Мали балкони: 60 идеи за декорирање и оптимизирање на просторот

 Мали балкони: 60 идеи за декорирање и оптимизирање на просторот

William Nelson

Растенијата за мали станови имаат распоред кој не секогаш може целосно да ги подобри сите средини. Балконите и гурманските области станаа диференцијал во последните градби, па затоа постарите случувања го изгубија својот шарм со намалени чардаци, што понекогаш го комплицира сонот за гурманска скара.

Имајќи го тоа на ум, избравме трикови за декорација да помогне во оптимизирање на просторот на малите балкони , комбинирајќи практичност и функционалност.

Совети за украсување мали балкони

1. Користете и злоупотребувајте ја вертикалната градина

Ѕидот е едно од најзаборавените места од повеќето жители. Излезете од традиционалната декорација со слики и злоупотребете го трендот на вертикалната градина. Тоа е евтино, можете сами да го инсталирате и лесно е достапен во продавниците за градинарски работи и домашни работи.

2. Направете социјална област, со мебел приспособлив на достапниот простор

Ништо подобро од тоа да стапите во контакт со околината и пејзажот на вашиот стан. На пазарот може да се најдат маси, седишта, мини софи и електрични скари кои зафаќаат минимум простор.

3. Направете сопствена градина

Растенија во саксии изгледаат одлично на балконите. Направете композиција со вазни, цвеќиња и растенија за да додадете живописен допир на ова катче!

4. Приоритетизирајте ги вашите потреби

Да се ​​жалите поради недостаток на простор повеќе не е изговор!Претворете го вашиот трем во функционален простор за вашето секојдневие. Не недостигаат идеи и инспирации и треба да дадете приоритет на она што најмногу ви недостасува во вашиот дом, како домашна канцеларија, мини бар, катче за кафе итн.

5. Продолжение за дневна соба

Не ви се допаѓа некое решение? Начинот е да се отстранат балконските врати и да се израмни подот за да се прошири просторот на дневната соба. На тој начин добивате дополнителен простор и природно осветлување како учтивост!

60 проекти со идеи за украсување мали балкони

Сега кога знаеме дека малите балкони можат да се трансформираат во простори за различни функции. Како да видите како ова функционира во пракса? Инспирирајте се од некои проекти за да составите совршена декорација на вашиот мал балкон:

Слика 1 – Синтетичка трева + палуба = вештачка природа.

Верандата украсена со дрвена палуба го зголемува чувството на свежина, бидејќи потсетува на простор со базен и плажа. Ако идејата е да создадете простор за релаксација, обложувајте се на синтетичка трева која одлично се комбинира со дрво. Обидете се да ги вклучите вашите декоративни елементи за да ја оставите околината со личност!

Слика 2 – Обложувајте се на кабинети!

Оние кои живеат во мала стан знаат што е добро е дополнителен простор за сместување на работите. Ако вашиот трем го дозволува тоа, направете го дограмскиот проект за да го имате овој дополнителен простор вовашиот дом.

Слика 3 – Мебелот прилагоден подобро го користи просторот.

Толку многу се зборува за планираните кујни и соби, а балконот може да влезе во овој опсег. Тоа е практичен начин да го ставите она што ви треба на организиран начин, со ниши, полици, разделувачи итн.

Слика 4 – Одлична опција за оние кои живеат сами.

Бидејќи фотелјата е врв на балконот, одлучете се за модел со потпишан дизајн. Инаку, пазарот нуди слични фотелји кои создаваат ист визуелен ефект.

Слика 5 – Декорација на тесен балкон.

Плочки, фотелји и Централната маса е доволна за да има мултифункционален простор во куќата.

Слика 6 – Направете магично и волшебно сценарио со низата светлина.

Слика 7 – Растенијата носат поголема приватност на балконот.

Ова е исто така начин да одгледувате цвеќиња и да имате своја приватна градина, оставајќи ги најздравите и најсвежа средина. Забележете дека решението погоре беше да се планира суспендирана зеленчукова градина со метална структура закована на таванот.

Слика 8 – Изградете убава и функционална домашна канцеларија.

Слика 9 – Совршена веранда за јадење на отворено.

Верандата е совршено место за брза доцна попладневна ужина. Инвестирајте во мала маса иклупа залепена на ѕид, задржувајќи го остатокот од балконот како простор за циркулација.

Слика 10 – Направете функционална распределба на мебелот, од добра работна соба.

За да не е тесен просторот, ставете ја масата во аголот и држете го центарот незафатен.

Слика 11 – Куќа со мал балкон.

Слика 12 – Пријатно катче за јадење на тремот.

Слика 13 – Поставете мала трпезарија.

Слика 14 – Ако сакате, изберете ја преклопната маса.

Слика 15 – Мал балкон со скара .

Слика 16 – Искористете го малиот балкон за да поставите катче за кафе.

Слика 17 – Направете мала дневна соба.

Искористете ја предноста на балконот за да создадете уште една пријатна средина за жителите на станот. Трансформирајте ја оваа средина во втора дневна соба или дури и катче за скара.

Слика 18 – Скријте го кондензаторот на прекрасен и функционален начин на вашиот балкон.

Многу често во новите случувања, кондензаторот за климатизација е инсталиран и фиксиран во областа на балконот. Во овој предлог, тој е покриен со дрвено парче мебел.

Исто така види: Куќата на Ана Хикман: ​​погледнете ги фотографиите од замокот на водителката

Слика 19 – Направете го вистинскиот избор на палета на бои.

Слика 20 – Полица за книги на затворена веранда: повеќе простор ифункционалност.

Исто така види: Зен градина: како да ја направите, користени елементи и фотографии за декорација

Покрај складирањето, можно е да се украсуваат и со очигледни предмети во секоја ниша на полица.

Слика 21 – Покрај одмарате, простор посветен на вашето хоби.

Слика 22 – Украсете го местото со предмети што ја одразуваат вашата личност.

Слика 23 – летвите додаваат повеќе шарм на вашата приватна градина.

Дрвото е топол материјал кој носи удобност во секој простор . Контрастот на зеленилото на растенијата со палубата формира голем „прозорец“ за дневната соба.

Слика 24 – Ставете ја масата наспроти оградата за да го оптимизирате просторот.

Слика 25 – Заљубете се во стилот Бохо.

Ако сте љубител на овој стил, раширете перници и Османлиите на подот. Украсете со растенија и поставете удобен текстил. Околината ќе биде многу подобредојдена!

Слика 26 – Ниските пуфови се поудобни во намалени простори.

Слика 27 – Пуфовите се мали и удобно.

Слика 28 – Ако балконот е затворен, злоупотребувајте материјали на кои не им е потребна висока отпорност.

Слика 29 – Агол за читање бара удобно седиште и перничиња.

Балконот може да биде и простор на тишина, концентрација и инспирација. За оние кои ценат добра книга, катчето за читање е едноставно ипрактичен начин за уредување на овој простор.

Слика 30 – Комплет столици и маса се секогаш добредојдени во декорацијата.

Ако не знаете каква функционалност да му дадете на вашиот балкон, инвестирајте во традиционалниот сет на столици со маса. Може да се користи за пиење кафе или читање книга на отворено.

Слика 31 – Разликувајте ги целите со различни покривки.

Слика 32 – Без вратата, можно е да се добие дополнителен простор на балконот.

Слика 33 – Less is more: минималистичка инспирација за мал балкон.

Инвестирајте во средина со малку мебел, како што се футон и привезоци. Употребата на повеќе мебел може да го направи просторот тесен и со мала циркулациона површина.

Слика 34 – Тесните клупи се одлични на секаков вид балкон.

Слика 35 – За оние кои сакаат импровизирана лежалка!

Хамак е одличен додаток за украсување, обезбедувајќи убавина на просторот и удобност на жителите. Тие одговараат на секој балкон и зрачат рустичност во околината. Искористете ја можноста да ја инсталирате и во вашата!

Слика 36 – Кога е многу мала, користете ги ѕидовите како потпора за вазни.

Да додадете допир на свежина и контакт со природата: вазна со растенија на ѕидот е паметното решение за средини кои имаат малку просторна тремот. Покрај тоа, зелената боја работи како рамнотежа со остатокот од декорацијата.

Слика 37 – Влезете во трендот на украсување велосипеди.

Слика 38 – Едноставен начин за продолжување на тремот во дневната соба.

Поврзете го тремот со внатрешноста на куќата без да морате да го раскинете или реновирате. Со помош на вистинскиот мебел, можно е да се интегрирате на удобен и пријатен начин. Во проектот погоре, клупата свртена кон дневната соба беше клучната точка на овој спој.

Слика 39 – Користете различни бои, особено ако сакате млада и динамична средина.

Слика 40 – Поставете едноставна домашна лента на вашиот балкон.

Слика 41 – Прекрасна фотелја: друга употреба за балконот.

Слика 42 – Чистиот шарм на вазни што го опкружуваат периметарот на балконот.

Слика 43 – Соберете го вашиот внатрешен спа центар.

И надополнете ја зенот и опуштената атмосфера со вазни со кактус и покривка од камчиња.

Слика 44 – Украсете повеќе за помалку!

Слика 45 – Мал балкон со скандинавски стил.

Слика 46 – Поставете го вашето катче за медитација.

Слика 47 – Разновидноста е сè на мал простор.

<5 0>

Слика 48 – скалите и растенијата го прават балконот уште повеќешармантен.

Слика 49 – Искористете ги предностите на заштитната ограда за да висат некои специфични прибор за оваа локација.

Слика 50 – Не можете да погрешите: обложувајте се на белата боја како основна боја на декорот на балконот.

Слика 51 – Креативна, иновативно и функционално!

Слика 52 – Цвеќиња за да го разубават вашиот дом.

Цветовите се најдобри пријатели да му дадат боја и живот на просторот. Изберете ги оние што најмногу ви се допаѓаат, па дури и компонирајте ги со шарени предмети, како што се килими и перници со дезен.

Слика 53 – Супер планиран балкон!

Слика 54 – Уметноста на ѕидот ја прави разликата во изгледот.

Слика 55 – Мал балкон за примање пријатели.

Слика 56 – Направете дневна соба надвор.

Слика 57 – Кој рече дека мала балконот не може да биде забавен?

Решението на овој проект е совршено за потребите на жителите: со скара вградена во оградата и простор за оброци.

Слика 58 – Карактеристики за мал балкон: мини библиотека и клупа.

Слика 59 – Мал балкон украсен со тема за бар или паб .

Слика 60 – Палетата има свој шарм и во декорацијата!

Палета фотелјите и софите се одржлива и економична алтернатива навреме.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.