Маса за облекување: 60 модели и идеи за подобрување на декор

 Маса за облекување: 60 модели и идеи за подобрување на декор

William Nelson

Масите некогаш беа незаменливи предмети во собите на нашите баби. По некое време тие западнаа во употреба, но сега се вратија обновени за да ја состават декорацијата на собите. Најбаран тип во денешно време е тоалетата. Името се однесува на моделот на мебел сличен на оној што го користат филмските и театарските актерки.

Обележјето на овој тип на облекување маси се светилките кои кружат околу огледалото, фаворизирајќи ја примената на шминка, фризура и други моменти на лична нега.

Можно е да се најдат маси за облекување во најразновидни материјали. Главните се медијапан, стакло, дрво и палети. Просечната цена на облекување се движи од 250 до 700 долари, во зависност од материјалот од кој е направена и моделот. Некои имаат фиоки, друг горен дел со прегради, има суспендирани модели и оние кои веќе доаѓаат со вклучена клупа. Сè зависи од тоа што барате во однос на дизајнот и функционалноста.

Но, можете да заштедите многу пари ако изберете да ја направите вашата тоалета дома. Постојат готови модели на суров медијапан, каде што е потребно само да се состави и нанесе слој боја, во боја по ваш избор. Пред да дојдете до чекор-по-чекор како да направите маса за облекување, важно е да погледнете неколку совети за ова парче мебел, освен што е убаво, и многу функционално за вас. Затоа проверете ги советите исоблекувална.

Слика 58 – Рустикалната рамка на огледалото прави прекрасен и интересен контраст со останатиот дел од околината.

Слика 59 – До креветот, оваа тоалетарска маса се издвојува по својата убавина и функционалност, иако е мала.

Слика 60 – Облечена маса за облекување со фиоки; едноставната дрвена клупа покажува дека не е потребно многу за да се создаде убаво и функционално парче мебел.

Исто така види: Како да се грижите за лилјаните: откријте совети за одгледување лилјани во градинатапотоа погледнете го видеото со маса за облекување чекор по чекор:

Совети како да го извлечете максимумот од тоалетата во соблекувалната:

  • Осветлувањето на овој тип на масичка е највисоката и најфундаменталната точка. Затоа внимавајте на тој детал. Колку е посветла, толку е подобар резултатот од шминката и фризурата. Но, не ни помислувајте да користите жолти светилки, претпочитајте бели што не ја менуваат бојата на вашата кожа или производите што ќе ги користите;
  • Пред да ја купите или да ја поставите масата за облекување, внимавајте на количина на работи што ќе ви требаат за да ја складирате. На тој начин, можете да изберете модел кој одговара на вашите потреби;
  • Организацијата е сè за изгледот на вашата тоалета секогаш да биде убав. Инвестирајте во саксии, разделници и потпори за да имате сè секогаш организирано и при рака кога ви е потребно. Ако вашата маса за облекување има фиоки, искористете го овој простор за да го складирате она што не мора нужно да биде изложено;
  • Тарлицата за облекување е многу важна кога се подготвувате, а исто така помага да се состави изгледот на комплетот. Изберете модел кој е удобен за седење и кој е вистинската висина за вас. Не паѓајте во искушение да донесете стол од трпезариската маса на масата за облекување. Прво, затоа што ќе го затне просторот и второ, столот може да го ограничи движењето особено зазбрка со косата. Столчето е многу попрактично.избегнувајте таложење ѓубре на шанкот;
  • За да завршите, украсете ја масата за облекување со предмети кои најдобро го претставуваат вашиот стил и личност, тоа може да бидат фотографии, цвеќиња, габи и што и да одговара вие;

Проверете сега чекор по чекор како да ја склопите масата за облекување

Како да ја составите и обоите масата за облекување необработени од МДФ

Гледајте го ова видео на YouTube

Тир на облекување маса

Гледајте го ова видео на YouTube

Како да направите тоалетелна маса

Гледајте го ова видео на YouTube

Во ова видео ќе научите како да составите маса за облекување од нула. Избраниот материјал беше суров МДФ, поевтин и полесен за наоѓање. Друга предност при изработка на мебелот е можноста за користење на боите што ги претпочитате во сликањето. А, соблекувалната вредна за сол треба да има сијалици, бидејќи во ова видео ќе научите и како да ги поставите сијалиците околу огледалото. Тогаш само уживајте и уживајте во мебелот што сами го направивте.

60 модели на облекување маси за да се инспирирате

Видете сега прекрасен избор на фотографии од тоалета за васинспирирајте и мотивирајте – уште повеќе – да имате едно од овие во вашата спална соба:

Слика 1 – Посебно катче поставено за тоалетната маса.

Во оваа соба, сликата на Мерилин Монро носи инспирација за моменти на убавина и грижа. Ѕидот содржи, покрај тоалетата, и други кабинети за складирање и организирање накит. Кога е време да се подготвите, клупата со прилагодување на висината помага, но сојузник може да биде и фотелјата.

Слика 2 – Во оваа мала тоалетелна масичка, криглите се грижат за четките и додатоците за шминкање; клупата во викторијански стил го комплетира изгледот на мебелот со голем шарм.

Слика 3 – А кој рече дека момчињата не можат да имаат маса за облекување во соблекувалната? Впрочем, на секого му е потребна грижа.

Слика 4 – Маса за облекување во двокреветна спална соба; за да не се судри со декорацијата, опцијата беше за модел кој го следеше истиот класичен и трезен стил како и останатиот дел од околината.

Слика 5 – Масичка за облекување направена по мерка која одговара на контурата на собата.

Слика 6 – Модел за најосновните.

Оваа тоалета е совршен модел за оние кои имаат малку додатоци и претпочитаат почиста, неутрална средина со малку визуелни информации. Белата боја, дискретните рачки и едноставната клупа уште повеќе придонесуваат за тоаМинималистичкиот стил на мебелот.

Слика 7 – За да влезете прво во сет за филм, покрај масата за облекување, одлучете се и за режисерско столче.

Слика 8 – розова и бела маса за облекување со специјална поддршка само за кармини; огледалото од страна е идеално за чистење на веѓите.

Слика 9 – Спуштена маса за облекување; во овој модел доволно е полица и огледалото со светилки.

Слика 10 – Кај овој модел, наместо светилките да бидат околу огледалото, тие беа поставени горе со помош на две тела за осветлување; ако ви се допаѓа овој стил, само внимавајте да не создадете сенка што ќе ја наруши шминката.

Слика 11 – Соблекувална со огледало на клупата, без рамка и со мини светилки.

Слика 12 – Речиси салон за убавина.

Слика 13 – Земете ја таа неискористена маса, погледнете ја убаво, додајте огледало одозгора и вашата маса за облекување е подготвена.

Слика 14 – А тоа? обложете го ѕидот со цвеќиња за да ја примите масата за облекување?

Слика 15 – Простор за убавина: целиот овој ѕид се користеше за организирање и одржување на шминка, додатоци и лак за нокти .

Слика 16 – Користете ја креативноста за да ја составите вашата маса за облекување.

Забележете со внимание на овамодел на маса за облекување. Сите парчиња што го сочинуваат не биле првично дизајнирани за оваа намена. Масата, која можеби служела како канцеларија, овде се користела како клупа, огледалото доби рамка и светилки, а столот во викторијански стил го додава тој дополнителен шарм и софистицираност на комплетот. Исто така, забележете дека парчињата имаат многу различни стилови и, и покрај тоа, тие се хармонични заедно формирајќи мешавина од класично и современо.

Слика 17 – Немате простор во спалната соба за тоалетелна маса? Затоа искористете го максимумот од просторот во бањата.

Слика 18 – Соблекувална за облекување во внатрешноста на плакарот; Мермерната маса и викторијанското столче додаваат луксуз и гламур на парчето мебел.

Слика 19 – Бела облекување маса, чиста и минималистичка.

Слика 20 – Маса за облекување во соблекувалната со тркалезно огледало и вазна со цвеќиња за украсување.

Слика 21 – Маса за облекување во детската соблекувална, наместо додатоци и шминка, играчки и обоени моливи.

Слика 22 – Масичка за облекување вградена во мебелот во спалната соба .

Слика 23 – Мала и висечка маса за облекување; за да направите една од овие, само купете посебна бела медијапан плоча и исечете ја како што сакате.

Слика 24 – Во овој модел, тоалетната маса е бесплатно, задолжено е парчето мебел до негоскладирајте и организирајте ги додатоците.

Слика 25 – Црно-бела маса за облекување со мрежа за комарци.

Слика 26 – Масичка за облекување со стаклен врв, за да можете лесно да видите што ви треба.

Слика 27 – За оние кои сакаат малку повеќе бои и разгалување, оваа соблекувална е идеален модел.

Слика 28 – Соблекувална што меша модерно и рустикално.

Слика 29 – Едноставен, мал и многу функционален модел на облекување маса.

Исто така види: Капчиња со крпа за садови: како да го направите тоа и 100 идеи со фотографии

Слика 30 – Едноставна маса за облекување, но страсна во деталите.

Слика 31 – Соблекувалната го следи декорот во пастелните тонови на остатокот од просторијата.

Слика 32 – Маса за облекување бела МДФ со дебела рамка за огледалото.

Слика 33 – За подобро искористување на просторот во спалната соба, креирајте уникатна клупа за облекување и домашна канцеларија.

Слика 34 – Шишињата со накит и парфеми го украсуваат клупа од оваа соблекувална со розово огледало.

Слика 35 – Масата за облекување треба да биде практична, со сè при рака во моментот кога ви е потребно.

Слика 36 – Меката сина рамка на огледалото внесува дополнителен шарм на масата за облекување.

Слика 37 – Деталите во златна боја обезбедуваат допир на гламурсофистицираност за соблекувална маса.

Слика 38 – Во оваа соба, две огледални маси за облекување во метални тонови украсени со вазни со цвеќиња.

Слика 39 – Османлиите и столчињата ја гарантираат функционалноста на облекување масата и овозможуваат зголемување на просторот во спалната соба по употреба.

Слика 40 – Во оваа бања, огледалото со светилки служи како маса за облекување. монтирана е масата за облекување, има простор за мини држач за накит; нагласување за отворот на фиоката.

Слика 42 – Соблекувалната со метална жица помага да се организира и декорира.

Слика 43 – Двојна елегантна масичка за облекување.

Слика 44 – Просторот помеѓу гардеробите во плакарот беше искористен за склопете мала – и стилска – маса за облекување.

Слика 45 – соблекувална обесена на ѕид со висока акрилна клупа.

0>

Слика 46 – Посебно катче поставено за тоалетната маса.

Слика 47 – Соблекувална тоалетелна маса во најдобар кинематографски стил.

Слика 48 – Што велите за модел што можете да го носите каде што сакате?

Слика 49 – Малата ниша со акрилна фиока држи сè на своето место иорганизирано

Слика 50 – И ако идејата е повторна употреба….

Ако Ако сакате да креирате свои работи, можете да се инспирирате од овој модел и да составите маса за облекување со стариот куфер кој не се користи дома. За да ја оживеете масата за облекување, се што ви треба е масичка во ретро стил за поддршка, мало огледало и неколку светилки.

Слика 51 – Нема правила за облекување маси, важно е тоа ги задоволува вашите потреби и одговара на вашиот стил и стилот на вашата соба.

Слика 52 – Може да се инспирирате и од провансалскиот стил кога ја поставувате масата за облекување : комбинирајте светли бои со цветни принтови и допир на рустичност.

Слика 53 – Огледало над тоалетата за време на шминкањето, но при проверка на изгледот ништо подобро од големо огледало.

Слика 54 – Секој агол од вашата соба може да се користи како маса за облекување, само треба да бидете креативни за да создадете парче на мебел што се прилагодува на просторот и вашите потреби.

Слика 55 – Две маси за облекување во плакарот: една за него, една за неа.

Слика 56 – Многу разделувачи и потпори за да оставите сè при рака и на повидок.

Слика 57 – Иако е мало, огромното огледало го привлекува целото внимание на тоалетата

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.