Листови со капчиња: 60 ​​модели, фотографии и лесни чекор-по-чекор

 Листови со капчиња: 60 ​​модели, фотографии и лесни чекор-по-чекор

William Nelson

Крошето е занаетчиска техника која ви овозможува да креирате безброј парчиња во најразновидни формати, вклучително и листови од капчиња. Употребени сами во апликации или во друштво на цвеќиња, листовите од капчиња гарантираат дополнителен допир при секоја рачна работа.

Ако барате упатства и видео лекции кои ве учат како да правите листови од капчиња, тогаш дојдовте до вистинското место. Во денешната објава ќе ве научиме како да правите различни типови капчиња за да ги користите каде и како сакате, од наједноставни до најразработени, за да нема оправдување за тоа. Ајде да започнеме?

Како да направиме капчиња чаршафи

Основен чаршаф за капчиња за почетници – чекор по чекор

Да започнеме со наједноставниот модел на капчиња чаршафи препорачани за оние кои сè уште ги прави првите чекори во техниката. Во ова видео ќе го научите bê a bá на едноставен и некомплициран начин. Проверете го:

Гледајте го ова видео на YouTube

Лесна капчиња чаршав во ниска точка

Во ова друго видео ќе го научите чекор по чекор на лист со капчиња за апликација . Супер лесно се прави и користи само ниски и верижни конци. Погледнете го туторијалот, вреди:

Погледнете го ова видео на YouTube

Како да направите капчиња чаршафи за килими и комплети за бања

Следното видео го носи детален чекор по чекор како да се направат листови за нанесување во теписии игри за капење. Заедно со лисјата дури и учите како да направите убаво лале. Гледајте го видеото:

Гледајте го ова видео на YouTube

Голема капчиња чаршаф

Сега, ако тоа е голема капчиња чаршав што ви треба, тогаш и ние го имаме решението. Во ова видео ќе видите колку е лесно и брзо да се создаде голем капчиња за да се користи како што сакате. Погледнете го чекор-по-чекор во видеото:

Гледајте го ова видео на YouTube

Исто така види: Како да направите звучна изолација: предности, совети и употребени материјали

Ребрести чаршафи

Направете листовите на вашата капчиња да работат пореални со ребрата. Во ова видео ќе научите како да го направите тоа на наједноставен и најнекомплициран можен начин. Проверете:

Погледнете го ова видео на YouTube

Каклани листови со три совети за апликација

Ова е различен и многу убав модел на чаршафи кој заслужува исто така да се научи. Чекор-по-чекор е многу детален, така што дефинитивно ќе можете да го репродуцирате овој модел без поголеми проблеми дома. Погледнете го видеото:

Гледајте го ова видео на YouTube

Копчете со капчиња цвеќиња и лисја

Како да го дадете тој основен поттик за вашата хеклана работа со убава еден куп цвеќиња и лисја? Па, можете да научите како да го направите тоа во видеото подолу. Нежна и многу посебна работа што вреди да се провери како е направено:

Гледајте го ова видео на YouTube

Сега кога знаете како да го направите тоаразлични видови на капчиња лисја, што мислите за проверка на прекрасните модели на листови за да бидете уште повеќе инспирирани? Исто така, ја искористите можноста да добиете идеи за тоа каде да ги користите вашите листови. Следете ги фотографиите:

60 модели на хеклани чаршафи со чекор по чекор за да бидете инспирирани

Слика 1 – Листовите со капчиња протекоа во два тона.

Слика 2 – Симболот на листовите на Канада доби убава верзија на капчиња.

Слика 3 – Божиќен венец направен со хеклани цвеќиња и лисја: само шарм!

Слика 4 – Мала слатка алишта со лисја од неколку различни растителни видови.

Слика 5 – Големите капчиња чаршафи можат да послужат како потпора за саксии или за покривање на масата за ужина.

Слика 6 – Каклани чаршафи кои ги следат зимските бои.

Слика 7 – Каклани чаршафи со апликации од мониста.

Слика 8 – Обоени и ребрести.

Исто така види: Ниска светилка: 65 идеи и како да го направите тоа чекор по чекор

Слика 9 – Зелени лисја на суви гранки, како да се од вистината.

Слика 10 – Цветна и шарена градина со капчиња; пеперутките ја комплетираат сценографијата.

Слика 11 – Зелено гранче полно со живот да го примените во вашите занаети.

Слика 12 – Реално! Тонскиот градиент помага да се направат листовите што е можно поблиску до вистинското.можно.

Слика 13 – Едноставни листови во два тона, кој го претпочитате?

Слика 14 – Лисја од капчиња и печурки, не е ли оваа комбинација шармантна?

Слика 15 – Венец од лисја со ликот на Божиќ.

Слика 16 – Листови и цветови од капчиња кои би изгледале одлично како апликација.

Слика 17 – Куп капчиња шупливи лисја.

Слика 18 – Посветли, потемни, градиент… направете ги вашите лисја како што ви одговара.

Слика 19 – Низа лисја и копчиња: сите хеклани, се разбира.

Слика 20 – Дали сте Дали некогаш сте размислувале да направите накит со капчиња?

Слика 21 – Дури и наједноставните чаршафи, направени од почетници, можат да дадат прекрасни апликации.

Слика 22 – Дали помисливте на ваква апликација на тепихот во бањата?

Слика 23 – Е овие листови овде? Полн со деликатес.

Слика 24 – Истражете ги боите што ги добиваат листовите во зима за да ја завршите работата со капчиња.

Слика 25 – Ѓердан од капчиња.

Слика 26 – Изгледа како слика, но е само деликатна и совршена работа со капчиња.

Слика 27 – Шуплива и во форма на срце.

Слика 28 – Ги знаеш ли листовите на адамското ребро? Тие отидоарепродуцирано овде користејќи ја техниката на капчиња.

Слика 29 – Обетки со капчиња: дали би носеле една од овие?

Слика 30 – Каклани листови со полесен раб.

Слика 31 – Малку поинаков формат, но сепак лист со капчиња.

Слика 32 – Канче од лисја и цветови: може да се претвори во појас, врвка за алишта или што друго што сакате.

Слика 33 – Погледнете колку се разликуваат овие листови од адамови ребра, убаво нели?

Слика 34 – Како за детелина за со среќа? Но, овие овде се направени со капчиња.

Слика 35 – Лисја и гранчиња.

Слика 36 – Шевот во центарот на листот имитира ребро.

Слика 37 – Што мислите за промена на бојата на листовите од зелено до сиво и бело ?

Слика 38 – Срца или лисја?

Слика 39 – Без разлика што во зелената нијанса ќе изберете, листовите од капчиња секогаш ќе ги подобрат вашите рачно изработени парчиња.

Слика 40 – Тие изгледаат како мали раце, но тие се капчиња лисја.

Слика 41 – Шарена и полна со живот.

Слика 42 – Не се врзувајте само за една боја, користете неколку!

Слика 43 – Многу мали листови за да формирате обетки.

Слика 44 – Поголемите се одлични за создавање другивидови на занаети.

Слика 45 – Потенка нишка за создавање деликатни дела.

Слика 46 – Успешни се и летоците во зашилен формат.

Слика 47 – А долгите се уште една убавина.

Слика 48 – Срамнетиот формат ги прави чаршавите опуштени.

Слика 49 – Боите и зимскиот формат репродуцирани на листовите типично за Канада.

Слика 50 – Прекрасен зелен градиент за лисјата.

Слика 51 – Дали изгледаат реално или не?

Слика 52 – Во вазна! Колку различни работи можете да создадете со правење чаршафи, нели?

Слика 53 – Дури и фаќач на соништа го прави списокот.

Слика 54 – Универзалниот симбол за „среќа“ направен во капчиња.

Слика 55 – Видете само така многу деликатес во еден лист.

Слика 56 – Блуз.

Слика 57 – Или обоени.

Слика 58 – Навистина важно е да ја добиете декорацијата што ја сакате со помош на капчињата.

Слика 59 – точно или неточно?

Слика 60 – Тоа е капчиња лист, но може да биде и бор дрво..

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.