Оловно сиво: значење на бојата и неверојатни совети за украсување со фотографии

 Оловно сиво: значење на бојата и неверојатни совети за украсување со фотографии

William Nelson

Модерната и безвременска, gunmetal сивата е една од најпопуларните опции за боја во моментов.

И не е тешко да се види зошто. Бојата оди добро со различни предлози и со себе носи неверојатна способност да го подобри секое опкружување.

Значи, ајде да дознаеме повеќе за оловно сиво?

Оловно сиво: каква боја е ова?

Оловното сиво спаѓа во табелата со нијанси на пепел. Засега нема вести! Она што можеби не го знаете е дека оваа боја е повеќе како црна отколку сива.

Тоа е затоа што во хроматската скала, оловната сива е потемна нијанса, поминувајќи ја графитната сива во смисла на заситеност. Со тоа, бојата речиси достигнува црна.

А зошто треба да го знаете тоа? За подобро да ги разберете ефектите што оваа боја може да ги има врз вашата декорација.

Подолу објаснуваме.

Оловно сиво во декорацијата: симболологија и ефекти на бојата

Сива, без оглед на од тоналитетот се смета за неутрална боја, односно не е ниту топла ниту ладна, како кај црно-белото. Патем, сивата боја е резултат на комбинацијата на црно и бело.

Значи, сивата на крајот добива карактеристики и симболики на овие две бои. Од црно, сивата носи елеганција и модерност. Од белата боја носи спокојство и мир.

Сепак, мора да се внимава со вишокот сивило. Тоа е затоа што бојата има тенденција да предизвикува состојби надосада, меланхолија и студенило, исто како дождливите денови кога небото е, погодете сиво!

Уште еден важен детал што треба да се земе предвид: оловното сиво е темен тон и поради оваа причина може да предизвика чувство на помали и помали средини порамна во зависност од тоа како се користи.

Затоа, ако вашата околина е мала и вашата намера е визуелно да ја зголемите, претпочитајте да користите оловно сива боја на само еден ѕид или на некое парче мебел.

Кои бои одат со оловно сиво?

Тапата сива е неутрална боја и како и секоја неутрална боја оди со се. Ова е прекрасно!

Но, иако е толку разноврсна, има некои бои кои подобро се усогласуваат со пунметал сивата од другите, особено ако се земе предвид украсниот стил што се користи.

За ова причина, видете подолу кои бои најдобро се совпаѓаат со олово сива.

Исто така види: Видови стакло: кои се тие? Погледнете ги моделите и карактеристиките на секој од нив

Црната

Црната боја е најблиска до олово сива и затоа е совршена за создавање тон- он-тон ефекти или познатиот градиент.

Заедно, овие бои носат модерност, стил и софистицираност во околината. Но, тие можат да бидат привлечни ако се користат прекумерно.

Идеално е да ги комбинирате со посветол тон, како бел или посветли нијанси на сива боја.

Бела

Белата е уште една одлична придружна боја на сивата боја. Заедно, тие откриваат елегантни, трезвени средини со естетика фокусирана наминимализам.

Добра опција е да се комбинираат двете бои со различни нијанси на сиво, формирајќи композиција тон-на-тон.

Сино

О сината е одлична опција за бои за оние кои сакаат да излезат од монохроматското, но без да ја изгубат класата и софистицираноста на оловното сиво.

Тука, нијансата на сината е многу важна. Посветлите и потоплите тонови, како што е тиркизното сино, на пример, подобро ќе се усогласат во весели и непретенциозни средини, додека темносиниот тон, како што е нафтата, го подига нивото на гламур без да остави неутралност.

Жолта

Уште една добра совпаѓање за олово сива е жолтата. Оваа топла, весела и блескава боја е целосна спротивност на сивата и затоа тие се согласуваат толку добро. Се сеќавате на идејата дека спротивностите се привлекуваат? Ова е многу точно овде.

Комбинацијата на жолта и олово сива е смела, модерна и опуштена. Но, важно е да се биде внимателен со многу изразениот контраст помеѓу овие бои, бидејќи околината може да заврши премногу цртана.

Розова

Ако имате комбинација што е успешна во последно време е розова и сива боја. Овој пар на спротивности носи леснотија, радост и елеганција во околините.

Многу вообичаени во украсите во скандинавски стил, олово сивата и розовата се идеални за компонирање модерни украси.

Вклучувајќи сиво олово е идеален боја заскрши го ефектот на розовата „мало девојче“. Покрај сивата, розовата добива сила и смелост.

Природните тонови

Сламените и земјените тонови, исто така, добро се согласуваат со оловното сиво, особено во украсните предлози во индустриски стил или со бохо допир.

Запалената розова, сенф и теракота се само неколку примери на природни бои кои совршено се вклопуваат со оловното сиво, внесувајќи модерна рустикална атмосфера во околината, без губење на топлиот и пријатен допир.

Како и каде да се користи олово сива боја

Оловно сива боја на ѕидот

Обојте ги ѕидовите во сива боја е една од најпознатите практични, брзи и евтини начини за вметнување боја во опкружувањето.

Оловното сиво на ѕидовите се ослободува за секоја просторија во куќата, од спални и дневна соба, преку кујна, бања, па дури и фасада.

Овде, сè уште имате можност да го изберете типот на сликање, кој може да биде полн (најчестиот), половина ѕид или геометриски ѕид, а последните две опции се совршени за млади и модерни средини.

Оловно сив тепих

Оловниот сив килим е опција за оние кои сакаат да ја користат бојата, но на подискретен начин.

Без разлика дали во спалната или дневната соба, оловниот сив килим ги надополнува неутралните, класичните, модерните и минималистичките украси.

Имајќи предвид дека изборот на троседот (во случајот со дневната соба) е важен завреднувај го килимот. Добар совет е да изберете тапацир со посветлен тон од тепихот, формирајќи тон на тонот на пепелта.

Оловен сив мебел

На мебелот во куќата може да му се даде и олово сива боја боја , особено во случај на мебел по нарачка.

Меѓутоа, помал мебел како масички за кафе, странични маси, табли, ноќни маси и кабинети за бањи може лесно да се најде на продажба во оваа боја.

Оловни сиви облоги

Не сакате да го обоите ѕидот со оловно сиво? Затоа инвестирајте во лагер со бојата. Тоа може да биде тапет, лепило или дури и плочки и керамика.

Во моментов има неколку можности за оловно сива облога, само изберете ја онаа што најмногу одговара на вашата околина.

Оловно сива боја на софата

Оловно сивиот тросед е многу честа опција во средини кои ја ценат неутралноста и модерноста.

Лесно се наоѓа, оловно сивата софа треба добро да се усогласи со другиот мебел и додатоци за просторијата. како што се килими, завеси и перничиња.

Погледнете уште 50 совети за тоа како да користите оловно сиво во декорацијата и инспирирајте се:

Слика 1 – Оловен сив ѕид за внатрешна канцеларија во комбинација со бело и црни тонови.

Слика 2 – Дневна соба и трпезарија интегрирани во оловно сива боја.

Слика 3 – Оловен сив ѕид во спалната собаДвојка. Вреди да се забележи и деталите на буизери.

Слика 4 – Класична и елегантна дневна соба со оловно сиви ѕидови.

Слика 5 – Забележете овде како оловното сиво е блиску до црно.

Слика 6 – Олово сиво на софата и на столовите.

Слика 7 – модерна и минималистичка оловно сива кујна.

Слика 8 – Бања олово сива боја: тука, бојата влегува во керамичката обвивка.

Слика 9 – Оловен сив затворач за врата: детал во боја за кујната.

Слика 10 – Мал и супер модерен тоалет со ѕидови обоени во оловно сиво.

Слика 11 – Софа и оловно сива фотелја во контраст со жолтиот килим.

Слика 12 – Олово сива гардероба се комбинира со бели ѕидови.

Исто така види: Како да направите лак со панделка: 5 форми и материјали чекор по чекор

Слика 13 – Што е со бојадисување на фасадата на куќата во оловно сиво?

Слика 14 – Современоста на оловното сиво со добредојдениот допир на кафена боја.

Слика 15 – Модерна и софистицирана трпезарија украсена во нијанси на сива боја.

Слика 16 – Изгледа црно, но е олово сиво!

Слика 17 – Прекрасен контраст помеѓу оловната сива обвивка и ѕид од тули.

Слика 18 – Спалната соба во индустриски стил секогаш има нешто во оловно сиво.

Слика19 – Ѕидови и софа во ист тон.

Слика 20 – Оловни сиви и природни тонови за совршена комбинација помеѓу модерноста и топлината.

Слика 21 – Дневна соба со оловно сива софа што одговара на дрвените тонови.

Слика 22 – Еден олово сива кујна да ве инспирира!

Слика 23 – Модерна двокреветна спална соба украсена со миленото трио на моментот: бела, црна и сива.

Слика 24 – Малку зелено за да се разбие монотонијата на олово сива боја.

Слика 25 – околина создадена за релаксација и одмор во олово сива боја.

Слика 26 – Оловно сива боја на постелнина, тепих и ѕид.

Слика 27 – шанкот на мијалникот може да биде и оловно сив.

Слика 28 – Во комбинација со жолта, оловната сива е повеќе весело и опуштено.

Слика 29 – Неутралност со софистицираност!

Слика 30 – Оловно сива и розова: неочекувана и изненадувачка комбинација.

Слика 31 – Оловната сива има и своја добредојдена страна.

Слика 32 – Но, кога сака да биде модерен, никој не се воздржува!

Слика 33 – Сив кујнски олово со детали во светло дрво за да ја „осветли“ околината.

Слика 34 – Монохроматска декорација!

Слика35 – Слива сива боја за кревет.

Слика 36 – Машки плакар во сива слива: неутрална и трезна боја.

Слика 37 – Добро осветлената соба беше неверојатна со бел и оловно сив декор.

Слика 38 – Оловно сива за модерна рустикална спална соба.

Слика 39 – Изгорениот цементен ѕид обезбеди совршена позадина за оловно сивиот кабинет.

Слика 40 – Оловно сиво на ѕидовите: лесен и практичен начин за користење на бојата.

Слика 41 – Подобрена едноставна мијалник по боја.

Слика 42 – Младинска соба украсена во олово сива боја.

Слика 43 – сива боја на ѕидот и светло сива на софата.

Слика 44 – Детали во кафена боја за да одговараат на сивата боја.

Слика 45 – Елеганција во сиви тонови.

Слика 46 – Кога се сомневате, изберете оловно сиво. Добро оди со сè!

Слика 47 – Природни тонови за балансирање на прекумерната неутралност на сивата боја.

Слика 48 – Сива на ѕидовите: новата беж.

Слика 49 – Удобноста може да биде и сива.

Слика 50 – Водете сива врата за да излезете од вообичаеното и да се обложите на нешто различно.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.