Порцеланска маса: предности, грижа и основни совети со инспиративни фотографии

 Порцеланска маса: предности, грижа и основни совети со инспиративни фотографии

William Nelson

Без мермер, без гранит, без кварц или силистон. Врвот на денешниот пост е порцелански табли. Така е!

Овде, ова е сè уште новина, но кај северноамериканците, порцеланскиот пулт е веќе многу вообичаен и популарен.

Исто така види: Архитектура: што е тоа, концепт, стилови и кратка историја

Значи, ако барате диференциран материјал и целосен од предностите за шалтерите на вашиот дом, задолжително следете го овој пост до крај. Ќе ви кажеме сè за овој нов тренд во дизајнот на ентериер.

Што е порцеланска плоча?

Порцеланските површини се појавија во Соединетите Држави и неодамна слетаа овде во Бразил. Бразил. Оттогаш, не им требаше долго време на архитектите и дизајнерите да ги сфатат предностите на материјалот и да почнат да го вградуваат во најразлични проекти.

Парачката може да биде целосно направена од порцеланска плочка, како кај гранитни површини, на пример, или дури и само да бидат покриени со порцеланска плочка на ѕидарска или метална основа.

Зошто да изберете порцеланска плоча?

Отпорност и издржливост

Порцеланот Процесот на производство на плочки го прави материјалот многу поотпорен и издржлив од обичната керамичка плочка. Како резултат на тоа, порцеланските површини можат многу добро да издржат високи температури, остри предмети и можни удари. Тоа е, лесно можете да инсталирате плоча за готвењена порцеланскиот пулт, како и да го оставите блиску до места со рерна и скара за материјалот да не претрпи никаква штета. Дури и жешките тави го поминуваат тестот на порцеланската плочка, иако секогаш е подобро да ги поставите на дрвена или метална потпора.

Безбројни естетски можности

Денес има малку материјали со толку естетски можности како порцелански плочки. Со него е можно да се создадат површини кои симулираат камен, дрво, изгорен цемент, мермер, меѓу другите текстури.

Покрај диференцираните текстури, порцеланските плочки може да се најдат и во неколку опции за бои и облоги , како што се сјајни, мат и сатен.

Ова значи дека секој проект одговара на порцелански пулт, од најкласичниот до најмодерниот, рустикален и концептуален.

Нулта апсорпција

Друга голема предност на порцеланската плочка е нејзината многу мала апсорпција на вода, околу 0,1%. Ова го прави материјалот одличен избор за влажни локации, како што се бањи, кујни, сервисни површини и надворешни површини.

Оваа мала апсорпција на течности ги прави порцеланските плочки исто така отпорни на дамки, спротивно на она што се случува со порозните материјали како што се како мермер и гранит. Односно, ако сос од домати, вино или сок од грозје падне на вашиот порцелански маса, не грижете се. Едноставно отстранете го со влажна крпа.и сè се враќа како порано.

Лесно чистење

Порцеланските плочки се супер лесни, брзи и едноставни за чистење. А една од главните причини за тоа е токму фактот што не ја апсорбира влагата, спречувајќи нечистотија и бактерии да го импрегнираат материјалот. За да ја исчистите порцеланската плоча, само користете мек сунѓер со неутрален детергент за да го отстраните вишокот маснотии и нечистотија. Потоа исплакнете и исушете со мека крпа.

Цена на порцеланска плоча

Цената на порцеланската плоча може да варира – и многу – главно во зависност од големината на работната површина и видот од порцелан избран. Друг детал што ја попречува вредноста е дали проектот предвидува работна површина целосно изработена од порцеланска плочка или само обложена.

Само да ви дадам идеја, цената на порцеланската плоча може да се движи од 50 до 1500 долари или повеќе. квадратен метар, во зависност од вашиот избор.

Исто така види: Како да ги миете јагодите: тука откријте ги основните чекори

Грижа за работната плоча од порцеланска плочка

Големината на плочите

Прво, планирајте го вашиот шалтер врз основа на големината на плочите. Со тоа се избегнуваат непотребните шевови и исеченици на површината кои можат да го загрозат изгледот на работната површина, како и хидроизолацијата.

Во моментов е можно да се најдат порцелански плочки во големи димензии, со димензии до 300cm x 120cm

Сечење на даските и шевовите

Но, ако дури и по планирањетовашата работна маса сфаќате дека шевовите ќе бидат неизбежни, бидете многу внимателни при сечењето на парчињата. Има компании кои се специјализирани за ваков тип на проекти и можат да прават прецизни сечења.

Важно е да се внимава и на засеците на аглите и спојките на плочите, за тие точно да се вклопат.

Работа

Друга основна мерка на претпазливост при изработката на вашиот порцелански пулт е да знаете како да ја изберете најквалификуваната работна сила. Да не омаловажувате никого, но само затоа што вашиот доверлив ѕидар многу добро поставува подови и ѕидни облоги не значи дека е подготвен да направи работна плоча од порцеланска плочка. Овој тип на проект е подетален и бара специфично знаење. Затоа, знајте како внимателно да ја процените личноста одговорна за оваа работа.

Чистење

Кога го чистите порцеланскиот маса, избегнувајте многу груби хемикалии абразиви , секогаш користете неутрален детергент. На ист начин, препорачливо е да се отфрлат со челични сунѓери, бидејќи тие можат да ја изгребат површината на порцеланската плочка.

Проверете сега 60 проекти кои се обложуваат на разновидноста и убавината на работната плоча од порцеланската плочка:

Слика 1 – Порцеланска маса за бања со мијалник врежан во самиот материјал. Ефектот на изгорениот цемент е најважниот момент на проектот.

Слика 2 – Во таа друга бања, масатапорцеланската плочка носи мермерен ефект.

Слика 3 – Како да ја комбинирате порцеланската плочка на работната површина со порцеланската плочка што го покрива ѕидот? Визуелна единица за проектот.

Слика 4 – Порцеланска плоча за кујната. Интеграцијата помеѓу околините е одредена од него.

Слика 5 – Што се однесува до кујната во модерен и индустриски стил, само тезгата е направена од порцеланска плочка. основата е изработена од железо.

Слика 6 – Порцеланска маса со гранитно лице.

Слика 7 – Кога го правите порцеланскиот пулт, добро изберете ја изработката. Добро извршената работа успева да ги остави шевовите незабележливи.

Слика 8 – Бел порцелански шаблон за кујна. Почисто, невозможно!

Слика 9 – Во оваа кујна, пак, се користеа два порцелански површини: едната бела, а другата црна.

Слика 10 – Мермерна порцеланска плоча за бања. Забележете ја визуелната интеграција со подот направен од истиот материјал.

Слика 11 – Порцеланска маса за модерна бања. Дрвениот кабинет го прави проектот уште поцелосен и пофункционален.

Слика 12 – Порцеланскиот шалтер овозможува многу поуниформа и интегриран проект, бидејќи истото парче се користи на површината може да се користи како облогана ѕидовите и подот.

Слика 13 – Сива порцеланска работна плоча за чистата кујна. Овде нема видливи шевови.

Слика 14 – А што мислите за црн порцелански маса за бања? Вистински луксуз!

Слика 15 – Отпорна, издржлива и естетски совршена!

Слика 16 – Терор од порцеланска плочка со врежан мијалник.

Слика 17 – Сличноста помеѓу порцеланската плочка и мермерот е импресивна, но со предноста што е многу поевтина .

Слика 18 – Овде во оваа кујна, пултот и клупата имаат корист од чистата естетика на порцеланските плочки.

Слика 19 – Бела порцеланска маса со ексклузивен дизајн и изработен по мерка

Слика 20 – За хипстерите, добра опција е да се обложите на порцеланската плоча со ефект на изгорен цемент.

Слика 20 – Чиста бања со бел порцелански пулт.

Слика 22 – Суспендиран црн порцелански пулт. Кој вели дека не е мермер?

Слика 23 – Тркалезна порцеланска маса. Материјалот овозможува ваков тип на проекти.

Слика 24 – Куќата во рустикален стил се одлучи за бел порцелански пулт за да добие почист допир.

Слика 25 – За оние кои се заљубени во бели кујни!

Слика26 – Тетратките и подот во хармонија во оваа кујна.

Слика 27 – А што мислите за оваа супер модерна бања со површини од порцелански плочки во иста боја и текстура како подот и ѕидот?

Слика 28 – Порцеланските плочки се едногласни во оваа кујна.

Слика 29 – Прекрасна инспирација од бел порцелански пулт со златни вени. Одлична замена за мермер.

Слика 30 – За мали бањи, врвот е да се прошири масата уште малку додека не стигне до тоалетот. На тој начин добивате малку повеќе простор на работната плоча.

Слика 31 – Црната кујна не би можела да има шалтер освен порцелански плочки

Слика 32 – Овде, бел порцелански пулт создава контраст и обезбедува точка на светлина за кујната

Слика 33 – Бела висечка порцеланска клупа од плочки. Црните славини вградени во ѕидот се издвојуваат пред порцеланската плочка.

Слика 34 – Отпорна, порцеланската клупа може удобно да ја прими плочата за готвење.

Слика 35 – Вградено осветлување за дополнително да се истакне порцеланската плоча во бањата.

Слика 36 – Суспендиран порцелански маса со вградена дрвена ниша: функционалност и естетика рака под рака.

Слика 37 – Модерната кујна победимермерен порцелански пулт ист како оној што се користи на ѕидот.

Слика 38 – Изгорен цемент? Не! Тоа е порцелан!

Слика 39 – Малата и едноставна кујна не помина без впечатливиот ефект на порцеланскиот пулт.

Слика 40 – Порцеланска маса за кујната. Идеален простор за оброци и подготовка на храна.

Слика 41 – Црн порцелански пулт за бања. Чаменото стакло го подобрува изборот на боја во проектот.

Слика 42 – Разновидноста на порцеланските плочки ви овозможува да го користите материјалот и на ѕидот и на подот и на работната плоча.

Слика 43 – Едноставен порцелански пулт за кујната.

Слика 44 – Целосно интегриран и визуелно унифициран проект благодарение на употребата на порцелански плочки на сите површини.

Слика 45 – Бели порцелански плочки на маса за чиста кујна.

Слика 46 – Овде црните порцелански плочки ја даваат својата убавина на модерните кујнски површини.

Слика 47 – Работна плоча од бела порцеланска плочка: џокер што одговара на кој било проект.

Слика 48 – Бела порцеланска плочка на клупа и мермерна порцеланска плочка на ѕидот.

Слика 49 – Што мислите за порустична порцеланска опција?

Слика 50 – Работна масасив порцелан. Забележете ја осветленоста на парчето.

Слика 51 – Заменете го мермерот за порцеланската плочка. Супер поволна замена и од финансиска и од функционална гледна точка.

Слика 52 – Порцеланска плоча со врежан сад. Врвот овде оди на текстурата на каменот што ги печати парчињата на облогата.

Слика 53 – Бела порцеланска плочка за кујнската клупа и шанкот. Забележете како бојата на облогата многу добро се усогласува со дрвото.

Слика 54 – Порцеланска маса за оброци: убава, практична и функционална.

Слика 55 – Откако ќе се подготвите, можете да изберете да инсталирате едноставен кабинет до порцеланската плоча.

Слика 56 – Црн порцелански пулт за оние кои сакаат луксузен и модерен проект.

Слика 57 – Порцеланска плочка, плоча и рерна: безбедна комбинација и сигурен.

Слика 58 – Колку е поголем масата, толку треба да бидат поголеми порцеланските плочки, за да избегнете шевови.

Слика 59 – Порцелански маса: совршена комбинација помеѓу функционалноста и естетиката.

Слика 60 – Еве, порцеланот – потсетува на шкрилец – се користеше за покривање на сите површини во кујната.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.