мали ТВ соби

 мали ТВ соби

William Nelson

Украсувањето на мала ТВ соба може да има свои предизвици - просторот за циркулација е еден од нив. Во просториите на малите апартмани, покрај ограничениот простор, често има пристап до балконот - во овие случаи панелот, телевизорот и софата не можат да го попречат или да го направат преминот непријатен.

Следејќи некои основни совети , можно е да имате хармонична, избалансирана и удобна декорација, на крајот на краиштата, токму во оваа средина примаме посетители, пријатели и семејството. ТВ-собата треба да биде визит-картичка на домот. Оценувањето на снимката е од суштинско значење, како и проценката на просторите што ги зафаќа секој предмет.

Практични совети за украсување на мали ТВ соби

1. Користете ги само неопходните работи

Вметнете ги само неопходните работи во околината: софа, фотелји, османлии, клупа, панел, килим, завеса, осветлување и украсни предмети.

2. Софа

Софата е главниот избор во овој простор, затоа инвестирајте во минималистички стил, но без да заборавите на удобноста. Долните, без краци, со помала длабочина и со неутрални бои го прошируваат изгледот на околината. Изборот на најобемните модели ја гарантира неопходната удобност за гледање телевизија придружувано или дури и лежејќи.

Исто така види: Занаети со ПЕТ шише: 68 фотографии и чекор по чекор

3. Килим

Дали ќе го соберете семејството дома да гледате серија или филм? Изберете меки и меки килими за да ги ставите во собата, така што секој ќе може да се смести, вклучително и лежење или потпирање наперници или софа.

Исто така види: Модерна трпезарија: 65 идеи и модели кои ќе ве инспирираат

4. Poufs

Poufs се одличен избор за украсување, исполнувајќи различни функции во декорацијата. Покрај тоа што може да се користи како седиште, може да се користи и како странична маса или за поддршка на нозете кога гледате телевизија.

Доброто е што има неколку модели на бои и принтови кои одговараат на стилот на вашата соба.

5. Светли бои

За мали средини, се препорачуваат светли бои - тие ја прават околината светла, со јасност и добро чувство за просторност. Минималистичкиот стил на декорација проповеда употреба на неколку елементи и може да биде добар избор да го задржите местото без премногу информации или со тежок изглед.

6. Панел за телевизор

Телевизорот вграден во ѕид или поставен на панел е најдобриот начин да го искористите максимално просторот во мала соба, избегнувајќи употреба на работни површини или конвенционални лавици кои имаат поголем волумен.

7. Користете ниши и полици

Нишите и полиците на ѕидот се препорачуваат за украсување и потпора на украсни предмети. Тие не се попречуваат во циркулацијата и нивната употреба е одличен начин да се добие повеќе простор.

8. Огледала

Огледалото останува услов во секое мало опкружување. Многу проекти избираат табла со огледало за да го вградат телевизорот — можете да составите и дрвена плоча со огледала на страните, со сличен резултат.

9. Завеси

НаЗавесите се неопходни за контролирање на природното осветлување, директно влијаејќи на рефлексиите на телевизорот. За да одржите чиста композиција, користете ткаенини со светли, светли бои или со некаков вид на проѕирност, како што е на пример, воил ткаенина.

10. И за крај, перничиња!

За да ја завршите работата, украсете ја вашата дневна соба со многу перничиња на софата, освен што внесуваат удобност, тие даваат и шмек на личност, следејќи го вкусот на жителите.

65 фотографии од мали ТВ соби за да се инспирирате

За да ви помогнеме, издвојуваме неколку совети и решенија при дизајнирање на вашата соба:

Следејќи ги овие совети и инспирирајќи се од нашата галерија со слики, вашиот телевизор соба ќе има добар резултат во однос на големината и со убава декорација. Погледнете и изберете го вашиот фаворит:

Слика 1 – Дизајн на ТВ соба со минималистички стил.

Слика 2 – Софа со кочија е добра алтернатива за поголема удобност.

Слика 3 – Нишите заземаат мал простор за циркулација и се одлични за чување украсни предмети.

Слика 4 – Оваа соба има мала масичка за кафе.

Слика 5 – Телевизор поставен на стакло .

Слика 6 – Во овој предлог просторијата има дрвена плоча со осветлени странични ниши.

Слика 7 – ТВ соба со сива боја.

Слика 8 – Дневна собатесен со високи тавани.

Слика 9 – Дневна соба со вграден телевизор.

Слика 10 – Соба со чиста декорација.

Слика 11 – Пример за проект со користење на простор за да се поправи телевизорот.

Слика 12 – За оние кои претпочитаат поинтимен простор.

Слика 13 –

Слика 14 – Дизајн на дневна соба со ТВ вграден во панелот.

Слика 15 – Дневна соба со минималистички декор, со малку елементи и впечатливи предмети.

Слика 16 – Поработете го осветлувањето за да имате поинаква средина.

Слика 17 – ТВ соба со изложен ѕид од тули.

Слика 18 – ТВ соба со дрвена плоча и огледала на страните

Слика 19 – ТВ соба со клупа.

Слика 20 – Дневна соба ТВ со шарен декор.

Слика 21 – Дневна соба со ТВ вграден во панел со огледало.

Слика 22 – ТВ соба со жолта декорација.

Слика 23 – ТВ соба со модерен стил.

Слика 24 – ТВ соба и домашна канцеларија во истиот простор.

Слика 25 – ТВ соба со клупа и гајби од дрво.

Слика 26 – ТВ соба со фотелји.

Слика 27 – ТВ соба со шина за осветлување.

Слика 28 –ТВ соба со клима уред.

Слика 29 – ТВ соба со младешки стил.

Слика 30 – ТВ соба со лизгачка врата.

Слика 31 – ТВ соба со низок тросед.

Слика 32 – Дневна соба со ТВ вграден во дрвениот панел.

Слика 33 – ТВ соба со големи прозорци.

Слика 34 – ТВ соба со сив декор.

Слика 35 – Дневна ТВ соба со домашно кино .

Слика 36 – ТВ соба со едноставен стил.

Слика 37 – ТВ соба со дрвена плоча и шарени ниши на ѕидот.

Слика 38 – ТВ соба со интегрирана кујна.

Слика 39 – ТВ соба со порцелански под.

Слика 40 – ТВ соба со прозорец.

Слика 41 – ТВ соба со жолт панел.

Слика 26 – ТВ соба со централен пуф.

Слика 42 – ТВ соба со масичка.

Слика 43 – ТВ соба интегрирана во трпезаријата .

Слика 44 – ТВ соба со клупа за канцеларија.

Слика 45 – ТВ соба со кујна во американски стил.

Слика 46 – ТВ соба за мансарда.

Слика 47 – ТВ соба со чист стил.

Слика 48 – ТВ соба со панел направен одниши.

Слика 49 – ТВ соба со клупа и лакиран панел.

Слика 50 – ТВ соба со жолти полици.

Слика 51– ТВ соба со тросед во облик L.

Слика 52 – ТВ соба со удобен тросед.

Слика 53 – ТВ соба со бела клупа и дрвен панел.

Слика 54 – ТВ соба со панел што ја дели просторијата.

Слика 55 – ТВ соба со балкон.

Слика 56 – ТВ соба со украсно градинарско седиште.

Слика 57 – ТВ соба со камин.

Слика 58 – ТВ соба со платнена завеса и ролетни.

Слика 59 – ТВ соба со трпезариска клупа.

Слика 60 – Дневна соба со вграден ТВ ѕид.

Слика 61 – ТВ соба со мала клупа.

Слика 62 – ТВ соба со простор за одмор покрај прозорецот.

<0 0>

Слика 63 – ТВ соба со голи софа и шарени перници.

Слика 64 – ТВ соба со бела завеса воил.

Слика 65 – ТВ соба со пурпурна софа.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.