додатоци за базен

Покрај самиот базен, мора да се земе предвид и трошење на апарати и додатоци, и естетски и безбедносни и оние кои се неопходни за правилно функционирање на базенот.

Ова вклучува пумпи, мотор, канали и, конечно, украсни елементи како водопади, палуби околу базенот , посебно осветлување, подови што не се лизгаат и уредување околу него.

Колку чини одржувањето на базенот

Бзенот бара и месечно одржување, особено во лето, кога се користи повеќето.

Чистењето може да го направите сами (што го прави процесот поевтин) или специјализирана компанија или професионалец.

Покрај работната сила, потребно е и опремата и неопходни производи, како што се сита, правосмукалка, хлор и сода, на пример.

Но, во просек, можно е да се процени дека месечните трошоци за одржување на мал базен се 50 долари (без работна сила)

Сега кога знаете колку чини базенот, се што треба да направите е да започнете да го подготвувате вашиот проект.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.