Комплет за маси: што е тоа, како да го направите и 60 совети за украсување

 Комплет за маси: што е тоа, како да го направите и 60 совети за украсување

William Nelson

Убавата и добро поставена трпеза го прави секој оброк попријатен и уште повкусен. Поставената маса, како што се нарекува, збогатува посебни моменти како славенички вечери и роденденски ручеци, но може да се користи и во секојдневниот живот, правејќи ги секојдневните оброци попривлечни и посебни.

И не ни помислувајте таа маса е свежина. Напротив, распоредот и организацијата на приборот за јадење и садовите го олеснува послужувањето, дегустацијата и отстранувањето на веќе искористеното. Во овој пост, ќе ви објасниме како функционира сето ова и ќе ве научиме како да поставите маса за формални и неформални прилики. Следете го.

Што е наместена маса?

Наместената маса не е ништо повеќе од средување чинии, прибор за јадење и чаши на масата за одреден оброк, кој може да биде појадок, доручек, ручек , попладневно кафе или вечера.

Постои различен тип на маса за секој од овие оброци. Поводот исто така прави разлика кога станува збор за поставување на масата, бидејќи за скара, на пример, масата може да се постави на порелаксиран начин, додека за свршеничка вечера, елементите кои ќе ја сочинуваат масата треба малку повеќе префинетост и софистицираност.

Поставената маса за секојдневна употреба е исто така многу различна од масата за посебна пригода, како роденден или Денот на вљубените. Затоа, пред се едобива дополнителен шарм со гранките од природни лисја.

Слика 43 – Со поставена маса како оваа, никој нема да излезе од дома без кафе ! Едноставна и евтина идеја за подобрување на моментите од денот.

Слика 44 – Може да се послужи и тој аперитив со традиционалното пиво на крајот од денот со маса едноставна и практична поставеност.

Слика 45 – Сет за предјадење и закуски; темата на декорацијата е овошје и лисја.

Слика 46 – Наместо пешкир да ја покрие целата маса, во центарот е користена само патека.

Слика 47 – Правилниот прибор за јадење помага подобро да се фати храната; во овој случај, вилушките за предјадење се незаменливи.

Слика 48 – Визуелната презентација на храната е исто така важна за да се заврши моментот на оброкот.

Слика 49 – Карирана покривка за маса носи опуштена атмосфера на масата.

Слика 50 – Едноставна појадок , но ценет поради убавината на масата.

Слика 51 – Сет за романтичен оброк.

Слика 52 – Стаклената маса без употреба на крпи и други видови потпора за садовите и приборот за јадење.

Слика 53 – Салфетките со прстени додаваат вредност на декорот на масата и може лесно да се направат дома.

Слика 54 – Дурибез да го користите целиот прибор за јадење, задржете ја препорачаната положба за секој од нив за да ја олесните неговата употреба за време на оброкот.

Слика 55 – Ананасот ја украсува оваа поставена маса.

Слика 56 – Модерен и беспрекорен во организација, овој сет за маса содржи и листови од адам ребра за завршување на декор.

Слика 57 – За чиниите, салфетките и менијата.

Слика 58 – За секој гостин, соодветна американска боја, но имајте предвид дека сите тие имаат ист формат и шема; во центарот, распоред од зеленчук.

Слика 59 – Бранч добро служи за да ги насладите очите и непцето.

Слика 60 – Керамички садови во форма на цвет дава други аранжмани на поставената маса.

Треба да знам за која пригода ќе биде поставена масата.

Кои предмети и написи не можат да недостасуваат од поставената маса

Дефинирањето на приликата го прави многу полесно да се знае што да се стави на масата. Но, пред тоа, сепак е неопходно да се дефинира менито. Бидејќи за секој вид оброк има специфични прибор за јадење, чаши и чинии.

Но, генерално, некои предмети се шегаџии и секогаш ќе се користат. Затоа, секогаш имајте ги при рака. Проверете го списокот подолу, основните ставки за добро поставена маса:

Преслам за маса, подлога за маса или чинија

Можете да изберете да имате само една или сите три, но колку повеќе опции имате подобро, па гарантирате за масата за различни пригоди, од поелегантна вечера до неделна скара. Прекривките за маса се шегаџија. Инвестирајте во благородна ткаенина како памук и лен. Светлите бои се посоодветни, но ништо не спречува појак тон или печатена покривка за маса, доколку се грижите за останатиот дел од декорацијата за визуелно да не ја преоптоварите масата.

Месите служат како поддршка за чаши, прибор за јадење и стаклени садови. Може да бидат исти или различни принтови, доколку сакате помодерна и поопуштена маса. Од друга страна, чинијата, читај suplá, ја потпира само чинијата и може да се користи сама или заедно со чаршавот. Исто како американските игри, постојатнеколку модели и различни материјали на чорба, а можно е да се направат и дома.

Чини

На секој оброк му требаат јадења без разлика дали се длабоки, плитки, супа или десерт. Инвестирајте во овие предмети, особено во порцелан и керамика. Ако обично примате многу луѓе во вашата куќа, имајте најмалку дванаесет од секој тип, инаку доволни се шест парчиња од секое.

Прибор за јадење

Како и чиниите, приборот за јадење е незаменлив за наместена маса, од наједноставна до најсофистицирана. Најпрво формирајте основен сет со ножеви – главен и десерт, вилушки – главен и десерт – и лажици – главен, десерт, кафе и чај. Потоа, малку по малку, додајте друг прибор за јадење, како што се оние за риба и црвено месо.

Чолчиња и чаши

Јадењето е исто така синоним за пиење. Така, чашите го прават списокот. Правилата на бонтон дефинираат три вида чаши за наместената маса: чаша за црвено вино, чаша за бело вино и чаша за вода. Дали ви се потребни сите? Ова ќе зависи од менито, но за да се осигурате дека имате барем чаши за вода и чаши за еден вид вино.

Шолји и чинии

Шолјите и чиниите се исто така важни за поставената маса , особено за појадок, бранч или попладневно кафе. Во овие случаи се користат шолји за кафе и чај со нивните соодветни чинии. Поглавни оброци, многу луѓе сакаат да пијат голтка кафе, па затоа е добро да се подготвите со овие производи и на ручеци и вечери.

Салфетки

Хартиена крпа нема шанси а? Секогаш имајте комплет платнени салфетки за масата да остане беспрекорна. Врвот за крпи работи и за салфетки, затоа претпочитајте ткаенини како памук и конец. Ако сакате да ја направите масата уште поубава, користете прстени за да ги завиткате салфетките. Можете да го купите готов или да го направите сами, интернетот е полн со идеи.

Како да направите поставена маса

Сега дека знаете се што ви треба за да поставите маса, ајде да одиме чекор по чекор како да ја поставите масата. Проверете:

  1. Прво, мора да дојде пешкирот, подлогата или чинијата. Ако користите подлоги или тацни, запомнете дека ќе ви треба по еден за секој гостин и дека предметот мора да биде поставен пред столот. Ако користите покривка за маса, проверете ја должината за луѓето да не се сопнуваат преку чаршавот;
  2. Следно, време е да ги распоредите садовите според менито. Помалите чинии седат над поголемите. На пример, прво чинијата за салата, а потоа главното јадење. Десертната чинија се става по главниот оброк. Ако оброкот содржи закуски пред вечерата, додадете помала чинија во горниот лев агол со нож за леб.потпирајќи се на него;
  3. Организирајте го приборот за јадење сега. Правилото е да го ставите на маса според тоа што прво ќе се служи на менито. Затоа, вилушките мора да бидат на левата страна и да го следат редоследот од најмалата до најголемата и од надвор кон внатре. На пример, најмалата и најнадворешната треба да биде салатата, оставајќи ја за рибата - доколку е применливо - и главната вилушка, која е во највнатрешниот дел, потпрена до чинијата. На десната страна доаѓаат ножевите и супената лажица. На тој начин, ќе имате однадвор кон внатре: лажицата за супа – доколку е применливо, влезниот нож и главниот нож. Лажичката за десерт е поставена над чинијата;
  4. Салфетката се наоѓа во левиот агол, веднаш до виљушките.
  5. Следно, наредете ги чашите. Тие треба да бидат во горниот десен агол, почнувајќи од врвот на последниот нож или лажица. Првото е црвеното вино, потоа доаѓа белото вино и на крајот водата;

Ова е чекор по чекор да се постави формална маса за специјална вечера или ручек. За секојдневна употреба, можете да изберете поедноставен сет за маса само со главниот и десертниот прибор за јадење, чинија и предјадењето и главното јадење.

За појадок и попладневни кафиња, користете чинии и прибор за десерт, шолји чај , кафе, чаша сок и салфетка. Распоредот на садовите и приборот за јадење е ист: чинии во центарот, вилушки лево, ножеви(секогаш со резот свртен навнатре) и лажици од десната страна, салфетка во левиот агол, шолји и чинии со кафени лажици во горниот десен агол и чашата со сок од страна.

На појадок или попладневните маси обично се поставени со храна на неа. Затоа не заборавајте да обезбедите визуелна презентација на послужавниците и послужавниците кои ќе бидат на масата.

Што се однесува до дојаците, тој меѓу оброк помеѓу појадок и ручек, составот на масата е многу сличен со оној на масата Појадок, со таа разлика што се вклучени поголеми рамни чинии и главен прибор за јадење.

60 идеи за декорација на маса за да бидете инспирирани

Проверете сега неколку предлози за комплети за маса украсени за вас, бидете инспирирани и направете си сами, без оглед на приликата:

Слика 1 – Поставена маса за неформална пригода; под садот со супа беше ставена салфетка.

Слика 2 – Цвеќињата ја надополнуваат декорацијата на наместената маса; само не го оставајте аранжманот премногу висок за да не го нарушите разговорот помеѓу гостите.

Слика 3 – Бакарните садови се големиот шарм на овој комплет маса; ознака за вазни за кактуси кои ја украсуваат внатрешноста на секоја чинија.

Слика 4 – Сината покривка за маса го подобрува златниот прибор за јадење; свеќници и вазни со цвеќиња ја комплетираат табелата.

Слика 5 – Сет за маса одедноставна форма само со главниот прибор за јадење и садови; шармот е во убавината на декорацијата.

Слика 6 – На оваа маса нема пешкир, подлога или чинија.

Слика 7 – Црната позадина создадена од покривката за маса ја прави масата пософистицирана, деталите во злато го засилуваат предлогот.

Слика 8 – Дури и ако е неформално, можете да поставите прекрасен сет за маса.

Слика 9 – Издолжена маса има мало шише маслиново масло на секоја чинија; задоволство за гостите.

Слика 10 – Романтичен и модерен, овој комплет за маса беше украсен во бела и светло розова боја со примеси на црна и златна боја.

Слика 11 – Црното додава двојна елеганција на оваа формална маса.

Слика 12 – доминантната бела боја е одлична за трпезите поставени во текот на денот.

Слика 13 – Гранчето со овошје дава шарм и благодат на трпезата.

Слика 14 – Комплет за маса едноставна употребувана хартиена салфетка.

Слика 15 – Комплет маса за забава со пластичен прибор за јадење и чинии.

Исто така види: Ретро забава: 65 идеи за украсување за сите години

Слика 16 – На оваа маса, цвеќињата доаѓаат во обликот и дизајнот на садовите.

Слика 17 – Пласман со цветен принт помага во украсувањето на масата.

Слика 18 – Сè што е боја на роза на овој комплет за маса закафе.

Слика 19 – Поставена маса со многу радост и забава.

Слика 20 – Едноставен модел на маса за да можете да го копирате и да го направите истото дома.

Слика 21 – Чиниите во форма на ѕвезда се дел од декорацијата на масата во посебен начин.

Слика 22 – Табела поставена на отворено; идеален за пикник или скара.

Слика 23 – Дрвената маса прави хармоничен и впечатлив контраст со црните парчиња.

Слика 24 – Атмосферата на отворено е природно неформална, но тоа не значи дека масата треба да биде помалку уредна.

Слика 25 – Салфетките и подлогите му даваат на оброкот пикник изглед; свежиот зеленчук на масата ве кани на аперитив пред главното јадење.

Слика 26 – Прекрасна и обилна трпеза за појадок; импресионирајте ги вашите гости со садови и цветни аранжмани.

Слика 27 – Рустична маса користела сурови камења во декорацијата.

Слика 28 – Не го оставајте центарот на масата празен, особено кружните, користете цветни аранжмани за да го пополните просторот.

Слика 29 – Опција при составување на масата е да се користи патека преку чаршафот, создавајќи изглед како оној на сликата.

Слика 30 – Комплет маса за бранч; табла соРазлични сирења, овошја и маслинки не можат да изостанат.

Слика 31 – Поставете маса на отворено: обидете се да користите сусплата во рустикален стил, како на сликата, изгледа прекрасно!.

Слика 32 – Доколку сакате, можете да оставите мени за секој гостин; ставете го на левата страна од масата до салфетката.

Слика 33 – На оваа маса се издвојуваат керамички садови и прибор за јадење со дрвени рачки.

Слика 34 – За модерна и елегантна маса, комбинација на бело и сино.

Слика 35 – Дури и тоа опуштено попладневно кафе, каде што луѓето седат на подот, можете да сметате на убаво поставена маса за да ја направите храната повкусна.

Слика 36 – Поставена маса за вечера со фонду.

Слика 37 – Сет за појадок; имајте предвид дека садовите не треба да бидат исти, туку само хармонични едни со други.

Слика 38 – А што е со чинија со порака за да се направи прилика порелаксирано?

Слика 39 – Поставена маса за појадок за двајца.

Исто така види: Околини украсени во ориентален и јапонски стил

Слика 40 – Забележете го шармот на оваа подлога: има џеб за чување на приборот за јадење.

Слика 41 – А за сушито? Поставете ја масата со листови од палма.

Слика 42 – Едноставна маса, со покривка за маса и бели садови,

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.