Машка бања: 60 ​​идеи за украсување со фотографии и проекти

 Машка бања: 60 ​​идеи за украсување со фотографии и проекти

William Nelson

Креирањето декорација за машка бања е многу поедноставно отколку што изгледа. Во дизајнот на ентериер, моментално не постои голема разлика помеѓу тоа што би било машка декорација и женска декорација, но некои аспекти на декорацијата веќе создадени одамна не тераат да поврзуваме многу форми, бои и предмети со она што би било машко или женско. .

Правите линии, на пример, потемните бои како црна, сина, зелена и кафена, се тесно поврзани со мажи, со посериозно расположение, додека облините, светлите и топлите бои, како црвената, жолтата и розовата , се поврзуваат со женственото затоа што имаат понежен и романтичен аспект.

Во однос на овие видови декорации, она што е навистина важно е атмосферата што личноста сака да ја пренесе на оваа средина, со шема на бои. конзистентна, облога и декорација кои добро зборуваат со овој стил што се создава. Затоа, кога зборуваме за декорација на машка бања, можеме да ги земеме предвид овие детали за линии и бои, но декорацијата во суштина мора да биде поврзана со личноста која ќе живее со неа. Затоа, можно е да се направи „машката средина“ помалку сериозна и порелаксирана, користејќи облини и топли бои, кога е соодветно.

Во оваа статија ќе зборуваме за различни типови стилови кои можат да се применат на машки бањи , без разлика дали се колективни — за барови,салони и ресторани, спортски сали и други простори - или индивидуални за домови и апартмани. Во нашата галерија ќе најдете неколку совети и слики кои ќе ве инспирираат при поставувањето на вашата бања! Ајде да одиме?

Темска машка бања

Темската бања може да биде средина на која многу луѓе не посветуваат толку внимание при украсувањето, но без разлика дали е комерцијален објект или резиденција, секогаш е неопходно е да се има добро уредена бања. Поради оваа причина, за да го привлечат вниманието на луѓето, дизајнерите инвестираат во тематска декорација, со похрабар и покреативен дизајн за оваа средина.

Во овој момент, бањите во стилот на соблекувалната се издвојуваат, добивајќи декор инспириран по фудбал и кошарка, натпревари најпознати по нивните машки лиги. Декорот инспириран од спортот обезбедува многу колоритна средина со порелаксирана атмосфера.

Електронските игри, особено аркадните игри од 1980-тите, исто така го напаѓаат овој простор за да создадат поинаков и исклучително едноставен декор поради нивната графика во стилот на пиксели , многу лесно се репродуцира со хидраулични плочки, кои веќе доаѓаат во форма на квадрат.

Видете исто така: украсени бањи, мали и едноставни бањи

Применете го омилениот стил со многу креативност во овој амбиент

Друг начин за украсување е со готови стилови коисе поврзуваат со мажественото, како што се индустрискиот и модерниот стил, кои ги комбинираат стилот и функционалноста со предметите во просторот. Ова гарантира почиста атмосфера на околината, оставајќи го центарот на вниманието на структурните елементи на декорацијата, како што се линиите на мијалникот, облогите и тушот, покрај чешмите, тушот и вентилите, кои се појавуваат во многу средини во сребрена боја, злато и бакар.

Покрај тоа, чистата околина ја носи идејата за поедноставна декорација која покажува и елеганција. Правите линии на машкиот декор не бараат толку многу украси како оние кои се сметаат за поженствени, обезбедувајќи визуелна чистота во околината.

Овие видови средини, без многу украси, може да завршат да изгледаат поладно, особено оние кои се базираат на бои повеќе како сива, сина и црна. Поради оваа причина, вреди да се размислува за поспецифичен декоративен елемент, како што е мало растение за да внесе повеќе живот во околината.

За индустрискиот стил, можеме да го истакнеме и присуството на привидна водовод, давајќи атмосфера од типот фабрика или барака за простор.

Галерија: 60 ​​слики од машки бањи

Сега, погледнете ја нашата галерија со различни стилови на машки бањи:

Слика 1 – Машка бања: декорација на вратата што прави игра на сенка со подот.

Слика 2 – Огледало во форма на машка силуета во декорацијата набања.

Слика 3 – Колективна машка бања: индустриска декорација со детали за фудбалски броеви на вратите.

Слика 4 – Дизајнот на бањата вграден во вратите на поединечните кабини.

Слика 5 – За машка бања, тоа вреди да се користи класичната боја: сина.

Слика 6 – Забавна декорација на ѕидовите за да се даде опуштен изглед во бањата.

Слика 7 – Машка бања во ладни бои и прави линии со детали за осветлување и славини.

Слика 8 – Машка бања мала и минималистичка со таван и под налик на палуба.

Слика 9 – За комерцијални објекти, размислете како да ги разликувате бањите за да привлечете внимание и никому не му недостасува врата.

Слика 10 – Поделете ги светлосните точки на поиндустриски тип на декорација.

Слика 11 – Мала машка бања во сино-бело.

Слика 12 – Сина + Б&Ш: Голема машка бања.

Слика 13 – црни мат плочки за декорација на бањи.

Слика 14 – Урбан стил со камен, бакар и малку природа во бетонски блокови.

Слика 15 – Луксузна машка бања во прави линии и камен.

Исто така види: Кафеав гранит: откријте ги главните типови и проектни фотографии

Слика 16 – Алтернативно осветлување за поставување на расположениетопоинтимна.

Слика 17 – Колективна машка бања: писоари во различен и колоритен дизајн.

Слика 18 – Машка бања во рустикален стил со дрво, железо и бакар.

Слика 19 – Машка бања: детал од мијалникот со тројно огледало за правење брада.

Слика 20 – Бања од типот машка кабина во мал урбан стил, супер забава и танцување.

Слика 21 – Друг стил за бања од типот на кабина со други орнаменти во B&W.

Слика 22 – Vitrified облога во зелена, сина и виолетова за јавен машки тоалет.

Слика 23 – Јавен тоалет со посебни кабини и заеднички мијалник: бојадисување на ѕидот со метална боја за полуксузен ефект.

Слика 24 – Хромирани машки врати во кабината за бањи: многу стил и сјај.

Слика 25 – Машка бања во стил на Steampunk со златни канали и кабина со тоалет одвоен од писоарите.

Слика 26 – Минималистичка и индустриски стил: врз основа на бојата и текстурата на изгорениот цемент

Слика 27 – Современа машка бања со мат финиш, многу полици и контраст на ладни и топли бои.

Слика 28 – Друг индустриски стил заснован на steampunk:видлив водовод и бакарна рачка на вратата.

Слика 29 – Колективна машка бања во црвено: постери за акциони филмови базирани на оваа боја.

Слика 30 – Минимум во мермер: за машка бања, идеално е секогаш да се користат поправи линии, со исклучок на кадата и мијалникот.

Исто така види: Како да замрзнете зеленчук: откријте го чекор по чекор овде

Слика 31 – Сивилото на бетонот одлично се комбинира со неонско синото на светлата и супер живописното жолто.

Слика 32 – Засновањето на бањата на еден вид камен остава со потрезна и машка клима, особено темните камења.

Слика 33 – Зелена а сината се најкористени кога станува збор за избор на помошна боја за бела или црна.

Слика 34 – Кафеавата на ѕидот исто така носи интересна темнина тон за машка бања.

Слика 35 – Уште еден супер креативен индустриски стил: собирајте предмети што може да се вратат и да се користат во вашата декорација, како што се металните резервоари .

Слика 36 – За оние кои имаат помодерен стил, сино-белиот кариран со црни детали даваат минималистички и урбан шмек.

Слика 37 – Жолтата и портокаловата се издвојуваат во сивата позадина на изгорениот цемент.

Слика 38 – Украсете со вашиот стил: споредни предмети како полици и завесаза туш кабини тие треба да бидат повеќе лични и персонализирани.

Слика 39 – Геометриските форми функционираат многу добро во бањи со помашки стил.

Слика 40 – квадратна облога слична на пиксели: што е со дизајн од 80-тите или стилска фраза?

Слика 41 – Хромиран мијалник, када и тоалет за да се даде последен шмек на најстудената средина.

Слика 42 – Игра на светлината и боите: колективна машка бања со кабини и писоари.

Слика 43 – Детал во боја во машката бања: контраст на облогата со инјекциската смеса.

Слика 44 – Правите линии исто така го подобруваат овој тип на бања: мечот на Свети Ѓорѓи совршено се вклопува во оваа декорација.

Слика 45 – Креативност и релаксација и во декорот на бањата: кофи наместо мијалници.

Слика 46 – Ставете креативни и забавни предмети или решенија за да ја разбиете воздушната бања.

Слика 47 – Друг пример на видливи водоводи и со означена боја.

Слика 48 – За да внесат допир на релаксација, вратите на кабинетот добиваат пошарен и поинаков шаблон.

Слика 49 – Разделници од типот силуета шарени и забавни за писоарите .

Слика 50 – сива и кафеава запосериозна и трезна бања.

Слика 51 – Друга бања базирана на мермер: од ѕидовите до подот.

Слика 52 – Колективна машка бања во декор заснован на атлетика.

Слика 53 – Прави линии вреднувани во овој пример на бања со машки декор .

Слика 54 – Урбано и опуштено: внесете го урбаниот уметнички стил дури и во бањата.

Слика 55 – Повеќе геометриски форми што можат да се користат во машката бања.

Слика 56 – Друг пример на очигледна водоводна инсталација во индустриски стил.

Слика 57 – Портокалова и бакарна за разлика од црно и бело.

Слика 58 – Размислете за тип на облога што е поживописна и има врска со вашиот стил за кабините.

Слика 59 – Целосна бања под скалите на креативните решенија.

Слика 60 – Внатрешна ознака во машката бања.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.