Навивачка палма: типови, карактеристики, како да се грижите за неа и инспиративни фотографии

 Навивачка палма: типови, карактеристики, како да се грижите за неа и инспиративни фотографии

William Nelson

Дали размислувавте да ја однесете палмата во вашата градина или во вашата дневна соба? Па, тогаш, треба.

Овој тропски вид со набрани и сплескани лисја има уникатен и егзотичен изглед способен да го извади секое уредување од монотонијата.

Продолжете да ја следите објавата за да дознаете повеќе за навивачката палма.

Карактеристики на палмата на вентилаторот

Потично од топлите и влажни шуми на Океанија, палмата навивач ( Licuala Grandis ) се прилагодила многу добро за бразилската клима.

Толку многу што ова е еден од најкористените видови во нашето уредување, без разлика дали е внатре или на отворено.

Лесно за нега и без големо одржување, навивачката палма, исто така, на крајот стана една од омилените кај градинарите почетници.

Друга важна карактеристика на дланката на вентилаторот е нејзиниот бавен раст. Сепак, тој не престанува да расте, достигнувајќи помеѓу 1 и 2 метри во висина во вазна и до 20 метри во висина во земјата во зависност од видот.

Како да се грижите за палмата на вентилаторот<

Осветлување и температура

Вентилаторската палма е вид растение кое расте во тропските шуми под сенката на поголеми дрвја. Ова го натерало видот природно да се прилагоди на условите на дифузна светлина.

Заради оваа причина, палмата мора да се одгледува во засенчени или полузасенчени средини, на температури помеѓу 25ºC и 27ºC.

Тоазначи добро природно осветлување, но без директна сончева светлина, бидејќи сончевите зраци можат да ги изгорат листовите на палмата на вентилаторот.

Оваа карактеристика ја прави палмата на вентилаторот одлична растителна опција за во затворен простор. Ставете го во близина на прозорец, на пример, и ќе живее исполнето и среќно.

Но, ако има нешто што на дланката на вентилаторот воопшто не му се допаѓа, тоа е ветерот.

Ветер силно може да ги искине лисјата на растението и да предизвика да го изгуби својот капацитет за развој. Затоа, доколку имате намера да ја одгледувате на балкони или на отворени простори, бидете сигурни дека ќе биде заштитена.

На навивачката палма и треба често наводнување за да се задржи малку влажна почвата, но никогаш влажен. Препораката, во овој случај, е да ја полевате дланката на вентилаторот околу три до четири пати неделно.

Во моментот на полевање проверете дали вазната правилно се исцеди. Ова значи дека водата мора да исцеди, осигурувајќи се дека влагата не се задржува во почвата.

Кој има палма со вентилатор, исто така, секогаш треба да биде свесен за влажноста во воздухот и да избегнува да го остави растението изложено на климатизација .

Бидејќи е растение со тропска клима, дланката на вентилаторот има потешкотии да се справи со сув воздух.

Во вакви денови понудете вода на листовите на растението со помош на распрскувач.

Ѓубрење

Вентилаторската палма сака почви богати со органска материја. ПерПоради оваа причина, секогаш се препорачува да се оплоди растението.

Користете органски ѓубрива, како што е ѓубривото од говеда, дополнети со формулата NPK 10-10-10.

Контрола на штетници

Ако се одгледува надвор од идеалните услови на светлина, наводнување, оплодување и температура, дланката на вентилаторот завршува да стане мета на штетници, особено кохинеалната.

За среќа, решението на проблемот е едноставно. Нанесете масло од ним, еден вид природен инсектицид, по целото растение и поправете го она што треба да се коригира во начинот на одгледување.

Корење

Вилажните палми не бараат кастрење за одржување, само во случај на суви, мртви или пожолтени лисја.

Видови на палми со вештачки дрвја

Постојат неколку видови палми низ светот, но меѓу оние популарно познати како палми, тоа можно е да се истакнат шест главни типови . Погледнете кои се тие:

Плама со голема навивачка

Големата палма со навивач, позната по научното име Licuala Grandis, е еден од најпопуларните видови кои се одгледуваат низ Бразил .

По потекло од Океанија, овој тип палми ја цени топлата и влажната клима, што го прави идеален за одгледување во затворени простории или на отворено.

Исто така види: Свадбен декор во сина боја: 50 прекрасни идеи кои ќе ве инспирираат

Главната карактеристика на големата дланка на вентилаторот е нејзината стабилна големина лисја, заоблени, набрани и назабени.

Фиџи дланка

Како што сугерира името, навивачката палма Фиџи потекнува од островитеФиџи, во Тихиот Океан.

Овој вид палми може да достигне до дванаесет метри во височина и, токму поради оваа причина, завршува повеќе се користи во надворешното уредување.

Главната разлика на навивачката палма на Фиџи во споредба со другите видови палми, нејзините лисја стануваат зашилени во центарот.

Сината навивачка палма

Сината навивачка палма е еден од најубавите и најегзотичните видови меѓу дланките дрвја.<1

Овој вид има сиво-сини листови во заоблена форма распоредени околу целото стебло.

Сината навивачка палма е индицирана и за надворешни површини, бидејќи е растение со голем раст и може да достигне висина од 25 метри.

China Fan Palm

China Fan Palm е уште една поп-ѕвезда во светот на палмите. Овој вид е многу сличен на палмата на големиот вентилатор, разликата е во длабокиот засек на листовите, делејќи ги на долги сегменти до основата.

Растението може да се одгледува во саксии или во цветни леи и градини. Вреди да се спомене дека кога ќе се засади директно во почвата, дланката Кина може да достигне и до 15 метри во височина.

Тркалезна навивачка палма

Друг прекрасен вид на навивачка палма е тркалезната палма . Растението е исто така многу слично на палмата со голема навивач, со таа разлика што листовите се совршено заоблени.

Образдената дланка е одлична за одгледување вовазни или мали градини, бидејќи нејзиниот раст е бавен и не надминува пет метри во височина.

Мексиканска навивачка палма

Мексиканската навивачка палма, позната и како здолниште, е совршена за да се одгледува во градините, поради нејзиниот раст кој може да достигне импресивни 30 метри во височина.

Оваа палма има набрани, но скршени лисја. Интересното кај видот е тоа што, додека листовите се сушат, тие се превртуваат и се акумулираат на стеблото. Затоа е позната и како палма со здолниште.

Вентичка палма во декорација и уредување

Вентичката палма е разноврсна и демократска. Одлично оди со различни предлози за пејзажи, од најтропските до модерните и минималистичките.

Секој тип на вазна може да се користи за сместување на палмата на вентилаторот, доколку има големина пропорционална со расадот.

За да ги истакнете зелените лисја, претпочитајте јасни вазни. Но, ако намерата е да се вреднува растението во околината, одлучете се за високи и тенки вазни.

Во градините и цветните леи, дланката на вентилаторот може да се користи сама, како фокусна точка на проектот за уредување или групирани со други палми, на пример, формирајќи патеки.

Но, најголемото обележје на палмата на вентилаторот се, всушност, неговите лисја. Не е ни чудо што тие на крајот толку се користат за украсување на домот, забави и настани.

Проверете сега 50инспирации за тоа како да се користи палмата на вентилаторот во декорација и уредување:

Слика 1 – Промена од палма на вентилатор во мини градина.

Слика 2 – Украсете ја куќата со егзотични листови од палми.

Слика 3 – Тркалезна палма со вентилатор за подобрување на надворешното уредување.

Слика 4 – Што е со урбана џунгла во собата со навивачката палма?

Слика 5 – Вентилатор за садници од палми во вазна: дури и мал, веќе ја има својата убавина.

Слика 6 – Најдете осветлен агол од куќата за да го обработувате кружниот вентилатор дланка.

Слика 7 – Допир на зелено во просторијата со големата навивачка палма.

Слика 8 – Во фаза на раст…

Слика 9 – Вазна со јаже со сисал за да се гарантира рустикална клима за садници од палми.

Слика 10 – Егзотичната убавина на навивачките листови од палми.

Слика 11 – Со малку повеќе простор, кинеската вентилаторска палма расте по желба.

Слика 12 – Вентилаторската палма може да се одгледува на добро осветлени балкони.

Слика 13 – Голема навивачка палма: за секаков вид уредување.

Слика 14 – Има голем коридор таму? Обидете се да ставите саксии со вентилаторски палми.

Слика 15 – Вентилаторска палма на работ набазен.

Слика 16 – Вентилаторските палми се непогрешливи.

Слика 17 – Вентилаторска палма во дневната соба.

Слика 18 – Дифузната светлина е совршена за палмата на вентилаторот.

Слика 19 – Допир на боја и сјај на листовите на дланките.

Слика 20 – Урбаната џунгла е завршена со навивачката палма.

Слика 21 – Внесете малку зеленило во куќата со навивачката палма во саксија.

Слика 22 – Дали некогаш сте помислиле да се бањате во мини градина со палма со вентилатор?

Слика 23 – Сувите лисја на палма од лепеза стануваат аранжман.

Слика 24 – Листовите од вентилаторска палма се користат и за софистицирани украси.

0>

Слика 25 – А што мислите за свадбена декорација со палма од вентилатор? А што мислите за свадбена декорација со палма со фан? 0>

Слика 27 – Комбинирајте цвеќиња со лисја од палми.

Слика 28 – Наредени во градината .

Слика 29 – Пар палми во сламена корпа.

Слика 30 – Колку повеќе светлина, толку повеќе се развива дланката на вентилаторот.

Слика 31 – Овде зелената боја на дланката на вентилаторот формира прекрасен контраст соцрн ѕид.

Слика 32 – дланка за љубител на Кина за одгледување на балконот од станот.

Слика 33 – Рустично кешот за палми.

Слика 34 – Тропска градина со палми.

Слика 35 – Навивач на дланка за тоа мало парче мебел во куќата.

Слика 36 – Обемна и егзотично: растение совршено за урбани џунгли.

Слика 37 – Вентер палми цвеќиња и овошје за да знаете.

Слика 38 – Изгледа како да е направена рачно, нели?

Слика 39 – Многу бела соба? Поставете вазна со дланка за да внесете боја.

Слика 40 – Вентилаторската палма во глинената вазна носи рустикален и неуместен допир во градината.

Слика 41 – Фиџи навивачка палма во составот на надворешното уредување.

Слика 42 – Три типа на вентилаторска палма во иста градина.

Слика 43 – Сенка и свежина во друштво на навивачката палма.

Слика 44 – И покрај тоа што немаат украсна привлечност, плодовите на дланката на вентилаторот се прекрасни.

Слика 45 – Минимализмот се комбинира и со навивачката палма.

Исто така види: Сувенири Mundo Bita: 40 неверојатни идеи и најдобри предлози

Слика 46 – Типична тропска градина со навивачка палма.

Слика 47 – Однесете ја навивачката палма во градината и видете какотаа се чувствува „дома“.

Слика 48 – Што е со дланка од вентилатор во саксии за влезот во куќата?

Слика 49 – Аранжман со листови од палми: совршен за забави и приеми.

Слика 50 – Инспирирајте се на овој панел од разнобојни листови од палми.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.