Низок кревет или кревет на подот: 60 проекти за инспирација

 Низок кревет или кревет на подот: 60 проекти за инспирација

William Nelson

Дали сте размислувале да имате низок кревет или едно рамно со подот? Денеска ќе зборуваме за овој предлог во декорација кој се однесува на стилот на ориенталната култура. За секој кој е љубител на минималистичкиот стил, ова може да биде одлична идеја да се примени во спални соби, било да е тоа двокреветни, единечни или детски соби.

Овие модели на кревети се идеални за средини полни со веселост - основата може да биде опционален, изработен од дрво, палети, бетон и други материјали. Ако сакате понеформална средина, обложувајте се на оваа опција!

Во источната култура, контактот со подот помага да се исфрли негативната енергија - ако ви се допаѓа овој стил, знајте дека сепак може да заштеди многу простор во споредба со традиционалниот кревет, покрај тоа што го прави декорот на спалната соба полесен.

Пред да го ставите душекот на подот, треба да знаете повеќе за подот и влијанието на влагата врз материјалот. Друга опција е да користите килими под душекот за да го зачувате предметот.

60 проекти со ниски кревети или на подот за инспирација

За да ја олесните вашата визуелизација, погледнете 60 проекти за ниски кревети или на подот со душек на подот за инспирација:

Слика 1 – Двокреветна спална соба со кревет на подот.

Парови кои го избираат ова предлогот треба да има млад профил, бидејќи креветот речиси го допира подот, постарите луѓе може да имаат малку потешкотии со текот на времето. На крајот на краиштата, надекорација.

Бидејќи нашето видно поле е на ниво на очите, можно е да користиме и злоупотребуваме похрабра декорација. Во просторијата горе, светилниците стануваат присутни, дрвениот слој ја истакнува просторијата и растението во саксии добива поимпресивна верзија во околината.

Слика 46 – Креветот на подот треба да биде пријатен и удобен.

Слика 47 – Машка спална соба со кревет на подот.

Слика 48 – Продолжетокот од основата на креветот може да се користи како ноќница или потпора за секојдневни предмети.

Ако вашата соба е голема, задолжително одлучете се за ова подолг кревет. Така, нема да имате потреба да поставите ноќна маса или да размислувате за глава.

Слика 49 – Со креветот на подот, нема потреба да ставате табла.

Кога креветот е поставен на подот, повеќето од наслоните се отфрлаат во проектот за да се направи простор за сликите и светилките. Можете исто така да правите без ноќна маса и да ставате предмети на подот, што создава помладешка и поопуштена средина.

Слика 50 – Креветот на подот има мермерна основа што ја носи сета елеганција во собата . спална соба.

Слика 51 – Направете ја вашата околина лесна и минималистичка.

Слика 52 – Душекот на подот е еден од методите за монтесори спална соба.

Исто така види: Ванда орхидеја: како да се грижите, основни совети и фотографии за декорација

Идејата е да се дозволидека детето ја истражува собата и расте во безбедна средина полна со можности.

Слика 53 – Спална соба со кревет на црн под.

Слика 54 – Еднокреветна соба со кревет на подот.

Креветот поставен во аголот на ѕидовите може да добие малку дополнителен простор за да ги организирате вашите предмети . Во проектот погоре, ова катче беше совршено за организирање книги и играчки.

Слика 55 – Разновидност во околината.

Друга идеја за како да работите флексибилност со мебел во мали станови.

Слика 56 – Настрешницата може да направи секаква разлика во декорацијата!

крошна ја ограничува границата на креветот, па дури и го зајакнува стилот на собата.

Слика 57 – Креветот на подот ја прави просторијата да изгледа полесна.

Слика 58 – Ниската основа ја прави сета разлика во креветот.

Промовирајте нерамномерност во спалната соба, подигајќи го креветот во однос на кат.

Слика 59 – Креветот на подот е економично решение за спалната соба.

Друга практична и економична идеја е да се изгради подлога за душекот со дрвени ленти, како да е голема платформа, но со порустикален изглед.

Слика 60 – Моделот на креветот треба да ја следи истата линија како и остатокот од собата.

Хармонијата е сè во декорацијата! Начинот на украсување на околината ја прави сета разлика кога станува зборпохрабар предлог. Креветот на подот може да создаде различни стилови во зависност од тоа како се третира во амбиентот. Во собата горе можеме да го видиме креветот со детали во Б&Ш кожа, кој пренесува чувство на помладешко опкружување, поради што изборот на поживописна боја на панелот успева да го засили предлогот на собата.

Вообичаено е креветот да биде на 50 см од подот.

Слика 2 – Дрвениот под користи кога душекот се става директно на подот.

Покрај сета удобност што ја носи дрвото, помага да се одврати влагата од душекот, односно е материјал кој спречува мувла и непријатен мирис. Значи, ако вашата соба веќе има дрвен под, можете да се придружите на оваа идеја сега!

Слика 3 – Ако подот е ладен, одлучете се за палети под душекот.

Ако вашиот под е ладен, поставете структура на палета помеѓу душекот и подот. Не заборавајте дека мора да го проветрувате просторот, па периодично кревајте го душекот и добро чистете го.

Слика 4 – Во овој пример, креветот е на исто ниво со подот во минималистичка спална соба.

Креветот на подот е разноврсен и може да создаде кој било стил што го сакате. Се зависи од хармонијата со останатиот дел од декорацијата, како што се боите, ставените ставки и распоредот. За минималистички изглед, собата треба да пренесе леснотија, свежина и топлина.

Слика 5 – Азиското потекло добива модерни допири.

Креветот на подот доаѓа од ориенталната култура - а резултатот може да биде средина карактеристична за тоа потекло, но со модерен воздух. Плакета поставена на подот ја прави околината лесна и современа. А комбинацијата на дрво со светли бои уште повеќе го истакнува стилот на оваа соба.пријатна.

Слика 6 – Друг начин е да го вградите креветот во дрвената платформа.

За оние кои ќе се придржуваат до ова идеја, потребно е да се направи нерамномерност со подот. На тој начин создавате повисока платформа каде што можете да ја ограничите вашата област за одмор.

Слика 7 – Компонирајте го креветот со остатокот од декор.

Кога дизајнирате, помислете на просторијата како целина. Како и примерот во собата горе, столаријата го состави секој агол од оваа соба формирајќи едно парче мебел вградено во ѕидот.

Слика 8 – Завршете го креветот, малку подигнувајќи го подот.

0>

Изработката на дрвена платформа е одлична опција за оние кои сакаат нерамен под. Лесни се за дизајнирање, практични за секојдневна употреба и елегантни за спалната соба.

Слика 9 – Исто така, обезбедува опуштена атмосфера за спалната соба.

Зајакнете го вашиот лежерен начин на живот со избирање на столче како ноќница. Перничињата и килимите помагаат да се создаде интимен и пријатен простор!

Слика 10 – Соба за момче со кревет на подот.

Слика 11 – Со со помош на платформата, креветот доби неколку фиоки во својата структура.

Ова е одлична идеја да го оптимизирате целиот простор во спалната соба, на крајот на краиштата, овие фиоки се одлични за чување постелнина и куфери. Друга силна страна на овој проект е креветот поставен на височинаод прозорецот со агол да се постават кондензиран растенија и книги.

Слика 12 – Поради наклонетоста на таванот, решението било да се избере кревет на подот.

Многу е вообичаено некои куќи да страдаат од овој тип на проблем, бидејќи наклонот на покривот резултира со овие неправилни простори. Креветот на подот може да биде решение за средини со мала висина — на тој начин можете да составите соба и да го оптимизирате целиот простор што таа го нуди.

Слика 13 – Ако изберете платформа, проширете ја до крај на ѕидот за да добие дополнителен простор.

Исто така види: Пиратска забава: 60 ​​идеи за декорација и тематски фотографии

Со платформа поголема од големината на душекот се создава порезервирана средина која може да се надополни со некои предмети , како што се растенијата, трансформирајќи го тој мал простор во приватен олтар.

Слика 14 – Ако собата не е доволно висока, ова може да биде одлична опција.

Ова е одлично решение за простории со висина на таванот помеѓу 2,50 и 2,80 метри. Едниот кревет врз другиот би бил непријатен и не би ги почитувал ергономските правила на проектот. Бирото е простор каде што жителите би седнале, без да се загрози главната функција на ова катче.

Слика 15 – Оваа идеја е идеална за оние кои имаат повисок плафон.

Слика 16 – Она што е интересно за платформата е што основата може да го следи вашиот раст

Помислете на детска спална соба, но без датум, каде вашето дете може да продолжи со истиот распоред уште многу години.

Слика 17 – Женска спална соба со кревет на подот.

Кај креветот, можете да составите композиција од слики — покрај тоа што ќе ја направите околината поубава, ќе даде личност .

Слика 18 – Нов начин на дизајнирање кревет на спрат.

Слика 19 – Инспирирајте се од хипи шик стилот да ја декорирате вашата спална соба!

Душек на подот, живописни принтови, слики кои висат над креветот, преклопени ткаенини, расфрлани растенија во саксии и шарен тепих ја прават целата стил за боеми!

Слика 20 – Ориенталната клима го напаѓа дизајнот на оваа спална соба.

Основниот принцип на креветот на подот во ориенталната култура е дека земјата ги апсорбира тешките енергии, кои се обновуваат за време на спиењето. Оваа идеја се прилагодува на трендовите во декорацијата, оставајќи го предлогот помодерен за денес.

Слика 21 – Постојат неколку модели на тапацир за кревет на подот.

Пазарот нуди неколку видови ниски кревети кои се прилагодуваат на различни вкусови и стилови. Во овој проект, можеме да забележиме поелегантен модел кој наликува на тапацир на троседот со своите карирани завршетоци и означен со потпишан дизајн.

Слика 22 –Контрастот на материјалите и даде на оваа соба личност.

Слика 23 – За да го задржите душекот фиксиран, направете влошка со големина на вашиот душек.

За да му дадете на вашиот душек поголема сигурност на дрвената платформа, обидете се да дизајнирате дупка така што предметот може совршено да се вгради во тој простор. Така, душекот нема да има проблеми со движењето во текот на ноќта.

Слика 24 – легло на подот.

Слика 25 – Скандинавски стил има сè поврзано со овој предлог.

Со супер високиот стил, друга опција е да се одлучите за слики и на подот, потпрени на ѕидовите, кои ја придружува пропорцијата на позиционирањето на креветот.

Слика 26 – Овој проект избра основа поголема од душекот, нудејќи поголема сигурност без отстапување од оригиналниот предлог.

Слика 27 – Забележете дека за да го поставите душекот директно на подот, неопходно беше да има различен под во спалната соба.

Бидејќи со предлогот се избегнуваат ладни подови (порцелански плочки и керамика), идејата беше да се додаде дрвена табла на површината на креветот. Оваа диференцијација на подот и дизајнот на гипсната летва беше начин да се разграничи функцијата на секој простор во оваа соба.

Слика 28 – За да ја направите оваа идеја позабавна, поставете различни чаршафи на секој душек.

Практична идеја е да се наредат неколку душеци, еден врз друг идодадете различни чаршафи формирајќи убав состав за собата на вашето дете.

Слика 29 – Нискиот кревет може да биде пријатен и удобен.

Едноставноста обезбедени од нискиот кревет може да создаде чиста и модерна декорација, без губење на елеганцијата и топлината.

Слика 30 – Задржете го модерниот воздух со добар проект за столарија.

Слика 31 – Мебелот во оваа соба е пропорционален на висината на креветот.

Видете дека страничната маса, сликите , фотелјата и светилката следат шема со големина така што изгледот е хармоничен со предлогот.

Слика 32 – Детска соба со кревет на подот.

Во текот на денот, со помош на перници, тие изгледаат како софи, каде што детето може да игра, а родителите можат да седат без да имаат таков изглед како кревет.

Слика 33 – Направете платформа за нискиот кревет со различен формат.

Нема правило за дизајнот на платформата, тој оди според големината на собата и распоредот што вие сакате за него распоредот.

Слика 34 – За оние кои имаат подот со плочки во собата, поставете тепих под креветот.

Во овој случај, тепихот треба да биде поголем од димензиите на душекот и треба да го кревате секогаш кога ја чистите просторијата, за да ја проветрувате.

Слика 35 – За да го направите креветот на ниво на подот потребен е проект и аквалификувана работна сила.

Овој предлог мора да биде направен од специјализиран професионалец, бидејќи секоја погрешна димензија или рез влијае на конечниот резултат.

Слика 36 – Платформата со минимална висина беше дизајнирана да го потпира душекот и дури го доби истиот модел на подот за да даде чувство на континуитет.

Оставете ја платформата А со истата завршница како декорацијата на собата е уште една добра алтернатива за мали простори. Премногу информации може да доведат до тешка и визуелно помала соба.

Слика 37 – LED лентата околу платформата го подобрува присуството на креветот во спалната соба.

Друг начин да се направи декор убав и модерен со користење на платформи е да се осветли креветот низ просторот формиран помеѓу подот и дрвото. Најпрактичен начин за овој тип на осветлување е да се користат LED ленти.

Слика 38 – Работете на флексибилност во мали средини.

кул работа во врска со овој проект е тоа што во текот на ноќта можете да го извлечете креветот што е скриен под платформата на дневната соба. И во текот на денот, зачувајте го за да формирате голем простор за циркулација на околината.

Слика 39 – Дизајнот на креветот на подот е идеален за оние кои делат соба со брат или сестра.

0>

А ако го делите просторот, можете да направите и спална соба со душеци на подот, исто како во проектот погоре.

Слика40 – Инвестирајте во отпорна покривка за душек.

Покривката е суштински елемент за секој што ќе го стави креветот на под – претпочитајте ги водоотпорните да го оставите вашиот душек чист. Со оваа мала грижа, можете да уживате во вашата неформална средина уште многу години.

Слика 41 – Остатокот од декорот мора да ја почитува висината на креветот.

Целиот состав на оваа соба е направен според креветот. Бакарот на задната страна доби удобна висина, фиоките добро поставени за функција на ноќното место и полиците не премногу високи за да не се судираат со декорот.

Слика 42 – Креветот на подот кога се комбинира со друга спална соба деталите можат да се трансформираат во средина на многу пријатно место.

Во референцата погоре можеме да забележиме дека некои мали предмети остануваат на иста висина како креветот, со цел украсувањето да се практикува. Столчињата може да се претворат во ноќница, а на самиот под можеме да сместиме корпи на дофат на раката.

Слика 43 – Креветот на подот дополнително ја издолжува својата околина, изгледа дека има поголема висина на таванот.

0>

Овој ефект се должи на долниот кревет, што резултира со зголемување на висината и почист изглед.

Слика 44 – Дури и во индустрискиот воздух можеме да го најдеме кревет полн со стил.

Слика 45 – Со најнискиот кревет е можно да се злоупотреби остатокот

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.