Кујнски осветлување: научете како да го изберете најдобриот модел

 Кујнски осветлување: научете како да го изберете најдобриот модел

William Nelson

Иако уредите за осветлување имаат поголем акцент на дизајнот кога се применуваат во дневните соби или трпезариите, тие исто така можат благодатно да се применат во кујната. Со правилен баланс помеѓу елементите, боите и материјалите, можно е да се создадат елегантни аранжмани за целосно да се разликува вашата кујна.

Форматите на осветлувањето на кујната се разновидни, па веруваме дека секогаш постои соодветна опција за која било животната средина. Вреди да се запамети дека мора да ги земете предвид електричните инсталации и гипсената облога, како и потребната поддршка, во зависност од големината на додатокот.

Која е идеалната кујнска светилка?

Изборот на светилник токму во кујната прави голема разлика во функционалноста и изгледот на околината. На крајот на краиштата, во оваа соба се одвиваат многу функции, како што се: готвење, јадење и поминување време со пријателите и семејството. За да се избере идеална опрема за осветлување во кујната, потребно е да се земе предвид општото осветлување на просторот, како и специфичното осветлување на работните површини, како што се мијалници, шпорети и шалтери.

Изборот на материјалот за осветлување е исто така друго прашање.точка што мора да се земе предвид. Металните се разноврсни и лесни за чистење, стаклените промовираат чувство на леснотија и просторност. Додека дрвените светилки додаваат рустикален и пријатен допир на кујната, керамичките светилки одат на друг начин.современа и живописна.

Видови на уреди за осветлување во кујната

Таванска светилка

Ова е првата опција за општо осветлување во кујната. Обично се поставува во центарот на таванот и може да биде кружен, правоаголен или во облик на диск. За кујни со ниски тавани, се препорачува да се избере светилник со низок профил за да не се намали висината на просторијата.

Светилка во очекување

Ова се совршени модели за осветлување на одредени области на кујна, како што се работни површини, трпезариски маси или кујнски острови. На пазарот има најразлични модели, во форма на куполи, сфери, дури и најсмелите дизајни со апстрактни и модерни форми. Светлата за приврзоци, исто така, може да се наредени заедно за да создадат интересен ефект и да ја зголемат количината на светлина во одредена област.

Патека за осветлување

Пругите за осветлување се уште една одлична алтернатива за осветлување на кујната во функционална и стилски начин. Прилагодениот метод ви овозможува да изберете колку тела да поставите и каде ќе бидат поставени. Друга предност на овој модел е тоа што може лесно да се монтира, односно не бара дупчење нови дупки на таванот и може да се прилагоди на различни видови тавани и висини.

60 сензационални модели на осветлување на кујната

Подолу погледнете го нашиот избор на фотографии од уреди за осветлувањекујни:

Слика 1 – Светилки на трпезариската маса не можат да изостанат.

Слика 2 – Светилките на работната плоча се точни детали во декор.

Слика 3 – За кујна во светли тонови, обложете се на златна светилка.

Слика 4 – Ако сакате софистицираност, одлучете се за минималистички дизајн со прави линии.

Слика 05 – Различни бои за секоја светилка , портокалова , виолетова и зелена

Слика 06 – Светло со рамка и распоред на кабел

Слика 7 – Комбинирајте ги светилките со кујнските предмети.

Слика 8 – Како да се инспирирате од тематска кујна?

Слика 09 – Распоред на графитни светлосни тела со златни бои

Слика 10 – Различни точки со резервни жици

Слика 11 – Точки со жици обвиткани околу потпирачот

Слика 12 – Транспарентни светлосни тела дајте му леснотија на секој проект.

Слика 13 – Направете состав од светлечки тела со исти материјали и различни формати.

Слика 14 – Моделот сфера е совршен на тркалезни маси.

Слика 15 – Светилките се одлични за внесување боја на кујната!

Слика 16 – Привезоци во форма на абажур: шик, разноврсна и привлечна.

Слика 17 -Може да се одлучите и за отворени модели кои имаат лед ленти.

Слика 18 – Играјте со височините на приврзоците.

Слика 19 – Овој сет на привезени светилки мора да биде многу добро испланиран и изведен.

Слика 20 – Жолти светилки во кујна

Слика 21 – Мов зелено светло во кујната

Слика 22 – Распоред на тела закачени на кујнскиот ѕид

Слика 23 – Соодветен: класична бела кујна со индустриски приврзок.

Слика 24 – Кога светилката е во центарот на вниманието во кујната.

Слика 25 – Светлосни тела избалансирани со кујнско опкружување

Слика 26 – Може да ја истакне и поделбата на просторите во стан.

Слика 27 – Тоа трио што се протега низ целата клупа!

Слика 28 – Еден до друг за да го направи изгледот чист.

Слика 29 – Деталите во злато се она што ја усогласува оваа кујна.

Слика 30 – Привезоци престанете да давате атмосфера на бар.

Слика 31 – Високи тавани? Изберете од приврзоците за модели на цевки.

Слика 32 – Светло за да дава индустриски воздух.

Слика 33 – За женска кујна, обложувајте се на златни додатоци.

Слика34 – скандинавски: светилка и кујна според истиот стил на декорација.

Слика 35 – Светилка со бел глобус

Слика 36 – Бела правоаголна светилка

Слика 37 – И покрај тоа што беа привлечни, тие останаа дискретни во кујната како целина.

Слика 38 – Погледнете како играта на височини ја истакнува кујната.

Слика 39 – A Познатата купола над тркалезната маса е сигурен облог!

Слика 40 – Овој модел вграден во ѕидот ви овозможува да одите во различни насоки.

Слика 41 – Линеарните тела за осветлување се одлични за работни површини.

Слика 42 – Транспарентна тела за осветлување

Исто така види: Совети за украсување вереничка забава

Слика 43 – Светла во чистата кујна

Слика 44 – Столарија што одговара на светилката.

Слика 45 – Смелоста е карактеристика на оваа кујна!

Слика 47 – Светлосните тела со видливи лампиони промовираат помладешки изглед.

Слика 48 – Енергично опкружување со светилки во облик на кристал.

0>

Слика 49 – Хармонија на нијанси и материјали!

Слика 50 – Сламени светилки за да се донесе природното воздухот во куќата.

Слика 51 – Кога светилката е вистинско уметничко дело!

Слика 52 – Друг пример, каде што потсетува на малокапки дожд.

Слика 53 – Светилка од матирано стакло додава мекост и дифузна светлина во просторот.

Исто така види: Капчиња јорган: идеи со фотографии и лесен чекор по чекор

Слика 54 – Призма светилките генерално се усогласуваат со кој било тип на кујна.

Слика 55 – Таванската светилка со месинг финиш носи порелаксиран допир .

Слика 56 – Измешајте различни модели во иста средина, доколку имаат ист тип на завршница.

Слика 57 – Во овој случај, опцијата беше да се спојат со геометриските формати.

Слика 58 – Овој модел брановиден додава допир на сјај и гламур во вашата кујна.

Слика 59 – Минималистичкиот модел додава модерен и елегантен допир на секоја кујна.

Слика 60 – Конусот со својата елегантна форма и избалансирани пропорции е безвременски избор кој никогаш нема да излезе од мода.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.