Португалска плочка: како да ја користите во декорација и 74 фотографии од средини

 Португалска плочка: како да ја користите во декорација и 74 фотографии од средини

William Nelson

Од толку класични и традиционални, португалската плочка на крајот падна во популарен вкус и ја нападна внатрешната декорација. Најголемата икона на португалската култура има античка историја поврзана со португалското благородништво и кралско семејство. Сепак, дури од 18 век па наваму артефактот почнал да ги напушта палатите за да ги освои наједноставните куќи, а набргу потоа и светот.

Вистинската португалска плочка може да се препознае по квалитетот на нејзиниот материјал и големината на парчињата. Секоја плочка е со димензии 15 x 15 сантиметри, има застаклено лице благодарение на керамичкиот процес на печење и претежно сини и бели тонови.

Многу е вообичаено да се видат сцени од историски епизоди, митолошки или религиозни теми прикажани со плочките Португалски, трансформирајќи го комплетот во прекрасно уметничко дело. Но, мозаичната форма е исто така доста распространета и моментално е една од омилените во декорацијата.

И немојте да се залажувате дека португалскиот азулехо е секогаш сино-бел, и обоената верзија е многу успешна и прави секое опкружување повесело, полесно и опуштено.

Совети како да се користи португалската плочка во декорацијата

Впечатливото и дизајнирано лице на португалската плочка може да предизвика многу сомнежи при составувањето на декорацијата на околината . Затоа, составивме неколку совети кои можат да ви помогнат да составите убиствена декорација користејќи португалски плочки.Проверете:

  • Португалската плочка, како и секој друг вид плочка, е многу погодна за влажни и влажни места, бидејќи материјалот е водоотпорен и лесен за чистење. Во овој случај, кујните, бањите и надворешните површини, како што се балконите, дворовите, па дури и градините, можат да се осмелат да го користат овој тип на облога. Но, тоа не е ограничено само на овие простори, други средини во куќата, како што се дневната соба и трпезаријата, исто така можат да имаат корист од убавината на парчињата;
  • При составувањето на декор, важно е да се оцени бојата палета која ќе се користи во околината, врз основа на боите на плочката. Ако ја изберете традиционалната сина и бела боја, декорот може да биде дизајниран во нијанси на сина, бела, сива, црна и дрвенести тонови. Ако сакате, додајте прскање боја користејќи жолта или црвена боја. За обоените плочки, претпочитајте неутрална основа во контраст со преовладувачките бои на облогата;
  • Португалската плочка може да се користи за да се создаде истакната област во околината. За да го направите ова, покријте половина ѕид или лента од подот до таванот. Сепак, бидете внимателни со ексцесите, бидејќи португалската плочка сама по себе е доволно впечатлива и привлечна и може да заврши со визуелно загадување во околината;
  • Ако сакате португалски плочки и сакате да го промените лицето од вашата куќа да трошите малку и на едноставен начин, без да правите хаос, најдобра опција се налепниците. Тие имаатмногу реалистична шема и тие се многу лесни за примена. Сепак, нивната издржливост е помала;
  • Друга опција за обложување која имитира португалски плочки се керамичките парчиња во поголеми димензии. Тие можат да се користат на ист начин и на исто место, но со предност што се поевтини;

Сè уште можете да вметнете португалски плочки во декорацијата - или барем само нивниот изглед - користејќи крпи , навлаки за перници и други украсни предмети кои носат принт од овој тип на облога;

74 неверојатни идеи за украсување со португалски плочки

Погледнете прекрасен избор на фотографии од средини украсени со плочки Португалски и инспирирајте се да го декорирате и вашиот дом:

Слика 1 – Португалските плочки во оваа трпезарија изгледаат како слики, до рамката.

Слика 2 – Во моментов, многу вообичаен начин за вметнување португалски плочки во декорацијата е со нивна употреба на горниот дел од масата.

Слика 3 – Плочките се веќе традиционално на ѕидот на мијалникот, па зошто да не ги користите португалските?

Слика 4 – Модерна реинтерпретација на традиционалните португалски плочки.

Слика 5 – Бања со португалски плочки на ѕидовите и подот.

Слика 6 – За комбинирање со синото и бело на плочката, бел мебел и фрижидер од нерѓосувачки челик.

Слика 7 –Португалска плочка: дискретен детал што вредеше да се направи на работната површина на мијалникот во бањата.

Слика 8 – Влијанието на португалската плочка врз мијалникот во бањата; нагласување за спој на традиционални и модерни елементи.

Слика 9 – Бања богато украсена со португалски плочки; за да се компензира визуелната тежина, бел мебел.

Слика 10 – Португалските плочки додаваат допир на шарм и префинетост во бањата.

Слика 11 – Португалска плочка со традиционална шема го покрива главниот ѕид на бањата.

Слика 12 – Сина бел врв за гардероба за да се усогласи со португалската плочка на ѕидот.

Слика 13 – Модерната дограма се потпира на традицијата на португалската плочка за составување на декор.

Слика 14 – Белата доминира во составот на овие португалски плочки.

Слика 15 – Половина португалски ѕид од плочки, другата половина беше обоена во бела боја; Златната рамка на огледалото ја направи бањата поблагородна.

Слика 16 – Рустикална, класична кујна полна традиција со португалски плочки.

Слика 17 – Вуди тонови беа комбинацијата за оваа бања со португалски плочки.

Слика 18 – Се бара Португалска плочка на ѕидот? Во оваа кујна се користеше вомелење.

Слика 19 – А да го наполните вашиот гурмански балкон со убавина? Користете португалска плочка и на неа.

Слика 20 – Бања означена со контраст помеѓу изгорениот цемент и португалската плочка.

Слика 21 – Португалската плочка служи како основа за огледалото што беше фиксирано на врвот.

Слика 22 – Уште детален модел Во оваа кујна се користеше дискретна португалска плочка.

Слика 23 – Златен садови за разлика од сино-белите на португалската плочка.

0>

Слика 24 – Малку од сè во оваа средина со високи тавани: португалски плочки, тули, дрво и нерѓосувачки челик; на крајот, хармонична и стилска комбинација.

Слика 25 – За да се разбие студенилото на оваа бања, на ѕидот се користени португалски плочки.

Слика 26 – Врвот на оваа бања се сините арабески насликани на ѕидот, кои одговараат на португалската плочка.

Слика 27 – Кујнски мијалник покриен со португалски плочки.

Слика 28 – Допир на жолта боја за да ги опуштите португалските плочки.

Слика 29 – Откритие во архитектурата на оваа куќа? Не, тоа е само мешање за да се предизвика таа сензација.

Слика 30 – Португалските плочки во различни нијанси на сина боја го зафаќаат целиот ѕид надневна соба.

Исто така види: Како да го исчистите софата од велур: видете практични совети за чистење

Слика 31 – Доволно е малку жолто и портокалово за да се промени изгледот на португалските плочки.

Слика 32 – Темно сината, позната и како бик сина, е најкористениот тон во овој тип португалски плочки.

Слика 33 – Португалските плочки формираат „тепих“ на подот на оваа кујна.

Слика 34 – Помеѓу дрвениот под и португалската плочка, бела даска.

Слика 35 – Примена на португалски отпечаток на плочка на мебел: поинаков начин на користење на предлогот во декорацијата.

Слика 36 – Португалската плочка со затворен син тон прави хармоничен и впечатлив контраст со црвеното.

Слика 37 – За да заминете околината со уште повеќе традиционални португалски плочки користи елементи на ретро стил.

Слика 38 – Португалска плочка: добредојдена, пријатна, опуштена и убава кујна од подот до таванот .

Слика 39 – Метро плочки на главниот ѕид и шалтер, португалски плочки: класични и модерни во совршена хармонија.

Слика 40 – За да се разбие белината на ѕидовите, традиционалното сино на португалската плочка.

Слика 41 – А Сличен предлог беше користен и во оваа бања, но со диференцијалот на златната боја и дрвенестиот тон на мебелот.

Слика 42 –Црно-белата кујна беше засилена со португалски плочки.

Слика 43 – Нежно сино на мебелот и на португалската плочка на подот.

0>

Слика 44 – Една бела, една сина, една бела, една сина….

Слика 45 – Сини садови за да одговараат на португалската плочка на ѕидот

Слика 46 – Португалска плочка на клупата што ги дели собите.

Слика 47 – Малку пошарени, португалските плочки создаваат попријатна и топла атмосфера за бањата.

Слика 48 – Создадена е посилна и повлијателна комбинација со спојот помеѓу темно дрво и португалски плочки.

Слика 49 – Поинаква и оригинална идеја за користење португалски плочки : во скала; имајте предвид дека железната ограда внесува поголема мекост на предлогот.

Слика 50 – Португалска плочка само во главниот дел на мијалникот, покрај тоа што разубавува кујната, тие помагаат да се зачува ѕидот и да се олесни чистењето.

Слика 51 – Слики со отпечатоци од португалски плочки го красат влезниот хол.

Слика 52 – Португалските плочки во помала големина ја украсуваат целата кујна со темен мебел.

Слика 53 – Да не се направи грешка, обложувајте се за употреба на португалски плочки во комбинација со бел мебел.

Слика 54 – Само детал со нива кујната е веќе нешто друго.

Слика 55 – Португалски плочки, винил под, изгорен цемент: модерен и современ начин на украсување на бања.

Слика 56 – А зошто да не се грижите и за сервисната област? Погледнете ја оваа фотографија, не е инспиративна!

Слика 57 – Зеленилото на растенијата ја одзема монотонијата на тоновите во кујната.

Слика 58 – Мали и нежни португалски плочки нанесени на вратата од кујнските кабинети.

Слика 59 – Гурмански балкон со бар португалски плочки.

Слика 60 – Детал во кутијата направен со португалска плочка.

Слика 61 – Чиста, мазна и богато украсена околина.

Слика 62 – Црниот гранит прави елегантен контраст со сината и белата боја на Португалски плочки.

Слика 63 – Дискретно, но сепак впечатливо присуство на португалската плочка.

Слика 64 – Португалската плочка има неверојатна способност да ги направи околините попријатни и поудобни.

Исто така види: Гејмер соба: 60 ​​неверојатни идеи и совети за декорација

Слика 65 – Џиновски „тепих“ од португалски плочки на подот на овој гурмански балкон.

Слика 66 – Интегрираната кујна и сервисен простор ја имаат убавината и традицијата на португалските плочки.

Слика 67 – Пријатна кујна благодарение на присуството на столарски мебелкласични и португалски плочки.

Слика 68 – Два различни начини на вметнување португалски плочки во иста средина.

Слика 69 – На маса и на ѕид: Португалските плочки се разновидни и може да се користат на различни начини.

Слика 70 – Свадбата на лузитанско влијание очигледно имаше присуство на португалски плочки на ѕидовите.

Слика 71 – Деликатноста на португалските плочки продолжува во садовите на табела.

Слика 72 – Португалска плочка во „ажурирана“ верзија за покривање на базенот.

Слика 73 – Воспоставувањето ограничување за употреба на португалски плочки помага при украсувањето на околината.

Слика 74 – Шармантен детал од оваа кујна е ѕидот обложен со португалска плочка што служи како подлога за кујнскиот прибор.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.