Креветче: што е тоа, потекло, значење на парчињата и како да ги користите во декорацијата

 Креветче: што е тоа, потекло, значење на парчињата и како да ги користите во декорацијата

William Nelson

Најважниот симбол на христијанскиот Божиќ е местото на раѓање. Таму, во тој мал амбиент, вообичаено поставен под нозете на елката, е прикажан Христовото раѓање, спасителот на човештвото, според христијанската традиција.

Рождеството е задолжителен предмет во верски божиќни прослави. Во црквите и во домовите на верниците, сцената оживува како што се приближува 25 декември.

Но, дали го знаете правилниот начин да се состави сцената на Христовото раѓање? А неговото значење, знаеш ли? Следете ја оваа објава со нас и ќе ви кажеме сето ова и малку повеќе:

Потекло на местото на раѓање

Сан Франциско де Асис околу 1223 година го идеализирал првото раѓање сцена во историјата. Во тоа време, фраерот на црквата сакал да го прослави раѓањето на Исус на поинаков и иновативен начин. Меѓутоа, Црквата не одобри прикажување на библиски сцени.

Така, начинот на кој свети Фрањо го пронашол бил да го претстави фактот преку вистински луѓе и животни, но без никакво толкување. Сцената потоа беше статично монтирана во Гричио, Италија, и со текот на времето, сцената на раѓањето го доби светот и почна да се монтира со кукли и статуи од најразновидните материјали.

Денес, сцената на раѓањето на раѓањето продолжува да се користи и неговата главна функција е да се сеќава на скромното и човечко потекло на Исус Христос, роден во јасли во штала и покрајживотни.

Значење на секое парче од креветчето

Секое од парчињата сместени во креветчето има посебно значење и се таму за да симболизираат или претставуваат нешто важно. Подолу проверете го значењето на секоја од нив:

Бебе Исус: Божјиот син на земјата, избран да го спаси човештвото. Ликот на бебето Исус е најважната фигура на местото на раѓање и токму поради него (и за него) постои Божиќ.

Марија: Мајката на Исус. Најважната женска фигура во христијанството. Таа претставува сила и љубов кога го носи Божјиот син во нејзината утроба и го води низ неговото земно патување.

Јосиф: Таткото на Исус на земјата, избран од Бога да ја врши таа улога . Јосиф е пример за посветеност и љубов кога го воспитува Божјиот син.

Јас: Место каде што Исус бил ставен при раѓањето. Симбол на понизноста и хуманоста на Исус.

Ѕвезда: Ѕвездата ги водела тројцата мудреци во Витлеем, родното место на бебето Исус. Таа, исто така ја претставува светлината Божја која го води човекот низ земјата.

Исто така види: Вазна за трпезариска маса: како да изберете, совети и фотографии за инспирација

Ангели: Божјите гласници, одговорни да ја донесат добрата вест на светот. Тие го објавуваат моментот на раѓањето на Исус.

Тројцата мудреци: Кога ја слушнале веста за раѓањето на Христос, Мелхиор, Балтазар и Гаспар ѕвездата ги одвел до местото каде Исус се роди, што доведе дотемјан момче, за симболизирање на верата, миро, што ги означува кривите патишта низ кои ќе помине момчето и злато, што го претставува кралското и благородно потекло на Исус.

Животни и овчари: Исус е роден во штала опкружена со животни и овчари. Овие елементи ја зајакнуваат Христовата едноставност и го демонстрираат неговиот човечки карактер.

Како да ја составите сцената на раѓање: чекор по чекор

Ако сакате да составите сцена на раѓање според католичката традиција, тогаш треба да обрнете внимание на деталите што го вклучуваат склопувањето.

Проверете го следниот чекор по чекор:

Чекор 1: Започнете со склопување на креветчето вметнувајќи ги животните, овчарите, јаслите и другите елементи што ја сочинуваат сценографијата. Оваа прва фаза обично се поставува на почетокот на христијанското доаѓање, обично еден месец пред Божиќ.

Чекор 2 : Марија и Јосиф се ставаат на Бадник.

0> Чекор 3 : Јаслите мора да остане празна до полноќ на 24. Само кога часовникот чука дванаесет, треба да се стави бебето Исус. Овој посебен момент може да биде придружен со молитва направена во заедница со пријателите и семејството.

Чекор 4: Веднаш по вметнување на фигурата на бебето Исус во креветчето , стави и ангелите и ѕвездата. Некои луѓе веќе ги ставаат тројцата мудреци покрај јаслите, други, сепак, претпочитаат да ги додадат кралевитемагите малку по малку, приближувајќи ги до јаслите во текот на деновите, завршувајќи го ова патување само на 6-ти јануари, датумот на кој се верува дека мудреците стигнале до бебето Исус.

И кога да се симнат божиќната сцена?

Доаѓањето на тројцата мудреци го симболизира и моментот за демонтирање на местото на раѓање, односно официјалниот датум за собирање на божиќните украси, како и божиќната сцена, е јануари 6-ти.

Католичката црква го нарекува датумот празник Богојавление. На некои места вообичаено е да се сведочат веселби придружени со гитаристи и поворки низ улиците.

Како да направите сцена на раѓање: упатства што треба да ги правите дома

Што мислите сега за учење како да се направи сцена на раѓање дома, со едноставни материјали кои лесно може да се обработат од вас? Потоа проверете ги туториал видеата подолу и изберете го оној со кој имате најмногу вештини:

Како да направите чувствителна сцена на раѓање

Гледајте го ова видео на YouTube

Чекор по чекор да направите бисквит од раѓање

Гледајте го ова видео на YouTube

Како да направите креветче EVA

Гледајте го ова видео на YouTube

Рождество Амигуруми

Гледајте го ова видео на YouTube

Како да направите рачно изработено креветче: едноставно, лесно и евтино

Гледајте го ова видео на YouTube

Погледнете го сега 60 прекрасни инспирации за божиќни сцени за раѓање за да го разубавите вашиот дом:

60 идеи за божиќни сцени за раѓање за да го разубавите вашиот домдома сега

Слика 1 – Мала гипсена сцена на раѓање со штала направена од рустични гранки од дрвја.

Слика 2 – Едноставна сцена на раѓање од хартија . Забележете дека овде се појавуваат само силуетите на ликовите.

Слика 3 – Супер слатко креветче за амигуруми. Одлична идеја за оние кои се вешти со капчиња.

Слика 4 – Едноставен модел на божиќна сцена, со малку детали, но супер важен во божиќната декорација.

Слика 5 – Типична дрвена сцена на раѓање под елката.

Слика 6 – А Божиќна сцена во терариумот.

Слика 7 – Мини рустично креветче со керамички парчиња и детали од природни лисја.

Слика 8 – Хартиено креветче: модерно и минималистичко.

Слика 9 – уметничко дело инспирирано од Божиќ!

Слика 10 – Благороден модел на божиќна сцена направена со метални парчиња.

Слика 11 – Божиќна сцена на ѕидот. Овде, знамето ја раскажува сцената на раѓањето на бебето Исус.

Слика 12 – креветче од филц: одлична инспирација за детските средини.

Слика 13 – А што мислите за креветчето во кутијата?

Слика 14 – креветче од мала, но комплетна керамика.

Слика 15 – Картонско креветче за да бидете инспирирани и да направите

Слика 16 – Свеќи за симболизирање на светлината што Христос ја донесе на човештвото.

Слика 17 – Сочно креветче! Креативна и многу поинаква идеја.

Слика 18 – Овде, дрвените гајби благодатно го сместуваат креветчето. Вградените светла ја прават сценографијата уште поубава.

Слика 19 – креветче од медијапан и картон во нијанси на бела и златна боја.

Слика 20 – Малку мов за да биде пореална сцената на раѓањето.

Слика 21 – Мини сцена на раѓање монтиран во внатрешноста на фенерот.

Слика 22 – креветче во форма на крст. Забележете дека тројцата мудреци се појавуваат во основата на крстот, додека сцената на Марија и Јосиф како пристигнуваат во шталата се појавува во центарот. Раѓањето на бебето Исус е симболизирано во горниот дел на крстот.

Слика 23 – Едноставна дрвена рождество засилена со металик сликарство.

Слика 24 – Сцена на раѓање од хартија со само силуети.

Слика 25 – Бисквитот бебе Исус внатре се издвојува од дрвениот јасли.

Слика 26 – Обоени кукли го формираат ова креветче полно со радост.

Слика 27 – Изберете видно место за монтирање на сцената на раѓање.

Слика 28 – Мала сцена на раѓање од MDF. Ако сакаш, можеш да сликаш.

Слика29 – Во мала сцена на раѓање, дајте им предност на главните ликови: Исус, Марија и Јосиф.

Слика 30 – Шарена и различна сцена на раѓање.

Слика 31 – Што е со правење креветче направено од камења?

Слика 32 – Парчиња од дрво создаваат силуети на оваа супер различна и оригинална сцена на раѓање.

Слика 33 – Дури и ако е едноставна, не заборавајте да имате своја сопствена сцена на раѓање прославете го Божиќ.

Слика 34 – Мини креветче за бисквити поставено на шишарката и до неколку сукуленти.

Слика 35 – креветче богато со детали за да го загрее срцето.

Слика 36 – Но, ако не можете да инвестирате во нешто големо или многу софистицирана, нека биде мала и едноставна сцена на раѓање, како онаа на сликата.

Слика 37 – Јосиф, Марија и Исус на елката.

Слика 38 – креветче во дневната соба: најдоброто место во куќата за да го соберете парчето.

Слика 39 – Ангели, ѕвезди, животни: ништо не недостасува на оваа сцена на раѓање.

Слика 40 – Совршена мини штала за примање бебе Исус на Божиќ.

Слика 41 – Многу различно дрвено креветче.

Слика 42 – Прекрасна инспирација од раѓањето на раѓање направена со стапчиња сладолед.

Слика 43 – Забележете ја прекрасната карактеризација на парчињата од овојСцена на раѓање.

Слика 44 – Сцена на раѓање со парчиња што се вклопуваат заедно.

Слика 45 – Мини креветче од медијапан. Акцент на рачно изработеното сликарство.

Слика 46 – Светото семејство се обедини во оваа мала сцена на раѓање.

Исто така види: Царска палма: совети за уредување и како да се грижите

Слика 47 – Прекрасна стаклена рождеска сцена за украсување на Божиќ.

Слика 48 – Овде, божиќната сцена на раѓање носи прекрасна порака: мир на земјата .

Слика 49 – Што ако наместо конвенционална сцена на раѓање имате сцена на раѓање? Добра идеја за оние кои имаат малку простор дома.

Слика 50 – Рустично и рачно изработено креветче за да се инспирира.

Слика 51 – Запомнете: христијанската традиција вели дека елементите на креветчето мора малку по малку да се вметнуваат во поставката.

Слика 52 – Се сомневате каде да го поставите креветчето? Елката е секогаш добра опција.

Слика 53 – Верата, надежта и посветеноста ја означуваат симболиката на местото на раѓање за време на Божиќ.

Слика 54 – креветче во ѕвездата.

Слика 55 – Светлината од светилката беше многу добро се користи во оваа сцена на раѓање.

Слика 56 – Едноставните дрвени парчиња ги обликуваат различните ликови во оваа сцена на раѓање.

Слика 57 – Некои светла што трепкаат за да го направат божиќното креветче поубаво и поосветлено.

Слика58 – Божиќна сцена на Христовото раѓање слободно инспирирана од дрворез и жици, типични елементи на североисточната популарна уметност.

Слика 59 – Божиќна сцена направена со картонска кутија и ролни тоалетна хартија.

Слика 60 – креветче од филц во боја: посебен шарм за Божиќ.

<1

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.