Колку чини да се инсталира гас со цевки: видете ја вредноста, предностите и недостатоците што треба да ги следите

 Колку чини да се инсталира гас со цевки: видете ја вредноста, предностите и недостатоците што треба да ги следите

William Nelson

Содржина

Дали знаете колку чини да се инсталира гас со цевки? Ова е една од најдобрите опции во моментов, особено поради безбедноста што ја нуди гасот со цевки, особено кога се споредува со традиционалниот гас со црево.

Но, што ви е потребно за да инсталирате гас со цевки?

Најпрво За да ги дознаете трошоците за инсталирање на гас со цевки, важно е да знаете дали вашиот регион има гасоводна мрежа.

За ова, мора да ја контактирате дистрибутивната компанија. Во Сао Паоло, на пример, оваа услуга ја обезбедува Comgás.

Откако ќе ја добиете потврдата, неопходно е да ги разберете вашите потреби и од таму да направите избор за најсоодветната опрема за гас.

0>Тоа е затоа што постојат различни начини за инсталирање на гас со цевки и секој од нив ќе одговара на различен тип на потреба.

На пример, можете да изберете да инсталирате гас само за шпоретот и домашната рерна. Меѓутоа, другите луѓе може да се одлучат за целосна дистрибуција на гас низ куќата, така што ќе стигне до тушот, машината за перење и сушење, кадата или базенот.

Проверете ги видовите на гасна инсталација подолу. и видете кој најдобро одговара на вашата реалност:

Инсталација на гас со цевководен систем

Системот на гасоводни цевки обично се разгранува низ целата резиденција на точките каде што е потребно гориво, какобања, кујна и сервисен простор.

Овој тип на инсталација е посеопфатен и затоа има тенденција да биде поскап.

Инсталирањето на системот за цевки мора да се врши однадвор од куќата , на приземје и на проветрено место.

Најкористени типови на цевководни системи се галванизиран челик, бакар и алуминиум. Во зависност од избраниот материјал, конечната цена на инсталацијата може да варира повеќе или помалку.

За овој тип на инсталација, од суштинско значење е да се потпрете на работата на квалификуваните компании за да ги следат сите безбедносни стандарди.

Колку чини да се инсталира системот на цевки за гас? . Трошоците за материјали и опрема не се вклучени.

Запомнете дека овие вредности може да варираат во зависност од регионот во кој живеете.

Инсталација на грејачи на гас

Грејачите на гас се обично се поставува до тушеви, славини и опрема како што се машини за перење, сушење и машини за миење садови.

Овој тип гас со цевки обично има поевтина цена за инсталација од системот на цевки

Кај овој тип на гас систем, исто така е од суштинско значење да се потпрете на работата на квалификувани и искусни професионалци.

Трошоците за инсталирање на грејач на гас варираат во зависност од видот на употребениот гас ,бидејќи е можно да се користи и природен гас (од цевки) и ЛПГ гас, познатиот гас за готвење.

Во просек, компаниите наплаќаат помеѓу 150 и 350 долари за користење на овој тип на гас.

Предности и недостатоци на цевководниот гас

Дали гасот со цевки е навистина вашата најдобра опција? Проверете подолу список со добрите и лошите страни на овој тип гас.

Исто така види: Декор за детска забава на балерини: совети и фотографии за неверојатна прослава

Предности

Континуирано снабдување

Гасот Каналната цевка обезбедува континуиран пламен и тоа гарантира уште поголема издржливост за вашиот шпорет, бидејќи горилниците и решетките не страдаат од нестабилноста на пламенот.

Безбедност

Гасот од цевките е полесен и затоа побрзо се расфрла во воздухот, нудејќи помал ризик од пожар, експлозија и интоксикација. Дополнително, цевководниот систем секогаш се изведува надвор, со што се елиминира секаков вид контакт со жителите на куќата.

Погодност

Гасот се испорачува 24 часа на ден, 7 дена во неделата . Односно снабдувањето е загарантирано и непречено. Големата предност на ова е што не треба да истрчате за да го наполните канистерот и ризикувате да го изгубите она што сте го готвиле.

Не зафаќа простор

Некогаш во вашиот живот сигурно сте прашале каде да ја ставите плинската боца.

Поставувањето на гас со цевки го елиминира тој бел слон пред вас и сепакотвора повеќе простор за да можете да ја користите кујната на пофункционален и поинтелигентен начин.

Недостатоци

Цена

Гасот со цевки е поскап од гасот што се продава во цилиндри . Во Сао Паоло, на пример, просечната вредност на цилиндар од 13 кг е 75 долари. Истата оваа цилиндарка трае до 45 дена во семејство од пет луѓе кои секојдневно готват.

Гласот ќе чини околу 15,02 долари во месечна претплата, плус 71,95 УСД за потрошувачка месечно, без оглед на количината на искористен гас, според табелата Comgás 2021 година.

Тоа е, не е важно дали вие и вашето семејство го поминале месецот патувајќи, сметката за гас секогаш ќе биде иста. Што не се случува со цилиндерот, бидејќи може да се регулира и заштеди со месечна потрошувачка.

Затоа, нема никаква корист само ако се земат предвид трошоците за инсталирање на гас, важно е да се пресмета колку ќе ве чини цел месец.

Исто така види: Шарени ѕидови: 60 украсни фотографии и основни совети

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.