Најголемите базени во светот: откријте ги 7-те најголеми и погледнете ги куриозитетите

 Најголемите базени во светот: откријте ги 7-те најголеми и погледнете ги куриозитетите

William Nelson

Дали некогаш сте замислиле да пливате во базен со ништо повеќе, ништо помалку, од 250 милиони литри вода? Па, има вода! И знајте дека овој базен постои и е меѓу еден од најголемите базени во светот.

А дали знаевте дека има и такви ширум светот? Во денешниот пост ви кажуваме каде се овие водни џинови. Кој знае, можеби ќе го поминете следниот летен одмор во некој од нив, нели?

Најголемите базени во светот

Најголемите базени во светот, во најголем дел, се , лоциран на брегот на земјите во Јужна Америка, Азија и Блискиот Исток. И без да сакаме да го расипеме, туку да ве предупредиме, нашите браќа од Чиле имаат вистинска страст за огромните базени.

Само погледнете го ова рангирање.

7-та позиција – Piscine Alfred Nakache – Франција

На седмото место во рангирањето е францускиот базен Алфред Накаше, кој се наоѓа во градот Тулуз.

Најкул работа овде е дека ова е единствениот јавен базен на рангирањето, каде децата можат да влезат бесплатно, а возрасните плаќаат мала симболична такса за користење на просторот.

Piscine Alfred Nakache има 7500 m² (150 метри долга и 50 метри широк). се наоѓа во Пакистан, во рамките на aодморалиште во градот Карачи.

Тука е куриозитетот што ова е најголемиот слатководен базен во светот, односно кој не користи морска вода.

Dreamworld Fun Lagoon има серија на атракции кои ветуваат дека ќе ги забавуваат посетителите, како што се вештачки бранови, педалинки, кајаци и тобогани.

5-та позиција – Лагуна Баија – Чиле

Исто така види: Количка за барови: основни совети за да имате дома и инспиративни фотографии

Чиле го има петтиот по големина базен во светот. Многу блиску до друг гигант, Лагуна Баија е покрај морето во луксузно одморалиште, нуди комплетно искуство за оние кои сакаат да уживаат во релаксирачки одмор.

Има 14 илјади m² чиста и свежа вода за разладување . Покрај пливањето, посетителите можат да практикуваат и спортови на вода во базенот, како што се сурфање на ветер, лопатка за стоење, меѓу другото.

4-та позиција – Лас Бризас – Чиле

Чиле е сеуште тука. Овој пат да го претставиме четвртиот по големина базен во светот, Лас Бризас.

Сместен во луксузен станбен простор, Лас Бризас совршено се интегрира со морето, обезбедувајќи еден од најубавите пејзажи изградени од човекот.

Но, покрај тоа што е многу убав, Лас Брисас импресионира со своите бројки. Гигантот зафаќа простор од 20 илјади m², што е еквивалентно на 16 олимписки базени, исполнети со соодветно филтрирана и прочистена морска вода.

3-та позиција – МахаСамутр – Тајланд

Тајланд е многу познаткога станува збор за природните убавини, земјата има и атракции изградени од човечка рака, како што е базенот Махасамутр, третиот по големина базен во светот.

Се наоѓа во селски клуб, внатре во луксузно одморалиште, во градот Хуа Хин, џиновскиот базен има површина од 67 илјади m².

Опкружен со песок на плажа, Махасамутр нуди многу повеќе од едноставно капење на посетителите. Таму е можно да се практикуваат и спортови на вода, како кајаци и катамарани, на пример.

втора позиција – Сан Алфонсо Дел Мар – Чиле

Вториот по големина базен во светот е во Чиле (ви кажавме дека им се допаѓа пливањето!).

Сан Алфонсо Дел Мар некогаш според Гинисовата книга се сметаше за најголемиот базен во светот, но заврши губејќи ја позицијата на првата позиција што ќе ја видите подолу.

Овој јужноамерикански гигант има капацитет од 250 милиони литри вода.

Се снабдува од водите на Тихиот Океан, базенот во Сан Алфонсо е чист, филтриран и малку загреан со високотехнолошки компјутеризиран систем/

прва позиција – Кристална лагуна – Египет

Вистинска оаза! Токму така можеме да го опишеме најголемиот базен во светот. Сместено во средината на пустината Синај, во Египет, базенот Кристална лагуна е во луксузно одморалиште во градот Шарм Ел Шеик

Отворено во 2015 година.египетскиот базен ја зазема позицијата на најголем базен во светот регистриран во Гинисовата книга, надминувајќи го чилеанскиот базен.

За да имате кратка претстава за големината на овој базен, само споредете го со еквивалент на 27 фудбалски игралишта. Односно, зафаќа површина од околу 121 m².

Најголемиот базен во Бразил

Најголемиот базен во Бразил е лоциран во Кујаба, во државата Мато Гросо. Базенот има 20.000 m² и е изграден од истата компанија одговорна за чилеанскиот базен Сан Алфонсо Дел Мар, вториот по големина во светот. Бразилската верзија е во одморалиштето Brasil Beach Home.

Исто така види: Алое вера: совети за садење, грижа и 60 фотографии за украсување

Североисточниот дел на Бразил, исто така, има огромни базени, кои се рангирани како најголеми во земјата, како што е случајот со базенот Серс, кој се наоѓа во одморалиште во Рио Голем север. Базенот потигур има 10.000 m², распореден по џакузи, влажни барови и мини тобогани

Сеара и Пернамбуко, исто така, се наоѓаат на листата на најголеми базени во Бразил. Beach Park Acqua Resort, во Форталеза и Beach Class Resort Muro Alto, во Порто де Галинхас, имаат базени со големина од 4.000 и 3.000 m², соодветно.

Кога станува збор за јавен базен, кој ја добива титулата базенот на CERET (Спортско рекреативен центар за работници), кој се наоѓа во источната зона на градот Сао Паоло. Ова е најголемиот јавен базен во Латинска Америка, со капацитет за 5 луѓе.милиони литри вода.

Најдлабокиот базен во светот

Не се само должината и квадратните метри во кои живеат најголемите базени во светот. Некои од нив се џинови и по длабочина, како што е базенот Дипспот, кој во слободен превод би можел да се нарече нешто како „длабоко место“.

Бзенот неодамна беше отворен, на 21 ноември 2020 година. и веќе се смета за најдлабок базен во светот, со длабочина од 45 метри.

Дипспот се наоѓа во Полска, во градот Мшчонов, 40 километри од Варшава.

Со капацитет за 8.000 литри на вода, базенот е наменет за професионални и аматери нуркачи. Местото ќе се користи дури и за часови по нуркање.

Еден од најнеобичните делови се собите со поглед на базенот.

До отворањето на Дипспот, кој ја поседуваше титулата за најдлабокиот базен во светот беше базенот Y-40 Deep Joy, длабок 40 метри, кој се наоѓа во Италија.

Па, дали веќе знаете кој од овие базени да го посетите на вашиот следен одмор?

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.