Најголемите аеродроми во светот: откријте ги 20-те најголеми по големина и број на патници

 Најголемите аеродроми во светот: откријте ги 20-те најголеми по големина и број на патници

William Nelson

Содржина

Помеѓу доаѓањата и заминувањата низ светот, постои место каде што се среќаваат сите патници: аеродромот.

Некои со нереални димензии, способни да бидат поголеми од цели градови, други изненадуваат со својата динамика и движење, примајќи повеќе од 250 илјади луѓе дневно.

И среде сето ова збркање, авиони и торби, дали некогаш сте застанале да се запрашате кои се најголемите аеродроми во светот?

Соединетите Американски Држави имаат најголем број на воздушни терминали на целата планета, но ја имаат и титулата земја со најголемите аеродроми некогаш изградени од човекот.

А за оние кои мислат дека Европа е во конкуренција за пласман, грешат (и грди!).

По САД, само Азија и Блискиот Исток се единствените кои влегуваат во оваа борба меѓу гигантите.

Дали сте љубопитни да знаете каде се наоѓаат најголемите аеродроми во светот? Потоа проверете ја следната листа. Кој знае дека не сте поминале или ќе поминете низ еден од нив.

Десетте најголеми аеродроми во светот по големина

1. Меѓународниот аеродром Кинг Фахд – Саудиска Арабија

Нафтените барони ја преземаат титулата најголем аеродром во светот по големина. Кралот Фахд има површина од 780.000 квадратни метри.

Отворен во 1999 година, аеродромот има 66 авиокомпании од самата Саудиска Арабија и 44 странски компании.

Помеѓу продавниците и терминалите, аеродромот баравнимавајте и на џамијата изградена на врвот на паркингот.

2. Меѓународен аеродром Пекинг Даксинг – Кина

Вториот по големина меѓународен аеродром во светот е во Кина. Отворен во 2019 година, меѓународниот аеродром во Пекинг Даксинг има не помалку од 700.000 квадратни метри вкупна површина, што е еквивалент на 98 фудбалски игралишта. Аеродромот ги чинеше Кинезите околу 400 милијарди јуани или 234 милијарди реали.

Очекувањата се дека аеродромот ќе го достигне својот полн капацитет во 2040 година, кога годишно ќе минуваат околу 100 милиони патници.

3. Меѓународниот аеродром Денвер – САД

Исто така види: Мала област за одмор: 60 проекти, модели и фотографии

Пет од најголемите аеродроми во светот се во Соединетите Држави, а најголемиот е Денвер.

Со нешто повеќе од 130 илјади квадратни метри, аеродромот во Денвер ја има најголемата писта во целата земја и шест години по ред важеше за најдобар аеродром во САД.

4. Меѓународниот аеродром Далас – САД

Четвртиот по големина аеродром во светот е во Далас, исто така во САД. Со околу 78 илјади квадратни метри, аеродромот во Далас се смета и за еден од најпрометните воздушни терминали во светот. Повеќето летови на овој аеродром се домашни, но и покрај тоа, компаниите со седиште во терминалот опслужуваат повеќе од 200 меѓународни дестинации.

5. АеродромОрландо Интернешнл – САД

Земјата на најголемиот забавен парк во светот, Дизни Ворлд, е дом и на петтиот по големина аеродром на планетата, Орландо Интернешнл Аеродром Орландо, кој се наоѓа во државата Флорида, САД.

Со вкупна површина од нешто повеќе од 53 илјади квадратни метри, аеродромот во Орландо е исто така еден од најпрометните во земјата, благодарение на бројните точки од туристички интерес.

6. Меѓународниот аеродром Вашингтон Далс – САД

Главниот град на Соединетите Држави, Вашингтон, е дом на шестиот најголем аеродром во светот по големина. Има 48.000 квадратни метри посветени на портите за поаѓање и пристигнување, покрај продавниците.

7. Интерконтиненталниот аеродром Џорџ Буш – САД

На седмото место е Интерконтиненталниот аеродром Џорџ Буш, кој се наоѓа во Хјустон, САД. Вкупната површина на овој аеродром, кој се рангира на дното на најголемите американски аеродроми, достигнува речиси 45 илјади квадратни метри вкупна површина.

8. Меѓународен аеродром Шангај Пудонг – Кина

Сега се враќаме во Кина за да го претставиме осмиот најголем аеродром во светот и вториот по големина кинески аеродром, Шангај Пудонг Интернационал.

Локалитетот има нешто повеќе од 39 илјади квадратни метри.

9. Меѓународен аеродром Каиро – Египет

Верувале или не, но деветтиотНиту едно место на оваа листа не е во Европа, Азија или САД. Тоа е во Африка!

Исто така види: Кокедама: што е тоа, како да се направи чекор по чекор и инспиративни фотографии

Африканскиот континент е дом на деветтиот по големина аеродром во светот кој се наоѓа во Каиро, главниот град на Египет. Има 36.000 квадратни метри наменети за превоз на патници од сите страни на светот.

10. Аеродром Бангкок Суварнабхуми – Тајланд

И да ја затвориме оваа топ десет уште еден азиски аеродром, само што овој пат не е во Кина, туку во Тајланд.

Суварнабхуми Бангкок ги изненадува туристите од целиот свет во неговата вкупна површина од 34 илјади квадратни метри.

Десет најголеми аеродроми во светот по број на патници

1. Меѓународниот аеродром Хартсфилд-Џексон, Атланта – САД

Најпрометниот аеродром во светот е Хартсфилд-Џексон, кој се наоѓа во Атланта, САД. Таму годишно се качуваат и слегуваат 103 милиони луѓе.

2. Меѓународен аеродром во Пекинг – Кина

Најнаселената земја во светот имаше и еден од најпрометните аеродроми на планетата. Beijing International прима 95 милиони патници годишно.

3. Меѓународен аеродром во Дубаи – Дубаи

Дубаи инвестираше многу за да биде меѓу најдобрите земји во светот во различни аспекти, а авијацијата не би била поинаква. Аеродромот пречекува околу 88 милиони патници секоја година.

4. Меѓународен аеродром во Токио – Јапонија

И четвртиот најпрометен аеродром во светот е Токио, Јапонија. Оваа мала азиска земја успева да ја достигне границата од 85 милиони патници годишно.

5. Меѓународниот аеродром Лос Анџелс – САД

Се разбира, САД би имале силно присуство на оваа листа. Затоа што е петто место на рангирањето на најпрометните аеродроми во светот.

Секоја година, LAX, како што е познат и аеродромот во Лос Анџелес, прима 84 милиони луѓе.

6. Меѓународниот аеродром О'Харе, Чикаго – САД

Со 79 милиони патници годишно, меѓународниот аеродром во Чикаго се наоѓа на листата на најголеми во светот.

7. Меѓународниот аеродром Хитроу, Лондон – Англија

Конечно, Европа! Најголемиот европски аеродром (по број на патници) е Лондон, со повеќе од 78 милиони патници секоја година.

8. Меѓународниот аеродром во Хонг Конг

Осмиот најголем аеродром во светот според патничкиот сообраќај е Хонг Конг. Тоа се 72 милиони годишно.

9. Меѓународен аеродром Шангај Пудонг – Кина

Погледнете ја Кина повторно овде! Аеродромот во Шангај е осми по големина во светот и деветти по број на патници, примајќи 70 милиони луѓе годишно.

10. Меѓународниот аеродром во Париз -Франција

Без разлика дали за посета на Ајфеловата кула или за поврзување со друга европска земја, меѓународниот аеродром во Париз е десетти најфреквентен во светот, привлекувајќи 69 милиони патници годишно.

Поголем аеродром во Бразил

Бразил не се појавува на листата на десетте најголеми аеродроми во светот. Но, само од љубопитност, најголемиот бразилски аеродром е меѓународниот Сао Паоло, познат и како аеродром Кумбика.

Аеродромот се наоѓа во градот Гуарулхос, во СП,

Секоја година, терминалот прима 41 милион патници кои се качуваат и слегуваат на повеќе од 536 национални и меѓународни летови што се вршат дневно.

На второ место е аеродромот Конгохас, исто така во Сао Паоло. Секоја година оттаму минуваат околу 17 милиони луѓе. Congonhas, за разлика од Cumbica, има само домашни летови.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.