Магента: значење и 60 идеи за украсување со бојата

 Магента: значење и 60 идеи за украсување со бојата

William Nelson

Ниту црвено ниту виолетово. Магента бојата лежи во опсегот помеѓу овие две бои на спектарот, составена од еднакви количини на црвена и сина боја.

Интересен куриозитет за магента бојата е што таа не постои во видливиот спектар. Како ова? Всушност, тоа е визуелна илузија предизвикана од нашите оптички рецептори кои ја толкуваат како отсуство на зелена боја.

Ниту магента бојата не може да се смести во еден опсег од спектарот, бидејќи транзитира помеѓу сината и црвена.

Интригантна, мистериозна и интуитивна, магента бојата се покажува како одлична опција за интегрирање на палетата на бои на декорацијата.

И ако сте заинтересирани за оваа боја како нас , не заборавајте да ги проверите сите совети што ги подготвивме за да го удрите ноктот по глава при користење на оваа боја во вашиот дом.

Значењето и симболиката на магента бојата

Пред да нурнете во магента бојата, вреди малку подлабоко да се запознаете со нејзините значења и симболичкото толкување на оваа боја. На крајот на краиштата, како што покажува хромотерапијата со години, боите имаат моќ да влијаат на нашите емоции, чувства и ставови.

Во случајот на магента, духовноста, мистицизмот и интуицијата се главните сензации што се разбудуваат.

Бојата сè уште носи силна привлечност за регенерација, трансформација и прочистување, па дури и се смета за боја намистици и алхемичари.

Со бојата магента исто така е можно да се изрази побожност, почит, достоинство и искреност.

Ова е бојата што го надминува материјалното до духовното, подигајќи ја човечката свест до божествено ниво, затоа, излегува дека е одлична боја за места за медитација и релаксација.

Од друга страна, магента бојата исто така може да пренесе сензуалност, страст и други чувства поврзани со посекојдневното и земна страна.

Накратко, магента бојата завршува како комбинација на карактеристиките на боите што ја сочинуваат (сина и црвена).

Како да се користи магента бојата во декорацијата

Бојата магента, позната и како фуксија, жешко розова и темноцрвена, е жив тон полн со енергија и, како што треба, го рефлектира тоа во средини каде што е поставена. 1>

Да нема грешка при украсувањето со магента боја, совет е однапред да ги знаете точните места каде ќе се вметне бојата и кои бои ќе одговараат на неа.

Со бојата магента, вие не можете да го оставите за потоа, неговата употреба мора однапред да се испланира за да можете да постигнете хармонична и избалансирана средина.

Подолу погледнете неколку предлози за комбинирање магента со други бои:

Магента со основни бои

Комбинацијата на магента и основните бои (црвена, сина и жолта) е забавна, весела и лежерна. можете да изберетеод еден од трите или користете ги трите во состав со магента во истата средина. Но, советот овде за да не погрешите или претерате со дозата е да ги користите овие комбинации во детали и мали предмети во собата.

Ако сакате да ја истакнете магентата, обидете се да насликате еден од ѕидовите или инвестирање во поголемо парче мебел со боја, како софа, на пример.

Магента и дополнителни бои

Во хроматскиот круг, комплементарната боја (која создава контраст) со магента е зелена. И тоа е прилично кул, бидејќи комбинацијата е супер жешка во моментов. А интересен начин да се измеша магента бојата со зелената е со користење на растенија во околината.

Тон на тон

За оние кои претпочитаат да останат на побезбедно поле, без какви било грешки, најдобар залог е тон на тон. Во овој случај, користете различни нијанси на магента за украсување на просторијата и, дури и ако изгледа како едноставен ресурс, ќе ја забележите разликата и визуелното влијание на оваа композиција.

Магента и неутрални бои

Можете да се одлучите и за неутралност кога користите магента со неутрални бои, особено бела и црна. Друга опција е да се инвестира во употреба на магента во композиција со дрвени елементи, создавајќи малку рустикален, но многу пријатен и комфорен амбиент. Може да се земат предвид и сивите, беж и бели тоновиовде.

Дали веќе знаете каде и како да ја вметнете магента бојата во вашиот дом? За да нема сомнеж и да ве остави полни со инспирација, избравме 60 слики од средини украсени со боја. Само погледнете:

60 идеи за декор во магента боја

Слика 1 – Магента кадифениот тросед ја остави просторијата модерна и луксузна.

Слика 2 – Овде се создаде опуштена атмосфера со употреба на магента во комбинација со основни бои и нивната дополнителна боја, зелена.

Слика 3 – Во спалната соба на парот магента носи топлина и удобност. Градиентниот ѕид одзади се издвојува.

Слика 4 – Белата бања дава пристап до просторијата целосно украсена во магента.

Слика 5 – Во оваа друга просторија, магента бојата влегува во шемата на цветната позадина.

Слика 6 – Чистата и нежна соба се обложи на „топлината“ на магентата за да создаде контраст.

Слика 7 – Просторот под скалите оживеа со присуство на магента од фотелја.

Слика 8 – Тапациран кревет со магента: уникатен шарм!

Слика 9 – Магента бојата може да се вметне во мали детали во декорацијата, како на пример на ноќната маса.

Слика 10 – Веќе овде, допирот на магента се должи на столот Чарлс Имс.

Слика 11 -Внесете боја во вашата бања со бојадисување на еден од ѕидовите магента.

Слика 12 – Што е со само половина ѕид во магента? Изгледа неверојатно и супер модерно.

Слика 13 – Бохо стилот одговара како никој друг со магента бојата.

Слика 14 – Но, ако намерата е да се обратите за покласичен декор, нема проблем! И магента оди добро.

Слика 15 – Трпезарија за да се извлече секого од монотонијата! Магента ѕидови во комбинација со виолетова маса и столчиња. И конечно, детали во златна боја.

Слика 16 – На собата на парот не и требаше многу, само обојте го ѕидот магента.

Исто така види: Стаклена врата: 60 ​​идеи и проекти за инспирација

Слика 17 – Во собата на сестрите, магента бојата беше вметната во таванот, во креветот на креветот и во некои други специфични детали. Забележете дека портокалот формира забавен контрапункт во околината.

Слика 18 – Овде магента ја напаѓа класичната црно-бела декорација.

Слика 19 – Дали размислувавте да ја обоите магента на влезната врата? Оваа опција вреди да се разгледа.

Слика 20 – Погледнете ја прекрасната инспирација овде! Магента беше избалансирана со белата основа и присуството на точни елементи во зелена и жолта боја.

Слика 21 – Елегантен, софистициран влезен хол полн со енергија, благодарение до комбинација на магента, црнаи злато.

Исто така види: Симулатор на бои: научете како да го користите за секоја марка мастило

Слика 22 – Овде магента беше вградена во оградата на скалите, формирајќи прекрасна композиција со дрвените елементи.

Слика 23 – капалка со магента во оваа трпезарија.

Слика 24 – Еден неверојатен килим од магента ќе биде врвен момент од оваа трпезарија. Црвените столчиња го затвораат предлогот за современа декорација.

Слика 25 – За оние кои не сакаат да бидат премногу смели, вреди да се стави магентата на помали парчиња , како што се перници и ќебиња .

Слика 26 – Во надворешната област магента носи релаксација и радост.

Слика 27 – Неутралната и чиста околина донесе магента да ги обои рамките околу стаклените отвори.

Слика 28 – Чиста дневна соба со тепих магента: сè е во рамнотежа.

Слика 29 – Во таа друга дневна соба, магента помага да се направи премин помеѓу различните стилови присутни во просторот.

Слика 30 – Трпезарија со магента ѕид: едноставно, практично и економично решение за користење боја.

Слика 31 – Кујната може да се радува и со употребата на магента.

Слика 32 – Магента фотелја за дневната соба класична и трезна .

Слика 33 – Црните клупи гарантираат прекрасен контраст со магента бојата наперница.

Слика 34 – Магента завеси: дали сте размислувале за тоа?

Слика 35 – магента удари со четка во оваа двокреветна спална соба каде доминираат белото и црното.

Слика 36 – Фотелја и пуфка со магента го крадат целото внимание во овој социјален простор на куќа .

Слика 37 – Околината обоена во сино обезбеди совршена основа за магентата да се истакне.

Слика 38 – Off White тонови, исто така, многу добро се усогласуваат со магента.

Слика 39 – Влез полн со личност и стил.

Слика 40 – Комбинацијата помеѓу магента и црната е силна, мистериозна и сензуална.

Слика 41 – Употребата на магента со жолта пренесува еуфорија и релаксација.

Слика 42 – Во оваа соба се користеше позатворен тон на магента и темен .

Слика 43 – Оваа кујна со бел мебел оживеа со магента завесата за мијалник и портокаловата чинија.

Слика 44 – Обоени ленти од магента и сина боја за да се разбие монохроматската боја на бањата.

Слика 45 – Забележете како магента „ја загрева“ околината, правејќи ја многу подобредојдена.

Слика 46 – Позатворениот тон на магента ја обезбедува потребната живост за канцеларијата, но без паѓајќи во ексцеси.

Слика 47 – Детската соба е другасредина на куќата која има само корист од употребата на магента.

Слика 48 – Магента меѓу книгите во куќата.

Слика 49 – Во сервисната област има место и за магента, зошто да не?

Слика 50 – Меѓу светли и неутрални тонови на дневната соба, се истакнува магента.

Слика 51 – Кујна од коридор украсена во бели и магента тонови. Акцент на вграденото осветлување во кабинетите.

Слика 52 – Нишата во ѕидот беше засилена со магента боја.

Слика 53 – Модерни и удобни столчиња во магента.

Слика 54 – Добро место за вметнување магента во креативен начин : на скалите.

Слика 55 – Класичен, елегантен и полн со живот со магента боја.

Слика 56 – Детската соба ја истражуваше употребата на магента во детали.

Слика 57 – Во оваа трпезарија, магента доби простор на тапацирот на столовите и на малата слика на ѕидот, но имајте предвид дека бојата доаѓа во различни тонови.

Слика 58 – Како за излегување од истоста на белото и за обложување на магента кабинет за бања?

Слика 59 – Или ако сакате, користете ја магента бојата во форма на налепница на огледалото во бањата.

Слика 60 – Магента ѕид за еднокреветна соба.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.