Порцелански плочки за дневната соба: совети за избор, типови и инспиративни идеи

 Порцелански плочки за дневната соба: совети за избор, типови и инспиративни идеи

William Nelson

Порцеланските плочки се далеку од омилените подови во станбени и комерцијални проекти. Прекрасна, полна со различни модели, формати и завршетоци, порцеланската плочка сè уште е многу едноставна за чистење и има атрактивна пазарна цена, која се разликува во зависност од брендот. Поради овие и други причини, лесно е да се разбере зошто подот стана еден од омилените во Бразил.

А едно од најдобрите места за вметнување на овој тип на под е во дневната соба, простор во каде што ги пречекувате пријателите и семејството, а исто така и каде што го поминувате поголемиот дел од вашето време гледајќи телевизија и уживајќи во пријатни моменти со вашето семејство, така што покривката треба да биде добредојдена, пријатна и, се разбира, многу убава.

За оние кои се двоумат кој модел да го одберат за дневна соба, советот е да го изберете оној кој има најмногу врска со вашиот стил и дизајнот на околината и куќата. Друг добар совет е да внимавате на PEI на купената порцеланска плочка. Ви кажува за отпорот на таблата за обложување. Оваа варијација се движи од 1 до 5 и колку е поголема, толку е поголема издржливоста. Поголемите плочи ја прават декорацијата поелегантна и делуваат во изгледот на просторноста во дневната соба.

При купувањето дајте предност на ректифицираните порцелански плочки, кои освен што се безбедни, изгледаат совршено кога се нанесуваат на подот . За да се исправи, порцеланската плочка е подложена на техника која ги остава нејзините рабови исправени, прекукаменување, како што прават со накитот. Рабовите се изшкуркан за совршена завршница.

Видови порцелански плочки за дневни соби

Сатен

Овој модел на порцеланска плочка е совршен за дневни соби кои ја ценат топлината и топлината. Неговиот потенцијал за сјај е многу низок, што спречува појава на гребнатини и дамки. Исто така е идеален за средини интегрирани со кујната, бидејќи не се лизгави и може да се користат на влажни места.

Преоблечени

Плочките од порцелан се некаде помеѓу полираните и сатенските порцелански плочки. е, не е ниту толку сјајна ниту толку мат. Можеме да кажеме дека има визуелно пријатен изглед и дека одлично се вклопува во речиси сите средини, вклучувајќи ги и дневните соби. Вообичаено е да се најдат полирани порцелански плочки во парчиња со камен, дрво или мазен дизајн.

Полирани

Ова е еден од најпознатите типови на порцелански плочки, поради неговиот висок потенцијал за сјај, како подот да е застаклен. Тој е супер погоден за дневни соби, особено за оние на кои им е потребна рака во осветлувањето на околината, бидејќи бидејќи е многу светла, помага да се рефлектира светлината во просторот. Тој е модел кој лесно се чисти и има заштитен слој за спречување на гребнатини и гребнатини.

Емајлирани

Емајлираните порцелански плочки имаат разноврсност да имаат неколку површински опции, како што се мат, дрвенести , сјајна, груба, мермерна,меѓу другите. Добива тенок слој на глеѓ, кој исто така го спречува лесното апсорпција на водата. Емајлираните порцелански плочки може да се најдат во дрвени, камени и изгорени цементни верзии, текстури кои се во пораст во декорацијата. А за оние кои се луди по мермер, можно е да се најдат стилови на порцелански плочки кои го имитираат овој вид камен и изгледаат убаво, со таа разлика што се многу поевтини од вистинскиот мермер.

Порцелански плочки за дневна соба: идеи и идеи инспирации

За да не оставиме сомнеж дека порцеланската плочка е навистина одличен избор за подови, избравме слики од соби со порцеланска плочка од кои ќе бидете маѓепсани. Проверете:

Слика 1 – Дневна соба со полирани порцелански плочки: интензивен сјај и помазна површина.

Слика 2 – Простор со камен порцелански плочки во стил; совршен за средини со модерен, индустриски или уште порустикален стил.

Слика 3 – Овде бојата на порцеланската плочка за дневната соба помогна да се истакнат други суштински предмети за украсување на околината.

Слика 4 – Полесни порцелански плочки за да се олесни просторот; полираната завршница помага во ширењето на светлината.

Слика 5 – Во оваа просторија гледаме еден од најпопуларните типови во моментов: порцелански плочки во изгорениот цемент стил, идеален за простори

Слика 6 – Класичниот стил на дневната соба совршено комбиниран соизбраната порцеланска плочка.

Слика 7 – Уште една инспирација на порцеланска плочка во изгорен цемент: овде, дневната соба одлично го прими подот, кој, во пресврт, време, во комбинација со продолжување на надворешната површина.

Слика 8 – Овде порцеланската плочка следи континуирана и униформа линија помеѓу ѕидовите, таванот и подот .

Слика 9 – Дневна соба со сатенски порцелански плочки, опција која го остава сјајот на страна.

Слика 10 – Порцелански плочки кои имитираат дрво како опција во оваа соба интегрирани во трпезаријата.

Слика 11 – мат порцеланска плочка опција за дневни соби: пријатен и пријатен изглед добредојде.

Слика 12 – Порцеланската плочка во дневната соба во беж е избрана за да се задржи тонот на опкружување и внесете елеганција во просторот.

Слика 13 – Полирани порцелански плочки за модерни простории, каде во околината преовладуваат светли бои.

Слика 14 – Инспирација за интегрирани средини со сиви сатенски порцелански плочки.

Слика 15 – Порцелански плочки за дневна соба во мат бела: елеганција со природност.

Слика 16 – Дневна соба со полирани бели порцелански плочки за да ги прими гостите на чист и елегантен начин.

Слика 17 – Вуди порцелански плочки во комбинација со вистински дрвени блокови.

Слика 18 – Мат порцелански плочки восива за елегантната и модерна дневна соба.

Слика 19 – Дневна соба во интегриран стил со полирани порцелански плочки во беж за да одговараат на светлите тонови на околината .

Исто така види: 80 модерни дрвени скали за вашиот проект

Слика 20 – Сатенска порцеланска плочка за дневната соба и ходникот, што покажува дека е можно да се направи околината неверојатна дури и со слаб под.

Слика 21 – Мала дневна соба со сатенски порцелански плочки, прекрасен предлог за помали соби.

Слика 22 – Мат порцелански плочки за пространата кујна.

Слика 23 – Опција за глазирани порцелански плочки во посветла нијанса за интегрираниот простор на куќа.

Слика 24 – Дневната соба доби весел и модерен изглед со мат порцеланската плочка во стил на изгорена цемент.

Слика 25 – Беж порцеланскиот под беше изборот на околината за да се истакне елеганцијата и луксузот.

Слика 26 – Овој стил на полиран порцелански плочки многу имитира мермер и останува убав во покласични соби.

Слика 27 – Мали порцелански плочки за дневната соба; емајлираната завршница беше совршена во околината.

Слика 28 – За пространа околина, сива сатенска порцеланска плочка.

Слика 29 – Интегрираните простори добро се комбинираат со мат порцеланските плочки; подот во леден тон помогна да се подобри влезот на природна светлина воживотна средина; белег за униформниот изглед, без шевови или траги од инјекциска смеса.

Слика 30 – Малата дневна соба стекна супериорност со сатенската бела порцеланска плочка.

Слика 31 – Вуди порцеланска плочка за комбинирање на интегрирани средини; деталите на парчињата се неверојатно природни.

Слика 32 – Модерните соби бараат подови со малку сјај и оваа опција носи прецизно застаклена порцеланска плочка со сјај .

Слика 33 – Дури и со внесување на дрвенестиот стил во околината, беше можно да се подобри сјајот со оваа полирана порцеланска плочка.

Слика 34 – Собата полна со дрвени предмети доби пријатен изглед со полесните порцелански плочки мат.

Слика 35 – Никој не кажува што е порцелан; идентично на вистински дрвен под.

Слика 36 – Овде исто така е речиси невозможно да се дефинира дали е дрво или не; порцеланската плочка нанесена до совршенство донесе пријатен стил во околината.

Слика 37 – Друга средина интегрирана со сатенската порцеланска плочка што ја истакнува природната светлина на просторот .

Слика 38 – Порцеланските плочки во светли тонови и помогнаа на големата просторија, со високи тавани и големи прозорци, да ја зголеми удобноста на околината.

Слика 39 – Интимна соба со застаклени порцелански плочки восива.

Слика 40 – Порцелански плочки во правоаголен формат за да се прошири околината со рустикален декор.

Слика 41 – Во оваа соба, порцеланската плочка имитира ладен камен под.

Слика 42 – Класичните и луксузни соби бараат полиран опции за порцелански плочки , како во случајот со оваа што се приближува до мермерни подови.

Слика 43 – Порцеланските плочки во стилот на темно мермер се исто така многу успешни во елегантни средини.

Слика 44 – Сатенската порцеланска плочка не се бори со тепихот за внимание.

Слика 45 – Големите парчиња полиран порцелански плочки се спектакл сами по себе во оваа средина.

Слика 46 – глазирана порцелански плочки со светло-беж сјаен тон за интегрираната дневна соба.

Слика 47 – Различни средини кои мешаат рустикален и модерен стил бараат убиствен порцелански под, како во овој случај.

Слика 48 – Вуди порцелански плочки во форма на линијари за модерната дневна соба со индустриски концепт; поделбите меѓу подовите се речиси незабележливи.

Исто така види: Едноставни и мали бањи: 150 инспирации за украсување

Слика 49 – За оние кои бараат поевтина опција од мермер, полираните порцелански плочки се решението.

Слика 50 – Сатенска порцеланска плочка за интегрирани средини во чист стил

Слика 51 – овде , порцеланотмат помогна да се направи околината интимна и добредојдена.

Слика 52 – Оваа дневна соба имаше прекрасна емајлирана порцеланска плочка за живеење.

Слика 53 – Колку се поголеми порцеланските плочки, толку е поубав финишот; во оваа просторија, дизајните испечатени на подот се импресивни.

Слика 54 – Начинот на кој е поставен дрвенестиот порцелански под го прави изгледот уште поблизок до онаа од дрво природно.

Слика 55 – Порцеланска плочка во бели тонови со некои детали кои наликуваат на мермер за модерната дневна соба.

Слика 56 – Емајлот со мала трага на сјај на порцеланската плочка одлично функционира со дрвените ѕидови и таванот.

Слика 57 – Застаклени сиви порцелански плочки за пространата дневна соба.

Слика 58 – Белиот сатенски порцелански под донесе просторност и дополнително осветлување во оваа дневна соба соба .

Слика 59 – Уште една инспирација од порцелански плочки во изгорен цемент за да воздивнете.

Слика 60 – Полираните порцелански плочки помагаат да се зголеми потенцијалот за осветлување на околината поради рефлексијата во осветленоста на подот; одличен трик за дневната соба.

Слика 61 – Елеганција и префинетост со емајлирани порцелански плочки во стил на мермер.

Слика 62 – Килими и пуфкимодерните парчиња се комбинираат со порцеланските плочки избрани за оваа соба во беж тонови.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.