Мал сервисен простор: научете како да го декорирате ова катче

 Мал сервисен простор: научете како да го декорирате ова катче

William Nelson

Не примате посетители во малиот сервисен простор, ниту го користите кога сакате да се опуштите. Но, затоа и онака не треба да се заборави ова мало катче од куќата.

Напротив, малиот сервисен простор треба да биде минимално организиран за да можете побрзо и поудобно да ги извршувате потребните задачи. Односно, дури и мал, мора да биде многу функционален.

Всушност, понекогаш е тешко да се замисли мал, убав и организиран сервисен простор со сè поредуцирани проекти, особено оние за станови кои, згора на тоа, во некои случаи, дури дели простор со кујната.

Како да организирате многу мал сервисен простор?

Малите области за сервисирање може да бидат предизвик кога станува збор за организацијата, но одлична можност за ослободете ја креативноста и истражете идеи за паметен дизајн. Ако просторот е ограничен, секој сантиметар е важен и клучот за одржување на сè во ред е да се оптимизира користењето на сите достапни простори.

Чистење и организација

Ако веќе имате простор за перење мал кој има потреба од преуредување, започнете со темелно чистење на просторот. Извадете ги сите предмети и групирајте слични предмети како алати, производи за чистење, крпи и други. Целта е да се идентификува што е навистина потребно и што само зафаќа простор без цел.оваа област за услуги остава сè при рака. Истакнете го светлиот знак што му дава допир на релаксација на местото

Слика 34 – Сервисна област во комбинација со кујната.

Тука во оваа куќа и, како и во многу други, просторот за сервисирање е во ист простор како и кујната. За да не се претвори во хаос, добредојдени се затворени шкафови, оставајќи се на своето место

Слика 35 – Модерен сервисен простор.

Овој сервисен простор има „q“ на модерност со индиректните светла инсталирани зад нишата. Металната закачалка ја организира и суши облеката додека го разубавува местото

Слика 36 – Дрво за создавање луксузен сервисен простор.

Темното дрво тонот на шалтерот му дава на оваа услужна област луксузен и префинет изглед. Да не го спомнуваме тепихот со шари што уште повеќе ја подобрува околината

Слика 37 – област за услуги во провансалски стил.

Пастелната сина боја на шкафовите во комбинација со најстарите садови го оставија овој сервисен дел од лицето на провансалски стил. Дрвените летви обоени во бело го истакнуваат мебелот и обезбедуваат стил на декорација

Слика 38 – Услужен простор во комбинација со бања.

Сподели бања простор со сервисен простор. За да ги одвоите околините, лизгачка врата

Слика 39 – Сервисна област добалкон.

Овој пат балконот го дели просторот со сервисната област. Помеѓу нив жичена врата со шарки. Црната боја, присутна во сите средини, создава униформност и го истакнува модерниот стил.

Слика 40 – Сини плочки за осветлување на просторот за сервисирање.

Едноставен детал може да го направи сервисниот простор сосема поинаков. Во овој случај, употребата на сини плочки ја осветли околината и ја истакна. Оние кои влегуваат сфаќаат дека просторот бил планиран, а не само изграден

Слика 41 – Помалку е повеќе.

Во мала средина, максимумот „помалку е повеќе“ одговара како ракавица. Во овој сервисен простор, во просторот остана само потребното.

Слика 42 – Сервисно подрачје со трезвени и неутрални тонови.

нијансите на сива боја во оваа област за сервисирање се омекнуваат од сончевата светлина што доаѓа од прозорецот. Патем, сонцето е незаменлив елемент во сервисната област. Ако можете, испланирајте го вашиот сервисен простор размислувајќи за него

Слика 43 – Жолта област за сервисирање.

Исто така види: Ѕвезден капчиња килим: како да го направите чекор по чекор и идеи

Жолтите кабинети весели ја напуштија оваа услуга и опуштено. Вреди да се обложувате на различни тонови за овој простор, на крајот на краиштата тие внесуваат мотивација во секојдневната рутина

Слика 44 – Модерни елементи во сервисната област.

Слика 45 – Деликатна област за сервисирање.

Соединувањето на белото со тонови надрвото секогаш резултира со мека и нежна декорација. За сервисен простор, комбинацијата е совршена. Просторот е чист и добро осветлен.

Слика 46 – Браун сервисен простор.

Можев да видам дека сервисниот простор е многу демократски средина во однос на боите на декорацијата. На оваа слика, избраната боја беше кафеава.

Слика 47 – Мал сервисен простор во дневната соба.

Реалноста е оваа: куќи помали, се повеќе заеднички простори. Во оваа куќа, сервисниот простор е во иста просторија со дневната соба. Решението за поделба на околините беше лизгачка стаклена врата

Слика 48 – Мала бела површина за сервисирање.

Малите простори се фаворизираат со употребата на бела боја, како еден на сликата. Бојата присутна и на ѕидовите и на мебелот го засилува чувството на простор

Слика 49 – Дискретна област за сервисирање.

Оваа алишта поминува речиси незабележано, ако не и за вратата од шупливо стакло. Истакнување на тапетите со пруги во контраст со розовото на предметите, комбинацијата ја оживеа малата средина

Слика 50 – Шуплив дрвен ѕид.

Шупливиот дрвен ѕид помага да се сокрие просторот за сервисирање од другите простории на куќата, но не ја намалува светлината и вентилацијата на околината

Слика 51 – Сервисен простор на меѓукат.

Другоопција за сокривање на сервисниот простор од остатокот од куќата: сместете го на меѓукатна

Слика 52 – Модерен сервисен простор што одговара на кујната.

Во комбинираните проекти, како што е овој во кој кујната и сервисниот простор го делат истиот простор, важно е да се размислува за декорација што ги разгледува двете средини

Слика 53 – Млад и релаксиран сервисен простор.

За да создадете сервисна област со помладешки изглед, обложувајте се на темен тон – како црно – и означете го со светла боја. На оваа слика, предлогот беше да се користи сина боја.

Слика 54 – Мал сервисен простор со гранит.

Употребата на гранит може да биде се прошири до пералните. На оваа слика, клупата што го прима резервоарот беше покриена со црн гранит

Слика 55 – Сино-бел сервисен простор.

Сината Морската боја на мебелот создаде впечатлив контраст со белата боја на ѕидовите. Истакнување за плетените корпи кои ја ценат околината

Слика 56 – Резервирана област за сервисирање.

Многу убава, но скриена зад вратата леење дрво . Кога е отворен, сервисниот простор дели простор со дневната соба и кујната

Слика 57 – Мала сервисна област полна со потпори.

Во која било продавница за прибор за домаќинство можете да најдете различни држачи кои совршено ќе го сместат целиот ваш прибор. Опцијапрактични, евтини и функционални за да ја одржувате вашата соба за перење организирана

Слика 58 – Бидете внимателни со изложените предмети во сервисната област.

полиците се одлични за поставување на предметите во сервисната област. Но, ако не ги одржувате организирани, нередот ќе биде насекаде. Затоа, обрнете внимание на овој детал

Слика 59 – Сервисна област и кујна, мали и среќни заедно.

Мала, но весела . Овој сервисен простор интегриран во кујната е чист шарм. Декоративните елементи осветлуваат и релаксираат

Слика 60 – Одгледувајте билки во сервисната област.

Ако имате простор за тоа, уживајте во сонцето дека вашиот сервисен простор прима и одгледува билки и зачини.

Слика 61 – Мал сервисен простор со простор за машина за перење и сушење.

Слика 62 – Сервисна област инсталирана веднаш до надворешната област

Слика 63 – Сервисна област целосно бела.

Слика 64 – Посебен мијалник за сервисната област за олеснување на секојдневните задачи.

Слика 65 – Вратата се протега во стил до сервисната област

дефинирано.

Планирање

Проверете ги мерењата на расположливиот простор и нацртајте план за организација на вашата област за сервисирање. Имајте на ум каде сакате да го складирате секој тип на артикал, врз основа на зачестеноста на употреба: почесто користените артикли треба да бидат попристапни.

Вертикални решенија

Барањето нагоре може да понуди иновативни решенија . Во сервисната област, високите полици и суспендираните системи за складирање може да бидат одлична идеја за обложување. Освен што заштедуваат простор на подот, тие го олеснуваат пристапот до често користените предмети. Куките се исто така одлична алтернатива за закачување на предмети како што се гумички, метли и скали.

Исто така види: Како да се отстрани дамката од белата облека: основни совети и чекор по чекор

Мебел и корпи

Мултифункционалниот мебел се опции кои помагаат во борбата против ограничениот простор, планирано парче мебел , количка со тркала што може да се поместуваат по потреба или дури и полица што служи како работна маса во сервисниот простор.

Кошниците и кутиите за организатор се совршени за помали предмети. Тие можат да се категоризираат и етикетираат за полесно да се најдат предметите и да додадат допир на елеганција во вашиот декор. На пазарот има широк спектар од нив, со различни бои, материјали и големини. Еден од нив ќе одговара на стилот на вашиот простор за перење.

Компактно складирање

Поголемиот дел од времето, не ги користиме ситеартикли од сервисниот простор често, како што се корпи за алишта и даски за пеглање. Решенијата за превиткување се одлична опција во овие случаи и големата предност е што, кога не се користат, можат да се складираат на паметен и компактен начин, ослободувајќи простор за други активности во околината.

Внатрешни организатори

За сервисни области кои имаат кабинети, можно е да се инвестира во користење на внатрешни организатори. Има повеќе модели, од лизгачки полици до фиоки за средства за чистење, држачи за метла, гумички и други. Овие организатори помагаат сè да остане на своето место, искористувајќи го секој простор максимално.

65 идеи за украсување за мал сервисен простор

Но, не очајувајте. Ќе ви покажеме дека е можно да го поправите ова место и да ви го олесниме денот. Проверете ги советите и сликите подолу за да ве инспирираат да го декорирате и организирате вашиот мал сервисен простор, дефинитивно ќе видите светло на крајот од тунелот (или просторијата за перење):

Слика 1 – Мал сервисен простор продолжувајќи кон кујната.

Стаклен лист го дели овој сервисен простор од кујната. За украсување и олеснување на секојдневието, дрвената полица. Под резервоарот, нишата држи стаклени тегли полни со прашок за перење, идеја која носи практичност и дополнително го зајакнува изгледот на местото

Слика 2 –Висечки кабинети за да го искористите просторот.

Во сервисниот дел чуваме крпа, средства за чистење и други прибор за куќата. За да се приспособи сето ова на организиран начин, ништо подобро од надземни кабинети. Доколку имате простор, инвестирајте. Тие го користат просторот на ѕидовите и го ослободуваат подот за други работи.

Слика 3 – Мал сервисен простор е кул.

Перењето на машината за перење од нерѓосувачки челик и модерниот дизајн го направија сервисниот простор убав и кул. Подот налик на плочка и ѕидот од тули го зајакнуваат опуштениот изглед. Полиците го организираат приборот.

Слика 4 – Машината за предно отворање го оптимизира просторот.

Во мали сервисни области, идеално е да се избере напред - полнење на машини за перење. Тие заштедуваат простор и можете дури и да го користите горниот дел за да направите шалтер, како оној на фотографијата.

Слика 5 – Сервисна област со црни кабинети.

Кој вели дека сервисната област не може да има допир на гламур? Погледнете како испадна оваа перална со црни кабинети. Убава, функционална и многу практична

Слика 6 – Украсен сервисен простор.

Декорацијата треба да биде дел од секоја соба во куќата, вклучувајќи ја и сервисна област. Во овој пример, пералната беше украсена со слика над резервоарот и растенија во саксии. Дрвен прибор, покрајисполнувајќи ја својата функција, тие ја ценат околината

Слика 7 – Едноставна и функционална област за сервисирање.

Мала, оваа услужна област ги сместува основите. Машините за предно отворање беа одличен трик за зголемување на просторот. Бројачот горе помага при задачите, а плакарот ги сместува домашните комунални услуги

Слика 8 – Полици за украсување и организирање на сервисниот простор.

Дополнително за да помогнат во организирањето на просторот, полиците имаат естетска вредност во овој проект, кои не само што го опслужуваат сервисниот простор, туку и кујната.

Слика 9 – Сервисен простор со романтичен декор.

Оваа услужна област е деликатес без споредба. Белите ѕидови создаваат хармонична комбинација со розовата врата. Подот во ретро стил украсува заедно со цвеќињата и сликите на ѕидот. Истакнување за зелениот венец на вратата, давајќи живот на околината

Слика 10 – Скриен сервисен простор.

Криењето на сервисната област е тренд во тековните проекти за декорација. На оваа слика, дрвената врата со шарки го остава просторот за сервисирање изложен само кога е во употреба. Нишите помагаат да се организира местото.

Слика 11 – Услужна област со поглед на градината.

Планирана на едноставен и функционален начин, оваа услуга област беше размислувана со поглед на градинатанадворешна

Слика 12 – Мала сервисна област вертикално.

Друг паметен начин за користење на просторот во сервисната област е со позиционирање на машините на се мие вертикално. Ова остава малку простор за резервоарот

Слика 13 – Корпи за организирање на сервисната област.

Многу пати планираниот проект за плакарот е излезен на буџетот. Но, не навистина, приборот за сервисна област треба да се рашири. Нередот можете да го поправите со ниши, полици и корпи. Економична опција која дури и го разубавува местото

Слика 14 – Фиоки за организирање на нередот.

Ако имате простор и услови да направите мебел направен по мерка, совет е да се обложите на фиоките. Исто како оние на сликата, шкафовите во форма на фиока се сместуваат практично и оставаат сè што ви треба при рака

Слика 15 – Дрвените плакари го подобруваат сервисниот простор.

Шафовите во дрвени тонови ја подобрија локацијата и создадоа прекрасен контраст со белиот ѕид и подот. Дали видовте како можете да декорирате и организирате во исто време?

Слика 16 – Сервисна област скриена во дворот.

Дрвена со шарки вратите го кријат сервисниот простор од надворешната површина на куќата. Опција за одвојување околини

Слика 17 – Кабинет за даска за пеглање.

Даската за пеглање еедна од оние здодевни работи кои изгледаат никаде не одговараат. Овој плакар го реши проблемот без губење на простор во корисниот простор за перење.

Слика 18 – Сервисната област одделена со метален екран.

просторот на овој сервисен простор беше ограничен со лизгачка капија. Покрај ограничувањето на просторот, екранот помага да се сокрие локацијата

Слика 19 – Зад завесата.

Оваа завеса го крие просторот за складирање област услуга на едноставен и некомплициран начин. Имајте предвид дека употребата на полици е постојана опција во проектите кои сакаат да ја комбинираат функционалноста со декорацијата

Слика 20 – Скриена област за сервисирање.

Сокривањето на сервисната област е тренд во тековните проекти за украсување. На оваа слика, дрвената врата со шарки го остава просторот за сервисирање изложен само кога е во употреба. Нишите помагаат да се организира местото.

Слика 21 – Високите врати го кријат сервисниот простор.

Во овој проект, сервисната област , не толку мал, беше скриен зад висока врата што ја покрива целата должина на локацијата.

Слика 22 – Бела сервисна област.

Чистиот стил на оваа алишта се должи на белата боја присутна на сите локации. Вазната со цвеќиња додава шармантен шмек на околината

Слика 23 – Услужна област во рустикален стил.

Иако мала, овааалиштата откриваат едноставен допир на рустичност. За овој впечаток придонесуваат шкафовите и полиците кои се зајакнуваат со плетената корпа на тезгата. Пример за тоа како секогаш можете да направите нешто убаво и опуштено, дури и на најмалите места

Слика 24 – Мала шармантна област за сервисирање.

A завесата што го покрива резервоарот е чист шарм. Кран во златен тон го прави просторот уште поубав

Слика 25 – Мал сервисен простор со украсни допири.

Овој сервисен простор би беа одлични само со кабинетите и распоредот на елементите, но за да се подобри просторот, идејата беше да се обложиме на злато. Тонот ги означува рачките, закачалките, па дури и славината

Слика 26 – За поголеми површини, кабинети на сите страни.

За оние кои имаат малку поголем сервисен простор, инвестирајте во кабинети. Тие можат да сместат и организираат и локални прибор и други предмети што остануваат неискористени низ куќата, заштедувајќи простор во другите простории

Слика 27 – Поддршка зад вратата.

Кога просторот е тесен, нема начин да се заобиколи. И јас треба да се жалам на секој достапен агол, вклучувајќи го и просторот зад вратата. На оваа слика, жичаната решетка организира производи за чистење. На спротивниот ѕид беа закачени метла, лопата и скалило, со кои се ослободуваше подот од предмети.

Слика 28 – Сервисна област: Cantinho dosмиленичиња.

Во многу куќи и станови, во сервисната област сè уште се сместени домашните миленици, како во оваа куќа. Овде, садовите за вода и храна делат простор со облека за перење и други предмети.

Слика 29 – Отстранлив канап за алишта. друг предмет што зафаќа простор и, кога не се користи, има тенденција да биде непријатност во просторијата за перење. На оваа слика, опцијата беше за алишта што се склопува. Кога е надвор од употреба, може едноставно да се свитка и да се чува во агол што не се попречува

Слика 30 – Стиснат сервисен простор.

Многу мал, овој сервисен простор може да собере сè што ви треба со организација. Зад вратата, жица ги држи производите за чистење. Малиот врв за алишта беше поставен над машината за перење и покрај него, даската за пеглање не го попречува корисниот простор

Слика 31 – Сервисна област во пастелни тонови.

Услужната област не мора да биде досадна. На оваа слика, пастелните тонови на сина и беж ја украсуваат околината со благодат и леснотија

Слика 32 – Темни кабинети за подобрување на околината.

Темниот тон на кабинетите додаде допир на софистицираност во оваа област за сервисирање. Дрвото го истакнува предлогот

Слика 33 – Едноставен сервисен простор, но уреден.

Едноставно, целосно бело и со полици за да помогне во организацијата ,

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.