Планирана кујна: 70 фотографии, цени и инспиративни проекти

 Планирана кујна: 70 фотографии, цени и инспиративни проекти

William Nelson

Кога започнуваме со реновирање, бараме практичност и агилност. планираната кујна ги претставува овие две карактеристики без да ја одземе убавината на околината! Побарувачката е толку голема што нема недостиг од компании специјализирани за овој пазар, но потребно е да се внимава на некои точки при изборот.

Какви мерки на претпазливост да се преземат при изборот на планирана кујна

Кога го склопувате дизајнот на планираната кујна , потрошете го потребното време за да го дизајнирате најдобриот распоред за просторијата со професионалец. Таа мора да биде функционална и да ги има сите функции што ги барате за кујната од вашите соништа!

Друга претпазливост е да ги проверите сите електрични и водоводни точки за апаратите да бидат добро поставени. Кога ќе се смени една од овие точки, цената е поголема, реформата се проширува и следствено и проектот за столарија.

Завршувањето мора да биде ефикасно, амортизирањето на фиоките и шкафовите е многу важно во проектот и затоа вреди сета инвестиција во метали.

Која е најдобрата компанија за планирани кујни?

Оваа точка може да варира во зависност од она што го барате и какви коментари има компанијата на интернет. Најдобро е да се одлучите за компанија позната на пазарот или за некоја индикација.

Пребарувањето е исто така уште една важна точка! Вреди да земете 3 понуди од различни компании во вашиот град, земајќи ги предвидмодерни системи како што се употребата на затворачи на допир или врати со лесно придушување.

Слика 59 – Неверојатна планирана кујна со кабинети од темно дрво, вградени печки и прекрасен мијалник со плоча за готвење и аспиратор од не'рѓосувачки челик.

Слика 60 – Лизгачката врата гарантира приватност за интегрираните простори.

Слика 61 – Планирана темносина кујна со централна клупа и под со геометриски дизајни.

Слика 62 – Многу шарм во модерен проект со црни кабинети, вградена рерна и плоча за готвење на предниот остров.

Слика 63 – Кујна со интегрирана тркалезна трпезариска маса и прекрасен лустер со привезок.

Слика 64 – Едноставна планирана кујна со дрвени површини, бели кабинети, централен остров со точки за осветлување и неонски знак.

Слика 65 – Погледнете како е можно да се создаде хармонија дури и со многу различни бои, сите заедно.

Слика 66 – Индустриски шмек за декорација на планираната кујна.

Слика 67 – Пријатна кујна за оброци блиску до саканите. Дополнително, телевизор во придружба.

Слика 68 – Гранилитот е неверојатен: Погледнете како е можно да се смени ликот на белата кујна со ова премачкување.

Слика 69 – Кујна во бонбона боја со гранилит камен на масата иприбор што ги придружува боите избрани во проектот.

Слика 70 – Пространа и модерна планирана кујна со црни и дрвени тонови.

истите завршетоци за споредба.

Запомнете дека не треба секогаш да се одлучува за најевтиниот. И да за материјалот и квалитетот на услугата, на крајот на краиштата тоа е просторија што ќе биде во вашата куќа долго време. Издржливоста и завршетоците можат да бидат разликата, така што нема проблеми во иднина. Цената на планираната кујна варира во зависност од големината, избраните материјали, завршетоците и другите детали и може да се движи од 15.000,00 до 90.000,00 долари (или уште повеќе).

Предности на планираната кујна

  • Најдобро искористување на просторот;
  • Разновидност на бои и текстури;
  • Загарантиран квалитет;
  • Проект изработен по мерка според големината на кујната;
  • Без грижа за работата.

Планирана кујна пред и потоа

Репродукција: MorasBessone Arquitetos

Кујната, која порано беше едноставна и старомодна, беше подложена на тотален процес на преуредување. Со трендот на интегрирани опкружувања, опцијата не беше ништо друго освен да се скрши ѕидот за да се направи место за работна плоча во американски стил. Шкафовите имаат прегради кои ги задоволуваат потребите на жителите, како што е преградата за вино. Шкафовите, од друга страна, имаат персонализирани завршетоци што ја прават композицијата хармонична за предложениот стил.

70 модели на кујни се планирани за да бидете инспирирани

Дали сте љубопитни да дознаете повеќе? Прелистајте ја нашата галерија на проекти од дизајнирани кујни со други различни предлози:

Планирана кујна на Todeschini

Позната по планираниот мебел со високи стандарди, Todeschini дизајнира дизајнирани кујни за оние кои бараат префинетост и фер цена. Тие имаат комплетна линија на завршетоци и текстури кои покриваат различни стилови и потреби.

Слика 1 – Обоени кабинети без да се остави настрана чистотата.

Слика 2 – Обилниот простор даде слобода да се дизајнира елегантна и минималистички планирана кујна.

Слика 3 – Рачките ја прават разликата во изгледот на планираното кујна .

Слика 4 – Вметнете додатоци кои мешаат практичност и убавина.

Слика 5 – Направете композиција од хармонични бои кои го следат предлогот и стилот на жителите.

Слика 6 – Кафена планирана кујна.

Слика 7 – Мешањето различни завршетоци е исто така добра опција во планираната кујна.

Слика 8 – Вградување на апаратите е начин да се обезбеди хармонија во изгледот.

Слика 9 – Црната, кога добро се користи, ја остава просторијата пространа и елегантна.

Планирана кујна Itatiaia

Ако барате заштеди, можете да се одлучите за планираната кујна Itatiaia, која го цени квалитетот и одличната завршна обработка. Тие имаат три кујнски линии: челик,гурманските и дрвените.

Веб-страницата нуди и програма каде што можете сами да ја дизајнирате вашата кујна, да ги следите упатствата и брзо да ја составите вашата кујна.

Слика 10 – Дрвените детали носат топлина до белата кујна.

Слика 11 – Планирана кујна во L Itatiaia.

Слика 12 – Кујнски кабинет Itatiaia.

Слика 13 – комплетна кујна Itatiaia.

Слика 14 – Планирана кујна со розови детали.

Слика 15 – џез кујна Itatiaia.

Слика 16 – Мала кујна Itatiaia.

Слика 17 – Поставете акцентна покривка помеѓу работната плоча и кабинетите.

Исто така види: Јапонска светилка: 63 модели за давање ориентален шмек на околината

Слика 18 – челична кујна Itatiaia.

Слика 19 – Со голема инвестиција, оваа планирана кујна злоупотреби кабинети и трпезарија простор.

Слика 20 – Мала планирана кујна Itatiaia.

Мали планирани кујни

Погледнете ги другите модели на мали дизајнирани кујни за мали станови. Проверете и инспирирајте се:

Слика 21 – За да го подобрите изгледот, измешајте различни бои.

Со планираната кујна исто така е лесно се составуваат различни бои и текстури. Во проектот погоре, мешавината на црно и сиво му даде воздух на елеганција без да му го одземе чистиот изглед! за да се биде амала средина мерките ги следеа минималните ергономски димензии на кујната.

Слика 22 – Па дури и завршува со различни текстури.

Ако сакате кујна со униформа боја, обидете се да си играте со текстури. Во кујната горе, мдф и стакло беа изборот на жителите.

Слика 23 – Малите кујни бараат кабинети до таванот.

На овој начин добивате повеќе простор за складирање, дури и ако тоа не ви е потребно, но во иднина може да биде многу добредојдено!

Слика 24 – Злоупотреба на огледални завршетоци во малите кујни.

Покрај тоа што нудат воздух на префинетост, тие внесуваат јасност во кујната. Бронзеното огледало обично е најбарано во кујните по нарачка, но има неколку огледални завршетоци кои можат да одговараат на тонот на столаријата.

Слика 25 – Дури и црното, кујната не ја намалува големината на средина.

Големиот балкон ја отвораше кујната за да ја направи многу повоздушеста и чиста!

Слика 26 – Мешавина од тон на тон во кујна планиран.

За оние кои се плашат да не направат грешка во комбинацијата, обидете се да употребите тон на тон. Во случајот погоре, кафеавите тонови беа применети на сите завршетоци.

Слика 27 – Планирана кујна интегрирана во сервисната област.

Слика 28 – Правите линии доминираат во дизајнот на овакујна.

Ова е одличен начин кујната да изгледа чисто, уште повеќе затоа што е мала. Колку повеќе детали, толку потешко станува! Затоа, обидете се да работите со линеарност и униформност во модулите на кабинетот.

Слика 29 – Мала планирана кујна со бројач: опцијата го вреднува проектот.

Слика 30 – За да се разбие темнината на црното, белата работна плоча беше совршен избор!

Истата завршница на работната плоча и фронтонот дадоа леснотија на визуелното. И покрај тоа што цената е повисока, изгледот е многу поубав!

Слика 31 – Висечките кабинети на подот даваат поголема леснотија во малата средина.

Интересен совет за оние кои имаат мала кујна е да ги закачат шкафовите од подот, со што ќе создадете леснотија во изгледот и ќе го направите чистењето попрактично.

Кујна во облик L

Друга многу популарна опција е планираната кујна со облик L. Доколку сакате, погледнете повеќе фотографии од кујни во облик L во друг пост.

Слика 32 – Централна работна плоча со различна овална форма во светло зелена кујна во облик на L.

Слика 33 – За оние кои сакаат да готват, може да се одлучат за долга клупа.

Доколку е потребно, обидете се да ја оставите другата страна на пултот слободна за да поддржува книга со рецепти, да подготви храна или да ги организира состојките пред да готвите.

Слика 34 –Овој тип на распоред е идеален за оставање слободни површини на клупата.

Слика 35 – Проект со контраст помеѓу белата и темната боја на таванот и облогата на ѕидот.

Слика 36 – За да го оптимизирате целиот кујнски простор, користете го прозорецот.

Направете ниски кабинети кои ќе ви овозможат да складирате повеќе кујнски прибор. На крајот на краиштата, тие се секогаш добредојдени во декорацијата и во секојдневниот живот!

Слика 37 – Лустер за приврзок и тркалезна маса во кујна во облик на L со фокус на дрвените тонови. Диференцијал за сликањето на ѕидот на масата.

Слика 38 – Мала луксузна кујна во облик L со мермерен камен.

Слика 39 – L обезбеди послободна циркулација во оваа кујна.

Катчето во кое се формира L е многу важен кај време на проектот! Обидете се да му дадете функционалност на овој простор. Во случајот со горенаведениот проект, вградената корпа за отпадоци беше ставена во самата работна површина.

Кујна во форма на буквата У

Многу луѓе се плашат да направат кујна во форма на буквата У, но има неверојатни решенија за овој независен формат со големина на собата. Во зависност од предлогот, може да има поотворен распоред со употреба на американски шалтер или затворен со плакари и ѕид кој покрива една од површините.

Овој тип кујна има еден од наједноставните распореди во условите на распоредот на собите.простори, овозможувајќи ви да ја подготвите храната на практичен начин.

Слика 40 – За да ја дадете вашата планирана кујна весел изглед, изберете разнобоен фрижидер во винтиџ стил!

Слика 41 – Минималистичка зелена кујна во облик L и кабинети без рачки.

Слика 42 – Од едната страна, слободниот пулт и на друго, активноста на масата.

Слика 43 – Мала бела и суперфункционална кујна во форма на L за секојдневна употреба.

Дизајнирана кујна со централен остров

Слика 44 – Многу женствена и непочитувана опција со нијанси на розова и облини кои се истакнуваат во кабинетите, па дури и на таванот.

Слика 45 – Планирана кујна со водено зелени кабинети, златни лустери и светло дрво.

Слика 46 – Проект трезен и елегантен со црни кабинети и кафеав камен на таблите.

Слика 47 – Бела кујна со осветлување на работните површини и многу простор за уживајте со саканите.

Слика 48 – Островот останува слободен за различни функции.

Слика 49 – Поплочени вагони во метрото во целосно бела кујна. Овде зелената боја се истакнува во мали саксии со различни растенија.

Слика 50 – Минималистичка кујна со полици без врати за главниот кујнски прибор.

Исто така види: Прозорец за спална соба: како да изберете, типови и 50 фотографии со модели

Слика 51 – Винтиџ микссо современото!

Слика 52 – Дрвена кујна со централна клупа и две табуретки за мали оброци.

Други планирани кујнски проекти

Слика 53 – Црната боја не мора секогаш да биде основа за темна кујна.

Изборот на графит може да биде одлична опција за да излезете од црно. Оставете ја да ја вклопи бојата во други детали како што се клупата Сао Габриел и ѕидната покривка.

Слика 54 – Вградувањето на фрижидерот во плакарот го прави изгледот почист и помодерен!

Појавата на вградени апарати ја прави кујната многу почиста. Негативната страна е тоа што го отежнува ако сакате да го промените во иднина, бидејќи е вграден, има губење на материјалот.

Слика 55 – Вграденото осветлување во горниот кабинет го олеснува ноќно готвење.

Лед лентата може да се вгради во самата столарија, што го прави пултот многу поелегантен и полесен за гледање навечер.

Слика 56 – Минималистичка црвена и сива кујна со мала маса за брзи оброци.

Слика 57 – Високи тавани и кујна која си игра со боите низ кабинетот модули.

Слика 58 – Дури и ако планирате, можете да изберете деликатни и чисти завршетоци на лицата.

За оние кои сакаат да се откажат од рачките или металните профили, можете да изберете

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.