Кујна на отворено: 50 идеи за украсување со фотографии

 Кујна на отворено: 50 идеи за украсување со фотографии

William Nelson

Употребата на кујни на отворено е тренд во декорацијата и дизајнот на ентериер. Кујната е средина што ја фаворизира интеграцијата помеѓу жителите и гостите на посебни датуми и поради оваа причина, постои интензивна побарувачка да се создадат овие простори, правејќи ги овие прилики попријатни и поповолни.

Што е кујна на отворено ?

Дали сте размислувале да имате целосен надворешен простор? Кујната на отворено е област која ви овозможува да подготвувате храна на отворено, обично лоцирана во близина на градини, базени и скари. Сите тие можат да бидат опремени, со прилагодени кабинети, фрижидер, минибар, аспиратори, шпорет на дрва, па дури и печки за пица.

Комбинацијата од внатре и надвор е една од најсилните карактеристики на овој тип на проекти. Кујната може да се наоѓа во внатрешноста на зградата, со некои карактеристики за отворање и интеграција како што се лизгачки врати, прозорци, клупи и други елементи кои овозможуваат пристап до просторот за одмор, дворот или градината.

Тие можат да бидат опремени според претпочитањето и функцијата што им е потребна на жителите: во зависност од локацијата, големината на земјиштето и живеалиштето, можеби е попрактично и пофункционално да се има комплетна средина со уреди како што се фрижидер, шпорет, рерна и микробранова печка. до кабинети и простори за складирање.

Кои се предностите на кујната на отворено?

Како што сугерира името, кујнатанадворешна е област целосно посветена на сервирање оброци на отворено, со или без покриеност. Има безброј предности да се има оваа област во вашиот дом, ние набројуваме неколку:

Надворешната кујна ви овозможува максимално да го искористите топлото време во летните месеци. Исто така, имањето проект за кујна на отворено може да ја зголеми вкупната вредност на вашиот имот. Добро изведената средина може да биде одличен сојузник кога станува збор за продажба на имотот.

Без нечистотија внатре во куќата: надворешната кујна е идеална за оние кои сакаат да примат многу пријатели и семејство дома и со неа , избегнувате неред во вашата главна кујна.

Како да планирате кујна на отворено?

Сакате да планирате кујна на отворено, но не знаете од каде да започнете? Со овие совети подолу, вашето планирање ќе биде полесно:

Пресметајте го просторот : првиот чекор и еден од најважните е да знаете точно за која големина област ќе имате на располагање поставете кујна на отворено.

Дефинирајте стил на декорација : постојат бројни стилови на декорација (модерен, минималистички, чист, рустикален, итн.) и често, надворешниот простор може да следи тема различна од главната средина. По изборот, преминете на следниот чекор:

Изберете ја опремата : пред да започнете со мерењата за мебел по нарачка, камени или дрвени површини, важно е точно да знаете која опремаќе вклучите, бидејќи секој од нив има мерка. Побарајте ги техничките детали за печките, фрижидерите, шпоретите, ринглата и запишете ги сите мерења и модели.

Направете детален буџет : составете буџетска табела со сите ставки потребни за составување вашата околина, од градежни материјали до работна сила.

Започнете со планирање : можете сами да го дизајнирате распоредот на вашиот простор доколку имате искуство, во спротивно, се препорачува да ангажирате продавница специјализирана за мебел по нарачка за да имате професионален проект при рака.

50 модели и проекти на кујни на отворено за да бидете инспирирани

За да го олесниме разбирањето, издвоивме прекрасни проекти со 45 идеи за отворено кујни со различни стилови на декорација: минималистичка, рустикална, модерна, едноставна и други кои можат да ви помогнат кога станува збор за инспирација:

Слика 1 – Област со кујна на отворено, пергола со темно дрво и клупа.

Исто така види: Декорација на Светското првенство: научете како да го направите тоа и видете страсни совети

Интеграцијата помеѓу внатрешната и надворешната средина е идеална за одржување на интеракцијата помеѓу областите. Во овој пример, кујната има широк отвор кон задниот двор.

Слика 2 – Надворешна кујна со дрвена пергола и изгорени цементни површини.

Овој кујнски проект има приоритет на поврзувањето помеѓу трпезариската маса и централниот островски шаблон, во изгорен цемент и со модерна плоча за готвење. перголата надрвото нуди заштита од сонце, ветер и дожд, а изборот на жолти столчиња беше совршен за да се додаде боја на оваа средина.

Слика 3 – Дизајн на надворешна кујна со минималистички стил.

Практично и паметно решение за надворешниот простор: оваа кујна е дизајнирана во парче мебел што може да се затвори според приликата. Минималистичкиот стил е обележан со употребата на светло дрво во композицијата, бели површини и малку визуелни детали.

Слика 4 – Кујна на станбениот балкон, блиску до базенот.

Слика 5 – Надворешната кујна ја олеснува работата во областа за дружење во надворешната област, без да мора да одите во внатрешната кујна.

Слика 6 – Можно е да ја изградите вашата надворешна кујна со кој било стил на декорација, вклучително и скандинавски.

Слика 7 – Шармантна декорирана кујна на отворено со кобога и полни со мали растенија.

Слика 8 – Место за скара со кујна и фурна на дрва.

Слика 9 – Кој вели дека кујната на отворено не може да биде супер шармантна?

Слика 10 – Надворешен простор со базен и мала кујна за време за скара.

Слика 11 – Кујната на отворено може да биде и комплетен простор за помош во посебни денови.

Слика 12 – Кујнски модел на отворено во форма на буквата У со дрвена клупасив камен и тули со бела боја.

Слика 13 – Надворешна кујна совршена за простор за скара со минибар и кабинети по мерка.

Слика 14 – Совет е да го испланирате секој агол за да ги искористите сите можни простори и да имате многу функционална средина.

Слика 15 – Компактна клупа за минималистичка мини кујна со кабинети во надворешната област

Слика 16 – Кујна со доволно простор за дружење.

Слика 17 – црна кујна во облик L со сива клупа во надворешната област.

Слика 18 – Рустикална надворешна кујна со дрвена пергола.

Слика 19 – надворешна кујна во американски стил и рустикален допир со дрвената пергола.

Слика 20 – Секоја скара е полесна со надворешната кујна во близина.

Слика 21 – Дали некогаш сте замислиле цела надворешната површина црна како оваа?

Слика 22 – Надворешна кујна од страната на куќата без покрив.

Слика 23 – Надворешната кујна е многу полесно да се организира со мебел по мерка.

Слика 24 – Надворешен простор со трпезариска маса и скара .

Во овој проект, шупливиот слој на ѕидот на надворешната кујна е едноставен детал кој пропушта светлина, покрај тоа што овозможува поглед настранична надворешна површина на конструкцијата.

Слика 25 – Изберете декоративен стил кој најмногу одговара на стилот на вашата резиденција при дизајнирање на надворешната кујна.

Слика 26 – Совршена област за уживање во одлични моменти блиску до саканите.

Слика 27 – Дали некогаш сте замислиле област со надворешна кујна цело бело вака?

Слика 28 – Надворешна кујна интегрирана во кујната на резиденцијата.

Слика 29 – Проект со многу простор за гостите.

Слика 30 – Друг пример за интеграција помеѓу кујната во внатрешните и надворешните области .

Слика 31 – Надворешна кујна на станбена надворешна веранда.

Овој предлог го следи стилот на декорација на плажа, наменет за потропска клима. На балконот има софа, фотелји, масичка за кафе, клупа со винарска визба, хауба и трпезариска маса.

Слика 32 – Луксузен и комплетен надворешен простор.

Слика 33 – надворешна кујна во американски стил во форма на буквата У со качулка и доминантно сиво.

Слика 34 – Прекрасна надворешна кујна во форма L со бела боја мермерни и прилагодени кабинети.

Слика 35 – Пространа надворешна кујна со целиот рустикален допир.

Слика 36 – Оваа опција е блиску до базенот со балкон, компактна е и исто такапокриена.

Слика 37 – Кујна на отворено со прекрасна структура од пергола и голема трпезариска маса.

Исто така види: Бои за машка спална соба: совети за избор и фотографии кои ќе ве инспирираат

Слика 38 – Белата и дрвото може да се користат и во декорацијата на надворешниот простор и изгледа многу елегантно!

Слика 39 – Надворешна кујна со стил на минималистички декор.

Слика 40 – Пространа надворешна површина со фокус на дрво и кујна со сиви камени површини.

Слика 41 – Со изложен бетон на подот и ѕидовите: надворешна кујна со голема дрвена маса.

Слика 42 – Сиво и дрво во трезен надворешен простор со покрив.

Слика 43 – Компактна надворешна кујна совршена за станбени дворови.

Слика 44 – Модерен проект инспириран од јапонската архитектура.

Слика 45 – клупа во облик L со прилагодени кабинети и минибар во кујната на отворено со американски стил.

Слика 46 – Со обилно присуство на зеленило низ качувачките растенија.

Слика 47 – Кујна на отворено на веранда!

Слика 48 – Широка клупа за удобност при најразновидните активности.

Слика 49 – Друг пример за минималистичка декорација за надворешната кујна.

Слика 50 – Класична надворешна кујна со навалена клупа и покривка.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.