Марсала свадба: како да се поклопите, совети и креативни идеи

 Марсала свадба: како да се поклопите, совети и креативни идеи

William Nelson

Софистицирана и елегантна, венчавката Марсала има сè! Бојата може да биде главниот облог на настанот или да оди во детали во комбинација со други бои.

Марсала сè уште инспирира свадби од најразновидните типови, кои се движат од најкласичните и традиционалните до наједноставните, модерните, вклучувајќи ги и оние со рустикален стил.

Следете ја објавата со нас и дознајте повеќе за венчавката Марсала.

Свадба Марсала: каква боја е ова?

Марсала е комбинација од црвена и кафена. Тогаш можете да разберете зошто таа е толку автентична.

Од една страна го носи интензитетот и страста што ги пренесува црвената, од друга трезвеноста и елеганцијата на кафената боја.

Затоа, бојата на марсала е совршена за свадбени церемонии, каде што и софистицираноста и романтизмот се избалансирани и усогласени.

Кои бои да се комбинираат со марсала на свадбата?

Марсала венчавката обично ја има бојата како главна работа, но таа секогаш завршува во комбинација со други бои.

Следно, ви ги кажуваме најдобрите композиции за свадба Марсала, следете ги:

Марсала и бела свадба за да не погрешите

Свадбата Марсала и белата е вистинскиот облог за оние кои се плашат да се осмелат малку повеќе или сакаат да создадат совршена декорација, без најмала шанса за грешка.

Тоа е затоа што комбинацијата помеѓу овие две бои функционира многу добродобро во секој стил на свадба. Заедно, марсалата и белата изразуваат елеганција, романтизам и одредена деликатес.

Марсала и сина свадба за модерната

Марсала и сина свадба, за разлика од претходната, е за оние кои не се плашат да внесат боја на настанот.

Дуото дава модерен и донекаде опуштен изглед на декорацијата, особено ако избраната нијанса на сина е посветла и поотворена.

Во случај на позатворена сина боја, како што е бензинско, венчавката добива модерност, но без губење на софистицираноста и присебноста.

Свадба Марсала и розе за најромантичните

Но, ако намерата е да се создаде супер романтична, нежна и поженствена свадбена декорација, тогаш врвот е да се обложите на дуото Марсала и роза .

Двете бои произлегуваат од истата хроматска матрица (црвена), но во многу различни нијанси.

Овој суптилен и мазен контраст обезбедува совршена хармонија помеѓу боите и супер пријатна атмосфера за свадбата.

Марсала и беж за да пренесат удобност и удобност

А кога веќе зборуваме за удобност, следната опција за комбинација на бои што ја имаме за вас го изразува токму тоа.

Зборуваме за марсала со беж. Две нијанси кои се поврзуваат со земјени тонови и промовираат бохо шик свадба.

Супер пријатно и романтично, дуото на бои е уште повеќепоубава ако се користи во топли текстури, како што се природни ткаенини.

Добар пример е ленот, кој природно ја има оваа беж нијанса.

Марсала и зелена боја за свадба инспирирана од природата

Друга одлична идеја за оние кои сакаат да донесат порустична и пријатна атмосфера на нивната свадба е да инвестираат во марсала и зелена боја.

Двата тона се директна референца за боите присутни во природата и се убави за свадба со оваа тема.

Вреди да се потсетиме дека свадбите на отворено го гарантираат овој предлог во суштина. Можете да ја користите зелената позадина на куќа на село, на пример, за природно комбинирање со марсалата.

Како да се користи бојата марсала на свадба?

Бојата марсала може да се користи во најразличните елементи кои ја сочинуваат свадбената декорација на Марсала, без разлика дали е во детали или на големи и впечатливи површини.

Подолу се дадени неколку предлози за успешно користење на оваа боја во декорацијата.

Покани

Свадбените покани се дел од визуелниот идентитет на забавата и затоа треба да ја следат истата палета на бои, стил и елементи избрани за останатиот дел од декорот.

И за тоа, ништо подобро од користење на бојата марсала за да дадете навестување за она што следува.

Сатенски ленти, нежен исушен цвет или кој било друг елемент што одговара на темата набрак се добредојдени да ја внесете бојата на марсала на елегантен начин во поканата.

Облека и додатоци за младоженецот и младоженецот

И младоженецот и младоженците можат да внесат боја на марсала на нивната облека и додатоци.

Кај мажите, бојата може да се појави во бутониера или, за похрабрите, како главна боја на оделото.

Жените можат да носат фустани во боја на марсала или додатоци кои ја одразуваат бојата, како што се штипки за коса, накит или чевли.

Истакнување на букетот

Букетот на невестата заслужува посебно споменување. Може и треба да ја донесе марсала бојата на цвеќето, која патем изгледа прекрасно за разлика од белиот фустан.

Исто така види: Извезена крпа за садови: 60 модели и упатства што треба да ги научите

Букетот може да биде целосно марсала или да ја измеша бојата со други, како бела, беж и самата зелена.

Дури вреди да се инспирирате од палетата на бои на забавата кога го составувате букетот.

Цветовите марсала може да се користат и во форма на круна или друг аранжман за косата на невестата.

Места за маси во марсала тонови

Комплетот за маса е еден од најважните моменти на секој свадбен декор. Бојата марсала, во овој случај, може да се користи како боја на чаршав, тркач на маса или американски места.

Исто така, вреди да се користи бојата на садовите, на чинијата и, се разбира, на салфетките.

Цвеќињата и другите аранжмани на масата исто така можат да го добијат драматичниот и импозантниот ефект на бојата.

Запомнете дека марсалата секогаш може да се прошара со употреба на други бои, во зависност од палетата што сте ја избрале.

Марсала торта и слатки

Оставајќи ја поставената маса и одете директно на масата за колачи, која може да биде и обоена марсала.

Овде и колачот и слатките дозволуваат целосна употреба на бојата. За да внесете повеќе луксуз на масата, можете да изберете да користите златни акценти.

Цвеќиња Марсала за користење на свадби

Погледнете неколку опции за цвеќиња природно обоени од мајката природа со боја на марсала подолу:

 • Далија
 • Божур
 • Лавовска уста
 • Гербера
 • Астромелија
 • Кала
 • Роза
 • Орхидеја
 • Хризантема
 • Анемона
 • Скабиоза

Свадбени фотографии и идеи на Марсала што ќе ве инспирираат

Погледнете сега 50 идеи за свадба за марсала кои ќе ве остават да мечтаете.

Слика 1 – Едноставна, рустикална и романтична свадба Марсала.

Слика 2 – Комбинацијата помеѓу марсала и беж е пријатна.

Слика 3 – И невестата не можеше да го пропушти букетот со цвеќиња Марсала.

Слика 4 – Едноставна поставена маса со цветен аранжман на Марсала.

Слика 5 – Свадбите на отворено се совршени за бојата на Марсала.

Слика 6 – покана за Марсала: софистицирана и модерна.

Слика7 – Врвот овде оди кај олтарот украсен со цвеќиња од марсала и розе.

Слика 8 – Бојата на марсала може да се користи на безброј начини на свадба. Погледнете ја оваа идеја.

Слика 9 – Дури и свадбеното мени може да се направи во марсала боја.

Слика 10 – Барате инспирација за свадбена торта Марсала? Само што го најдов.

Слика 11 – Во малите детали што ги открива бојата на Марсала

Слика 12 – Мини букети за деверушите со истакнат цветот Марсала.

Слика 13 – Модерни и смели! Свадбата на Марсала може да биде онака како што сакате.

Слика 14 – Има многу убави зеленило од Марсала кои можете да ги користите и во свадбената декорација.

Слика 15 – За младоженецот супер шик кадифе марсала костум!

Слика 16 – Цвеќиња никогаш не ги има премногу!

Слика 17 – А да излезете од вообичаеното и да се обложите на венчаница Марсала?

Слика 18 – Пие со цвеќиња! Задоволство во бојата на свадбата.

Слика 19 – Рустикална свадба Марсала на отворено.

Слика 20 – Луксузна марсала свадба со белег на скалите покриени со Марсала.

Слика 21 – Кога станува збор за свадбениот декор, сите детали брои.

Слика 22 -Контрастот на белиот фустан со букетот цвеќе Марсала е секогаш впечатлив.

Слика 23 – А ако невестата дојде со бојадисана коса?

Слика 24 – Покана за свадба Марсала: црната боја додава уште поголема софистицираност.

Слика 25 – Погледнете на шармот на овој сувенир за свадба Марсала.

Слика 26 – Едноставна идеја за свадба Марсала со бел комплет за маса.

Слика 27 – Сушеното овошје е исто така дел од свадбениот декор на Марсала.

Слика 28 – И што мислите за свадба Марсала и злато? Луксузно и софистицирано.

Слика 29 – истакнато место за венчални прстени.

Слика 30 – Идеја за модерна свадбена торта Марсала.

Исто така види: Арапски декор: карактеристики, совети и 50 неверојатни фотографии за инспирација

Слика 31 – Розе и Марсала: две бои кои одлично се усогласуваат во свадбениот декор.

Слика 32 – Марсала не мора да биде главната боја, дури и затоа што се истакнува.

Слика 33 – Рози, хризантеми, далии… нема недостиг од опции за цвеќе на Марсала!

Слика 34 – Романтична марсала свадба и рустикално интегрирано со природата.

Слика 35 – Што мислите за слабо осветлена свадбена вечера? Бојата на Марсала ја драматизира декорацијата.

Слика 36 – Марсала и бела свадбена торта:нема начин да се тргне наопаку.

Слика 37 – Секоја декорација е поубава со цвеќиња!

Слика 38 – Еве, невестинскиот букет доби земјени тонови во друштво на Марсала.

Слика 39 – А што мислите за оваа палета ? Бело, марсала, црно и златно со допир на зелено.

Слика 40 – Рустични цвеќиња за едноставна марсала свадба.

Слика 41 – Поканата за Марсала е суштински дел од креирањето на идентитетот на свадбата.

Слика 42 – Марсала боја за славење!

Слика 43 – Традиционална свадба со бела позадина и марсала во детали.

Слика 44 – Фустанот останува бел, но букетот, па дури и ноктите на невестата се марсала.

Слика 45 – Марсала чаршафот гарантира луксузот на поштата на масата.

Слика 46 – Користете природни плодови и цвеќиња за да ја донесете бојата на Марсала на свадбата.

Слика 47 – Свадба Марсала и розе за најромантичната.

Слика 48 – Свадбата Марсала се совпаѓа и со ретрото стил.

Слика 49 – Марсала бојата сама по себе веќе е луксуз. Освен тоа не ви треба многу.

Слика 50 – Марсала свадбена торта: едноставна, мала, но со многу шарм

Погледнете и како да направите убава евтина свадба.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.