Област за одмор со базен: 60 проекти за инспирација

 Област за одмор со базен: 60 проекти за инспирација

William Nelson

Да се ​​има простор за одмор дома е синоним за забава со пријателите и семејството. И ништо подобро од дополнување на овој простор со прекрасен базен за да уживате во сончевите денови и да уживате во убави моменти со нив! Дознајте повеќе за рекреативниот простор со базен :

Запомнете дека базенот може да биде направен од винил, бетон или фиберглас. Што се однесува до големината на базенот, еве совет: работете на пропорцијата во однос на расположливиот простор. Овој метод се движи од област на станбен развој до двор на едносемејна куќа.

Во оваа надворешна област можеме да најдеме места како што се простор за скара, спортски терени, игралиште, теретана, игри соба, ТВ простор, библиотека за играчки и до место со клупи и маси. А сето тоа да се обедини со базен за да се опушти и разлади во топлите денови воопшто не е лошо!

Да се ​​потсетиме дека е неопходно да се има добар архитектонски и пејсажен проект за нормите и законската регулатива да бидат соодветни за секој тип на градба. Во архитектурата, нејзината главна цел е да ја подобри зградата, правејќи го базенот дополнителен и во исто време функционален елемент. Што се однесува до уредувањето, неопходно е да се поврзе околината со објектот, оставајќи го пејзажот и патеките хармонични за подобра циркулација. Затоа е идеално да се водат овие две области заедно за да имате одличен резултат во оваа задача!

60 проектни идеипростори за одмор со базен

Сакате да го направите местото на состанување уште пошармантно со прекрасен базен? Проверете 60 идеи подолу за да го подобрите вашето слободно место со овој елемент толку посакуван од многу жители:

Слика 1 – Дајте приоритет на безбедноста во вашата градба.

За оние со деца дома, базенот може да биде една од најголемите грижи. Затоа, идеално е да ја блокирате околината со ограда или стаклен ѕид. И двата случаи работат добро, но изборот ќе зависи од тоа колку сакате да инвестирате и колку се грижите за изгледот на овој простор.

Слика 2 – Двор вреден илјада!

Овој двор има повеќе активности за жителите на куќата. Од теретана до базен, можеме да најдеме и гурманска кујна и бесплатен тревник за да вметнеме игралиште во иднина.

Слика 3 – Кокосовите дрвја не потсетуваат на климата на плажата и сонцето.

Ништо подобро од тоа да имате приватна плажа дома! Со уредувањето околу базенот и фотелјите на работ, поставката е совршена за повеќечасовна релаксација.

Слика 4 – Бесконечниот раб го подобрува просторот на базенот.

The Infinity Edge е секако сон на многу луѓе! Зајакнете го чувството на овој раб со вметнување на базенот на врвот на зградата или во највисокиот дел од конструкцијата, така што погледот ќе стане слика на ова место. ѕид одстаклото може да помогне да се обезбеди поголема безбедност за корисниците на овој базен.

Слика 5 – Во средината на градот, блокирајте ја околината со големи дрвја.

Сега кога се наоѓа на приземјето на зградата, обидете се да зголемите ѕид од дрвја над работ на базенот. На овој начин, пејзажот е многу поубав од позадината на градот.

Слика 6 – Целосен простор за одмор за станбен развој.

Овој простор за одмор се наоѓа на задниот дел од плацот, каде што паркингот ја дели зградата од оваа област со прекрасно уредување. За да ги интегрирате просторите, обидете се добро да работите со циркулациите и да ги оставите просторите добро дефинирани со третман на подот и тревата.

Слика 7 – Палубата и тревникот го прават преминот помеѓу просторите.

0>

Со помош на уредување, надворешниот простор доби простор резервиран за деца со игралиште и за возрасни со базен свртен кон социјалната средина на куќата.

Слика 8 – Прекрасен простор за собирање на семејството за време на викендите.

Рекреативниот простор нуди интеграција со гурманскиот простор, олеснувајќи ја интеракцијата на оние кои се готвење со кој и да е на базен. Ова сценарио е уште пошармантно со зеленилото и палубата на надворешното опкружување.

Слика 9 – Соединување на офуро со базенот.

Можете да ја ставите топла када внатре во базенот за да го пуштитепопрактичен и пофункционален простор. На овој начин, на ова место ќе можат да уживаат жителите на куќата, како во топлите, така и во студените денови.

Слика 10 – Проширување на просторот за одмор на куќата.

Проширете го балконот со прекрасен базен за да го проширите просторот за одмор во куќата. Во овој простор е можно да се соберат пријателите и семејството поради удобноста и функциите што ги нуди.

Слика 11 – За голем станбен простор, планирајте простор за одмор на исто ниво.

Слика 12 – Ако просторот е голем, одделете го базенот за деца од базенот за возрасни.

Слика 13 – Со околина што ве потсетува на атмосфера на плажа.

Слика 14 – Идеална за оние со деца.

Слика 15 – Задниот двор украсен со базен и скара.

Слика 16 – Изворот на вода уште повеќе ја подобрува областа.

Исто така види: Ткаенина за софа: како да изберете, совети и инспирации

Слика 17 – Слободен простор со базен и спортски терен.

Слика 18 – Страна ѕидот добива поинаков третман кој уште повеќе ја истакнува локацијата.

За ѕидот да биде функционален и естетски убав, решението беше да се дизајнира ѕид од водопад, каде што самата вода се влева во базенот, потсетувајќи на климата на водопадите и природата.

Слика 19 – Покривот исто така може да добие целосен простор за одмор.

Слика 20 – Хармонична интеграција со внатрешните инадворешноста.

Слика 21 – Поставете го вашиот агол на спокојство!

Во ова простор за одмор, правоаголниот базен е блиску до ѕидот, со што подобро се користи теренот. Покрај тоа, дрвената палуба има простор посветен на потемнување со удобни фотелји и чадор за сонце. Во позадина не можеше да изостане скарата која на забавен и функционален начин го надополнува просторот.

Слика 22 – Направете базен со ленти доколку сакате да вежбате.

Слика 23 – Мала по големина, но со големи можности за забава.

Слика 24 – Дополнете го просторот со дневна столици и хамаки.

Слика 25 – Оптимизирајте го целиот надворешен простор!

Со малку достапен простор беше можно да се изгради базен кој ги опкружува страните на куќата. Дизајнот на базенот е намерен да го следи ортогоналниот и модерен дизајн на конструкцијата. Со остатокот од просторот се направи простор за живеење со маса, фотелји, клупи и многу зеленило!

Слика 26 – Ставете неколку фотелји преку плиткиот дел од базенот.

На овој начин, базенот е попривлечен за оние кои сакаат да се сончаат.

Слика 27 – Традиционално што не може да тргне наопаку!

Одвојувањето на базените е најдобриот начин да се обезбеди безбедност за децата. Кога површината е голема, полесно е да се користи ова решениепроект.

Слика 28 – На базенот му е дадена одлична локација каде што може да се види од различни точки на куќата.

Како на базенот и игралиштето е пред една од главните фасади на куќата, пристапот и погледот се попријатни. Големите балкони и стаклените прозорци природно се отвораат кон просторот за одмор, оставајќи го пејзажот видлив од која било точка во внатрешноста на резиденцијата.

Слика 29 – Направете го просторот весел и привлечен!

Графитите и вертикалната градина вибрираат секој простор, особено кога станува збор за простор за одмор.

Слика 30 – Стаклената страна успева уште повеќе да се интегрира со околината.

0>

Слика 31 – Терасата е исто така добро место за собирање пријатели и семејството.

Слика 32 – Големото водно огледало ја подобрува архитектурата.

Слика 33 – Слободен простор со базен и теретана.

Слика 34 – Гурманската област интегрирана со базенот.

Слика 35 – Обоените инсерти исто така пренесуваат поголема радост за просторот.

Слика 36 – Дури и во тесен простор е можно максимално да се искористи теренот.

Рекреативната област погоре покажува како добар проект ја прави сета разлика за оптимизирање на секој достапен простор на земјиштето. Слободното време е поставено на страната на куќата, а со цел да не се изгубиприватност, изграден е висок ѕид кој го формира овој коридор со палуба, фотелји и игралиште.

Слика 37 – Од височините за уживање во погледот на градот.

Исто така види: Дрвена пергола: видете ги инспирациите и научете како да го направите тоа

Слика 38 – Кога базенот е дел од декорацијата на куќата.

Слика 39 – Младешката архитектура се среќава во материјалите и во контрастот на боите .

Слика 40 – Стаклените врати хармонично ги интегрираат двата простора.

Слика 41 – Слободно време со модерен пресврт.

Овој анекс е инспириран од контејнерските куќи, поради неговата правоаголна форма. Неговата големина е идеална за да го направи просторот за одмор поприватен, како што е ТВ и соба за игри.

Слика 42 – Мал простор за одмор со базен.

Слика 43 – Големата палуба го интегрира секој агол од оваа надворешна област.

Слика 44 – Не заборавајте да дадете приоритет на функционалната циркулација и лесен пристап на секоја локација.

Слика 45 – Базенот може да биде во центарот на вниманието на резиденцијата.

Базенот се наоѓа во средината на земјиштето каде што ја поврзува куќата и другите простори за одмор. Ова е одличен начин за подобро интегрирање на просторот и искористување на природното осветлување.

Слика 46 – Сите заедно и измешани, но хармонични.

Слика 47 – Областа за одмор мора да биде дизајнирана според потребите нажители и простор.

Слика 48 – Игралиште над базенот.

Слика 49 – Трем за одмор и собирање на жителите.

Слика 50 – Базен со интегрирана скара.

Слика 51 – Кој рече дека балконот не може да има простор за одмор со базен?

Трендот на гурманските балкони генерира бескрајни идеи! Едно од решенијата за подобра употреба е да се закачи мал базен на просторот. Ова остава совршено време за завитканите денови! Проверете дали зградата ја поддржува структурата на базенот на вашиот балкон, бидејќи бара планирање и конструктивни спецификации.

Слика 52 – Бунгаловите ја прават климата уште попријатна!

Слика 53 – Заден двор со базен.

Слика 54 – Стаклениот ѕид е речиси незабележлив и е идеален за оние со деца на дома.

Слика 55 – летвите се модерни и можат да ја сокријат внатрешноста на околината.

Во овој проект, летвите внесуваат приватност во сауната која се наоѓа веднаш до базенот. Тие можат да ја разубават фасадата на овој анекс без да ја нарушат останатата архитектура на куќата.

Слика 56 – Базенот ја преминува зградата, зголемувајќи ја нејзината архитектура уште повеќе.

Слика 57 – Стаклените врати ја донесоа приватноста до степеннели.

Слика 58 – Различно и пријатно!

Стаклениот базен е елемент на луксуз за идните домови. Неговата изградба мора да ја изврши стручно лице во областа за да може да функционира долгогодишно.

Слика 59 – Мало катче кое го пренесува мирот што секој дом заслужува да го има.

Слика 60 – Претворете го вашиот базен во место за забава навечер.

Создадете многу разигран амбиент во доцна попладне и навечер покрај вашиот базен! Закачувањето на светлосните жици над него ја прави разликата во изгледот, правејќи го просторот многу пошармантен и поканувајќи да седите околу базенот во топлите летни денови.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.