Правоаголен хеклан килим: 100 модели и како да го направите тоа чекор по чекор

 Правоаголен хеклан килим: 100 модели и како да го направите тоа чекор по чекор

William Nelson

Како можете да погледнете во правоаголен хеклан килим и да не се чувствувате добредојдено и прифатено од околината? Па, овој тип на парче има неверојатна способност да не поврзе со нашиот сопствен дом, враќајќи ги оние афективни спомени кои не поврзуваат со детството, домот на нашите родители и баби и дедовци.

Но, најдобриот дел од сето ова винтиџ атмосферата е причината зошто веќе некое време правоаголниот капчиња тепих е успешен во украсувањето, нашироко се наоѓа во едиторијалите и инспиративните фотографии на интернет.

А ако имате малку афинитет со конците и иглите веќе сте во можност да креирате свој капчиња тепих, бидејќи има многу едноставни и лесни упатства што треба да ги направите со целосната техника чекор по чекор. За оние кои имаат поголема контрола, вреди да се обложуваат на голем и добро изработен правоаголен модел на хеклани тепих.

Кога ќе биде подготвен, тепихот може да стане врв на декорацијата на различни средини, како што е кујната, дневна соба, спална соба, бања, фоаје и каде и да мислите дека парчето оди добро.

Факт е дека без разлика каде се наоѓа правоаголниот хеклан килим, тој е утеха за очите, стапалата и душата.

Па, ајде да научиме како да направиме правоаголен килим со капчиња? Започнете со одвојување на потребните материјали.

Како да направите правоаголен килим со капчиња – Совети и чекор по чекор

Којпастели.

Слика 76 – Бел капчиња килим со темносини риги и други дизајни.

Слика 77 – Прекрасна опција модел за копирање со уметнички стил во боите црвена, темносина и бебешка сина.

Слика 78 – Сив правоаголен килим темно и темно сина за двокреветна спална соба.

Слика 79 –

Слика 80 – За да внесете поголема удобност во бањата: модел со сина и зелена врвка.

Слика 81 – Црно-бел капчиња тепих со геометриски форми и основа изработен со сива врвка .

Слика 82 – Оваа правоаголна опција тепих за дневна соба има кремаста основа со дизајни со темносини жици.

Слика 83 – Супер шарен капчиња тепих за детска соба со под од гранилит.

Исто така види: Полица за палети: 60 модели и креативни идеи

Слика 84 – Црвени пруги , бели и зелена на правоаголниот капчиња тепих за собата на бебето.

Слика 85 – Оваа опција добро ги користи геометриските форми низ целата големина на парчињата, користејќи пастелни тонови и темносина.

Слика 86 – Портокалова капчиња тепих за рустикална дневна соба со кафена кожна софа.

Слика 87 – Правоаголен едноставен капчиња тепих во сламена боја: идеален за минималистичка средина.

Слика 88 – Градиент со дебели ленти: од крем донијанси на виолетова и кафена.

Слика 89 – Правоаголен жичен килим со големи темно и светло сиви ленти.

Слика 90 – Крем капчиња тепих со релјефни дизајни изработени со точки.

Слика 91 – Бебешки капчиња тепих со кафени помпони на краеви.

Слика 92 – Мала и правоаголна бела капчиња килим со шупливи цветови

Слика 93 – Прекрасен правоаголен килим со капчиња со мешавина од густи крем, зелени и кафени врвки.

Слика 94 – Меки сив килим со дебел врвец .

Слика 95 – Правоаголен капчиња килим со цвеќиња, супер шарен и шармантен.

Слика 96 – Едноставно парче кое можете да го направите сами дома. Само изберете ја врвката со бојата што најмногу ви се допаѓа.

Слика 97 – Темносив правоаголен хеклан килим со ажур принт од цвеќиња.

Слика 98 – женско маче правоаголен капчиња килим: розова, црна, бела и помпон.

Слика 99 – Бел тепих со капчиња со пастили во нијанси на кафена по целата должина на парчето.

Слика 100 – Правоаголен капчиња тепих со различни квадратни форми во различни форми врвки : сина, портокалова, сива, нијанси на кафена и црвена.

Ако работите со капчиња, веќе знаете дека треба да имате при рака три основни и незаменливи материјали: игла, конец и ножици. Најпогодна игла за изработка на капчиња е густата, бидејќи предивото што се користи, во повеќето случаи, е исто така густо. Вреди да се спомене дури и дека меѓу достапните видови конци, најпрепорачливо за килимите е канап или мрежа, токму затоа што се поотпорни и поиздржливи.

При купувањето конец за тепих имајте го на ум боите што сакате да ги дадете на парчето. Кој започнува во техниката треба да им даде предност на светлите бои кои овозможуваат подобра визуелизација на точките. А, кога сме кај шевовите, почетниците треба да се одлучат и за едноставни шевови и, како што напредуваат во техниката, да преминат на посложени шевови.

Проверете некои видео упатства сега со целосниот чекор-по-чекор како да го направите тоа правоаголен капчиња тепих:

Чекор по чекор правоаголен тепих со единечни капчиња

Овој туторијал е совршен за секој кој штотуку почнува да учи капчиња и сè уште сака да си направи свој килим. Моделот, иако едноставен и лесен за изработка, ќе го направи вашиот дом многу поубав, погледнете го:

Погледнете го ова видео на YouTube

Правоаголен кујнски килим со две бои

Како сега да ја однесете убавината на капчињата во кујната? Во овој чекор по чекор учите како да правитезбир на правоаголни килими кои треба да се користат до мијалникот. Следете:

Гледајте го ова видео на YouTube

Како да направите правоаголен капчиња тепих за дневна или спална соба

Дневната соба и спалната соба исто така заслужуваат посебно третирајте, ве молам затоа проверете го чекор по чекор подолу што ве учи како да направите голем правоаголен килим со капчиња, идеален за покривање површини во поголеми средини. Погледнете го следново видео:

Погледнете го ова видео на YouTube

Шарена правоаголна хеклана килимка направена со плетено предиво

Следниот чекор по чекор е за кој бара модел на модерен и супер убав правоаголен килим со капчиња. Совршено е за украсување на различни простори во вашиот дом, а да не зборуваме дека плетеното предиво гарантира уште поспецијален шмек на парчето. Проверете го следново упатство:

//www.youtube.com/watch?v=dDo5DddwNUI

Сега кога знаете како да го направите правоаголниот хеклани килим, што мислите за да се инспирирате Во прекрасни различни модели на килими? Тие можат да го компонираат вашиот дом декор со истата грациозност што ги красат следните слики, погледнете:

Слика 1 – Правоаголен капчиња тепих во три силни и контрастни бои.

Слика 2 – Голем правоаголен хеклан килим за дневна соба; забележи дека боите на тепихот совршено се усогласуваат со декорот.

Слика 3 – Еве, идејата беше да се користиправоаголниот капчиња тепих за покривање на просторот на ходникот.

Слика 4 – Правоаголна капчиња тепих во бела и сива боја за да одговара на декоративниот стил на собата .

Слика 5 – Правоаголен капчиња тепих во стил на неблагодарна работа за дневната соба.

Слика 6 – Црно-бел правоаголен килим со капчиња што ќе ве натера да сонувате.

Слика 7 – Што велите за моделот на хеклан килим во правоаголна розова боја за да ја романтизирате вашата околина?

Слика 8 – Патем, опцијата беше шарен правоаголен хеклан килим полн со геометриски фигури да одговара на современиот стил на дневната соба.

Слика 9 – Модерен и полн со стил: правоаголен капчиња тепих кој би изгледал совршено во секоја вечера во дневната соба

Слика 10 – А за работ на креветот, шармантен сина и розова правоаголна капчиња тепих. ленти со различни бои од крај до крај.

Слика 12 – За да се совпаднат фотелјите и вазната на мечот на Свети Ѓорѓија: кремасто хеклано килимче со цртежи во мов зелена.

Слика 13 – Дневна соба со капчиња тепих што ги придружува мерењата на троседот.

Слика 14 – Светло мов зелени цветови икрем во комплет правоаголен килим и држач за крпи.

Слика 15 – Прекрасно парче во пастелни тонови: розова, сива, темно сина и крем.

Слика 16 – Високо изработен модел кој го следи истиот стил како и персиските килими.

Слика 17 – Каклан килим со обоени риги низ целото парче.

Слика 18 – Жолти риги во кремаста капчиња парче со дебели врвки.

Слика 19 – Основен сив модел кој добро се интегрира во секоја средина.

Слика 20 – Шармантна и шуплива бебешка сина боја тепих за украсување на собата.

Слика 21 – Шарена и правоаголна капчиња тепих со геометриски дизајни.

Слика 22 – За оние кои претпочитаат неутрални тонови, правоаголниот капчиња тепих во сирова врвка е совршен.

Слика 23 – Да се ​​направи правоаголно капчиња тепих како овој на сликата, потребна ви е помош од графика.

Слика 24 – А што мислите за украсување на домашната канцеларија со правоаголна капчиња тепих во скандинавски стил? Прекрасно е да се живее!

Слика 25 – Но, ни малку боја не повредува никого, тоа го кажува овој шарен килим со капчиња!

Слика 26 – Правоаголниот капчиња тепих е исто така одлична опција за изработка и продажба; можете да заработите дополнителни пари сонего.

Слика 27 – Помала, но без губење на шармот и елеганцијата.

Слика 28 – Правоаголниот капчиња тепих се вклопува како ракавица во детската соба.

Слика 29 – Дополнителен комфор во спалната соба на брачниот пар со правоаголен хеклани килим.

Слика 30 – Правоаголен модел на капчиња што ќе послужи како инспирација за почетниците во техниката.

Слика 31 – Оваа трпезарија има неверојатен црно-бел правоаголен капчиња тепих.

Слика 32 – Шарена, но без да се остави настрана неутралноста.

Слика 33 – Што е со спојување на геометриски форми во сини нијанси на правоаголниот хеклан килим? Прекрасна композиција.

Слика 34 – Мал и шарен правоаголен килим, идеален за влезот на куќата.

Слика 35 – Овој модел на правоаголен хеклан килим за дневна соба е завршен во црни линии.

Слика 36 – Земјени тонови до оставете го капчињата уште попријатна и подобредојдена.

Слика 37 – Неколку рифли на капчињата и имате деликатно парче полно со грациозност.

Слика 38 – Како да ја смените старата добра комбинација помеѓу бело и црно за нешто како бело и сино?

Слика 39 – Од што ќе го правите килимоткапчиња, уживајте, а исто така направете ги навлаките за пуфот.

Слика 40 – Овој голем правоаголен хеклан килим во кафена боја е неверојатен; белите детали го направија парчето уште поубаво.

Слика 41 – Овој капчиња тепих до креветот е чист деликатес; комбинацијата на бои, ресите и цветните апликации беа совршени заедно.

Слика 42 – Мека, топла, добредојдена: хекланиот килим е совршен за кој сака да уживајте во куќата и чувствувајте се удобно.

Слика 43 – Мал правоаголен хеклан килим, но способен да се истакне во околината како никој друг.

Исто така види: Столна ламба за дневна соба: научете како да изберете и видете 70 идеи

Слика 44 – Мал правоаголен хеклан килим, но способен да се истакне во околината како никој друг.

Слика 45 – За подот во спалната соба, правоаголни хеклани килими.

Слика 46 – Пречекајте ги вашите гости со прекрасен правоаголен хеклан килим токму на влезот .

Слика 47 – Плетеното предиво му дава друго лице на правоаголниот капчиња тепих.

Слика 48 – Леле! Ова е еден од оние хеклани килими на кои застанувате, гледате и му се восхитувате!

Слика 49 – Но и малите имаат своја вредност, особено за оние кои сè уште учат.

Слика 50 – Што мислите за порустикален модел на капчиња со широко отворени шевови?Изгледа прекрасно надвор од куќата или во влезниот хол.

Слика 51 – Голем правоаголен хеклан килим за да ја исполни дневната соба со удобност и топлина.

Слика 52 – Направете правоаголен капчиња килим за да го понесете со себе, како подлога.

Слика 53 – Жолта, сива и екру: три бои во пруги за да се наполни овој правоаголен хеклан килим.

Слика 54 – Мали ѕвездички!

Слика 55 – И еве еден вермилион за да не остане незабележан.

Слика 56 – Нијанси на сино за правоаголниот капчиња тепих во спалната соба на двојката.

Слика 57 – Мал модел што треба да го наречете вашиот!

Слика 58 – Килим со капчиња и капчиња во совршена хармонија во оваа дневна соба.

Слика 59 – Моделот на правоаголен капчиња тепих во стилот на лента за трчање е идеален за кујни и трпезарии.

Слика 60 – Каклан килим во нијанси на сива боја за супермодерна трпезарија.

Слика 61 – Колку убаво! Овој правоаголен тепих со капчиња потсетува на традиционалните јо-јо со капчиња.

Слика 62 – Неутрални и трезвени бои во основата на овој правоаголен хеклан килим за дневна соба.

Слика 63 – Голем капчиња тепих кој ќе го покрие овој друг со удобност и наклонетостдневна соба.

Слика 64 – Минијатура со сини капчиња за да го додаде тој дополнителен допир во секоја средина.

Слика 65 – Скандинавски капчиња килим: во боја и форма.

Слика 66 – Сива, розова и црна: боите на моментот , еве, се дел од композицијата на правоаголниот хеклан килим.

Слика 67 – Она што неколку реси нема да го направат за капчињата од килим, не е t it?

Слика 68 – Многу модерен правоаголен капчиња тепих за собата на бебето.

Слика 69 – И да ги примите малите боси стапала шарен правоаголен хеклан килим.

Слика 70 – Обоените риги гарантираат благодат на овој друг модел на правоаголни капчиња тепих.

Слика 71 – Оваа џиновска дневна соба не би била иста без овој огромен хеклан килим што ја покрива целата централна област на околината; Вреди да се забележи и супер нежната работа направена на парчето.

Слика 72 – Модел на сламен хеклан килим со мали обоени риги кои ја следат целата димензија на парчето.

Слика 73 – Каклан килим за малата гарнитура до дневната соба.

Слика 74 – Мал правоаголен килим во сино-бел кариран дезен.

Слика 75 – Спална соба со капчиња тепих во нијанси

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.