Нијанси на сина боја: идеи за украсување со различни нијанси на бои

 Нијанси на сина боја: идеи за украсување со различни нијанси на бои

William Nelson

Различните нијанси на сино се насекаде, без разлика дали се во синилото на небото, фармерките, хемиското пенкало, Фејсбук, Твитер, иконската кутија на Тифани, екраните и скулптурите на уметникот Ив Клајн, на пример .

Според истражувањето спроведено во 10 земји на 4 континенти од страна на компанијата YouGov, кога луѓето беа прашани „Која е вашата омилена боја?“, сината се појавила на прво место како едногласност меѓу испитаните земји. Второто место варира, но сината, без оглед на нејзината нијанса, секогаш се појавува на врвот на рангирањето.

Ова може да биде затоа што често е поврзано со спокојство, смиреност и интелигенција, но дури и ако овие аспекти не се важни толку многу, сината е секогаш тренд во декорацијата, модата и никогаш не ја губи својата моќ и можноста да ја состави на поинаков начин.

Затоа денес ви донесуваме супер специјален пост за оваа сакана боја на голем дел од населението. Ќе знаете малку повеќе за тоа како се однесува во нашата перцепција; кои се најдобрите начини да се комбинира и; последно, но не и најмалку важно, галерија со идеи за користење на различни нијанси на сина боја во вашиот дом!

Ајде да започнеме!

Значењето на сината боја

Психологијата на боите покажува како тие дејствуваат во нашиот мозок, способни да дадат различни сензации за некој предмет, простор, заразлични украсни простори.

За почеток, светло сината е неверојатна нијанса за создавање релаксирачка и мирна атмосфера. Овој тон има непогрешлив допир кога го евоцира небото на пролетен ден, па дури и водата од мирно езерце. Светло сината работи добро во собите за бебиња, општо во спалните и во другите средини на кои им е потребна мекост.

Проминуваме на друг тон, познат по својата длабока и речиси кралска елеганција – темносина – способна да понуди интензивна и прекрасна густина на боја. Овој тон нуди одличен контраст со посветлите бои и може да биде одлична опција за завеси, софа или акцентен ѕид во дневната соба, на пример.

Исто така види: Софа за спална соба: како да изберете, типови, совети и фотографии за инспирација

Друга опција е кралската сина која исто така може да стане фокусна точка на простор, со неговото живописно богатство. Облогот со овој тон може да биде на украсни предмети како што се перници, килими, уметнички парчиња и други. Бојата промовира концентрација и продуктивност и може да се користи во работните простори како што е домашната канцеларија.

Тифани сината, од друга страна, може да изненади со својот речиси хипнотички шарм. Оваа боја речиси веднаш може да го осветли секој простор, правејќи го весел и освежувачки. Кујните и бањите изгледаат одлично и можат да имаат корист од оваа нијанса, која носи свеж, чист допир

Следно, со речиси мистичен квалитет, следиме со индиго сина боја. оваа нијанса ебогат и длабок, обично поврзан со ноќта и универзумот и може да даде допир на луксуз и длабочина на најразновидните средини. Користете индиго за да создадете величествено и драматично чувство на украсни предмети и ѕидови.

пример.

Од научните студии и теоријата на бои, знаеме дека боите се асимилираат од нас преку видот, кој брзо испраќа стимули до нашиот мозок, кој ги обработува информациите и испраќа различни видови одговори како одговор на реакциите.

Во областите како што се рекламирањето, маркетингот и дизајнот, секој тип на реакција што една боја или збир на бои ги произведува кај нас се проучува за да се примени на вашите производи. Не е случајно што брендовите како Facebook, Twitter, Tumblr и Linked In имаат визуелен идентитет заснован на сината боја.

Ова е затоа што одговорот што нашиот мозок го испраќа кога добива сина боја е поврзан со идеи како што е самодовербата , интелигенција, искреност, спокојство и спокојство.

Во природата, овие асоцијации добиваат поголема сила кога размислуваме за синилото на небото и морето, кои гарантираат стабилност, длабочина и релаксација за оние кои ги визуелизираат.

Овој спокој и опуштеност може да биде едно од објаснувањата за изборот на сината како главна боја на социјалните мрежи споменати погоре. На крајот на краиштата, успеавме да останеме нурнати во нив долго време без да чувствуваме непријатност, што би било малку веројатно ако нивната боја беше црвена, на пример.

Во декорацијата, оваа боја е многу сакана и се користи особено за нејзината смирувачки ефект, кои не се уморни од гледање. Може да се користи од различни причини и да добива различни форми во зависност од варијацијата.тонот (на пазарот има повеќе од 100 класифицирани и именувани) и комбинацијата што се прави.

Исто така види: Мала перална: 60 ​​совети и инспирации за ефикасно организирање

Комбинирање бои со нијанси на сина

Одвоивме некои од боите кои најмногу се поврзуваат со сината за да ги користите во вашиот дом, според климата што сакате да ја дадете на вашата домашна средина! И ако сакате слични тонови за синиот ѕид со бои, ви ја препорачуваме оваа алатка за споредба од Tintas Coral. Видете ги и нашите написи за украсување со тиркизно сино или тифани сино.

Нијанси на сино со црно

Почнувајќи со неутрална боја, која ги истакнува шарените тонови на сината боја. Интересното е да се комбинираат двете со трета боја која дава интересен контраст на овие два тона, како бела или кафена.

Нијанси на сина со зелена

Сината и зелената се главните бои кога мислиме на природата. Сино на небото, на морето, зелено на вегетацијата. Нивната комбинација е гаранција за опкружување кое пренесува мир и спокојство, покрај дополнителна свежина кога е поврзана со голема инциденца на природна светлина.

Нијанси на сина со жолта

Комбинирање на бои комплементарни е основа на секоја комбинација на бои. На крајот на краиштата, токму од мешавината на овие бои ги добиваме секундарните бои (како, во овој случај, зелената) и сите тонови што ги знаеме денес.

Мешавината на овие две бои работи како дополнителна анимација во околината, што го прави повеќеопуштено и забавно. Најкористените тонови се живите, но белките тонови од двете бои можат многу добро да функционираат во детските соби.

Нијанси на сина со портокалова

За оние кои ја знаат бојата тркало, многу добро знаете дека, колку и да изгледа смело, оваа комбинација на живи бои функционира неверојатно. Тоа е затоа што според теоријата на бои, портокаловата е спротивна комплементарна боја на сината, создавајќи контраст што промовира рамнотежа во околината. Најпрепорачливо е да користите една од боите како главна боја (или боја на позадина) и да инвестирате во детали со другата.

Нијанси на сина со кафена

Генерално поврзани со посериозни и трезвени средини, комбинацијата на сина и кафеава работи многу добро во повеќето соби, бидејќи кафеавата на крајот станува поживописна варијација на неутралното. Ова главно се должи на фактот дека дрвото, кое главно се користи во антички мебел, е поврзано со кафена боја. Вреди да размислите за украсување на вашиот кафен тросед со сини перници (или обратно), или вашите дрвени кабинети со сини врати или предмети.

Нијанси на сино со црвено

Втората мешавина на основни бои . Во оваа комбинација, бојата што одговара на топлина (црвена) се среќава со бојата што одговара на ладна (сина). Тоа е интересна комбинација за промовирање на рамнотежа на силите и хармонија, покрај тоа што ја прави околината повеќепријатна.

Нијанси на сина со розова

За претежно сини средини или со комбинација на сино и бело, розовата гарантира поголема истакнатост и малку повеќе релаксација за околината. Инвестирањето во посветла, покласична нијанса на розова е одличен начин да се доближите до романтичното расположение.

Нијанси на сина со бела и бело-бело

комбинацијата на сино и бело гарантира лесна атмосфера, која пренесува спокојство и смиреност. Тоа е затоа што белите или пастелните тонови, бидејќи се неутрални, ставаат поголем акцент на ефектот на сините тонови. Обидете се да го користите во добро осветлени простори, особено ако имате голем прозорец за да обезбедите многу природна светлина.

За клима која е поповрзана со морето, средно сина може да биде она што го барате . Ако сакате пософистицирана и трезвена атмосфера, обидете се со темно сина боја.

60 фотографии од соби со различни нијанси на сина и комбинации на бои

Слика 1 – Комбинација на сина, зелена и кафена боја во неутрално и опуштено опкружување.

Слика 2 – Бебе сина во соба на девојка за да покани слатки соништа и спокојство.

Слика 3 – Сина и црна како главни бои на посериозна средина.

Слика 4 – Обоени керамички подови за разбивање на белото на околината, истакнувајќи го синото.

Слика 5 – Обоените ѕидови даваат повеќе животза вашата неутрална средина.

Слика 6 – Нијанси на сиво сина за соба полна со смиреност и спокојство.

Слика 7 – Супер весел контрапункт на вашата бела и сива кујна.

Слика 8 – Небо од ѕвезди во спалната соба бебе.

Слика 9 – Сино-сина комбинација во канцеларија.

Слика 10 – Супер софистициран: син кабинет со златни рачки.

Слика 11 – Совршена комбинација за канцеларија со кафеав мебел.

Слика 12 – Сина за да избега од неутралните тонови.

Слика 13 – Сина од подот до таванот на кутијата: делење просторното опкружување со бои.

Слика 14 – Светли тонови за да се обезбеди мирен сон за најмалите.

Слика 15 – Комбинација на две нијанси на сино и бело во спалната соба.

Слика 16 – Повеќе личност за вашиот плакар!

Слика 17 – Истакнете ја сината боја комбинирајќи ја со жолта!

Слика 18 – Како облога за планираниот плакар.

Слика 19 – Тапети во различни тонови за да ја декорирате вашата соба на поинаков начин.

Слика 20 – Таванот го следи истиот тип на декорација како и околината, без страв дека ќе биде премногу шарен.

Слика 21 – Морнарско сина во кујната дава поживописен изгледа истовремено и сериозен.

Слика 22 – Сина таблета во стил на пиксели во различни нијанси.

Слика 23 – Едноставна боја која буди спокојство на ѕидот и дрвениот кабинет.

Слика 24 – Целосна ѕидна завеса со син градиент.

Слика 25 – Уште еден ѕвезден ѕид: кралско сино за посветло небо.

Слика 26 – Сина, сива и бела за понеутрална бебешка соба.

Слика 27 – Сино на сино: осмелувајте се во комбинација на блиски бои.

Слика 28 – Плочки во различни нијанси за да и дадат на вашата кујна позабавен изглед.

Слика 29 – Креативна канцеларија за стимулирање на раѓањето на нови проекти.

Слика 30 – За љубителите на сината боја: користете ги сите тонови во вашата палета во една средина!

Слика 31 – Боја која често се користи и во бањата.

Слика 32 – Истакнете за длабочината на комбинираниот стан.

Слика 33 – Планински венец: различни тонови за означување на длабочината на дизајнот.

Слика 34 – Нагласен ѕид со многу природно осветлување.

Слика 35 – Сината е совршена за добро осветлени околини.

Слика 36 – Комбинирани околини: иста боја во неколку објекти од вашиотпростор.

Слика 37 – Нијанси на сино: обоени ленти на белата позадина.

Слика 38 – Сина како акцентна боја за бањата.

Слика 39 – Ладно и топло: комбинација на сина, црвена и жолта.

Слика 40 – Спална соба во неутрални тонови и сина.

Слика 41 – Сина и сива за пералната.

Слика 42 – Светло сина за посветла кујна.

Слика 43 – Нијанси на сина: комбинација на сина и кафена за собите во куќата.

Слика 44 – Сина на ѕидот што го подобрува високиот таван на соба

Слика 45 – Омилената боја на декорацијата во собата за момчиња.

Слика 46 – Син ѕид и кафеав кожен тросед.

Слика 47 – Нијанси на сино: светло сини и темно сини плочки за бојадисување на околината.

Слика 48 – Сина во различни текстури во иста просторија.

Слика 49 – Градиент ѕид.

Слика 50 – Нијанси на сино: повторно комбинација на сина, златна и бела за софистицирана околина.

Слика 51 – Водно сина за компонирање со црвеникав тон.

Слика 52 – Морнарско сина за потрезен агол .

Слика 53 – Друг пример на сина боја во поставата на кабинетитекујна.

Слика 54 – Нијанси на сино: син ѕид кој компонира со табла и портокалови столчиња во трпезаријата.

Слика 55 – Светло сина спална соба со неколку жолти дамки.

Слика 56 – Сина во различни отпечатоци на перници.

Слика 57 – Интензивно сино во кабината за туширање.

Слика 58 – Нијанси на сино: сината боја на водата во сликата се слева на ѕидот од спалната соба.

Слика 59 – Нијанса на сина компонира со изгорен цемент.

Слика 60 – Сина во контраст со топли бои како жолта и портокалова.

Слика 61 – LED лента сина е вклучена сина боја: подобрување на бојата и создавање нова средина.

Слика 62 – Синиот тон вообичаен во ретро кујните повторно во мода.

Слика 63 – Хармонија: повторување на тонот во различни делови од истата средина.

Слика 64 – Нијанси на сина: плочка во боја за туширање

Слика 65 – Нијанси на сино: ѕид во живописна боја за да ја направи просторијата повесела.

Како да ги користите нијансите на сина боја во декорацијата?

Сината е боја синоним за спокојство, длабочина и спокојство и со сета своја разновидност на нијанси, од меки пастелно сино до мистериозно кафеаво сино, оваа боја може да прими огромен број личности, што ја прави погодна за збогатување

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.