Ремна: типови, како да го направите тоа и 40 совршени идеи за да се инспирирате

 Ремна: типови, како да го направите тоа и 40 совршени идеи за да се инспирирате

William Nelson

Дефинитивно сте виделе ресна како лежи наоколу. Само не го поврза името со предметот.

Ресот не е ништо повеќе од приврзок во облик на реси што се користи во разни видови додатоци и украсни предмети.

Монот потекнува од будистичката култура каде што ја претставува врската со божественото.

Со подемот на бохо стилот, овој едноставен, но многу шармантен елемент доби уште поголема важност.

Во денешно време е можно да се најдат ресни кои ги надополнуваат најразновидните предмети, од обетки и нараквици, до чанти, чевли и палта, како и украсни елементи, како што се перничиња, украси за ѕидови, чаршафи и што повеќе ќе најдете неопходно.

Дали и вие сакате да се придружите на овој бран? Затоа, дојдете да ги погледнете советите и идеите за ресни што ги издвојуваме подолу и инспирирајте се да направите своја сопствена колекција на ресни за да ја користите како што сакате.

Видови ресни

Ресните може да се направат со практично секаков вид предиво, почнувајќи од памучни и свилени конци до кожа и плетени конци.

Меѓутоа, секој материјал му дава различна убавина и стил на ресот. Запознајте ја секоја од нив подобро во продолжение:

Волнена ремна

Волнената ремна е една од најсмешните и најопуштените. Густата предиво од волната му дава на ресот потесен облик, овозможувајќи и да се користи во најразновидните занаетчиски работи, особено оние со украсна намена.

Уште една убава работа заволнената ресна е тоа што може да се изработи во многу различни бои, со што се добива весела и многу колоритна работа.

Свилена ремна

Свилената ресна, за разлика од претходната, се прави со фини прамени, малку сјајна и мека.

Оваа карактеристика на свилата му дава на ресот пософистициран и елегантен стил, совршен за дополнување на облеката или за употреба во чанти.

Свилената ремна може да се користи и во украсни предмети, украсување завеси, на пример.

Кожени ресни

Кожените ресни се супер популарни во последно време. Заедно со трендот во бохо стил, овој модел на реси е успешен во алки и како додаток за чанти и ранци.

Бидејќи има „нишки“ во подебела дебелина, кожената ресна добива и поцелосна и пообемна завршница и е многу добредојдена во украсите со рустикална естетика.

Плетена ремна од предиво

Друга можност за ресот е плетеното предиво. Опуштено и модерно, овој тип на ресни може да се произведе и во различни бои.

Најкул дел од овој модел е тоа што плетеното предиво е изобилен остаток во производството на текстил.

Во оваа смисла, ресните завршуваат како опција за повторна употреба на овие нишки, за да не бидат фрлени како ѓубре.

Макраме помпон

Друга мила на животот тоа е макраме помпон. Еденсупер тренд, макраме може и треба да се користи за производство на креативни и многу шармантни модели на ресни.

Неутралните и светлите тонови се тие што најмногу се истакнуваат овде, иако се користат и светли бои.

И како што можете да замислите, макраме репот одлично ги надополнува декорациите во бохо стилот, покрај, секако, и изгледот кој го следи истиот стил.

Тринг ресичка

Коннекот е одличен и за правење ресни. Донесува порустикален изглед на ракотворбите, благодарение на погруб изглед и сурова боја.

Дури и да сте почетник во овој вид на занает, вреди да размислите да ја започнете вашата работа со оваа нишка, бидејќи е лесна за ракување.

Рес со конец за везење

Од друга страна, ресната со конец за вез бара малку повеќе искуство во занаетот, бидејќи е потенка и бара повеќе вештини во ракувањето.

Меѓутоа е убава и многу нежна, служи за украсување на различни парчиња.

Како да се направи помпон?

Значи, ајде да научиме како да направиме супер слатка ресни? Дојдете, видете ги советите и изненадете се колку е лесен овој занает.

Потребни материјали

Првото нешто што треба да направите е да ги одвоите потребните материјали. За да го направите ова, земете хартија и пенкало за да го запишете.

  • Рала предиво по ваш избор (за оние кои штотуку почнуваат, одлучете се за дебело предиво, каковолна, канап или мрежа);
  • Ножици
  • Книга, корица на ДВД или парче цврст картон;

Чекор по чекор

  1. Почнете да го намотувате предивото околу книгата. Еве два важни совети. Првата е да користите книга (или кој било друг материјал) што е околу двапати поголема од саканата големина на ресни. Друг совет е да го навивате предивото во зависност од тоа колку дебела сакате да биде ресот. Колку повеќе сакате да биде „меки“, толку повеќе треба да го навивате конецот;
  2. Кога ќе ги завршите потребните вртења, извадете го пакетот конец од книгата и означете ја средината;
  3. 7>Потоа врзете парче предиво околу 6 инчи во центарот за да го прицврстите конецот;
  4. Со помош на остри ножици исечете ги краевите свиткани на двата краја, така што конците ќе се отворат;
  5. Спојте ги двата краја без да го извадите конецот врзан во центарот;
  6. Завршете со намотување конец околу врвот на ресот, на истото место каде што е веќе централната линија;
  7. Прилагодете ги нишките и обликувајте ја ремата;

Тоа е тоа тоа!

Дали видовте колку е едноставно?

Но, за да ви олесниме сѐ, ви донесовме три упатства кои ве учат како да направите помпон користејќи различни видови конци. Следете:

Како да направите волнена ремна?

Погледнете го ова видео на YouTube

Како да направите помпон со плетено предиво?

Гледајте го ова видео на YouTube

Како да направите трокреветни макраме?

Гледајтеова видео на YouTube

Неверојатни фотографии со ресни и идеи кои ќе ве инспирираат

Погледнете уште 40 идеи за ресни за да се инспирирате и да направите прекрасни модели. Само погледнете!

Слика 1А – Погледнете каква инспирација: обоени ресни за да формирате светилка.

Слика 1Б – И за Ставете ја масата волнената ремна се користи како прстен за салфетка.

Слика 2 – Свилената ремна можете да ја користите за украсување на вашата омилена чанта.

Слика 3 – Привезок со ремени: еден од најпосакуваните начини за користење на приврзокот.

Слика 4 – Овде како подарок се користеше привезокот со ресни.

Слика 5 – Хартиената ремна е убава за украсување на чантите со сувенири.

Слика 6 – Има место и за ресни во декорацијата на Ноќта на вештерките.

Слика 7 – Обнови го изгледот на вашите чевли со комплет обоени мини реси.

Слика 8 – Џиновските реси може да се користат за украсување на постелнината.

Слика 9 – Волнена ресна: симпатична и шарена за употреба како што сакате.

Слика 10 – Ремната толку разноврсна што служи дури и за украсување на количката за бар.

Слика 11 – Ги знаете ли тие навлаки за перничиња таму на вашата софа? Потоа, ставете малку ресни врз нив.

Слика 12 – Сјајна ремна задајте му го последниот шмек на балоните за забава.

Исто така види: Везени пелени: типови, совети и 50 креативни идеи

Слика 13 – Обетки со ресни: можете сами да го изработите накитот.

Слика 14 – Репот може да ве придружува дури и на денот на дипломирањето.

Слика 15 – Што мислите за некои ресни на канап за елката?

Слика 16 – Сакате различен прелив за торта? Обоените волнени ресни може да бидат добар избор.

Слика 17 – Малку повеќе стил за волнениот перфоратор.

Слика 18 – Можете дури и да направите обележувач со помпон. Погледнете колку убаво изгледа.

Слика 19 – Бохо декорацијата е совршена за да ги примите приврзоците со реси.

Слика 20 – Тој допир на шарм пие за забавата.

Слика 21 – Брз и лесен начин да го промените изгледот на вашиот фармерки.

Слика 22 – Овде, привезокот со реси го освои друштвото со букви во медијапан.

Слика 23 – Шарени и опуштени украси се лицето на волнената помпон.

Слика 24 – Дали правите забава? Користете врвка од реси на масата за торта.

Слика 25 – Што е со некои ресни направени со фондан? Можете да го јадете.

Слика 26 – Ремчето се прави толку лесно што дури и децата можат да влезат во овој бран.

Слика 27 –Секое ќоше е поубаво со помпон.

Слика 28 – Златна ремна да оди со божиќната топка со иста боја.

Слика 29 – Дали остана волна таму? Потоа искористете го преостанатото предиво за да направите шарени реси.

Слика 30 – Друго одлично место за украсување со реси е детската соба.

Слика 31 – Репот сè уште може да ги оживее играчките. Правила за креативност!

Слика 32А – Лежерно и опуштено: ова е волненото ремче.

Слика 32Б – И не мора ни да се грижите дали сè ќе остане исто. Колку поразлично, толку подобро.

Исто така види: Капчиња тепих за врата: како да го направите, совети и фотографии за инспирација

Слика 33 – Перница со реси: сменете го декорот на куќата за секунда.

Слика 34 – Ремната се вклопува и во пролетна декорација.

Слика 35 – На работ од панталоните ја едноставно е шармантно!

Слика 36 – Обетка со ремен: направете го тоа сами од боите што најмногу ви се допаѓаат.

Слика 37 – Што е со врзување на завесата со свилена помпон? и цвеќињата.

Слика 39 – Голема ремна за прекривката.

Слика 40 – Ремната секогаш може да се користи за да внесе стил на облеката, обувките и додатоците

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.