Маса за појадок: што да послужите, неверојатни совети и фотографии за украсување

 Маса за појадок: што да послужите, неверојатни совети и фотографии за украсување

William Nelson

Убава и добро сервирана маса за појадок е сè што ни треба за да го започнеме слободниот ден, се согласувате?

Толку многу што има безброј начини да се подготви маса за појадок, од наједноставни до најсофистицирани, вклучувајќи тематски маси понудени во посебни прилики.

Но, што да послужите на масата за појадок?

Ова е првото прашање што ви паѓа на ум кога планирате маса за појадок.

Најпрво знајте за кого и за која пригода подготвувате појадок. За вашето семејство? За деловен состанок? За посети?

Имајќи ја предвид оваа дефиниција е првиот чекор за правилно избирање на ставките што ќе бидат дел од табелата.

Колку поблиски се луѓето до вас, толку е полесен овој процес. Но, ако не го знаете сечиј вкус, идеално е да понудите основни предмети кои обично секогаш ги задоволуваат. Само погледнете ги следните предлози:

Лебови – Дневниот леб не може да изостане од поставената трпеза. Понудете покрај традиционалниот француски леб, опции за интегрален леб, повеќежитни и слатки лебови.

Бисквити и крекери – Идеалното овде е да понудите домашни колачиња или колачиња, но ако не можете да го направите тоа, побарајте опции поблиски до тој тип.

Торти – Најдобрите опции за колачи за појадок се тиеобичен, без полнење и без прелив. Оваа листа вклучува торта од пченка, чоколадна торта, торта од портокал, торта од моркови, како и мафини и пусти.

Житарици – Многу луѓе сакаат да го започнат денот со јадење чинија житарки со млеко. Значи, не заборавајте да го ставите предметот на масата. Уживајте и послужете со гранола и цели зрна.

Јогурт – Имајте најмалку две опции за јогурт на масата: една интегрална и друга со вкус. Може да се пие чисто или да се меша со житарки, на пример.

Природен сок – Сокот од портокал е најтрадиционален на трпезата за појадок, но сепак можете да послужите сок од цело грозје (оние од шишето) или вкусовите по ваш избор. Ако можете, направете го тоа дома.

Чај - Нане, нане, ѓумбир или дури и традиционалниот чај од мате. Сите тие се добредојдени на масата за појадок. Обезбедете два вкуса и не засладувајте.

Кафе – Маса за појадок без кафе не функционира, нели? Затоа подгответе добро сварено и топло кафе за да го започнете денот. И запомнете да не засладите, бидејќи секоја личност има своја желба.

Млеко – За многу луѓе млекото е од суштинско значење за појадок, без разлика дали е обично или со кафе, може и треба да се служи на масата за појадок. Ако примите некој со нетолеранција на лактоза или кој е веган, учтиво е да понудите опција од растително млеко, како на пр.кокос или бадеми.

Чоколадно млеко и павлака – Ова се два артикли кои вообичаено го придружуваат подготовката на млекото и кафето. Ставете го и на масата.

Шеќер или засладувач - Пијалоците мора да ги засладуваат гостите. За ова, понудете шеќер и засладувач.

Овошје – Појадокот со овошје е многу поздрав и похранлив, а да не зборуваме дека ја прават трпезата убава. Затоа понудете најмалку три опции за овошје. Омилени се лубеницата, дињата и папајата.

Што да се намачка на лебот – На масата за појадок може да се послужат џемови, мед, путер, намази и креми. Не мора да ги правите достапни сите овие опции. Обидете се да го знаете вкусот на вашите гости и послужете го она што им е најпријатно.

Ладното месо – На наместената маса не може да се изостават ниту сирењето, шунката, мисиркините гради и саламата. Наредете ги ладилниците на плех и послужете ги на гостите.

Јајца - Јајцата се уште една состојка која помага појадокот да биде похранлив и засилен. Можете да послужите варени, изматени или омлетни јајца.

Видови на маса за појадок

Едноставна маса за појадок

Едноставна маса за појадок е добар избор за да не западнете во рутината на денот или да примите посетители.

Овој тип на маси обично е ориентиран кон семејството и затоа можете да останете подолгосигурно што да послужи. Но, дури и ако се работи за едноставна маса, не го занемарувајте декорот.

Избраните садови и непакуваната храна се добар почеток.

Роденденска маса за појадок

Како да изненадите некој драг со маса за појадок на неговиот роденден? Покрај специјалното мени, креирајте декорација што може да донесе, меѓу другото, балони и знамиња.

Романтична маса за појадок

Добар начин да ја задоволите вашата сакана е со убав појадок. Послужете ги опциите што му угодуваат на некој друг и обрнете внимание на декор. Исечете ги овошјето и лебот во форма на срце, на пример. Напишете романтични зборови, па дури и посебна забелешка за да го започнете денот правилно.

Табела за појадок за Денот на мајката

Добар начин да ја почестите вашата мајка е со појадок направен само за неа.

Одвојте време да ја покажете вашата наклонетост. Не заборавајте на цвеќето, приликата тоа го заслужува.

Како да составите маса за појадок

Крпи и подлоги

Започнете да ја склопувате масата, било да е едноставна или софистицирана, со чаршавот. Кога се сомневате, користете бела покривка за маса која е џокер за секоја декорација

Можете да ставите подлоги, чинии или садови директно врз неа.

Готвара

Извадете ги вашите најубави садови од плакарот за да ја поставите масата за појадок.

Обидете се да создадете визуелна хармонија меѓу нив. Ако сакате да користите керамика, следете ја оваа опција до крај, истото важи и за стаклени или нерѓосувачки садови, на пример.

Во принцип, ќе ви требаат десертни чинии, чинии (ако служите житарки и јогурт), чаши, чаши и чинии.

Прибор за јадење

На масата за појадок му треба вилушка, лажица и нож за секој гостин. Користете десерти со најсоодветна големина.

Салфетки

Идеално е да користите ткаенини салфетки, но доколку ги немате, користете хартиени, но претпочитајте поквалитетни. За да биде убаво, направете посебен преклоп и ставете ги салфетките на чиниите.

Други прибор за јадење

Исто така, важно е да се обезбедат чајници, бокали со млеко, послужавници и даски за да се организира лебот и ладилниците.

Пакување

Никогаш, под никакви околности, не ставајте храна во оригиналното пакување на масата. Извадете го лебот од маркетната кеса, истото важи и за соковите, млекото, бисквитите, путерот и филета.

Декор за трпеза за појадок

Овошје

Овошјето се дел од менито, но може да станат и декоративен елемент на поставената маса. Затоа исечете ги и наредете ги на чинија, плех или даска.

Цвеќиња

Цветовите ја прават разликата на масата за појадок. И не мора да биде супер аранжман. Доволна е едноставна вазнапорака.

Можете дури и да наберете неколку цвеќиња од вашата градина. Тој е рустикален и нежен.

Декоративни детали

Во зависност од приликата, можеби е интересно да се одлучите за некои украсни детали. На датуми како Велигден, Божиќ и Нова Година, на пример, интересно е да се користат боите што ги означуваат овие празнични датуми, покрај елементите и симболите на секоја пригода.

Погледнете 30 идеи за маса за појадок подолу и инспирирајте се од секоја од овие можности.

Слика 1 – Маса за појадок за добредојде на вашите гости.

Слика 2А – Маса за појадок украсена со цвеќиња . Добра опција за Денот на мајката.

Слика 2Б – Белите садови за маса и даваат класичен и елегантен тон на масата.

Слика 3 – Жешки закуски секогаш ве молам!

Слика 4А – Убавата маса за појадок има дури и орхидеи на декорацијата на масата.

Слика 4Б – Па дури и луксузна, масата е сè уште добредојдена

Слика 5Б – А катче само за сокови.

Слика 6 – Житарици за појадок во стил на самопослужување.

Слика 7 – Дури и јајцата одат добро во декорацијата!

Слика 8А – Маса за појадок на отворено.

Слика 8B – Жолтите цветови помагаат да се каже добро утро

Исто така види: Температура на климатизацијата: видете ја важноста и како да изберете

Слика 8C – И што мислите замали чинии украсени со јајца и сланина?

Слика 9 – Палачинки!

Исто така види: Земјиште: што е тоа, за што е и како да го направите вашето

Слика 10A – Романтична маса за појадок во нијанси на розова.

Слика 10B – Дури и со машина за кафе

Слика 11А – Романтичен појадок во кревет, кој може да одолее?

Слика 11Б – Плетен послужавник ги носи предметите што најмногу ги сака парот.

Слика 12 – Оние детали што ја прават разликата на масата за појадок

Слика 13 – Шведска маса за појадок за гостите да бидат поудобни.

Слика 14А – Маса за појадок поставена наутро за секојдневниот живот

Слика 14B – Вазната со hydrangeas го подобрува овој посебен момент со семејството.

Слика 15 – Овошје и мед: убави, вкусни и здрава

Слика 16А – Поинаков и креативен начин за сервирање крофни за појадок наутро.

Слика 16B – И со седење на отворено!

Слика 17 – Количка за појадок: едноставна, но елегантна.

Слика 18 – Роденденска маса за појадок. Не ги оставајте балоните надвор

Слика 19А – Тропски појадок.

Слика 19B – Цветовите носат боја и радост за да го започнете денот.

Слика 19C – Поединечни порции загости.

Слика 20 – Рустикална маса за појадок на отворено.

Слика 21 – Чаеви да изберете од.

Слика 22 – Палачинки и кафе со млеко.

Слика 23 – Катчето за кафе е подготвено да прими посетители.

Слика 24 – И да ја завршиме забавата со пижами со клучно злато, ништо подобро од појадок со палачинки .

Слика 25А – Романтичен појадок украсен со срца.

Слика 25Б – Цвеќиња изрази чувства, идеален за романтичен појадок.

Слика 26А – Утро за кафе на маса полно со бои и вкусови.

Слика 26B – Со солени и ароматични лебови.

Слика 26C – И слатки опции за оние кои се мравки. 0>

Слика 27А – Маса за појадок за роденден или посебен датум, како што е Денот на мајката.

Слика 27B – Деталите на приборот ја прават масата поубава.

Слика 28 – Количката е совршена за послужување појадок во кревет.

Слика 29 – Инспирација за детска маса за појадок.

Слика 30 – Маса за појадок се служи во кујната. Овошјето го украсува и го интегрира менито.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.