Прилагодена кујна: предности, како да планирате, совети и неверојатни фотографии

 Прилагодена кујна: предности, како да планирате, совети и неверојатни фотографии

William Nelson

Практично, удобно и, се разбира, многу убаво: со вас, кујна нарачана!

Денешниот пост е целосно посветен на оваа супер ѕвезда и ќе разберете зошто е толку популарна. Следете ги сите совети и идеи што ги разделивме.

Што е кујна по нарачка?

Прилагодена кујна е онаа која е направена целосно да ги задоволи потребите на куќата и на жителите, и двете од гледна точка и естетски и функционален.

Во овој тип на кујна, секој детал е однапред испланиран за да се осигури дека ниту еден предмет не е изоставен.

И, спротивно на она што многу луѓе може да помислите, кујната нарачана не е само мебел. Да, тие се важни, но тие претставуваат само дел од целиот сет што ја формира оваа многу важна средина во куќата.

Во кујната нарачана, на списокот се вклучени и други предмети, како што се премази и осветлување , на пример .

Предности на кујна по нарачка

Користење простор

Една од најголемите предности на кујната по нарачка, без сомнение, е користење на просторот.

Со планирање, можно е да се создаде мебел кој совршено се вклопува на секој ѕид, оптимизирајќи ја расположливата површина и обезбедувајќи максимална удобност и функционалност во околината.

Да не зборуваме за тоа оваа оптимизација на просторот сепак гарантира визуелно пријатна кујна, пошироко, што еизгоре.

Слика 36 – Класичната бела кујна која никогаш не разочарува.

Слика 37 – Кујна во форма на буквата У: проект за секој формат.

Слика 38 – Модерна од едната страна, класична од друга страна.

Слика 39 – Вградените електрични апарати гарантираат модерен и чист изглед на кујната.

Слика 40 – Кујна под мерена во светло дрво и сина: комбинација на бои за разбивање на шаблонот.

Слика 41 – Темни бои долу и светли бои горе.

Слика 42 – Топла кула во кујната нарачана.

Слика 43 – Ако кујната е добро осветлена>

Слика 45 – Прилагодена кујна со брановидни стаклени прегради.

Исто така види: Цвеќе од хартија: дознајте како да ги направите со упатства чекор-по-чекор и 65 идеи

Слика 46 – Сина ниша да ја вградите работната плоча.

Слика 47 – Дали некогаш сте размислувале да имате розова кујна? Погледнете каков сон!

Слика 48 – Кујна прилагодена со високи тавани засилена со црни кабинети.

Слика 49 – Светилки за работната плоча

Слика 50 – Како да вклучите бар нарачана во кујната?

совршен за мали кујни.

Практичност, удобност и функционалност

Кујната по нарачка нуди максимална практичност, удобност и функционалност во извршувањето на секојдневните задачи. Тоа е затоа што сè што ја сочинува кујната, од мебел до уреди, вклучително и електричната и водоводната мрежа, се планира да ја понуди оваа погодност. штекер што е зад кабинетот, бидејќи приклучоците се планирани да бидат достапни на кујнскиот пулт, на пр. .

Друга голема предност (во овој поглед) е лесното движење во просторијата. Во кујната нарачана, можно е слободно да се циркулира, бидејќи кабинетите и апаратите се правилно поставени во простор направен за нив. Ова значи дека ништо не ви пречи, што ќе ви овозможи вие и вашето семејство непречено да се движите низ кујната.

Начинот на кој отсекогаш сте сонувале

Кујната нарачана може (и треба) ) имајте го лицето за кое отсекогаш сте сонувале. Ова важи за боите, дизајнот и форматот.

Претходното планирање ви овозможува да ги интегрирате сите овие карактеристики, правејќи го проектот верна копија на вашата имагинација.

Исто така види: Кошница за Денот на таткото: совети за склопување и 50 идеи

И колку го прави сето ова цена?

Сигурно се прашувате колку, на крајот на краиштата, мора да чинат сите овие предности, нели?

Девсушност, инвестицијата е поголема од онаа направена во готова кујна, на пример, во стоковните куќи.

Просечната цена на кујната нарачана е околу, најмалку, 8 илјади долари земајќи ги предвид само мебелот и работните површини, а да не ги спомнуваме трошоците за премази, бојадисување и осветлување. Трошоците на архитект или дизајнер на ентериер, исто така, мора да се пресметаат одделно. На крајот, ќе откриете дека оваа вредност лесно може да достигне до 15.000 долари, па дури и до 20.000 долари во најмала рака.

Но, тука треба да ја земете предвид вредноста на кујната, а не само цената. Вредноста е она што не е секогаш можно да се пресмета парично, односно, не можете да ја цените удобноста, функционалноста и личното задоволство да имате кујна онака како што отсекогаш сте сонувале.

Затоа е важно да се земе сите овие аспекти земете ги предвид пред да ја донесете вашата одлука.

Како да планирате кујна прилагодена

Мерења

Мерењето на кујната е првата фаза од планирањето. Во оваа фаза мора да се анализира и измери целата околина.

Покрај снимката, важно е да се проценат и светлосните точки и приклучоците кои се веќе достапни, како и хидрауличната и канализационата мрежа.

Со оваа информација во рака, многу е полесно да се димензионира и планира мебелот и монтажата на апаратите.

Премази

Премазите коиќе се користат во кујната се исто така важни. Тие ќе помогнат да се дефинира декоративниот стил на околината, покрај тоа што ќе бидат лесни за одржување и чистење.

За кујната идеални се керамичките плочки, особено порцеланските, кои се поиздржливи, поотпорни и лесни за чистење чист.

Мебел

Прилагодениот кујнски мебел обично се прави од МДФ или МДП, вид на иверица направена од пошумено дрво. Додека МДП се користи за внатрешните делови на мебелот, МДФ се користи за изработка на врати и надворешно затворање на кабинети.

Во моментов ова е еден од најкористените материјали во изработката на планираните кујни токму поради неговиот добар трошок.

И MDF и MDP се издржливи, имаат широк спектар на опции за боја и текстура (некои дури и совршено го имитираат природното дрво), не бараат одржување и се поприфатливи, особено кога се споредуваат со цврсто дрво мебел.

За мали кујни, лизгачките врати се секогаш добра опција бидејќи заштедуваат простор. Рачките се уште една точка која заслужува внимание.

Најмодерни модели се оние кои се вградени или кои можат да се активираат со еден допир, гарантирајќи почист и поелегантен изглед на кабинетите.

2>Апарати

Не чекајте до последен момент за да изберете кујнски апарати по мерка.Тие треба да бидат избрани таму на почетокот на проектот, па можете да гарантирате дека совршено ќе се прилагодат на просторот на мебелот и внатрешните пултови и шалтери.

Вградените модели моментално се претпочитаат поради нивниот модерен и чист изглед им го даваат на кујните. Но, можете да се одлучите за традиционални уреди, како што е шпоретот, на пример.

Само не заборавајте да ги имате при рака брендот и моделот кога планирате.

Бои

Кујната нарачана може да имајте ги боите што ги замислувате, на крајот на краиштата, вие сте одговорни за проектот.

Но, важно е да се одржи одреден степен на здрав разум и рамнотежа во изборот за да се гарантира хармоничен изглед на крајот.

Секогаш вреди да се запамети дека светлите бои помагаат да се осветли и да се прошири околината, додека темните бои имаат тенденција да се израмнат и да го намалат чувството на простор. Затоа, ако вашата кујна е мала, добар совет е да се одлучите за светли бои, како во облогите, така и во мебелот.

Но, ако не сакате да паднете во монохроматски, обложувајте се на шема на бои за да составите кујната. Изберете неутрална и светла боја да преовладува во основата, односно во поголемите површини на кујната и уште две-три бои за да создадете контраст и да внесете живот во околината.

Комбинација која секогаш функционира е класичната кујна бела со детали во дрво и црна.

Декоративен стил

Заедно со изборот на бои еВажно е да се земе предвид и декоративниот стил на кујната.

Класичната и софистицирана кујна речиси секогаш користи неутрални и трезвени тонови во основата, како бела, сина во затворени тонови и, се разбира, црна.

Рустичните кујнски дизајни никогаш не го изоставуваат дрвото. Ако не е на мебелот, може да биде на подот, на поставата или во дрвени детали, како на пример на маса или дури и на прибор изложен во околината.

И за оние кои го сакаат модерниот стил , советот е да се обложите за употреба на мебел со прави линии, чист дизајн и неутрални бои, како бела и црна.

Има безброј други стилови кои можете да ги внесете во вашата кујна, како провансал и кујни во ретро стил, на пример.

Материјали

Материјалите исто така прават разлика кога планирате кујна нарачана.

Стаклото, на пример, е одлично за внесување на чувство за простор и просторност за околината и одлично се комбинира со модерни и софистицирани предлози, но може да ви даде малку дополнителна работа при чистењето.

Дрвото, во зависност од завршницата, може да сугерира рустичност или софистицираност. Може да се користи на маса, на мебел или на под, но добро е да се запамети дека материјалот бара одржување.

Друга опција за материјал за прилагодената кујна е нерѓосувачкиот челик. Материјалот гарантира модерен и храбар метален ефект за околината, истакнувајќи гоиндустриски стил.

Сè уште можете да се одлучите за природен камен во дизајнот на кујната, особено мермер и гранит за површините.

Важно е секогаш да имате на ум дека материјалот ќе го дефинира стилот на кујната, но и завршува со мешање во трошоците и одржувањето.

Осветлување

Шлагот на тортата на прилагодената кујна е осветлувањето. Оваа фаза ја гарантира функционалноста на околината, но има и голема естетска тежина во проектот.

Осветлувањето во кујната треба да биде дизајнирано да го олесни ракувањето и подготовката на оброците, затоа е важно да има директни светла на работната плоча.

Веќе кога служите, одлучете се за топло и добредојдено осветлување над масата или шанкот, во случај на интегрирани кујни.

Денес нема недостиг од опции за осветлување ажурирани на пазарот, од насочени рефлектори до привезоци, како и лустери, ламби за патека и LED ленти.

Погледнете 50 кујнски проекти нарачани подолу и инспирирајте се да направи свој

Слика 1 – Прилагодена кујна со тезга во светли и пријатни бои.

Слика 2 – Мала сопствена кујна со островче и изградена -во кабинети по мерка.

Слика 3 – Кујната прилагодена е исто така организација и практичност.

Слика 4 – Како за кујна нарачана целосно сина? Еденлуксуз!

Слика 5 – Скроени кабинети со фиоки дизајнирани да организираат прибор

Слика 6 – Кујна нарачана со вградена ниша: опција за заштеда на простор.

Слика 7 – Модерна кујна нарачана украсена со ниши.

Слика 8 – Мала и минималистичка кујна нарачана.

Слика 9 – Кујна нарачана во облик L со допрете рустикален во декорацијата.

Слика 10 – Таа мала кујна за која секогаш сте сонувале!

Слика 11 – Минималистичка и функционална како што треба.

Слика 12 – Прилагодена кујна со трпезарија.

Слика 13 – Осветлувањето е сè во кујната!

Слика 14 – Мала, но супер добро испланирана.

Слика 15 – Кујна нарачана во формат на ходник. Уникатната боја создава чувство на просторност.

Слика 16 – Голема, светла и шарена кујна нарачана.

Слика 17 – Оваа кујна нарачана со зелени кабинети е шармантна.

Слика 18 – Дали има црвена кујна таму?

Слика 19 – Кујна нарачана со светло дрво дограма за разлика од белите облоги.

Слика 20 – Мермерна клупа со портокалови кабинети.

Слика 21 – Модерна кујна нарачана,но со класични елементи.

Слика 22 – Овде преовладуваат тоновите на Off White.

Слика 23 – Бела за да се зголеми и осветли кујната.

Слика 24 – Аголна кујна нарачана: целосно искористување на просторите.

Слика 25 – Класична и софистицирана кујна со благородни материјали.

Слика 26 – Што е со обложување на боја комбинација? Овде, врвот е мешавината помеѓу розова и сина

Слика 27 – Интегрирана кујна нарачана. Употребата на бои се издвојува.

Слика 28 – Овде, акцентот оди на мермерната трпезариска маса.

Слика 29 – Мешавина од материјали: цементен под, дрвен мебел и мермерни површини.

Слика 30 – Кујна нарачана за придружба на архитектура на таванот.

Слика 31 – Обидете се со смели и комбинирајте нестандардни бои, како што се светло дрво и сивозелена.

Слика 32 – Оваа кујна нарачана има простор дури и за куќа за мачки.

Слика 33 – Мала сива кујна нарачана : модерна и неутрална боја.

Слика 34 – Стакло за да донесе транспарентност и да ја зголеми кујната.

Слика 35 – Кујна по мерка во индустриски стил со сини детали и цементен таван

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.