Кревет со настрешница: како да изберете, користите и 60 инспиративни модели

 Кревет со настрешница: како да изберете, користите и 60 инспиративни модели

William Nelson

Доаѓајќи од средновековни времиња, крошната постела ги поминала вековите и до денес целосно обновена. А она што порано означуваше статус и благородништво, денес симболизира елеганција, префинетост и стил.

Креветот со настрешница може да се користи во различни верзии, од класично до модерно без многу потешкотии. Во денешниот пост, ќе ви кажеме сè за креветот со настрешница и ќе ви покажеме како е можно да го однесете овој елемент во декорот на вашата спална соба, дојдете со нас!

Што е креветот со настрешница: потекло и историја

Настрешницата не е ништо повеќе од структура поставена на страната на креветот, традиционално направена од дрво, каде што ткаенината се фиксира на сличен начин како завесата што може да се отвори или затвори според волјата и потребата на оние кои ја користат спалната соба.

Креветот со четири плакати датира од средновековно време, кога го користеле исклучиво благородници, кралеви и кралици. Сепак, се чини дека креветот со настрешница е многу постар од тоа, бидејќи веќе се пронајдени докази за употребата на структурата во древниот Египет.

Но, зошто овој елемент бил толку ценет од благородниците? Во минатото немало поделба на собите како што гледаме денес. Благородниците и слугите ги делеле истите соби и начинот на кој буржоазијата открила дека гарантира приватност при спиењето бил преку крошната. Ткаенината што го обвитка креветот дозволиоваа модерна соба со настрешница во црно-бело.

Слика 56 – Малку ориентална естетика за собата со настрешница.

Слика 57 – Збирка светла за да внесат удобност и топлина во брачниот кревет со настрешница.

Слика 58 – Овде, во оваа соба, крошната е чиста релаксација.

Слика 59 – А зошто да не се вклучи идејата за настрешница во надворешната област?

Слика 60 – Кревет за принцеза во многу модерна спална соба.

благородниците уживаа во приватноста во нивните соби. Но, не само тоа.

Ткаенината на настрешницата исто така беше ефикасна за заштита од инсекти и ноќни животни, заштитувајќи ги оние што беа таму. Настрешницата сè уште служеше како бариера против студот.

Со текот на времето, сепак, буржоазијата ја задржа употребата на настрешницата, но со многу поголема тенденција да демонстрира статус отколку правилно да служи за употреба

Исто така види: Ролетни за спалната соба: дознајте како да го изберете идеалниот модел со фотографии

Во денешно време, настрешницата целосно го надмина своето потекло и сега се користи чисто од естетски и украсни причини, иако во многу случаи сè уште има функционална вредност, како што ќе видите подолу.

Видови на четири постери кревети

Креветите со настрешници можат да ги користат возрасни и деца во двокреветни, еднокреветни и детски соби. Дознајте повеќе за секој од овие типови на настрешници подолу:

Двоен кревет со настрешница

Двоен кревет со настрешница е еден од најпопуларните. Овој тип на кревет носи романтична и многу посебна атмосфера во спалната соба на парот, уште повеќе кога е надополнета со индиректно осветлување. Во куќите на село или на плажа, употребата на кревети со настрешница станува многу ефикасна за одвраќање на инсекти.

Кревет со крошна за еден кревет

Самените исто така можат да сметаат на шармот и елеганцијата на настрешницата. Во овој тип на соби, крошната гарантира дополнителен допир на приватност и, се разбира, многустил.

Детски кревет со настрешница

Во детските соби, особено во собите за бебиња, настрешницата исполнува многу повеќе од естетска функција. Тој е многу важен за да го одбрани нападот на инсектите, како што се комарците, на пример, и да го заштити детето од ниски температури во зори. Детската настрешница обично се наоѓа во верзија на таванот, но може да се користи и прицврстена за креветчето или креветот.

Кревет со настрешница без ткаенина

Креветите со настрешници не треба секогаш да имаат марамче. Помодерните верзии често се карактеризираат само со структурата на крошна. Значи, ако сакате да побегнете од класичниот и разработен стил на настрешницата, само одлучете се за структурата.

Кревет со настрешница на таванот

Креветот со крошна на таванот е особено погоден за оние кој има низок плафон, висок околу 2,30 до 2,60. Тоа е затоа што кај овој модел чувството на гушење е помало, а да не зборуваме дека и таванската покривка помага да се создаде впечаток на продолжување на таванот, правејќи ја просторијата да изгледа повисока.

Кревет со ѕидна настрешница

Креветот со крошна поставен на ѕид е уште една алтернатива за оние кои имаат мала спална соба и сè уште не се откажуваат од користењето на структурата. Во овој модел, настрешницата се прицврстува директно на ѕидот без потреба од странични столпчиња.

Како да се користи кревет со настрешница и како да се избере идеалниот модел

За оние кои го имаатпросторија со големина еднаква или поголема од 20 квадратни метри и висина на таванот еднаква или поголема од 2,60 метри може да се определи за секаков вид на настрешници достапни на пазарот без страв дека ќе ја задушат или задушат околината. За оние кои имаат соба со помали димензии од оваа, идеално е да се одлучат за настрешница на таванот или ѕидот, како што споменавме претходно.

Важно е да се внимава и на типот на ткаенината што ја придружува настрешницата . Претпочитајте ги оние што се полесни и потечни, како на пример воајл. Светлите бои се исто така најпогодни, бидејќи не ја преоптоваруваат околината со визуелни информации.

Кревет со настрешница во декорацијата

Невозможно е да се негира декоративниот ефект на креветот со настрешница, за тоа од суштинско значење е да го усогласите стилот на настрешницата со остатокот од проектот за декорација. И во овој момент, крошната се покажува како исклучително разновиден елемент. Можете да се одлучите за класичен и елегантен модел на настрешница, изработен со дрвена структура, благородна ткаенина и обемна облога, па дури и модерен и минималистички модел на настрешница, само со структура изработена од челик или железо, без ткаенина.

Можете да се одлучите и за кревет со крошна во тропски стил, каде што се издвојуваат отпечатоците од зеленило и животни меѓу структурата што може да биде направена од дрво или бамбус. Друга опција е креветот со крошна во рустикален стил, направен со дрвена структура.и сирова ткаенина.

И конечно, зошто да не ја внесете романтичната атмосфера на настрешницата во спалната соба? Овој тип на крошна е лице на бајките и се однесува на магичниот и маѓепсан универзум на принцови и принцези. Овде, во овој модел, пастелните бои, лелеавите ткаенини и допирот на злато ја привлекуваат идејата за благородност и се незаменливи за моделот.

Видете 60 инспиративни модели на кревети со настрешници

Сега Дали го дефиниравте совршениот стил на кревет со настрешница за вашата спална соба? Ако сомнежите сè уште висат во воздухот, проверете го изборот на слики од кревети со крошна во најразлични типови подолу. Сигурно, еден од нив ќе направи вашето срце да чука побрзо:

Слика 1 – Модерен кревет со настрешница без ткаенина; имајте предвид дека структурата е целосно интегрирана со останатата околина.

Слика 2 – Кревет со дрвена настрешница; ткаенината, деновиве, е чисто опционална.

Слика 3 – Детски кревет со ѕидна настрешница; имајте предвид дека структурата директно се поврзува со таванот, како да е завеса.

Слика 4 – Двоен кревет со настрешница во модерен стил; овде, ткаенината работи на таванот одвоено од структурата.

Слика 5 – Минималистичка двокреветна спална соба со кревет со железна настрешница.

Слика 6 – Кревет со четири постери во стил на принцеза; имајте предвид дека прилагодувањето на ткаенината е од фундаментално значење во овој типнастрешница.

Слика 7 – Детски кревет со настрешница на таванот; заштита од инсекти и ноќен студ; овде, светилките гарантираат и дополнителен допир на удобност и топлина на настрешницата.

Исто така види: Соба за близнаци: како да составувате, декорирате и инспиративни фотографии

Слика 8 – Во оваа друга детска соба, структурата на настрешницата следи висината од таванот предизвикува чувство дека околината е пространа.

Слика 9 – Модерна двокреветна спална соба со железен кревет со настрешница; забележи го контрастот создаден со изложениот бетонски ѕид.

Слика 10 – Класично стилизираната спална соба избра модерна верзија на креветот со настрешница.

Слика 11 – Погледнете каква поинаква и креативна идеја за крошна: структурата станува потпорно парче мебел од страната на креветот.

Слика 12 – Кревет со настрешница во рустикален стил; спуштениот таван не беше пречка за користење на конструкцијата.

Слика 13 – Детски кревет со настрешница; имајте предвид дека само делот од главата на креветот е покриен со структурата.

Слика 14 – Топлината на рустикалниот стил во комбинација со шармот на дрвена настрешница.

Слика 15 – Елеганцијата, флуидноста и леснотијата на воил ткаенината ја прават најпогодна за покривање на структурата на настрешницата.

Слика 16 – Модерен и минималистички брачен кревет со настрешница која многу се разликува од првите модели што се појавија пред неколку вековиназад.

Слика 17 – Каков луксуз е ова креветче со крошна! Подебелата ткаенина му носи топлинска удобност на бебето.

Слика 18 – Што е со жолта настрешница да ја повикате вашата?

Слика 19 – Настрешница во златен тон за да ги преживее времињата на кралското семејство.

Слика 20 – Светла за да ја напуштат крошната дури повеќе шармантен; совршен амбиент за мечтаење.

Слика 21 – А што е со овој модел на настрешница? Целосно обновен; забележете го огледалото поставено на главата и украсните птици од страната на конструкцијата, а да не зборуваме за лакот од светла што виси над креветот.

Слика 22 – Супер современа крошна за оваа стилска соба.

Слика 23 – И ако собата е голема, можете да изберете најмногу два кревети со четири постери .

Слика 24 – Елеганција и префинетост во оваа двокреветна спална соба со крошна во класичен стил.

Слика 25 – Рустикалното дрво на структурата на настрешницата носи опуштена и весела атмосфера во спалната соба на парот.

Слика 26 – Тука, наместо тоа од конвенционалната конструкција, користени се шини на таванот за фиксирање на ткаенината.

Слика 27 – Двоен кревет со дрвена настрешница; ткаенината не мора секогаш да биде присутна.

Слика 28 – Синиот ѕид ја истакна крошнатасо црна метална конструкција.

Слика 29 – Креветот со настрешница може да се купи готов или по нарачка со столар.

Слика 30 – Прекрасна инспирација за младинска соба со настрешница; имајте во предвид дека структурата поставена на таванот ги покрива двата кревети на спрат.

Слика 31 – Детска спална соба со настрешница на таванот: декорација од соништата за најмалите.

Слика 32 – Креветот во Монтесори стил е практично настрешница, само неколку адаптации, како што е ткаенината.

Слика 33 – Кревет со настрешница со воздух од илјада и една ноќ!

Слика 34 – Структурата на настрешницата дозволува можете да ја поставите и извадите ткаенината кога сакате, менувајќи го лицето на собата секогаш кога ви се допаѓа.

Слика 35 – Детски кревет со едноставна настрешница; можете сами.

Слика 36 – Бебешка соба со креветче и настрешница; покласично невозможно.

Слика 37 – На многу лежерен начин, ткаенината беше само „фрлена“ над крошната.

Слика 38 – Тапетот за птици создаде совршена позадина за овој кревет со железна крошна.

Слика 39 – Романтизам и деликатес во овој модел на настрешница.

Слика 40 – Настрешница со изглед на шатор: совршена за оние кои сакаат спална соба во бохо стил.

Слика 41 -Пеперутки слетуваат на крошна, колку е убаво!

Слика 42 – Оваа еднокреветна соба со крошна е супер модерна и чиста.

Слика 43 – Најдобра комбинација помеѓу бохо стил и кревет со настрешница.

Слика 44 – Нема вознемирувачки инсекти!

Слика 45 – Монархијата рече здраво овде! Дали сакате да кажете дека оваа крошна не е лицето на кралските соби од минатото?.

Слика 46 – Затворете ги завесите за да лебдите во оваа соба со крошна и ѕид од облаци .

Слика 47 – Кревет со настрешница за принцеза!

Слика 48 – А за постарите, модерен и кул модел на кревет со настрешница.

Слика 49 – Оние кои уживаат во покласичен стил ќе се идентификуваат со оваа верзија на кревет со настрешница.

Слика 50 – Прави линии и едноставна структура: вака се прави минималистички кревет со настрешница.

Слика 51 – Што е со растителна завеса за крошна? Тоа би било како да спиете во шума.

Слика 52 – А сега да се заљубите во современ и стилски кревет со настрешница?

Слика 53 – Во детската соба, креветот со настрешница е чиста забава.

Слика 54 – Е за бебињата, настрешницата е гаранција за мирен сон.

Слика 55 – Надвор

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.