Плочка за бања: 60 ​​инспирации што треба да ги видите пред да ја изберете вашата

 Плочка за бања: 60 ​​инспирации што треба да ги видите пред да ја изберете вашата

William Nelson

Декорацијата е резултат на планирање засновано на различни инспирации и стилови кои можат да се применат дома. Во пракса, декорацијата на резиденција обично следи поинаков редослед, бидејќи првиот импулс е да се фокусира главно на социјалните средини, оставајќи ја бањата за последниот чекор. Затоа, некои техники се од суштинско значење за оние кои имаат намера да ја реновираат оваа заборавена соба во куќата!

Плочките за бања играат фундаментална улога во амбиентот и можат да го направат просторот поубав и со твоето лице. Побарувачката за предметот порасна во последниве години, останувајќи сигурен избор што го сакаат архитектите и дизајнерите на ентериер.

Видете исто така: совети за украсени бањи и мали бањи.

Совети и идеи најважни при изборот плочки за бањи

Знајте неколку основни совети за нанесување плочки во бањите, без да мора да вложите голема инвестиција во работата:

  • Користете ги парчињата на само една површина во бањата: тоа е начин да се зачуваат постоечките материјали, а сепак да имате помали трошоци за изградба. Во овој случај, вреди да се обложи подот, страничната површина, па дури и туш кабината;
  • Вградените ниши во внатрешноста на туш кабината се сè почести: опцијата за покривање на овој мал простор со плочки е начин на истакнување на оваа локација и создавање визуелен контраст.
  • Бидете креативни и предложете aдиференцирана пагинација за плочките што си играат со значењето на цртежите, како и перцепцијата на длабочината;
  • Вложувајте се на позабавни принтови, бои и текстури. Правејќи композиција, на пример, секоја бања остава многу личност!

60 неверојатни инспирации од различни плочки за бања

Искористете ги советите погоре и некои избрани инспирации што ќе ве остават вашата бања Фантастично. Користете ги референците за да ја активирате вашата креативност и да донесете други идеи за украсување на оваа средина:

Слика 1 – Гледам цвеќиња во вас!

Во оваа референца, советот е да компонирате со различен и креативен под! Идејата за користење плочки за формирање дизајн е начин на гледање на материјалот од поинаква перспектива. На овој начин ќе имате ексклузивен под со уникатен распоред!

Слика 2 – Мешавина од печатени б&W.

Потпечатоците се она што ги нема на пазарот! Затоа, обидете се да ја дознаете точната количина за составување на овој тип на композиција.

Слика 3 – Сината го пренесува спокојството во околината.

Исто така види: Декорација на детска соба: 75 идеи со фотографии и проекти

Овде, сината беше врвна точка на бањата. Со појавувањето на бојата на плочката, решението беше да се пренесе и на украсните предмети.

Слика 4 – Од ѕид до таван.

За кој сака да се осмели: не плашете се да ја проширите облогата до таванот. Оваа техника е различна, ноноси одлични резултати во просторот!

Слика 5 – Плочките вибрираат и го осветлуваат тушот во бањата.

Како што коментиравме погоре, покривајќи само кутијата е начин да се истакне неутрална бања. Работата е кратка и не е потребно фрлање на постоечките покривки. Запомнете дека комбинацијата мора да биде хармонична без да отстапува од вашиот стил!

Слика 7 – Плочката помага да се зајакне стилот на околината.

Со предлог за весел амбиент, идејата беше да се земе шарена столарија и геометриски под. Внесувањето динамика во околината е од суштинско значење за еден млад жител!

Слика 8 – За оние кои се заљубени во јоргованот!

Овој состав заслужува внимание и внимавајте изборот на боја да биде ист и за орманот и за плочката. Имајте предвид дека бањата ја добива истата нијанса на јоргованот, што го прави изгледот многу пошармантен и романтичен.

Слика 9 – Плочката додаде допир на боја на белиот декор.

За оние кои имаат неутрална бања, можете да ги злоупотребите плочките. Менувањето на подот е совршено решение за оние кои сакаат брза и евтина работа.

Слика 10 – Старите плочки се чист шарм во декорацијата!

Старите плочки повеќе не се старомодни. Трендот е повторна употреба и трансформирање на старото во ново за да има што помала загуба! Со добро чистење исо реструктуирање, можно е да имате ново парче, а сепак многу добро искористено кога имате добар внатрешен дизајн при рака.

Слика 11 – Контрастот на светло и темно е едноставно решение за декорирање на бањата.

Слика 12 – Тоновите на боите на плочките може да се појават во украсни предмети.

А малку зелено во бањата не боли! Поради оваа причина, размислете за изборот на вистинските бои за плочката за да не дојде до судир на бои со растенијата.

Слика 13 – Нанесете ја облогата на само еден ѕид.

Користете ја оваа техника за да не направите грешка при украсувањето. Тие ја разубавуваат околината со нивниот состав на форми и бои!

Слика 14 – Имајте предвид дека дури и вградената ниша може да се покрие со плочка.

Слика 15 – За машка и модерна бања!

Слика 16 – За да одговарате на рустикалното дрво, користете топли бои.

Рустичкото дрво е повпечатливо во секое опкружување, па оттука и изборот на поцврста и потопла боја за ѕидните плочки.

Слика 17 – Формите внесени геометриски форми декорацијата со се.

Слика 18 – Со неутрална основа може да се инвестира во обоени плочки.

Слика 19 – Цветниот дизајн на плочката пренесува радост и идентитет во бањата.

Слика 20 – Барајтеизработете минимален спој помеѓу парчињата.

Слика 21 – Злоупотреба на креативни дизајни на плочки.

Слика 22 – Неутрални и романтични тонови.

Слика 23 – Украсете повеќе, за помалку!

Слика 24 – Играјте со сетилната перцепција на ѕидот.

Слика 25 – Тридимензионален ефект на подот.

0>

Слика 26 – Круговите додадени на бојата ја претставуваат женската и младешката страна.

Слика 27 – Совршена комбинација !

Слика 28 – Континуитет со пејзажот од прозорецот.

Слика 29 – Тон во тон во мешавина на дизајни.

Слика 30 – Со покласичен изглед, но без губење на личноста.

Слика 31 – Повторувањето на дизајните во помала верзија овозможува поголема видливост во многу мали бањи.

Побарајте помала шема за да може плочката да има поголема вредност на нанесената површина. Пропорцијата мора да се работи на ист начин како и со другите материјали и премази.

Слика 32 – Решетката е опција која никогаш не излегува од мода!

Слика 33 – Инспирирајте се од португалските плочки.

Слика 34 – Тиркизното сино ја вади сериозноста од бањата.

Слика 35 – Плочки што одговараат на санитарните додатоци.

Слика 36 –Направете поинаква „табла“ за вашата бања.

Слика 37 – Хармонична комбинација на материјали и бои.

Слика 38 – Изберете боја за печатење за да ја додадете во остатокот од околината.

Слика 39 – Дискретни срца на плочка.

Слика 40 – Бидете креативни во оваа композиција!

Формирајте зборови инспиративни на ѕидот со пагинацијата на овој модел на плочка.

Слика 41 – Дизајнот со спојувањето на парчињата го обезбедува геометрискиот ефект природно.

Слика 42 – Ако не знаете каде да ја нанесете геометриската плочка, почнете со подот.

Слика 43 – Или кој знае, на лента на ѕидот.

Слика 44 – Боите на плочките можат да ја следат шемата тон на тон.

Слика 45 – Подобрете ја вашата бања онака како што заслужува!

Слика 46 – Рустикалниот стил не може да изостане од нашите инспирации.

Слика 47 – Научете други начини како да ја оставите бањата неутрална, отстапувајќи од основните трикови за украсување.

Направете неутрална основа за да додадете други шарени елементи во остатокот од бањата. Во проектот погоре, употребата на бела обвивка, класична столарија и црни детали помогнаа да се истакне секој елемент на едноставен начин.

Слика 48 – Инспирирајте се од минималистичка декорацијасо само неколку елементи.

Слика 49 – Плочката со триаголен дизајн е уште еден тренд во дизајнот на ентериер.

Слика 50 – Неутрална во вистинска мерка!

Слика 51 – Направете забавна декорација во бањата.

Слика 52 – Обложувајте се на хексагонални плочки.

Слика 53 – Најубавата работа е да си играте со различни модели и принтови, доколку ја следи истата големина и стилска шема.

Слика 54 – Шарена и динамична!

Нанесувањето на плочката на ѕидот зад огледалото исто така помага да се истакне изгледот на бањата. Трендот на огледалото на Аднет ја зајакнува оваа идеја појасно, бидејќи тие се чисти и лесно се комбинираат.

Слика 55 – Помалата шема ја остава бањата чиста без да се откаже од плочките.

Исто така види: Кујнски сет со капчиња: чекор по чекор фотографии и упатства

Слика 56 – Внесете го урбаниот воздух во вашата бања.

Слика 57 – Веселост без потреба многу.

Слика 58 – Сивата боја останува неутрална и дискретна во околината.

Моделот на оваа плочка користи нијанси на сива боја и одржува неутрален изглед, одлична алтернатива на традиционалната порцеланска плочка со изгорена цемент.

Слика 59 – Само тушот во бањата се издвојува.

Овој контраст на материјали и даде на бањата личност. За оние кои сакаат да создадат ефектвизуелно, обидете се да ги проучите можностите за резултатот да излезе по желба.

Слика 60 – Играјте со пагинацијата за да формирате оригинална композиција!

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.