Модерни бои за куќи: 50 идеи и совети како да ја изберете вашата

 Модерни бои за куќи: 50 идеи и совети како да ја изберете вашата

William Nelson

Содржина

Илјадници бои за да изберете, но кога станува збор за одлука која боја да ја обоите фасадата, не можете никаде да добиете, нели?

Со толку многу опции ова е повеќе од нормално. Но, за среќа, тука секогаш ќе има модерен водич за бои за куќа како овој кој ќе ви помогне и инспирира.

Дојдете со нас да го провериме.

Модерните бои на куќата и хроматскиот круг

Хроматскиот круг отсега ќе ви биде најдобар пријател. Од таму ќе се носат вашите одлуки.

Причината е едноставна. Таму, во кругот се 12-те главни опсези на бои, трите основни бои, трите секундарни бои и шесте терцијарни бои.

Од нив може да се создадат и усогласат сите композиции на бои.

Но, пред да се впуштите во хроматскиот круг, важно е да разберете како да го користите и на тој начин да го извлечете најдоброто од оваа алатка.

Во основа, ќе забележите дека боите се наредени рамо до рамо од другата страна. додека тие почнуваат од темен тон на надворешниот раб на кругот до светол тон, со мала заситеност, во центарот на кругот.

Исто така види: Ограда во живо: научете како да ја користите оваа одлика во надворешни области

Подолу погледнете како да ги создадете најдобрите комбинации на бои за модерни домови базирани за читање на хроматскиот круг:

Дополнителни бои

Дополнителни бои се оние кои се наоѓаат на спротивната страна една од друга на кругот– Бела фасада на модерна куќа. Осветлувањето го надополнува изгледот на влезот.

Слика 44 – Дискретно, портокалово се појавува само на највнатрешниот ѕид од фасадата.

Слика 45 – Класичното црно-бело кое никогаш не ја губи својата модерност

Слика 46 – За сè и дојди види ова неверојатно црвено скалило!

Слика 47 – И едноставното има своја вредност.

Слика 48 – Боите на модерните куќи кои се секогаш во тренд: црно-бело.

Слика 49 – Не заборавајте да ја комбинирате бојата на фасадата на куќата со други елементи што го сочинуваат.

Слика 50 – Бои на надворешни модерни куќи, но со рустикално чувство на куќа.

хроматски.

Тие создаваат контраст меѓу себе и гарантираат модерен, жив, весел и опуштен ефект. Идеален за фасади на куќи кои сакаат да ја зајакнат оваа карактеристика во архитектурата.

За да ја откриете комплементарната боја на сината, на пример, само нацртајте права линија до другиот крај на кругот и ќе најдете портокалова.

Затоа, добра комбинација за оригинална, креативна, модерна и весела фасада е со боите сина и портокалова.

Истото важи, на пример, за комплементарните композиции помеѓу зелена и розова или жолта и виолетова.

Аналогни бои

Аналогните бои, за разлика од комплементарните, се усогласуваат со нивната сличност, односно нискиот степен на контраст меѓу нив.

Да се ​​открие една аналогна боја, само погледнете ја бојата што е веднаш до бојата што сакате да ја користите.

Да се ​​претпостави, на пример, дека вашата намера е да користите сина, тогаш аналогната боја може да биде зелена или зелена. виолетова.

Ако намерата е да се користи жолта во фасадното сликарство, тогаш аналогните тонови можат да бидат или зелени или портокалови.

Употребата на аналогни бои отпечатува модерност на фасадата, но со поголема дискреција и мир на умот.

Тон на тон

Тон на тон, исто така наречено монохроматско сликање, се состои од користење само една боја од кругот за нанесување на фасадата.

Благодатта на овој вид сликарство е воваријација на сатурација која оди од најтемниот до најсветлиот тон.

Овој тип на композиција е идеален за сликање модерни фасади кои имаат намера да донесат почист и пософистициран изглед.

Бои на надворешни модерни куќи

Неутрални тонови

Неутралните тонови се секогаш добар избор за надворешни модерни бои на домот.

Овде, можеме да преминеме од бело во црно, поминувајќи низ нијанси на сива боја. Овие бои пренесуваат софистицираност, спокојство и цврстина, покрај тоа што се сметаат за безвременски, односно никогаш не излегуваат од „мода“.

Исто така види: Шкаф за бања: 65 модели и како да го направите вистинскиот избор

Идеално е целата фасада да се обои само со светло неутрална боја, како на пр. како бела или сива и додадете детали во потемни тонови, кои можат да бидат сиви или црни.

Друга опција е да користите живописни бои во деталите за разлика од неутралните тонови.

Земји тонови

Земјените тонови се многу жешки во модерните бои на надворешноста на домот. Овие тонови сугерираат смиреност, хармонија и желба за поголем контакт со природата.

Затоа тие завршуваат совршени на фасади кои имаат и градини или други природни елементи, како дрво и камен.

0>Меѓу најкористените модерни земјени тонови се теракота, изгорена розова и сенф.

Сина палета

Сината е боја која секогаш е поврзана со модерните средини. Тој е мирен и освежувачки.

Можете да изберете да ја користите сината палета на фасадатана куќата во комбинација со комплементарни, аналогни, неутрални бои, па дури и во тон во тон.

Палета на зелени

Нијансите на зелена се уште едно барање на моментот кога темата се боите на модерни куќи .

Бојата пренесува рамнотежа, топлина и е тесно поврзана со природата.

Користете ја, како сината, во комплементарни, аналогни, неутрални или тон-во-тон композиции.

Бои во тренд

Но, ако вашата намера е да ги следите најновите трендови на бои, тогаш советот е да се обложите на боите на годината.

Во 2021 година, на пример, боите на годината избрани од Pantone, најголемата светска референца во стандардите за боја, беа „Illuminating Yellow“, живописна и осветлена нијанса на жолта и „Ultimate Grey“, нијанса на сива боја.

Што се однесува до Брендот Suvinil, бојата на 2021 година беше Meia-Luz, розова нијанса инспирирана од зајдисонцето.

Додека брендот Coral ја избра Pedra Esculpida за своја боја на 2021 година, земјен беж тон.

Совети за избор на модерни бои за домот

Соодветствуваат на стилот на домот

Модерните домашни бои треба да одговараат на стилот и архитектурата на куќата.

A типично модерна куќа, со прави линии, големи прозорци и вграден покрив, бара понеутрални и трезвени бои, дури и за подобрување на минималистичката естетика на архитектурата.

Но, ова не значи дека можеш' т користете боја. Заспротивно. Совет е само да се контролира заситеноста и да се претпочитаат понежни тонови.

Модерна куќа, но со рустични детали и карактеристики, на пример, изгледа убаво во земјени тонови.

Ја одразува личноста на жители

Бојата на куќата исто така треба да ја одразува личноста на личноста што ја населува. Екстровертните луѓе кои секогаш примаат посетители одлично се согласуваат со топли и живи бои.

Оние кои го ценат контактот со природата, на пример, можат да се обложуваат на свежа и пријатна композиција помеѓу аналогните бои сина и зелена.

Одржување и чистење

При изборот на бојата на фасадата, земете ја предвид леснотијата на чистење и одржување.

Светлите бои, генерално, се поподложни на појава на нечистотија и дамки. Во овој случај, идеално е да ги оставите на места со помала изложеност и да избегнувате, на пример, ѕид без настрешница.

Меѓутоа, темните бои или оние со поголема заситеност рефлектираат помалку нечистотија и, со тоа, тие се полесни за чистење, покрај тоа што бараат помала периодичност помеѓу одржувањето.

Внимавајте на премази и рамки

Фасадата на куќата никогаш не се прави само од ѕидови. Има врати, прозорци, огради, порти и други елементи што го сочинуваат, вклучувајќи го и покривот.

Затоа, при изборот на бојата, имајте ги на ум сите овие детали. Совет е да ги оставите неутралните бои заобласти со поголема покриеност, како што се ѕидовите и ѕидот, и изберете повеќе заситени и потемни бои за да ги обоите овие детали.

Покривите се исто така важни. Можеби, на пример, сте одбрале да покриете само дел од фасадата со камен или дрво.

Во овој случај, интересно е да изберете боја која е усогласена со тонот на облогата.

Која боја да се користи за надворешни ѕидови?

Акрилните бои се секогаш најдобриот избор за надворешни ѕидови. Уште повеќе се препорачуваат оние во премиум или супер премиум верзија, бидејќи гарантираат подобар финиш и отпор.

Не заборавајте да изберете и боја која има заштита од сончева светлина, за да спречите избледување на боите во

Подгответе ги ѕидовите пред бојадис дури тогаш нанесете ја бојата.

Во спротивно, ризикувате да видите дека бојата ви се распаѓа или пука за многу кратко време. Односно, само фрлено време и пари.

Вработи сликар

И за да се погрижите избраните бои да изгледаат убаво и прекрасно на вашата фасада, не двоумете се да сметајте на помош од сликар.

Овој професионалец ги има сите знаења, техники и алатки потребни заобезбедете сликарство со одлична завршница.

Проверете 50 фотографии од куќи обоени во модерни бои на надворешноста и инспирирајте се да ја обоите вашата:

Слика 1 – Бои на модерни надворешни куќи: сина светлина вклучена ѕидот, црно на вратите и прозорците.

Слика 2 – За оваа модерна фасада, опцијата беше комбинација на зелено и бело.

Слика 3 – Земјени тонови за модерна фасада со дрвени детали.

Слика 4 – Мас ако намерата е да создадете модерна и софистицирана фасада, инвестирајте во кафена боја.

Слика 5 – Бои на надворешни модерни куќи: внимавајте на трендовите.

Слика 6 – Нане зелено-бело за фасадата на модерната куќа.

Слика 7 – Овде, боите на модерните куќи се издвојуваат по нивниот контраст.

Слика 8 – Неутрална и трезвена нијанса на зелена за подобрување на модерната архитектура на куќата.

Слика 9 – Сината исто така одлично ја исполнува улогата на боите во надворешните модерни куќи.

Слика 10 – А сега да отидете малку подалеку и да комбинирате лимета зелена со сива?

Слика 11 – Во оваа модерна куќа, составот на дополнителните бои не е ништо очигледно.

Слика 12 – Кога се сомневате, обложувајте се на неутрални бои за модерниот дом.

Слика 13 – Бело и сиво за фасадата намодерна и елегантна куќа.

Слика 14 – Допир на смелост со портокаловата боја на фасадата.

Слика 15 – Невообичаено, виолетова може да биде изненадувачка на фасадата на модерна куќа.

Слика 16 – Сакате надворешни модерни бои на куќата надвор на конвенционалните? Обложувајте се на розово-црното дуо.

Слика 17 – Бело! Секогаш модерна, безвременска и со предност да се комбинира со кој било елемент од фасадата.

Слика 18 – Фасада на модерна куќа во нијанси на бела и црвена боја.

Слика 19 – Бои на модерни и рустични куќи со дрвени и земјени тонови.

Слика 20 – Мала радост со жолта боја.

Слика 21 – Тука, допирот на бојата го носат земјените тули.

Слика 22 – Бои на модерни и пријатни куќи.

Слика 23 – Сива за оние кои сакаат присебност.

Слика 24 – Розовата е привлечна и приемчива, идеална за домови среде природа.

Слика 25 – А што мислите за комбинирање на жолто и сино-зелено на фасадата?

Слика 26 – Црвеникаво!

Слика 27 – Бои на модерни домови кои инспирираат смиреност и софистицираност.

Слика 28 – Жешка розова за излез од вообичаеното и ризикувајте нови бои за модерни куќинадворешност.

Слика 29 – маслинесто зелена, дрво и црна.

Слика 30 – Како за целосно црна модерна фасада на куќа? Дополнителниот шарм се должи на малите цигли.

Слика 31 – Земјени тонови за добредојде на оние кои пристигнуваат многу добро.

Слика 32 – Белата ја подобрува модерната архитектура на куќата.

Слика 33 – Куќата можеби е дури и стара, но обидете се, насликајте го со модерна боја за да видите.

Слика 34 – Како што вели поговорката, ластовичка сама не прави лето, ниту куќа боите сами формираат контраст.

Слика 35 – Модерна куќа со целосно црна фасада. Нагласи за употребата на стакло што внесува леснотија во композицијата.

Слика 36 – Дали размислувавте да вклучите аква зелена во вашата листа на бои за модерни куќи?

Слика 37 – Мешавина на бои и модерни текстури на фасадата на куќата.

Слика 38 – Шармот на светло сината во комбинација со дрво и бело.

Слика 39 – Фасада на црна куќа за оние кои сакаат софистицираност во проектот .

Слика 40 – Погледнете ги комплементарните бои кои прават успех таму!

Слика 41 – Монохроматската фасада може да биде повеќе изненадувачка отколку што замислувате.

Слика 42 – Дрвото исто така ја бои фасадата на куќата.

Слика 43

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.