Преуредување на софата: предности, совети и што да размислите пред да започнете со вашата

 Преуредување на софата: предности, совети и што да размислите пред да започнете со вашата

William Nelson

Во еден или друг момент, нема да има излез: тој ваш кауч, неразделен придружник на сериите и филмските маратони, ќе почне да покажува знаци дека не е добро.

Тоа може да биде солза, дамка, пена што тоне и не се крева. Сите овие се индикации дека реновирањето на софата е неизбежно и итно.

Но, дали реновирањето навистина е најдобрата опција? Ако и вие го имате овој сомнеж, останете овде во овој пост со нас, ние ќе ви помогнеме да одлучите.

Предности на реновирање на софата

Поевтино

Реновирањето на софата може да чини до три пати помалку од купувањето на нов тапацир. Овие вредности може да варираат повеќе или помалку, во зависност од видот на реновирање што ќе го изберете, но во секој случај тоа е секогаш добра опција од финансиска гледна точка.

Одржливо

Сегашната шема на потрошувачка е проблематична за животната средина. Покрај загадувањето, предизвикано од вишокот ѓубре, оваа незауздана потрошувачка завршува и со природните ресурси на планетата, бидејќи за производство на овие добра се потребни се повеќе суровини. И можете да излезете од овој маѓепсан круг со тоа што ќе изберете да го реновирате вашиот тросед наместо да купите нов. Околината ви благодари.

Емоционална приврзаност

Друга голема предност на реновирањето на софата е можноста да продолжите да уживате во доброто што е во семејството со години.

Мебелквалитет

Најстарите софи се произведени со поквалитетна структура и затоа при реновирање на парче мебел од ваков тип имате можност да освоите нов тросед, но со квалитет кој не е видено повеќе деновиве.

Како да знаете дали софата треба да се реновира

Анализирајте ја состојбата на софата

A Првото нешто што треба да направите е да ја анализирате општата состојба на вашиот софа. Тоа е затоа што, во зависност од ситуацијата, за жал можеби не е најдобриот избор, бидејќи штетата е неповратна.

Започнете со гледање на површината на софата. Дали има пукнатини, дупки или дамки?

Потоа анализирајте ја пената. Дали има делови од софата што се потонати? А како се рацете и потпирачите за грб?

Исто така види: Поправени порцелански плочки: што е тоа, предности, типови и фотографии за инспирација

Треба да се анализира и внатрешната структура. Можеби е потешко да се забележи ова само со гледање, па совет е да го свртите троседот наопаку за да ја набљудувате внатрешноста. Дали е зачувано дрвото? Дали покажува влага или скршени или испукани делови?

По одговарањето на сите овие прашања, сега е можно да се потврди дали реновирањето е најдобрата опција или не.

По правило, површни оштетувања, како солзи и дамки, секогаш може да се обноват со преуредување. Структурните оштетувања, како оние кои вклучуваат пена и дрво, бараат технички и професионален изглед за да се процени дали реформата е поволна или не.бр.

Естетска соодветност

Друга причина поради која можеби сакате да го реновирате вашиот тросед е естетската соодветност. Односно, кога софата повеќе не е пријатна или едноставно не одговара на новиот декор.

Во овие случаи, ако структурата е во добра состојба, реновирањето ќе се фокусира само на ткаенината. Можеби, исто така, сакате да го трансформирате изгледот на софата, правејќи го поправен и помодерен, на пример.

Сепак, во овој случај, важно е да имате компанија специјализирана за овој тип на услуга , бидејќи големото мнозинство врши само едноставно реновирање.

Колку чини реновирањето на троседот?

Како што се очекуваше, типот реновирањето е она што ќе ја одреди вкупната цена на вашиот нов тросед.

Само да ви дадам идеја, просечните цени за реновирање на троседот може да се движат од 1600 долари (за мало заљубено седиште) до 2600 долари (за тросед што се повлекува на 3 места ). Сепак, ова се само референтни вредности, бидејќи сè ќе зависи од моменталната состојба на софата и од тоа како сакате да изгледа.

Подолу погледнете ги најчестите типови на реновирање и приближната вредност на секој од ги .

Реновирање ткаенина за софата

Најочигледниот проблем што може да го има софата е оштетувањето на ткаенината, главно предизвикано од солзи, дупки и дамки. Овој вид на оштетување има директно влијание врз изгледот на софата и украсувањето на околината.

Добрата вест, воСепак, овој тип на реновирање обично е најприфатлив на пазарот, бидејќи бара само промена на ткаенината, доколку пената и внатрешната структура се во добра состојба.

Просечната цена на овој тип на реновирање е 25 долари по метар. Сепак, типот на ткаенината ја попречува вредноста, во ред? Најевтините се твил, велур и шанила, со вредности од 25 до 70 долари, метар.

Најскапите ткаенини, како свила, лен, кожа и жакард, се движат од 120 до 400 долари , не вклучувајќи ја работната сила.

Реновирање на пена на троседот

Пената на троседот може да трае и до десет години ако е со добар квалитет. И кога тоа време ќе заврши, софата почнува да попушта и да станува непријатно. Ова се јасни показатели дека е време да ја смените пената.

Во овој случај, можете да изберете и промена на дизајнот на софата, менувајќи ја неговата форма, правејќи ја поправа или заоблена во зависност од вашиот стил. личен вкус .

Најевтината пена на пазарот е во снегулки, со просечни вредности од 3 до 4 долари, килограм. Сепак, овој тип на пена е помалку издржлив и полесно се деформира. Ако претпочитате да инвестирате во поквалитетен материјал (што е посоодветен на долг рок), тогаш врвот е да се одлучите за блок пена. Просечната цена за овој тип на пена е 12 долари за килограм.

Реновирање на внатрешната структура на софата

Сега, ако на вашиот софа му треба нова структура, тогаш нели иманачин ќе мора да потрошите малку повеќе. Во овие случаи, пената и ткаенината, исто така, често бараат реновирање.

Просечната цена на нова рамка е 300 долари по квадратен метар за мала софа со стандардна големина. Оваа вредност може да варира повеќе или помалку во зависност од видот на дрвото што се користи.

Реновирајте или перете?

Можеби ја разгледувате и можноста само да ја измиете вашата софа. Ова е одлична идеја и исто така многу валидна. Сепак, тоа не функционира за сите случаи. Овој тип на процедура делува само за оштетувања како дамки на тапацирот.

Кафето, сокот, виното, па дури и мочањето од домашни миленици лесно се отстрануваат со професионално перење и софата е повторно нова.

Во денешно време постојат неколку компании специјализирани за чистење на софи. Само направете буџет и ангажирајте ја услугата.

Меѓутоа, ако проблемот не е решен, тогаш, тогаш треба да го однесете софата за реновирање.

Совети за грижете се подобро за вашиот тросед

Водоотпорен

Добар начин да го одржите вашиот софа убава и функционална подолго време е да ја извршите услугата за хидроизолација . Во повеќето случаи, компаниите кои работат со реновирање, исто така, имаат тенденција да понудат ваков тип на услуга.

Во денешно време, техниките што се користат за водоотпорност на софата гарантираат целосна заштита од апсорпција на течности со предност што незацврстете ја ткаенината.

Оваа опција е уште повалидна кога имате деца или домашни миленици дома.

Користете ќебиња или навлаки

Многу луѓе го вртат носот кон ќебињата и навлаките за софата, бидејќи имаат тенденција да ја „кријат“ убавината на мебелот.

Но вистината е дека и ќебињата и навлаките помагаат да се зачува тапацирот подолго време, особено против дамките од пот.

Не треба да го оставате троседот покриен со ќебето цел ден, но можете да се навикнете да го издолжувате кога ќе легнете да гледате телевизија, на пример. За полесно, оставете шармантна корпа покрај софата со ќебето, за да не заборавите да ја обложите.

Чувајте се подалеку од влага

Овој совет е многу важен! Избегнувајте по секоја цена да го оставите вашиот тросед до ѕид со дамки од мувла и мувла.

Оваа влага лесно може да помине во тапацирот и, освен што е штетна за здравјето на вашето семејство, го загрозува квалитетот и корисното животниот век на мебелот, бидејќи и структурата и ткаенината може да се оштетат во присуство на влага.

Чистете постојано

Направете навика редовно да ја чистите и софата. Не мора да биде секој ден, но барем еднаш неделно, вакуумирајте со четка. Овој едноставен совет многу помага да се задржи троседот подолго.

Исто така види: 70 висечки кревети во модерен дизајн кои ќе ве инспирираат

Ќе купите нов софа?

Ако сте решиле да купите нов тросед,во ред исто така! Реновирањето можеби нема да може да ги реши сите проблеми на вашиот стар тросед.

Во овој случај, не заборавајте правилно да го фрлите овој мебел. Првата опција е да го донирате, доколку сè уште може да го користат други луѓе. Има добротворни организации кои вршат домашна наплата на мебел и други предмети за донација. Побарајте го оној кој е најблиску до вашата куќа.

Но, ако софата не е во услови да се донира, тогаш најдобар начин е да ја фрлите. Можете да го направите ова на два начина: да барате компанија која рециклира ваков тип на материјал (побарајте го на интернет) или да побарате од градското собрание да го собере.

Повеќето градови имаат услуги како што се „берач на отпад “, каде мебелот и поголемите предмети може правилно да се фрлаат. Друга опција е софата да се испрати на екоточка.

Важно е да не го фрлите на улица, добро?

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.