Откријте 15 работи што треба да ги има секој дом од соништата

 Откријте 15 работи што треба да ги има секој дом од соништата

William Nelson

Дали некогаш сте размислувале како би изгледала вашата куќа од соништата? ОД ВАШИТЕ соништа?

За некои, оваа куќа е голема и луксузна, за други, рустикална куќа во некој далечен дел на планетата.

Соништата се нешто исклучително лично и, за тоа многу причина, тешко дека еден ден ќе има консензус способен да дефинира точно како би изгледала оваа куќа од соништата.

Но, браќата Џонатан и Дру Скот (да, самите, од програмата Irmãos à Obra), имаат некои идеи кои помагаат да се разбере кои се работите што треба да ги има секоја куќа од соништата.

Во книгата „Дом од соништата“ (Casa dos Sonhos, на португалски), дуото браќа посочува 10 предмети кои се сонот на потрошувачка во американските домови. И тоа најверојатно може да биде дел од вашата куќа од соништата имагинарно.

Дали сакате да дознаете кои се овие предмети? Затоа останете со нас и следете ги темите подолу.

Работи што треба да ги има секој дом од соништата

Слика 1 – Голема, отворена и интегрирана дневна соба.

Концептот на отворени и интегрирани куќи не е нов. Оваа идеја датира од модернистичкиот период, кој се појави на почетокот на 20 век.

Но, за браќата Скот, овој начин на организирање средини никогаш не бил толку посакуван од луѓето. Според она што го известуваат во книгата, ова е сонот на 9 од 10 Американци.

Интеграцијата, особено помеѓу социјалните средини во куќата, дозволувадека семејството го зголемува соживотот, бидејќи е можно, на пример, да се внимава што прават децата додека родителите се во кујна.

Слика 2 – Кино / ТВ соба.

0>

Собата за кино и ТВ е плус што секако ги радува повеќето луѓе, на крајот на краиштата, во време на стриминг, на кои не им се допаѓа идејата да се фрлат на кауч за маратон на серија?

Овој тип на опкружување е целосно дизајниран да нуди максимална удобност и одличен квалитет на звук и видео.

За да му дадете живот на простор како овој, советот е да инвестирате во завеси за затемнување, тросед што се извлекува и лежи, телевизор со голем екран и, се разбира, комплетен озвучување.

Слика 3 – Кујна со многу шипки.

Во време на мали куќи, уживањето во кујна со дополнителни шалтери е навистина сон.

За браќата Скот, пултовите никогаш не се премногу, бидејќи се исклучително практични, корисни и функционални во секојдневниот живот.

Со нив е можно да се подготвуваат оброци, да се послужуваат закуски, да се понуди место за сместување на посетителите, меѓу другите функции.

Заради оваа причина, ако повторно планирајте го вашиот дом од соништата, размислете да ја вклучите оваа ставка на вашата листа.

Слика 4 – Остров во кујната.

Островот во кујната можеби е пофункционална отколку што мислите. Може да послужи како дополнителен простор за поставување кабинети, простор засместете столчиња и служете како шалтер за оброци или само друго место за приготвување храна.

Но, сето тоа е јасно со добра доза на стил и елеганција за декор.

Слика 5 – Одделна оставата, чајната кујна .

Да се ​​има простор во куќата резервиран само за оставата, 0>Идејата е да имате микро соба во која ќе можете да ги складирате и организирате сите прехранбени производи што ги носите од пазарот, покрај средствата за чистење и хигиена.

А која е предноста од тоа? Шпајзот прави сè попрактично, од прегледување на производите до нивно организирање.

Затоа е дел од листата на работи што треба да ги има секој дом од соништата.

Слика 6 – Многу простор за складирање простор (плакари).

Кој не сонува за дополнителни простори за складирање? Во куќата на соништата овие простори постојат и тоа на многу интелигентен начин.

Браќата Скот сугерираат дека до сега неискористените области почнуваат да се сметаат за плакари. Ова е исклучително релевантно во малите домови.

Добар пример е користење на просторот под скалите или прилагодување на ниши и дополнителни прегради во плакарот, па дури и во гаражата.

Слика 7 – Master suite со голема бања.

Можеби на некои луѓе им изгледа наметливо, но факт е дека апартманот со бања ееден од оние луксузи што секој треба да го има.

Можете ли да замислите дека можете да се опуштите во топла када и да одите директно во кревет? Сон!

Слика 8 – Плакар.

Ако главниот апартман со бања е веќе добар, замислете сега да додадете интегриран плакар на овие средини?

За разлика од обичниот плакар, плакарот ви овозможува подобро да ја организирате облеката, додатоците и чевлите, покрај тоа што ја фаворизира визуелизацијата на сè што имате, олеснувајќи ја вашата дневна рутина.

Плакарот не мора да биде огромен, мал модел со огледало, пријатен килим, табуретка и полици веќе одлично ја исполнуваат функцијата.

Исто така види: Златна годишнина: фотографии од потекло, значење и инспиративна декорација

Слика 9 – Пријатна гостинска соба.

Убавата гостинска соба е доказ дека вашиот дом е дизајниран да ги пречекува посетителите.

Ова е неверојатен начин да покажете љубов кон оние што минуваат покрај вашата куќа . Не е ни чудо што предметот е на списокот на работи што треба да ги има секој дом од соништата.

Гостинската соба од соништата треба да има добро природно осветлување, мека и миризлива постелнина и плакар на располагање за посети. Ако можете да сметате на бања, уште подобро.

Слика 10 – Надворешен простор со палуба и базен.

Куќа со пространа надворешен простор, палуба и базен е сон на практично секој Бразилец.

Нашиот тропски Бразил совршено се комбинирасо оваа идеализирана визија за совршен дом. Затоа, повелете!

Во денешно време не недостасуваат опции за базен за домови, од најмали до најлуксузни. Да не зборуваме за опциите како џакузи, топла када и бесконечност. Сè за да го направите вашиот сон да имате куќа со базен уште покомплетен.

Слика 11 – Прекрасни додатоци и апарати.

Ние вие не сакате само додатоци и електроника што работат. Сакаме убави електрони кои додаваат стил на декор. Нели?

Значи, при изборот на вашите домашни апарати, побарајте ги оние што најдобро одговараат на вашиот декоративен стил, но без да ја оставите настрана нивната функционалност.

Друга фундаментална точка во изборот на домашни апарати вели дека го почитувам енергетска ефикасност на овие апарати.

Во време на одржливост и грижа за планетата, изборот на уреди со мала потрошувачка на енергија е несомнено најдобрата опција.

Слика 12 – Гаража за уживање (не само за складирање автомобили)

Што ако куќата од соништата имаше гаража која служи многу повеќе од само складирање автомобили?

Во овој тип на куќа , гаражата е повеќенаменска. Може да се користи како продолжение на куќата за најразновидни активности, почнувајќи од дополнителна средина за состаноци и мали настани до студио или уметничко студио.

Важно е да се размислува за овој простор како нешто тоаво него може подобро да ужива целото семејство.

Друг многу интересен начин да го искористите просторот во гаражата е да поставите плакари, ниши и полици за да ги чувате најразновидните работи што ги имате дома.

Слика 13 – Гурмански балкон.

Готвењето дома стана тренд. Дали поради пандемиските времиња, или поради личен вкус. Факт е дека гурманските чардаци успеваат да го обединат најдоброто од двата света: пречекуваат гости, а имаат простор за готвење.

Гурманската веранда е простор за дружење, релаксација и релаксација која треба да биде и на список на работи што секој дом од соништата треба да ги има.

Слика 14 – Лесно се грижи за градината.

Контакт Поблискиот контакт со природата исто така има беше нешто високо ценето во модерното време.

Но, во исто време, важно е овој простор за поврзување да е едноставен и лесен за грижа, на крајот на краиштата, не секој има раце на градинар или слободно време во распоредот што треба да се посвети на растенијата.

Идеалното, во овој случај, е да се обложите на рустикални растенија кои се лесни за одржување. За среќа, нашата тропска земја е складиште на неколку видови од овој тип, само изберете ги оние што најмногу ви се допаѓаат.

Слика 15 – Мала зеленчукова градина.

Исто така види: Капчиња со крпа за садови: како да го направите тоа и 100 идеи со фотографии

Ако вашата куќа од соништата има простор за гурмански балкон, тогаш треба да има и еденмала зеленчукова градина за да се обезбеди целосно гастрономско искуство.

Зеленчук во дворот значи прикажување на зачини, билки и зеленчук кои се секогаш свежи и органски.

Да не зборуваме дека додаваат неописливо и пријатен шарм во секој дом.

Искористете го овој простор за да го опуштите умот по денот на работа.

А вие, дали имате други ставки да додадете на списокот со работи секој дом од соништата треба да има?

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.