Настрешница: што е тоа, типови, предности и 50 фотографии за инспирација

 Настрешница: што е тоа, типови, предности и 50 фотографии за инспирација

William Nelson

Како е да имате соба погодна за крал и кралица? И не треба ни да живеете во замок за да го направите тоа! Само инвестирајте во крошна.

Точно е! Оваа структура која ги придружува креветите уште од античко време сега се користи како начин за иновација и облагородување на декор.

Дознајте повеќе за настрешницата во денешниот пост и научете како да ја вметнете во вашата спална соба.

Што е крошна?

Кранијата, позната и како завеса, е структура, обично направена од дрво и ткаенина, која го опкружува целиот кревет.

Користена од памтивек од Персијците, пред векови и векови, крошната дотогаш имала многу важна функција: да штити од студ, инсекти и отровни животни.

Исто така види: Како да исчистите мат порцелански плочки: откријте го целосниот чекор-по-чекор

Во средновековната ера, кралевите и кралиците почнале да го користат креветот со настрешница како начин за стекнување приватност, во време кога заедничките простории беа реалност.

Само неодамна настрешницата почна да има повеќе декоративна отколку функционална функција. Во денешно време тој е синоним за префинетост, класа, стил и секако многу романтизам.

Меѓутоа, во собите за бебиња, настрешницата продолжува да игра важна улога во заштитата од инсекти, особено поради неговата употреба употребата на инсектициди и репеленти е забранета за деца под шест месеци

Видови на настрешници

Во основа постојат три различни типа на настрешници. Изборот помеѓу едното и другото ќе зависи одшто мислите во декорацијата, освен тоа, јасно е дали и структурата ќе игра некоја важна улога, како приватност или заштита. Следете:

Настрешница на таванот

Надстрешница на таванот е онаа каде што ткаенината се исфрла преку целиот кревет или креветче, обвивајќи ја околината со префинет деликатес, идеален за романтични украси.

Овој тип на настрешница особено се препорачува за креветчиња, бидејќи може да го покрие целото парче мебел и да обезбеди одлична заштита за детето.

Ѕидна настрешница

Настрешницата е многу слична на натстрешницата на таванот, разликата е во начинот на поставување, бидејќи во овој модел структурата на настрешницата е директно нанесена на ѕидот.

Потребно е внимателно да се измери висината на настрешницата за да се гарантира дека таа ќе го покрие целиот кревет или креветче.

Вградена настрешница

Вградената настрешница е онаа каде што креветот добива структура, обично од дрво или железо, насекаде околу него способна за поддршка на ткаенината .

Овој модел најчесто се користи во двокреветни кревети, откривајќи префинета и софистицирана декорација.

Ткаенина за крошна

Ткаенината што се користи за настрешницата ја прави целата разлика во функционалноста и во естетиката на собата.

Најпрепорачлива работа е употребата на тенки и проѕирни ткаенини, како на пример воил. За оние кои ќе ја користат крошната како мрежа против комарци, неопходно е ткаењето на ткаенината да биде цврсто и мало за да се спречипремин на инсекти.

Дебелите и темни ткаенини се препорачуваат само за оние кои сакаат да внесат поголема приватност во спалната соба или да гарантираат заштита од студот.

Како да ја користите настрешницата во декорацијата

Настрешницата е елемент кој не останува незабележан. Затоа е важно да се внимава на рамнотежата во декорацијата, во спротивно, визуелното загадување ќе биде загарантирано.

Почнете да ја планирате палетата на бои и стилот на собата и вклучете ја настрешницата во оваа шема. Не мора да биде бела, иако ова е традиционална боја. Важно е настрешницата да се усогласи со боите на околината.

Доколку сакате класична, нежна, романтична и женствена спална соба, идеална е спална соба со настрешница во нијанси на бела, розова и златна. За да внесете допир на модерност, вреди да додадете малку црно и/или сиво.

За модерна спална соба, сепак, добар избор е да се обложите на белата крошна со структура од челик или железо во црна.

Во просториите каде што преовладува рустикална, пријатна атмосфера и елементи на природата, вреди да се инвестира во палета на земјени тонови кои исто така ја придружуваат настрешницата, без разлика дали во ткаенината или во структурата.

Предности на настрешницата

Разновидност

И покрај тоа што е елемент од класично потекло, крошната успева многу добро да транзитира со другите украсни стилови, особено со рустикалниот.

Исто така види: Декорации за забава на тема фарма

И колку и да е изненадувачки,Модерниот стил исто така се прилагоди на крошна. Сепак, за овој тип на декорација е важно да се има чиста структура, со прави линии и малку украси.

Shoo Insects

Веќе знаете, но треба да се повторува: крошната е совршена за плашење муви, комарци и други инсекти и отровни животни, многу дури и опасни, како што се пајаците и скорпии.

Приватност

Во заедничките простории, како што се оние на браќата, на пример, крошна помага да се задржи приватноста на местото за спиење.

Покрај приватноста, настрешницата обезбедува и топол и пријатен допир за оние што ја користат.

Термичка заштита

Ако живеете во региони каде што зимата е тешка, така што можете да ги искористите предностите на настрешницата за да гарантирате термичка заштита од ниски температури.

Недостатоци на настрешницата

Големина на собата

Еден од единствените недостатоци на настрешницата се однесува на големината на просторијата. Тоа е затоа што оваа структура бара пространи соби.

Идеално е спалната соба да има најмалку 20 квадратни метри за настрешница вградена во креветот. За ѕидни или тавански настрешници, вообичаени во детските соби, овие мерења може да бидат малку помали.

Настрешницата поставена во мала соба може да предизвика чувство на задушување, покрај тоа што визуелно ја намалува околината.

Но, ако вашата соба е мала и не можете да се откажете од идејата да имате крошна, пробајте еднамодерен модел, каде што е искористена само структурата околу креветот, без ткаенина.

Висината на десната нога е уште еден важен детал. Кога се користи во простории со високи тавани, крошната помага да се создаде чувство за висина. Од друга страна, во средини со спуштени тавани или со мерења помали од 2,60 метри во височина, ефектот завршува спротивен.

Во овие случаи, настрешницата може да се покаже како негативен диференцијал , предизвикувајќи чувство на плошност од спалната соба.

Како да направите крошна

Дали знаевте дека можете сами да направите настрешница? Со неколку (и едноставни) материјали, оваа структура добива облик и вие сте неизмерно горди што знаете дека сте направиле сè со свои раце. Погледнете ги следните упатства и инспирирајте се:

Како да направите крошна за креветче

Погледнете го ова видео на YouTube

Како да направите настрешница за брачен кревет

Гледајте го ова видео на YouTube

Подолу погледнете повеќе 50 идеи за кревети со настрешници во најразличен дизајн.

Слика 1 – Кревет со настрешница во класична софистицирана двокреветна спална соба.

Слика 2 – Настрешница за брачен кревет во рустикален стил.

Слика 3 – Настрешница за женска соба: деликатес во бои и ткаенина.

Слика 4 – Настрешница на таванот што одговара на тапет.

Слика 5 – Удобна декорација со крошна на таванот во спалната соба

Слика 6 - Овде, во оваа двокреветна спална соба, се одржуваше само структурата на настрешницата.

Слика 7 – Настрешница со завеса за девојчиња: розовата боја е најпосакувана.

Слика 8 – Настрешница за момчиња со дрвена структура . Рустикален изглед во спалната соба.

Слика 9 – Флуидност и леснотија во креветот со настрешница.

Слика 10 – Монтесоријански кревет со настрешница: убав и функционален.

Слика 11 – Настрешница за момче во облик на мала куќа.

Слика 12 – Модерен кревет со настрешница. Светлата пренесуваат уште поголема префинетост на проектот.

Слика 13 – Колку е поголема просторијата, толку повеќе се истакнува крошната.

Слика 14 – Вградена настрешница по истата текстура како и креветот.

Слика 15 – Рустикална спална соба со кревет со настрешница создавајќи супер добредојдена средина.

Слика 16 – Декоративна настрешница за брачниот кревет.

Слика 17 – Настрешница за креветче: структурата ја комплетира декорацијата, па дури и го штити бебето од инсекти.

Слика 18 – Модерна и стилска настрешница во двокреветна спална соба.

Слика 19 – Детскиот кревет со настрешница има право на трепкање.

Слика 20 – Приватност и удобност во двојниот кревет со настрешница.

Слика 21 – Луксузна крошназа големата и пространа спална соба.

Слика 22 – Наместо бела, портокалова крошна.

Слика 23 – Модерен кревет со жолта настрешница за разлика од сивата декорација.

Слика 24 – Сметајте на планираната столарија при изработката на настрешницата.

Слика 25 – Што е со користење на настрешницата за подобрување на надворешната област?

Слика 26 – Кревет со железна настрешница во хармонија со модерниот стил на спалната соба.

Слика 27 – Овде, дрвената крошна ја следи шемата за декорација во бохо стил .

Слика 28 – Лесна и проѕирна ткаенина создава прекрасен контраст со рустикалниот стил на собата.

Слика 29 – Подобрете ги високите тавани со настрешницата на таванот.

Слика 30 – Класичните гардероби совршено се комбинираат со настрешницата.

Слика 31 – Овде, крошната оди подалеку од областа на креветчето.

Слика 32 – Црна железна крошна за разлика од белата декорација.

Слика 33 – Кога ви треба, само повлечете ја ткаенината и покријте ја настрешницата.

Слика 34 – Елегантна, модерна и романтична спална соба со крошна вградена во креветот.

Слика 35 – Овде, полуѕидното сликарство ја одредува висината на настрешницата.

Слика 36 – Кревет со настрешница во минималистичката спална соба.

Слика37 – Издлабено дрво на крошната за да го внесе дополнителен шарм на декорот.

Слика 38 – Настрешница на таванот во стил на завеса.

Слика 39 – Настрешница за креветчето за бебиња.

Слика 40 – Настрешницата може да се користи и како игра шатор.

Слика 41 – Настрешница за момче во заедничката соба.

Слика 42 – Има една и за девојките!

Слика 43 – Настрешница за модерна спална соба без ткаенина.

Слика 44 – Овде, структурата на настрешницата е чиста и минималистичка.

Слика 45 – Кревет со настрешница по декоративен стил на собата .

Слика 46 – Шармот на оваа таванска крошна е златното сликарство.

Слика 47 – Круна настрешница за класичната и романтична двокреветна спална соба.

Слика 48 – Тука, креветот со настрешница формира совршен пар со шината на самото место.

Слика 49 – Од подот до таванот: овој кревет со настрешница ја опфаќа целата спална соба.

Слика 50 – Специјално осветлување за центарот на креветот со настрешница.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.