Папрат: 60 инспирации за уредување на растението во декорацијата

 Папрат: 60 инспирации за уредување на растението во декорацијата

William Nelson

Не знам дали сте забележале, но стана тренд да се спасуваат украсните предмети од времето на нашите баби и дедовци. На ред дојде глинениот филтер, емајлираните садови и, сега, папратот се врати да остане, тоа обемно и длабоко зелено растение.

Причината за сето ова можеби е потребата да се спаси поедноставен начин на живот, каде деновите полека минуваат и природата повторно зазема видно место во секојдневниот живот. Како и да е, не чини ништо да се качите на овој бран и да уживате во најдоброто од него.

Затоа, одете таму и набавете убава вазна затоа што во овој пост ќе ве научиме како да засадите папрат , како добро да се грижиме за него и да ви прикажеме различни видови во прекрасни слики.

Сигурно ќе ви донесе многу спомени.

Како да се грижите за папратите

Во природата, папратите обично се наоѓаат во близина на потоци и водопади. Дали знаеш зошто? Ова растение сака влажни средини и треба да се наводнува секогаш кога земјата во вазна е сува. Друга работа што треба да ја направите за вашата папрат е да ги прскате нејзините лисја со вода, особено во многу суви денови. Таа возвраќа на наклонетоста со тоа што секогаш останува зелена и бујна.

Создадете интимна врска со вашиот папрат. Таа тоа ќе го бара од вас. Покрај честото наводнување, потребно е и ѓубрење на папрат еднаш месечно. Има ѓубрива за продажбаподготвено развиен специјално за овој вид на растение. Сепак, ѓубривото можете да го направите сами со мешање на еднакви делови од мелени лушпи од јајце, брашно од коски и колач од рицинус. Во вазна намачкајте една лажица од оваа смеса. Вреди да се напомене дека оплодувањето треба да се врши само шест месеци по садењето.

Друга важна информација : папратите не сакаат директна сончева светлина. Затоа оставете го на осветлено место во куќата, но не удирајте на сонце. Сончевите зраци можат да го изгорат растението. Заштитете го и од студот, папратот е тропско растение кое се користи на повисоки температури.

Навикнете се да набљудувате дали растението има суви и заболени гранки или лисја. Доколку забележите пожолтување или изгорени врвовите на листовите, отстранете ги. Папратите исто така често се напаѓани од штетници како што се грини, брашно бубачки и гасеници.

Редовно проверувајте дали има овие инсекти, особено ако лисјата паѓаат, пожолтуваат или недостасуваат парчиња. Во тој случај, најдобро е да ги отстраните штетниците еден по еден, не ни помислувајте да користите пестициди на папратот. Подготовката на листовите од тутун може да помогне во борбата и заштитата на растението од вошки и грини.

И, по толку многу грижа, неизбежно е вашиот папрат да расте и да се развива. Затоа, кога ќе сфатите дека вазната е премала за неа, пресадете ја на поголема. Ова обично се случува на секои два илитри години.

Како да се засади папрат

Научете да го следите чекор по чекор за правилно да го засадите папратот.

1. Изберете ја вистинската вазна

Најпрепорачлива вазна за папрати се оние кои не ја отстрануваат влагата од коренот. Порано најкористени беа дрвните папрати, но беа забранети со неизбежен ризик од исчезнување на растението (кое исто така е папрат). Како алтернатива на дрвото папрат, се појавија вазни со кокосови влакна. Но, можете да користите и керамички вазни, меѓутоа, важно е вазната да се хидроизолира одвнатре за да не ја впива водата од растението.

2. Подгответе ја почвата

Бидејќи папратите многу ја сакаат влажноста, советот е да користите уред за почва „класа А“, покрај тоа што е органски, овој производ задржува многу вода, што го фаворизира одгледувањето на растението.

3. Време е за садење

Прво, исцедете го садот со ставање слој од приближно пет сантиметри чакал, камчиња, проширена глина или јаглен. Потоа наполнете ја вазната со регенераторот додека не се приближи до работ. Ископајте дупка со големина колку коренот на папратот. Засадете го расадот, стискајќи го наоколу за да биде цврсто во саксијата. По садењето, не заборавајте да го наводнете садот и, доколку е потребно, дополнете со малку повеќе регенератор.

Проверете избор на различнивидови на папрати украсување средини. Ќе се заљубите во:

Амазон папрат

И покрај неговото име, амазонската папрат има австралиско потекло, но можно е да се најде и во Јужна Америка. Неговата главна карактеристика се заоблените листови кои достигнуваат должина од еден метар, идеални за поставување на висок мебел или закачени на ѕид. Грижата за овој вид е иста како што беше споменато погоре.

Слика 1 – Со широки лисја и добро дефинирани исечоци, оваа папрат е присутна во декорацијата.

Слика 2 – Амазонската папрат многу добро се комбинира со другите видови.

Слика 3 – Совршено место за одгледување папрати: индиректна светлина и вентилација

Слика 4 – На целосно белиот балкон, панелот од папрат изгледа совршено.

Слика 5 – За да ја одгледувате амазонската папрат во затворен простор, не заборавајте дека зафаќа значителен простор.

Слика 6 – На врвот, папратот ги открива сите свои убавина.

Слика 7 – Керамичките вазни се натпреваруваат со растението во апсорпција на вода, затоа секогаш проверувајте ја влажноста на почвата.

Слика 8 – Направете мало катче само за растенијата, во овој случај избраните беа папрат и бршлен.

Слика 9 – Во помали вазни, папратот може да ја украси масата со голем шармод канцеларијата.

Слика 10 – Суспендирана, папратот владее мирно.

Слика 11 – Дискретна под масата, оваа папрат дава зелен шмек на собата.

Слика 12 – Врвот на амазонската папрат е различниот крој на неговите лисја. декорација на куќи. Листовите му се тесни, но растението е многу гломазно, особено постарите. Грижата е иста како што беше споменато погоре.

Слика 13 – Суспендирана во средината на собата, оваа папрат е неверојатно убава!

Слика 14 – Папратите се исто така многу убави на мебел со средна висина.

Слика 15 – Папратите го осветлуваат аголот на куќата направен за релаксација.

Слика 16 – А да работите во ваква средина? Во најмала рака, инспиративно.

Слика 17 – Мини-папрати кои ја украсуваат забавата. Тие се исто така тренд на родендени и свадби.

Слика 18 – Балконот е одлично место за закачување на вашата папрат.

Слика 19 – Помеѓу една книга и друга, папрат. Тие се вклопуваат (буквално) насекаде.

Слика 20 – Направете помала вазна иУкрасете ја и вашата кујна со него.

Слика 21 – Наместо привезоци, овие папрати украсуваат на поинаков начин отколку што сме навикнати.

Слика 22 – Поддржувачите кои не го допираат ѕидот даваат поголема слобода за папратот да се развива од сите страни.

Слика 23 – Американските папрати лесно се препознаваат по нивните тесни лисја.

Слика 24 – Во горниот дел на нишите, темнозелената папрат се интегрира декорацијата .

Слика 25 – Распоредот на папрат дава тропски шмек на масата.

Француски папрат

Исто така познат како француска чипка, овој вид папрат има тенки и многу нежни лисја. Контактот со сонцето е фатален за растението. Францускиот папрат бара повеќе вода од повеќето папрати и мора да се полева секој втор ден, со литар вода повеќе или помалку.

Слика 26 – Француската папрат може да достигне должина и до еден метар.

Слика 27 – Деликатниот изглед на францускиот папрат е одличен за украсување средини со мек или романтичен стил.

Слика 28 – Зелен и опуштен допир за дневната соба.

Слика 29 – Францускиот папрат ја вреднуваше меката декорација во нијанси на сина боја.

Слика 30 – Заедно со бромелијадите, папратот помага да се создадетропска клима за кујна.

Слика 31 – Потпорите погодни за вазни се практични и придонесуваат за декорацијата.

Исто така види: Дрвен тепих: предности, цени и 50 фотографии од проекти

Слика 32 – Добро негувана, папратот ја преплавува животната средина.

Metro fern

Brasileirinha, this папратот привлекува внимание поради големината што може да ја достигне: до два метри во должина, не е ни чудо што се нарекува Папрат на метрото. Испрскајте ги листовите со вода за да биде секогаш убав и да го задржи долгиот изглед.

Слика 33 – Одберете да го оставите метро папратот на широко и високо место, така што неговите гранки непречено паѓаат.

Слика 34 – Додека е сè уште мала, оваа папрат не го попречува користењето на мијалникот.

Слика 35 – Зелен ѕид од папрати за украсување на бањата.

Слика 36 – Папратите во надворешниот дел на куќата изгледаат убаво, но внимавајте да не не страдам од студот и ветерот.

Слика 37 – Папратите ги ценат средини со рустикален изглед.

Слика 38 – Совршено катче за овој папрат од метрото.

Слика 39 – Многу папрати, а резултатот е добредојден и многу „вкусен“ средина “.

Слика 40 – Опкружувања кои делат папрати.

Слика 41 – Тула ѕид и папрат: комбинацијапрекрасно.

Слика 42 – Зелена рамка.

Исто така види: 61+ тиркизни / Тифани спални соби - прекрасни фотографии!

Слика 43 – Растенијата ги ценат околините , од најсофистицирани до наједноставни и опуштени.

Слика 44 – Во аголот на трпезаријата, папратите и другите растенија украсуваат со шарм и радост .

Samambaia Paulista

Samambaia Paulista е вид кој расте исправено, за разлика од другите од видовите што се приврзок. Тие достигнуваат висина од околу 40 сантиметри и се одлични за обложување на ѕидови, но можат да се користат и во вазни и жардинери. Често се користи во букети цвеќе.

Слика 45 – Паулистинја ја составува вертикалната градина.

Слика 46 – Затоа што не растат многу, одлично се ставаат во вазни.

Слика 47 – Собата во романтичен стил одлично се комбинира со вазна од папрат.

Слика 48 – Во агол, но присутен.

Слика 49 – За да се спротивстави на синото, забавните папрати светло зелени.

Слика 50 – Тропска градина на ѕидот од дневната соба.

Слика 51 – Во тесниот простор на нишата, папратот се покажува лесно.

Слика 52 – Контраст на ѕидот од тули со зелена боја на папратот.

Слика 53 – Немате идеја како да вметнете папрати во декор? Како за тоа?Долга полица и ништо повеќе.

Слика 54 – Вазна со папрат за друштво.

Слика 55 – Не останува незабележано, дури ни со толку многу варијанти заедно. убава зелена вазна обемна како оваа.

Слика 57 – Љубителите на растенија не можат без саксија од папрат.

Слика 58 – Дури и во најмодерните проекти е присутна.

Слика 59 – Папратите го ценат чистиот предлог за декорација.

Слика 60 – Го знаете тој празен и досаден агол? Наполнете со папрати.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.