Портокалова: значење на бојата, куриозитети и идеи за декорација

 Портокалова: значење на бојата, куриозитети и идеи за декорација

William Nelson

Портокаловата боја не е многу вообичаен тон кога станува збор за украсување на куќата. Тоа е затоа што многу луѓе не го знаат нејзиното вистинско значење и на крајот се исплашени од живоста на бојата.

Имајќи го тоа на ум, го подготвивме овој пост со главните информации за бојата за да ги знаете. Во продолжение ви претставуваме неколку совети за украсување за да започнете да ја воведувате бојата во вашата домашна средина.

Што значи портокаловата боја?

Портокаловата боја е боја формирана со мешање на основните бои црвена и жолта. Затоа, се смета за топла и жива боја што значи успех, радост, просперитет и виталност.

Портокаловата боја генерално се поврзува со креативноста, бидејќи бојата го буди умот да прима и асимилира нови идеи. Но, бојата дава и многу ентузијазам, енергија и ја подобрува комуникацијата.

Како што бојата потсетува на забава, топлина и слобода, може да биде поврзана и со нервоза, незадоволство и вознемиреност. Затоа, потребно е да се биде многу внимателен при користењето на бојата.

Кои се карактеристиките на портокаловата боја?

Проверете ги главните карактеристики на портокаловата боја:

 • Портокаловата боја се смета за секундарна боја која произлезе од мешавината на црвената и жолтата;
 • Бидејќи пренесува чувство на топлина и е поврзана со оган и светлина, портокаловата боја се смета за бојаФрижидер од познатиот бренд SMEG за да внесе боја во оваа кујна.

  Слика 48 – Ниша во дневната соба и фотелја во портокалова боја.

  Слика 49 – Портокалови линии за инјекциска смеса и маса во иста боја во оваа бања.

  Слика 50 – Кујна едноставно со детали во портокалова боја на планираните кабинети.

  Слика 51 – Плочки на ѕидот во кујната за да се истакне областа за готвење.

  Слика 52 – Детали за неутралната кујна со портокалова за создавање наглас.

  Слика 53 – ТВ соба со портокалови детали на вратите на кабинетот.

  Слика 54 – Портокалова ниша во неутрална кујна за да се истакне употребливата површина.

  Исто така види: Макраме панел: совети за правење и 50 убави идеи

  Слика 55 – Во оваа двокреветна спална соба, портокаловиот ѕид уште повеќе се истакнува поради осветлувањето.

  Слика 56 – Портокалова троседот за да внесе живот во оваа средина.

  Слика 57 – Портокалова мешавина на плочки за да се формира дизајн на ѕидот во кујната.

  Слика 58 – Портокалова полица за украсување на дневната соба.

  Слика 59 – Перничиња исто така во портокалова боја за декорација на оваа интегрирана средина.

  Слика 60 – Во околина во студио, овој стан користи портокалова боја на брачниот кревет и на перниците за дневната соба.

  Исто така види: Украсена дневна соба: видете страсни идеи за декорација

  топла;
 • Таа се смета за комплементарна боја на сината боја бидејќи се наоѓа на спротивниот крај на оваа боја;
 • Портокаловата боја се гледа како светла, возбудувачка и оптимистичка боја;
 • Портокаловата е поврзана со есенската сезона бидејќи е време на промена на бојата, оставајќи ги светлите бои на летото да ги добијат понеутралните и студените бои на зимата;
 • Една од главните карактеристики на портокаловата боја е поврзаност со младата јавност;
 • Бидејќи се смета за млада, бојата на крајот е доста популарна.

Кои се куриозитетите за портокаловата боја?

Портокаловата боја дава многу повеќе значења отколку што замислуваме. Погледнете неколку куриозитети кои се поврзани со бојата.

 • Портокаловата боја се викала Geoluhread (жолто-црвена) затоа што немало име за неа;
 • Бидејќи се поврзува со безбедноста а опасноста, предметите и облеката што се однесуваат на ова се означени со портокаловата боја;
 • Во будизмот, портокаловата боја значи дух на пожртвуваност, трансформација и храброст. Затоа, облеките на будистичките монаси се портокалови;
 • Бидејќи портокаловата боја привлекува внимание, таа се користи за идентификување на „црната кутија“ на авионите во случаи на несреќи;
 • Дионис (Бахус) кој се смета за бог на плодноста, пијанството и виното носел портокал и секогаш бил опкружен со свештенички со портокалова облека;
 • Презимето на кралското семејствоХоландскиот е портокалов, како боја што го симболизира семејството и фудбалскиот тим на земјата;
 • Жените имаат тенденција да носат повеќе портокалови парчиња од мажите и тонот многу добро оди кај жените со темна или исончана кожа;
 • <6 6>Портокаловата боја се смета за боја на летото;
 • Бојата на кожата на Индијците е портокалова;
 • Боите на знамето на Индија се портокалова, бела и зелена и претставуваат будизам, храброст и духот на жртвата;
 • Во хинду религијата, божествата мора да бидат обоени малку портокалово за да покажат сјај на кожата;
 • Во САД, иако не По правило, повеќето униформите на затворениците се портокалови за да се олесни нивната идентификација, особено во случаите на бегство;
 • Бхагван Шри Рајнеш (Ошо) секогаш им наредувал на своите следбеници да носат портокалова во облеката, и покрај тоа што користеле само бела и златна боја;
 • 6>Во Реики терапијата, портокаловата боја е поврзана со папочната чакра, која е регионот што се наоѓа два прста под папокот и кој ја контролира нашата емоционална рамнотежа;
 • Портокаловата боја е една од боите што го претставуваат Ноќта на вештерките затоа што носи сила, енергија и виталност. За келтскиот народ, духовите им приоѓале на луѓето кои носеле портокалова за да им ја цицаат енергијата;
 • Само една од илјада мачки што имаат портокалова боја е женско;
 • Пејачот Френк Синатра ја сакал портокаловата боја затоа што верувашедека бојата донесе повеќе среќа од другите;
 • Портокаловата боја се смета за боја на зајдисонцето;
 • Бидејќи портокаловата боја е живописна, остава впечаток дека вкусот е извонреден, правејќи ја жолчката од јајце во оваа боја да изгледа поапетитна од жолтата;
 • Портокаловиот тон е многу популарен кај децата бидејќи е поврзан со забавата;
 • Во Колумбија портокаловата боја ја претставува сексуалноста и плодност;
 • Ако се користи прекумерно, портокаловата боја предизвикува вознемиреност, незадоволство и нервоза;
 • Не е меѓу омилените бои на луѓето, бидејќи само 3% од жените и 2% од мажите потврдуваат дека ја имаат портокаловата како омилена боја;
 • Пред да размислат за портокаловата боја, луѓето се осврнуваат на црвената и жолтата боја. Затоа, постојат неколку концепти и теории кои се обидуваат да го користат портокаловиот тон како референца;
 • Портокаловата боја е многу разновидна и може да се смета за егзотична за многу луѓе;
 • Во животинското царство , боите на тигарот се црна и портокалова, златната рипка е светло портокалова, а лисиците се портокалови.

Што значи портокаловата боја во декорацијата?

Портокаловата боја дава различни сензации како што се радост, младост, забава, оптимизам, креативност, толеранција, ентузијазам, сила, енергија, меѓу другите впечатоци. Затоа, тоа е боја избрана во декорацијата од луѓе со хумор, кои не се плашат да ризикуваат исака предизвици.

Значи, ако изберете средина украсена во портокалова боја, ефектот што ќе се создаде е удобна, пријатна, среќна, енергична, забавна и шармантна соба.

Ако ако изберете да ја користите портокаловата боја во кујната, ќе го стимулирате апетитот, па дури и ќе помогнете во варењето на храната. Не е ни чудо што многу намирници како што се лососот, морковите, мангото и некои видови сирење се портокалови.

Бојата исто така помага да се подигне расположението во вашиот дом, стимулирајќи ја креативноста и одржувајќи ве будни на работа. Затоа, таа е одлична опција за украсување домашна канцеларија, без разлика дали сликате на ѕид или само украсен предмет.

Меѓутоа, бидејќи бојата е многу впечатлива и живописна, најдобро е да ја користите на ѕид од куќата, софа, килим или кој било предмет или детал што ја истакнува околината.

Кои се најдобрите комбинации со портокаловата боја?

Дали некогаш сте замислиле цела куќа обоена во портокалова? Можеби нема да биде многу интересно и може да помине идејата за претерување. Дополнително, прекумерната боја може да предизвика еуфорија кај луѓето и да донесе негативни вибрации како што се вознемиреност, нервоза и незадоволство.

Затоа, се препорачува портокаловата боја да се користи само за да се истакне област или предмет во околината . Сепак, постојат некои бои кои совршено се вклопуваат со портокаловиот тон. Проверете кои се тие:

Портокалитеизгорена и земјена

Изгорениот и земјен портокал помага да се создаде тотално рустикална декорација и во исто време ја остава околината многу шармантна. Користете дрво и кожа во софи, маси за кафе, лавици, меѓу друг мебел и измешајте етнички предмети во килими, перници и украсни предмети.

Сината

Како комплементарна боја на портокаловата, користејќи сина обезбедувате хармонична комбинација на околината. Затоа, можете да ја користите портокаловата боја на ѕидот и да го балансирате просторот користејќи ја смиреноста на сината во некои украсни предмети.

Розова

Комбинацијата на портокалова и розова е индицирана за женски средини за мекоста, но без да ја остави климата премногу слатка. Можете да користите жолт тросед и да поставите неколку перници во розова боја.

Зелена

Ако сакате да направите комбинација со зелената боја, можете да користите темно зелена со црвеникаво портокалова нијанса како хорот. На тој начин, ја правите околината поелегантна.

Слика 1 – Градиент на портокалови нијанси на ова скалило.

Слика 2 – Јадење масичка впечатлива шминка со портокалова во основата, на столот и на ѕидната покривка.

Слика 3 – Изберете фокусна точка за да ја вклучите онаа со портокалова, како во вратата на овој кујнски кабинет.

Слика 4 – Перници во портокалова боја.

Eng е ​​многу разновиден украсен предмет, перницата можебиде добра опција за воведување на портокаловата боја во вашиот дом. Тоа е економичен предмет и може лесно да се замени.

Слика 5 – Портокаловите столчиња се издвојуваат во оваа трпезарија.

Слика 6 – Мали детали: портокалова заднина во плакарот за детска соба.

Слика 7 – Светлечки привезоци со портокалова структура.

Слика 8 – Ниш кабинет за модерна бања со портокалови врати.

Слика 9 – Донесете боја за домашна канцеларија со портокалова столчиња во стилот што го сакате.

Слика 10 – Овде, бојата се издвојува меѓу зеленото избрано за покривање во дизајнот на бањата.

Слика 11 – Обоената маса за кревет се издвојува во двокреветна спална соба со неутрални тонови.

Слика 12 – Што е со иновации и избор на портокалова врата?

Слика 13 – Хидраулична плочка со портокалова боја во бањата.

Слика 14 – Истакнато столче за неутрална домашна канцеларија.

Слика 15 – Портокал тросед, без разлика дали е за дневната соба или за други средини што сакате.

Слика 16 – Трпезарија со индустриски стил каде портокаловите столчиња се истакнуваат во составот на боите.

Слика 17 – Хром портокал во декорација на полици и металиоваа бања.

Слика 18 – Голема кујна со портокалова боја.

Слика 19 – Што е со бојадисување на колибата со вашата омилена боја?

Слика 20 – Ефектот на циглите да внесат боја во внатрешната средина.

Слика 21 – Дрвена клупа за чиста бања во портокалова боја.

Слика 22 – Маса за облекување портокалова.

Слика 23 – Странично столче во собата со портокалова боја.

Слика 24 – Светло тон на боја во мебелот планиран за дневната соба.

Слика 25 – Во оваа соба се истакнува портокаловиот тросед.

Слика 26 – Бања со портокалова во мода на клупата и на страничната врата.

Слика 27 – Сликање со геометриски форми за одржување на портокалот во рамнотежа со околината.

Слика 28 – Портокалова слика за истакнување на украсената бања.

Слика 29 – Портокалова завеса за дневна соба.

Ако намерата не е да ризикувате толку многу обложување на мебел, вие може да се обидете да закачите една целосно мазна завеса во портокалова или да го усогласите тонот со други бои. Големата предност е што можете да ја менувате според декорот.

Слика 30 – Портокалова инјекциска смеса во комбинација со бојата на ѕидот во бањата.

Слика 31 – Насловна и постелнина во силна нијанса напортокалова боја.

Слика 32 – Детали за металите во кревет на спрат за тинејџерска соба.

Слика 33 – Ретро табла / полица обоена во портокалова боја.

Слика 34 – Кујнски мебел со боја за да се истакне во чиста средина.

Слика 35 – Биро за домашна канцеларија со металик портокал.

Слика 36 – Во оваа бања, истакнете ја портокаловата боја на страничниот ѕид.

Слика 37 – Домашна канцеларија со горен ѕид во портокалова боја.

Слика 38 – Стан со портокалова лизгачка врата.

Слика 39 – Кујнски ѕид во портокалова боја.

Слика 40 – Мали детали кои ја прават разликата!

Слика 41 – Ако не можете да изберете мебел со иста боја, изберете налепница со впечатлива фраза, без разлика дали е за станбени или комерцијални области.

Слика 42 – Вид германско катче со софа обложена во портокалова боја .

Слика 43 – Специфична ниша во L за бања во портокалова боја.

Слика 44 – Кујнските кабинети можат да се фокусираат на бојата што најмногу ви се допаѓа.

Слика 45 – Друг пример на троседот од ткаенина со портокалова нијанса во декорацијата.

Слика 46 – Дневна соба со портокалова софа за да внесе боја во неутралната средина.

Слика 47 -

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.