Лустери за трпезаријата: како да изберете, совети и фотографии

 Лустери за трпезаријата: како да изберете, совети и фотографии

William Nelson

лустерите се основни парчиња во сите проекти за украсување, бидејќи го даваат последниот допир на околината. Можностите за формати и материјали се многубројни и мора да се избираат со големо внимание за да бидат во хармонија со останатиот дел од декорацијата на околината. Обрнете внимание на саканото осветлување за да го дефинирате бројот на потребни лустери.

Исто така, важно е да се задоволат барањата за електрична енергија, таванот и гипсот, на некои лустери им е потребна гипсена облога за правилно да се инсталираат, на други им се потребни посебни потпори за поддршка сета своја тежина.

Како да изберете лустер за трпезаријата?

Лустерот е предмет кој може да ја трансформира околината и да ја направи уште попријатна, а во дневната вечера нема различни. Тоа е местото каде што семејството и пријателите се здружуваат во моменти на славење и радост. Затоа, изборот на идеалниот лустер мора внимателно да се планира, земајќи ги предвид главните аспекти како што се осветлувањето, големината и стилот.

Големина на светлиот лустер

Многу мал лустер може да не го обезбеди идеалното осветлување, како и многу голем лустер може да ја остават околината непријатна и без хармонија. Затоа, лустерот треба да биде пропорционален на просторот на трпезаријата, како и во однос на масата. Водете сметка за обликот на вашата маса, без разлика дали е тркалезна, квадратна или правоаголна, избирајќи модел налустер што одговара на овој формат.

Положба и висина на лустерот

Друг фактор што не може да се занемари е саканата висина за инсталација на лустерот. Треба да се монтира на висина што не го попречува користењето на трпезариската маса, обезбедувајќи идеално осветлување. Општа препорака е дека треба да биде на растојание помеѓу 75 и 85 сантиметри од горниот дел на трпезариската маса, но може да варира во зависност од намената и дизајнот на моделот.

Стил на декорација на собата

Треба да се земе предвид и декоративниот стил на вашата околина. За минималистичка и модерна средина, обложувајте се на лустери со чист дизајн и прави линии. Ако вашата околина е покласична, обложувајте се на стаклени или кристални лустери. Од друга страна, ако вашата дневна соба има рустикален стил, обложувајте се на железен лустер кој ќе одговара на овој стил.

Достапен буџет

На пазарот има најразновидни модели на лустери, од најпознатите предвид, дури и најлуксузните и најскапите. Најважно е изборот да го прилагодите на сумата што ја имате на располагање да ја потрошите за набавка на лустерот, не заборавајќи главно на квалитетот и издржливоста на производот.

60 модели на прекрасни лустери за трпезарија

Избравме комбинации на различни стилови на трпезарија со смели лустери и ексклузивен дизајн. Видете подолу:

Слика 1 – Обложувајте се на модерен лустериновирајте и оставете ја вашата трпезарија со храбар изглед.

Слика 2 – Пар висечки лустери со огледало стакло во овална форма и со надворешен дел во боја на вино за трпезарија со маса со 6 седишта.

Слика 03 – Пинк лустер

Слика 4 – Имајќи импозантен лустер во средина во минималистички стил можеби е она што недостасуваше во вашата околина.

Слика 05 – Црни лустери

Слика 06 – Лустер за трпезарија во различен формат

Слика 7 – Модерен привезок лустер во црн метал што совршено се комбинира со оваа соба со рустикална декорација.

Слика 8 – Овој модел е голем и јасно го ограничува просторот на трпезариската маса со 3 седишта.

Исто така види: Температура на климатизацијата: видете ја важноста и како да изберете

Слика 9 – За оваа интегрирана трпезарија со обилно присуство на бело и светло дрво, изборот на лустерот во форма на глобус со мат финиш беше исправен за спојување со околината.

Слика 10 – Луксузен лустер за непочитувана дневна соба во тркалезна форма и со златен метал.

Слика 11 – Модел на тркалезен лустер за трпезарија со дрвени летви обесени со метален синџир.

Слика 12 – Овој модел има органски формат како гранка од дрво.

Слика 13 – Бакарни лустери за дневна собавечера

Слика 14 – Бела модел на тркалезна маса со метална основа, жолти столчиња и прекрасен различен метален лустер во црна боја.

Слика 15 – Црни лустери

Слика 16 – Транспарентни лустери

Слика 17 – Модерна и женствена атмосфера со нежни бои и неколку различни лустери за приврзоци.

Слика 18 – Модел на лустер за вечера во дневната соба со транспарентна стаклена структура и црна основа.

Слика 19 – Голем метален лустер со 5 матирани светилки.

Слика 20 – Лустери со мат метален финиш

Слика 21 – Лустер со уникатна форма

Слика 22 – Деликатните детали го прават овој многу елегантен лустер за трпезаријата.

Слика 23 – Двојни бели лустери во форма сфера за да се создаде контраст со црната декорација.

Слика 24 – Постојат најразновидни модели на лутра, за сите стилови и вкусови.

Слика 25 – Течен и храбар дизајн за украсување трпезарија со тркалезна маса.

Слика 26 – Луксузен златен лустер

Слика 27 – Правоаголен модел на дрвена маса со ретро столици и метален лустер со различен дизајн.

Слика 28 – Модел на лустер во форма на гранка во боја на мразза шармантна трпезарија.

Слика 29 – Создадете елегантна и пријатна атмосфера со обложување на посебен лустер за трпезарија.

Слика 30 – Лустер со акрилен материјал

Слика 31 – Не сакате да привлекувате толку многу внимание на лустерот во околината? Обложувајте се на модел со фини линии и минималистички дизајн.

Слика 32 – Светлина, стил и елеганција: во основа се што ви треба во вашата трпезарија .

Исто така види: Шкаф за бања: 65 модели и како да го направите вистинскиот избор

Слика 33 – Модел на дрвена трпезариска маса во дневна соба со ѕид од тули и специјален лустер.

Слика 34 – Трпезарија со маса и 5 столици со кружен привезок мат лустер.

Слика 35 – Графитен лустер со портокалова внатрешност

Слика 36 – Дајте ѝ допир на гламур на вашата трпезарија со луксузен лустер.

Слика 37 – огледува лустери

Слика 38 – Во совршена рамнотежа со декорацијата на собата.

Слика 39 – Пар лустери со приврзоци за правоаголна трпезариска маса со германски агол.

Слика 40 – Лустерот е еден од последните допири за декор на вашата трпезарија .

Слика 41 – Да се ​​има дизајнерски лустер може да биде она што недостасува за да уживате во незаборавни вечери.

Слика 42 – Имањето на соодветно осветлување прави сèразлика во удобноста и декорацијата на трпезаријата.

Слика 43 – Голем лустер кој лежи на подот

Слика 44 – Донесете повеќе софистицираност во вашата дневна соба со дизајнерски лустер.

Слика 45 – Запалете ја вашата креативност со лустер во вашиот трпезарија.

Слика 46 – Тркалезен висечки лустер со црни метали во совршена комбинација со маса која го следи истиот формат.

Слика 47 – Направете изјава за стилот дома со дизајнерски лустер на вашата трпезариска маса.

Слика 48 – Едноставна лустери во боја

Слика 49 – Дуо полно со луксуз и елеганција.

Слика 50 – Правоаголен црн лустер

Слика 51 – Променете го изгледот на вашата трпезарија со допир на осветлување.

Слика 52 – Импресионирајте ги вашите гости со совршен лустер за трпезаријата.

Слика 53 – Модел црн метален лустер со минималистички линии за мала трпезариска маса.

Слика 54 – Елеганција и софистицираност со луксузен лустер во трпезаријата со тркалезна маса.

Слика 55 – Преобразете ја вашата трпезарија во попријатна и поинтимна средина со ексклузивен лустер.

Слика 56 – Осветлете ги оброците со прекрасен лустер за дневната соба

Слика 57 – Истражете добро пред да го изберете моделот за да бидете сигурни дека сте го нашле совршениот лустер за вашата трпезарија.

Слика 58 – Ништо не ја надминува убавината на класичен лустер во трпезаријата.

Слика 59 – Ексклузивен дизајн може да направете ја сета разлика во вашата околина.

Слика 60 – Дали сте подготвени да тргнете на ова патување од лустерот до трпезаријата?

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.