Подови кои имитираат дрво: главни типови и 60 прекрасни фотографии

 Подови кои имитираат дрво: главни типови и 60 прекрасни фотографии

William Nelson

Дрвото во декорацијата е супер модерно и може да резултира со неколку стилови во проектот - од рустикална средина до нешто повесел. За да дадат попријатен изглед, многумина се одлучуваат за дрвенест под во внатрешноста на резиденцијата. Сепак, растечкиот тренд го заменува овој материјал со поекономичен, како што се порцеланските плочки кои имитираат дрво или ламинат.

Порцеланските плочки се потрајни поради нивната висока отпорност и лесното одржување секојдневно . Ефектите на порцеланската плочка се разликуваат според избраниот модел - можеме да ја најдеме со поприроден изглед до најсофистицираното, како што е дрвото за рушење.

Бидејќи има многу сличен изглед на дрвото, облогата може да be Се користи дури и во влажни подрачја, како што се во близина на базени, бањи и кујни.

Кои се видовите на подови кои имитираат дрво?

Постојат некои материјали кои имитираат и изгледаат дрво, со различни типови на текстури. Освен што се визуелно слични, некои од нив имаат добра издржливост и лесно се чистат. Проверете ги главните типови на подови кои имитираат дрво:

  • Ламинат.
  • Винилен под.
  • Дрвен тепих.
  • Порцелански под .
  • Цементен под.

Модели и идеи за подови кои имитираат дрво

Погледнете ја нашата специјална галерија подолу, 60 неверојатни предлози за подови кои имитираатдрво и изберете го моделот кој ќе биде совршен во вашиот дом:

Слика 1 – Бело и дрво: секогаш одлична комбинација во декорацијата.

Слика 2 – Подовите што имитираат дрво како што се порцеланските плочки се одлични опции за нанесување во бањи, овозможувајќи им да се навлажни без да се расипуваат.

Слика 3 – Живеење собна средина со под што имитира дрво во темни тонови.

Слика 4 – Минималистичка двокреветна спална соба со порцелански под што имитира дрво со речиси незабележлива инјекциска смеса.

Слика 5 – продолжува со ѕидот

Слика 6 – Минималистичка средина со јапонска градина и под што имитира дрво со светли тонови.

Слика 7 – Во оваа кујна боите на подот се во контраст со мермерот што се користи на масата и на ѕидот на кујната со мијалник.

Слика 8 – Може да се нанесува дури и на балкони и да има многу пријатен простор.

Слика 9 – Бетон и дрво: комбинација која добро функционира во декорацијата.

Слика 10 – Во бањата беше одлучено да се користи само дрво од порцеланска плочка

Слика 11 – Мешавина од два ката во модерната бања.

Слика 12 – Модерна кујна

Слика 13 – Подовите што имитираат дрво може да се нанесат и на места со поголемо движење, како на пр.корпоративни канцеларии.

Слика 14 – Заборавете на старите клубови, обложувајте се на материјали што имитираат дрво.

Исто така види: Овален капчиња тепих: 100 необјавени модели со неверојатни фотографии

Слика 15 – Во случај на порцелански плочки, можете да ги исчистите по желба, вклучително и со вода.

Слика 16 – Сакате допир на дрво во кујната? Обложувајте се на овој тип материјал кој е отпорен и погоден за влажни подрачја.

Слика 17 – Порцеланските плочки кои имитираат дрво може да имаат уникатни завршетоци и текстури во зависност од метод на инсталација, производство, избегнување на повторување.

Слика 18 – Друга идеја е да се обложите на различни формати и шаблони при поставување на подот во околината.

Слика 19 – Порцеланските плочки може да се постават дури и на ѕидот или таванот.

Слика 20 – Бидејќи е водоотпорен, неговата примена функционира совршено во надворешните области.

Слика 21 – Темен под во контраст со светлите бои на околината

Слика 22 – Детска соба со дрвен под.

Слика 23 – Од посветли тонови до потемни : изберете го оној кој најдобро одговара на вашиот проект.

Слика 24 – Кујна со мешавина од сив под и под што имитира дрво.

Слика 25 – Спална соба и домашна канцеларија со под што имитира дрво.

Слика 26 – Еве, во овие игри соба, и подот иѕидот добива материјали во иста боја.

Исто така види: 60 идеи и совети како да ги организирате чевлите

Слика 27 – Кога го поставувате подот, можете да размислите и за пагинирањето да има ексклузивен ефект.

Слика 28 – Соба со лесен под кој имитира дрво, исто така комбиниран со дрвото од кабинетите.

Слика 29 – Потоплиот изглед на дрвото е совршен за да и даде на просторијата попријатна атмосфера.

Слика 30 – Чист шарм!

Слика 31 – Нели е убаво?

Слика 32 – Интегрирана кујна и трпезарија која го доби подот што имитира дрво.

Слика 33 – Соба со плакар и под што имитира дрво.

Слика 34 – Минималистичка дневна соба: комбинација од бело и светло дрво.

Слика 35 – Интересен контраст помеѓу лесните материјали во кутијата за трпезарија и дрвото.

Слика 36 – Уште еден прекрасен пример на балкон со дрвен под.

Слика 37 – Двокреветна спална соба со под што имитира дрво и кревет со дрвена основа.

Слика 38 – Домашна канцеларија со под што имитира дрво .

Слика 39 – Кујнски дрвени кабинети и под што имитира дрво.

Слика 40 – Ламинат е уште еден избор на материјал кој имитира дрво, покрај тоа што е евтин и има најразновиднизавршува.

Слика 41 – Декорација на дневна соба со под кој имитира дрво.

Слика 42 – Модерна бања со темно сива боја, бели плочки и дрвени порцелански плочки.

Слика 43 – Комбинација од сина боја, ѕид од тули и дрво во подот.

Слика 44 – Прекрасна двокреветна соба со под што имитира дрво.

Слика 45 – Прекрасен и елегантен мијалник

Слика 46 – Дрво во комбинација со дрвен под.

Слика 47 – Црно-бела кујна со под што имитира дрво.

Слика 48 – Интегрирана дневна соба со порцелански плочки што имитира дрво.

Слика 49 – Декорација на трпезаријата со под кој имитира дрво.

Слика 50 – Бања со ѕид и под што имитира дрво.

Слика 51 – Агол на дневната соба со софа, клупа и под што имитира дрво.

Слика 52 – Двокреветна соба со темни бои и под кој имитира дрво.

Слика 53 – Домашната канцеларија украсена со проект што ја злоупотребува употребата на дрво.

Слика 54 – Минималистичка кујна со под што имитира дрво.

Слика 55 – Интегрирана дневна соба со под што имитира дрво во темни тонови.

Слика 56 – Сива и дрвена бања со ориентален стил.

Слика57 – Влезен хол со под имитација на дрво.

Слика 58 – Спална соба со плакар украсен со под имитација на дрво.

Слика 59 – Минималистичка бела кујна со под кој имитира дрво.

Слика 60 – Дневна соба со супер шармантен ретро декор.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.