Мала кујна: 70 функционални идеи и проекти за украсување

 Мала кујна: 70 функционални идеи и проекти за украсување

William Nelson

За оние кои имаат мала кујна, дури може да изгледа како предизвик да се создаде декорација што го вклучува целиот неопходен мебел и апарати без да се направи околината да се чувствува преполна или клаустрофобично. Иако тоа не е невозможно, постојат некои правила при уредувањето на вашата мала кујна кои можете да ги следите за да помогнете да го заземете овој простор на хармоничен и пријатен начин.

Во денешната објава ќе зборуваме малку за тоа како да декорирате мала кујна, со совети и галерија со слики со проекти кои сигурно ќе ве инспирираат кога ја поставувате вашата. Ајде да одиме!

Планирање за организирана мала кујна

Почнуваме да планираме: дизајн на вашата кујна

Првата работа на која треба да размислите кога ја планирате вашата кујна е да размислите во нејзиниот дизајн : дали се работи за правоаголна, квадратна кујна во облик на L; ако мерките се потесни (во правоаголните станбени кујни, вообичаено е страничните ѕидови да бидат многу пократки, со што се формира кујна која е многу слична на ходникот); ако некако се интегрира со другите социјални средини во куќата и сл.

Овој тип на информации, особено ако барате проект за мебел по нарачка, е супер важно да ве води и да ви помогне на најдобар начин да распоредете го вашиот мебел во просторот.

Триаголник фрижидер-мијалник-шпорет

Ова е едно од општите правила за добар распоредрушење.

Слика 45 – Направете неколку нивоа на површини за складирање на приборот и украсите: ниши, тесни полици и шалтер во иста вертикална линија.

Слика 46 – Шкафови за мала кујна во стилот на ходникот: на двата ѕида, плакари со различни форми за различни намени.

Слика 47 – Мала црна кујна со шкафови до таванот: дури и највисоките луѓе може да имаат малку проблем да стигнат до секој агол!

Слика 48 – Мала американска кујна во индустриско опкружување во стил на мансарда.

Слика 49 – Декорација на мала кујна со слики и многу убав слој на ѕид.

Слика 50 – Користете долги полици за да ги чувате приборот, садовите, па дури и да поставите украс.

Слика 51 – Мала кујна во стил на коридор во светло сина нијанса за да донесе спокојство во подготовката на вашите оброци.

Слика 52 – Мала американска кујна интегрирана во други средини во темни тонови.

Слика 53 – На ѕидови кои не примаат природна светлина од прозорецот, како што е овој полуѕид, тие се исто така одлични површини за нанесување потемна боја.

Слика 54 – Уште една мала кујна во светли и неутрални бои со подработеше.

Слика 55 – Ѕидовите помеѓу висечките кабинети и клупата се одлични за вметнување боја или шема преку плочки, влошки или дури и боја.

Слика 56 – Шкафови за мали кујни дизајнирани за вашите потреби: фиоки во различни големини за вашиот прибор.

Слика 57 – Мала кујна во облик L интегрирана во дневната соба преку заоблена врата.

Слика 58 – Планиран дрвен пулт со уште повеќе фиоки за вашиот проект за мала кујна.

Слика 59 – Кујна во стил на мала коридор со зелена, црвена и сина боја во супер современ и урбан декор.

Слика 60 – Детали во сина и жолта боја во декорацијата на оваа мала кујна.

Слика 61 – Единечен шалтер во форма на буквата У за различни намени: подготовка, готвење и оброци.

Слика 62 – Прозорец за интегрирање помеѓу кујната и другите простори со пулт за јадење.

Слика 63 – Осветлување фокусирано на мијалникот на оваа мала кујна во рустикална атмосфера.

Слика 64 – Мала американска кујна во рамнотежа помеѓу светли и темни бои.

Слика 65 – Уште една мала кујна во стилот на ходникот: во овој проект , големиот прозорец се користи за осветлување на околината и малите растенија.

Слика66 – Мала кујна во бонбони бои: за послатка и супер младешка атмосфера, овие светли бои одлично функционираат и во декорацијата и во приборот.

Слика 67 – Мала кујна во форма на буквата У со ниши и полици интегрирани во кабинетите.

Слика 68 – Кујна во стил на мала коридор со огледало и посебно осветлување за подобрување на амбиентот ...

Слика 70 – Мала американска кујна со жив сини ѕид во позадина помеѓу висечките плакари и шанкот.

кујна. Размислувањето за главните области на овој простор што формираат триаголник, според студиите, помага за подобра циркулација на околината, создавајќи удобен простор за готвење. Повеќето аранжмани на мебел навистина можат да го создадат овој триаголник, но друг начин да се создаде добра циркулација е да ги држите фрижидерот, мијалникот и шпоретот во права линија, во распоред каде што не се залепени или толку оддалечени.

Простор за целиот ваш прибор

За мали соби, мебелот по мерка е скоро секогаш најсоодветен, бидејќи тие можат да понудат решенија за оптимизирање и искористување на просторите во неговиот целина. Во кујната, прилагодените кабинети можат да заземат и многу важна корисна област: ѕидовите. Помеѓу кабинети, ниши и полици, новиот тренд е да се искористи просторот од ѕидот до таванот!

Секогаш оптимизирајте го просторот: видете практични совети за вашата мала кујна

1. Осветлување

Осветлувањето за мали средини е од суштинско значење за да се одржува добро проветрена просторија и пријатна за престој. Прозорецот е секогаш приоритет при украсување на секоја просторија: не само што влегува сончевата светлина преку него во текот на денот, туку и ветерот што ја проветрува просторијата. Затоа, првиот совет во врска со Windows е секогаш да ги оставите слободни! Нема потреба да ставате кабинети што пресретнуваат светлина и воздух!

Следни севештачки светла: во кујните најпогодни се белите и не треба да се ограничуваат на централна светлина. Мали рефлектори и LED ленти се индицирани за создавање рефлектори во работните области, како што се шалтери и мијалници.

2. Бои

Иако боите на кујната речиси секогаш изгледаат ограничени на белата боја, практично секоја боја може да се вметне во оваа средина! Размислувајќи за светлите бои, моментално со враќањето на пастелните тонови (бонбони или небело, како што сакате да го наречете) во трендовите на декорација, белата стана боја која лесно може да се замени, а притоа да одржува добро осветлување во околината.

Во случај на потемни бои во мали средини, вреди да се даде совет: измешајте со посветли тонови! Оваа мешавина помага да се балансира околината за да продолжи да се повикува осветлувањето, така што темниот тон не го дава тоа клаустрофобично чувство во собата. За да не ја намалите амплитудата на околината, поставете ги најживописните или темните бои на ѕидот спроти од каде доаѓа природното осветлување!

3. Искористете го максимумот од просторот до ѕидовите

Новите миленици на дизајнот на ентериер во кујната се нишите и полиците: покрај тоа што служат за складирање на вашиот прибор без да заземаат корисен простор, особено кога се наоѓаат над работните површини, овие површини овозможуваат интегрирана декорација на вашите корисни предмети (во повеќето случаи, тие исто такастануваат предмети за украсување). Друга навистина кул точка е што тие не зафаќаат простор на подот, бидејќи се миленици на дизајнерите кои се обидуваат да ги оптимизираат малите простори

4. Рачки

Рачките за фиоки и кабинети може да чинат мало богатство, па дури и да го нарушат целосното функционирање на вашата мала околина. Затоа, постојат неколку нови решенија за прашањето на рачките. Дрвените дупчиња за раце (округли или квадратни дупки издупчени во вратите на кабинетот) стануваат се попопуларни бидејќи се супер лесни и заштедуваат еден тон пари! Друг тренд се вградените рачки во дограмата, па дури и алтернативните рачки, како што се кожните ленти закачени на дрвото со спојница. Покрај тоа што се супер стилски, тие помагаат да заштедите простор на традиционалните рачки.

Сега кога знаете неколку работи за тоа како да ја декорирате вашата мала кујна, погледнете ја нашата галерија за повеќе совети и идеи!

70 мали кујнски проекти кои ќе ве инспирираат

Слика 1 – Мала кујна полна со бои! Комбинирајте неколку повеќе шарени тонови избалансирани со посветли тонови како бела или беж.

Слика 2 – Мала и бела кујна со колекција од омилени прибор прикажани на полицата и на клупата за подготовка.

Слика 3 – Мала кујна во светли тонови со висечки кабинети до таванот и осветлувањеособено за просторот за миење садови.

Слика 4 – Оптимизација на сите вертикални простори: во оваа мала кујна во стил на коридор, двата долги ѕида имаат простор оптимизиран со кабинети или полици до таванот.

Слика 5 – Дизајн на малата кујна во форма на буквата У со тесна маса за брзи оброци, па дури и за читање и работа.

Слика 6 – Планирана мала кујна со сите апарати вградени во проектот за столарија.

Слика 7 – Употреба на слободниот ѕид: на овој ѕид од малата кујна, покрај нагласувањето со тапет, беа фиксирани четири тесни полици за да се сместат најкористените зачини и малите садови.

Слика 8 – Многу бои и забава во мала кујна за најкул млади луѓе: кога станува збор за вметнување на полици, најшарените и најзабавните предмети и даваат уште попосебен лик на оваа кујна.

Слика 9 – За кујните во ходникот, чувањето на фрижидерот, шпоретот и мијалникот на линијата на масата е најдобрата опција за добра циркулација.

Слика 10 – Мала кујна во ладни тонови во скандинавски стил и со многу природна светлина.

Слика 11 – Мала кујна со мали триаголни полици за агли: начин за вметнување украси и прибор на неколку местакористени.

Слика 12 – Шкафови во малата кујна што имитираат панел: супер дискретните рачки помагаат да се даде тоа чувство на околината.

Слика 13 – Рамнотежа во мала кујна: дури и за мали простори, доста е интересно да се остави ѕид без полици или кабинети за да се подобри чувството на просторност.

Слика 15 – Полици, куки и потпори како тренд за мали кујни.

Слика 16 – Украсени мали кујни во a од U може да помогне и во оптимизирање на просторот и циркулацијата.

Слика 17 – Дрвена маса во центарот на декорацијата на оваа мала кујна: во повеќе рустикален стил, оваа висока и тесна маса направена од дрво за рушење работи многу добро и не го зафаќа целиот простор во собата.

Слика 18 – Рустикален x модерно: дрвото и црното во стил одлично функционираат како покривка за плакари и ѕидови, во оваа мала кујна тие прават супер стилски контраст.

Слика 19 – Маса суспендирана од ѕидот со француски раце: добар начин да вметнете трпезариска маса во мала кујна без да заземате премногу просторпростор и ослободете ја циркулацијата на дното за да ги собере столчињата.

Слика 20 – Мала црна и сива кујна: друг тип на кабинет што го зафаќа целиот ѕид и имитира панел.

Слика 21 – Не сте одлучни помеѓу бели и дрвени завршетоци? Изберете ги двете!

Слика 22 – Мала планирана кујна со агол за одмор и осветлување со неколку рефлектори на висечки лустери.

Слика 23 – Искористете го и просторот за да вметнете мали растенија! На прозорските прагови тие се многу среќни, па дури и помагаат да се блокира интензивната попладневна светлина при миење садови.

Слика 24 – Прибор за вашите деца Pegboard: приклучување на тренд кој доаѓа од други средини, штипките ги оставија работилниците да бидат креативни решенија и за другите простории!

Слика 25 – Интегрирајте ги кабинетите и вашиот прибор за оптимизирање на просторот , како оваа машина за миење садови вградена под мијалникот.

Слика 26 – Тркалезна маса за две места: во мали кујни, масите помали тркалезни, ако се добро позициониран, може многу добро да се вклопи во околината.

Слика 27 – Функционални и минималистички апартмани: мала кујна интегрирана со други средини.

Слика 28 – Мала B&W кујна во минималистичка и супер атмосферамирно.

Исто така види: Тесен трем: совети за украсување и 51 фотографија од прекрасни проекти

Слика 29 – Интеграција со други средини: еден начин да се донесе униформност во различните простори на куќата е да се одржи неутрална боја за сите простории, како што е белото во овој случај.

Слика 30 – Ослободете ја површината на прозорецот: особено за мали кујни кои имаат големи прозорци што дозволуваат светлината да влезе, оставете го Прозорците ослободени од какви било пречки помагаат да се даде чувство на просторност.

Слика 31 – Вметнете шаблони и бои во подот! Можете да вметнете различен елемент во понеутрални кујни на различни начини и таков под дефинитивно ќе го привлече вниманието на сите!

Слика 32 – Saida do basic white and изберете други пастелни бои за да бидете протагонисти на вашата мала кујна!

Слика 33 – Мала кујна со трпезариска маса во облик L: делумно зафаќајќи два ѕида, вие може да го удвои бројот на достапни места во овој формат.

Слика 34 – Целосно бело и минималистички: моментално, покрај фрижидерите, има и неколку други исклучиво бели апарати кои можат да се комбинираат со неговиот јасен и мирен стил.

Слика 35 – Градиент на бои на ѕидот: има премази со различни форми, вклучително и хексагонални кои може да се истражат за да се создадат дизајни и модели во нивнитеѕид.

Слика 36 – Тркалезни работни површини во облик L за униформа и органски дизајн за вашата мала кујна.

Исто така види: Како да поставите тапет: практичен чекор по чекор за аплицирање

Слика 37 – Мала кујна за стан со стаклена преграда за да ја искористи природната светлина во сите средини.

Слика 38 – Мала кујна со трпезариска маса: поставете ја масата на страничен ѕид за да создадете добра циркулација во кујната одзади.

Слика 39 – Мала кујна Американска кујна со бар интегриран во дневната соба за мали апартмани.

Слика 40 – Уште една мала кујна со црн ѕид: со правоаголна емајлирана обвивка на ѕидот спроти прозорецот, оваа кујна не го губи своето осветлување.

Слика 41 – Супер гламна мала кујна со две карактеристики: плакари со златна метална обвивка што имитира златен лист и ѕиден шкаф со огледало облога за да се отвори околината.

Слика 42 – Друга идеја за куки за да ги одржувате вашите прибор при рака и да ги оптимизирате просторите.

Слика 43 – Решетки за закачување на крпи за садови (во ист стил како и бањата за крпи) се супер корисни и помагаат да ги задржите вашите крпи на истото место.

Слика 44 – Декорација на супер современа и урбана мала кујна со шкафчиња од железо, иверица и дрво

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.