Отворен плакар: погледнете ги инспирациите и како лесно да се организирате

 Отворен плакар: погледнете ги инспирациите и како лесно да се организирате

William Nelson

Ако отсекогаш сте сонувале да имате плакар кој ќе го наречете свој, но од која било причина тоа никогаш не беше возможно, денес имаме одличен совет за да го остварите тој сон: отворениот плакар, дали сте слушнале за него?

Отворениот плакар е тренд на моментот кој се појави заедно со минималистичкиот начин на живот. Во рамките на овој концепт, идејата е да се задржи минимална количина на парчиња што се шеговити и способни да се сретнат со најразновидните прилики.

Но, не мора да бидете умешни во минималистички стил за да имате отворен плакар . Меѓутоа, во овој случај, организацијата и дисциплината ќе бидат од суштинско значење за вашиот плакар да не изгледа како неред.

Сите сакате да дознаете повеќе за отворениот плакар и како да го имате и во вашиот дом? Потоа следете ги советите подолу:

Предности и недостатоци на отворен плакар

Отворен или затворен плакар? Ова е вообичаен сомнеж кој обично ги прогонува животите на оние кои сакаат да имаат плакар. Затоа, првото прашање што треба да си го поставите е „дали ќе можам постојано да го одржувам плакарот организиран и чист?“.

Ако одржувањето на сè во ред е тешкотија за вас, тогаш дефинитивно, отворениот плакар е не е најдобрата опција. Во овој модел на кабинет, сè е изложено и станува дел од декорот на собата, па затоа е важно сè да биде организирано и без прашина за да не се остави впечаток на неред.отворен плакар вграден во ѕидот од гипс, добра идеја, не?

и невешт.

Што се однесува до буџетот, отворениот плакар излегува на врвот. Прво, затоа што опциите за тоа како да направите отворен плакар значително се зголемуваат, бидејќи можете да се одлучите за планиран, модуларен или дури и сам модел (ќе зборуваме за тоа подоцна). Факт е дека ако сакате да заштедите малку пари, отворениот плакар е идеалната опција.

Друга предност на отворениот плакар е тоа што можете полесно да ги визуелизирате облеката, обувките и додатоците, што многу помага при составување изглед.

Големина на плакарот

Големината на отворениот плакар е уште еден важен фактор што треба да го дефинирате пред да започнете со извршување на проектот. Имајте на ум сè што треба да складирате, од облека до чевли и додатоци. Од таму, дефинирајте ја локацијата каде што ќе се монтира отворениот плакар. Ако имате простор во вашата куќа, можете да одвоите соба само за тоа, ако не, доволно е мало ќоше во спалната соба.

Отворениот плакар не треба да има натрупани работи. Запомнете дека конечниот изглед е дел од проектот.

Како да го организирате отворениот плакар

Дефинирана големина и локација, сега преминете на планирање и организирање на отворениот плакар. Колку лавици ќе бидат потребни? И полици? И фиоките влегуваат во проектот? Донесете ја оваа одлука врз основа на бројот и видот на делови, имајќи предвид дека секоја од овие структури поддржува максимална тежина, затоа не преоптоварувајте еденрешетката или полица.

Друг совет за организација за плакарот е да ги одделите парчињата по категории: зимска облека, летна облека, долна облека, додатоци и чевли. Важно е секое парче да најде одредено место за престој, на тој начин ја олеснувате организацијата и локацијата на парчињата. Вреди да се користат кутии за организирање, особено за складирање на помали и малку користени парчиња, за да се избегне таложење прашина. А кога зборуваме за пудра, оставете ги оние алишта што ги носите само одвреме-навреме заштитени во заштитните навлаки.

Планирано, модуларно или сами?

Отворениот плакар, наспроти затворениот плакар , тоа е лесен за извршување проект и ова е голема предност за креативните умови кои сакаат да заштедат пари, на крајот на краиштата, можете сами да го составите вашиот плакар. Постојат две опции за ова: модуларни модели и DIY, акроним за Do It Yourself, или на стариот добар португалски, „направи го сам“.

Модуларни отворени плакари се продаваат во парчиња што се вклопуваат. по ваша потреба и достапност на простор. Вие ја дефинирате количината на полици, лавици и носачи. Во „направи сам“ можно е да се создадат отворени плакари со материјали како палети или гајби од саемот, на пример, оставајќи го плакарот чист и одржлив.

Видеото подолу ве учи како да направите отворен плакар едноставен, економичен и повеќе од убав, само дајте му еденпогледнете:

Гледајте го ова видео на YouTube

И, конечно, сè уште е можно да имате планиран модел на отворен плакар, што веројатно ќе го поскапи вашиот проект. Во овој случај, неопходно е да имате помош од професионален дизајнер и столар кој ќе го дизајнира плакарот и ќе се грижи за целото изработка и монтажа.

Совет како да го направите вашиот отворен плакар што е можно поевтин е да се состави проект без фиоки. Овој тип на структура е понапорен и поскап за изградба. Можете лесно да ги замените фиоките со кутии за организатори.

Отворен плакар: за сите стилови и возрасти

Отворениот плакар е демократски. Тој е способен да ги исполни најразновидните стилови на декорација, од најмодерни и најкул до класични и луксузни. Отворениот плакар исто така нема старосно ограничување, се вклопува во соби за бебиња, деца и парови.

А за вас, дали отворениот плакар е реалност? Ако овој предлог одговара на вашиот профил, се што ви треба е да се инспирирате од прекрасните идеи за отворен плакар, што мислите вие? Ви донесовме избор на слики од отворени плакари за карпа. Дојдете видете:

Слика 1 – Мал отворен плакар: овде, тесниот ходник беше многу добро искористен за создавање на плакарот.

Слика 2 – Модерен, овој црн отворен плакар се обложувал на употреба на лавици и кутии за одржување на организацијата.

Слика3 – Предлогот овде беше да се користат полици направени со метални цевки и други обесени со синџири; забележете дека организацијата е беспрекорна.

Слика 4 – Во оваа просторија, плакарот беше поставен веднаш зад ѕидот на телевизорот.

Слика 5 – Дајте му боја на отворениот плакар, сепак тој е важен дел од декорот.

Слика 6 – Модуларен модел со отворен плакар: составете го како што сакате.

Слика 7 – Собата во класичен стил има отворен плакар направен со кутии , полици, лавици и ниши

Слика 8 – Нема мистерија: овој отворен плакар искористи еден од ѕидовите на спалната соба за да постави полици и полици за подот.

Слика 9 – Обложете се на неколку куки и потпори на ѕидот за да ги организирате додатоците за отворен плакар.

Слика 10 – Во средината на плакарот, врата.

Слика 11 – Отворениот плакар има и простор за тоалетелна маса, огледало и специјално осветлување.

Слика 12 – Заземете ја целата должина на ѕидот и ако полиците се превисоки за вас, имајте скала во близина.

Слика 13 – Големината не е проблем за отворениот плакар.

Слика 14 – Отвори плакар и перална во истиот простор.

Слика 15 – Плакар и полица: едно парче мебел за неколку функции.

Слика 16 -Кутиите го одржуваат плакарот организиран и прашината далеку од облеката и додатоците

Слика 17 – Отворен плакар за секоја потреба, дефинирајте го вашиот пред да го извршите проектот.

Слика 18 – Машки отворен плакар со само една решетка; чевлите се организирани на подот.

Слика 19 – А да ја искористите таа стара гардероба и да поставите отворен плакар со неа? Само отстранете ги вратите и страничната структура.

Слика 20 – Стаклениот ѕид нежно го дели плакарот од останатиот дел од просторијата.

Слика 21 – Вратата не беше проблем за овој отворен плакар, само одете околу него.

Слика 22 – Едноставноста и организацијата го дефинираат стилот на отворениот плакар.

Слика 23 – Оној простор што може да остане неискористен во спалната соба стана, овде, отворен плакарот.

Слика 24 – Клупата и огледалото внесуваат удобност и практичност во отворениот плакар.

Слика 25 – Организирајте го отворениот плакар по категории.

Слика 26 – Ѕидот што ја формира главата на креветот служи и како отворен плакарот.

Слика 27 – Завесата поставена во овој отворен плакар обезбедува приватност при пресоблекување.

Слика 28 – Означете го просторот на плакарот со различна боја во споредба со останатиот делспална соба.

Слика 29 – Винтиџ комодата носи стил и помага да се организира отворениот плакар; завесата го комплетира изгледот на околината.

Слика 30 – Детски отворен плакар: решетка и многу полици за да се справи со организацијата.

Слика 31 – Неколку избрани парчиња го сочинуваат овој модел на отворен плакар.

Слика 32 – Ништо не оди така добро со отворен плакар отколку со индустриски стил.

Слика 33 – Прилагодете ја висината на полиците и решетките според висината на вашата облека.

Слика 34 – Мекиот килим на подот го прави отворениот плакар поудобен и попријатен.

Слика 35 – Дури и најкласичните спални соби можат да бидат опремени со отворен плакар и да имаат изглед кој го одзема здивот.

Слика 36 – Цветен ѕид за тапет за изработка плакарот отворен романтичен и нежен.

Слика 37 – Предлогот во овој плакар беше да се состави уникатно парче дрво кое ги опкружува ѕидовите на собата и работи како полица и решетка.

Слика 38 – Дрвените летви даваат мал допир на приватност на отворениот плакар, комодата во ретро стил и модерното огледало затворете го предлогот за организација и декорација.

Слика 39 – Отворениот плакар е најдобрата опција за оние на кои им требазачувај.

Слика 40 – Отворен плакар прилагоден да одговара на потребите на жителот.

Слика 41 – Типичен минималистички отворен плакар од кој треба да се инспирирате

Слика 42 – Црн отворен плакар за модерните дежурни.

Слика 43 – Плакар од коридор: со планирање секој простор се трансформира.

Слика 44 – Осветлувањето во нишите ја зајакнува убавината и организацијата на отворениот плакар.

Слика 45 – Дизајнот е сè, дури и кога станува збор за отворениот плакар.

Слика 46 – Мал отворен плакар, функционален и направен со свои раце: дали е ова нешто што ви треба?

Слика 47 – Во оваа соба, плакарот создава многу интересно чувство на длабочина.

Слика 48 – Фиоки и кутии за тие делови и додатоци дека не треба да бидете изложени.

Слика 49 – Спална соба во плакарот или плакар во спалната соба? Овде, двата простора се спојуваат заедно.

Слика 50 – Модерна и функционална; нагласување за тоалеталната маса во форма на куфер.

Слика 51 – За отворен плакар како овој на сликата, интересно е да имате планираниот проект, како и сите простори се целосно искористени.

Слика 52 – Што мислите за плакарот во дневната соба?

Слика 53 –На овој плакар му беа потребни само лавици; за да го направите изгледот попривлечен, стандардизирајте ги закачалките.

Слика 54 – Отворете го плакарот: помалку е повеќе овде.

Слика 55 – Борово дрво за полици во плакарот: гарантирана заштеда.

Слика 56 – И ако намерата е да се обложите во модерност, одете по стакло.

Слика 57 – Лентите од огледалото гарантираат поинаков изглед за овој отворен плакар.

Исто така види: Автомобили за забави: видете како да декорирате со совети и инспиративни фотографии

Слика 58 – Планирањето на детски плакар мора да ја следи истата логика како плакарот за возрасни.

Слика 59 – Плакарот Тоа го прави Не треба да биде целосно отворен, можете да го комбинирате предлогот користејќи лавици и голема затворена комода.

Слика 60 – Сè во ред, секогаш!

Слика 61 – Дали се сеќавате на предлогот за дете прикажан сега? Идејата овде е иста, само во верзија за возрасни.

Слика 62 – Прозорецот гарантира дека облеката е секогаш воздушна.

Исто така види: Ѕидна новогодишна елка: како да се направи и 80 инспиративни модели со фотографии

Слика 63 – Го знаете ли тој дополнителен допир што ја прави сета разлика во проектите за украсување? Овде доаѓа во златниот тон на макаите.

Слика 64 – Кога сакате да го маскирате плакарот во спалната соба, само повлечете ја завесата.

Слика 65 – Мала, но функционална, убава и економична: дали е тоа или не е сон со отворен плакар?

Слика 66 – Инсталирајте го

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.