Рустикална соба: пристапете и откријте 60 инспиративни идеи и проекти

 Рустикална соба: пристапете и откријте 60 инспиративни идеи и проекти

William Nelson

Содржина

Дневната соба е вистинското место за одмор, одмор и уживање во квалитетно време со саканите. А рустикалниот декор е една од најдобрите опции за поттикнување на таа топла, пријатна атмосфера. Ако избравте да поставите рустикална соба, но се сомневате како да го направите тоа, овој пост ќе ви помогне со совети и многу инспирација.

Првата работа е да го разберете концептот од рустикална декорација. Околините со оваа тема ги ценат природните, едноставни елементи без потреба од елаборирани завршетоци. Најважно е да се внесе природата и некомплициран начин на живот во декорацијата.

Сепак, тоа не значи дека рустикалното уредување е поедноставено и направено на кој било начин. Напротив, потребна е добра доза на рамнотежа и здрав разум за декорацијата да не се преувеличува или премногу карикатура.

Всушност, еден од најголемите трендови во денешно време е да се меша рустикалното со модерното, со што малку од секој стил за декорација, со цел да се подигне околината во клима на добредојде и удобност, без да се откаже од технолошките можности.

Проверете подолу што не може да недостасува во рустикална декорација на дневната соба <3

1. Дрвото

Дрвото е на врвот на листата кога станува збор за рустикален декор и не може да изостане. Во дневната соба, дрвото може да биде на подот, на убав и пријатен под или видливо на гредите на покривот.Друг начин да се воведе материјалот во декорацијата е во мебелот (за овој важен детал ќе зборуваме подоцна). Дрвените светилки се исто така одлична опција за зајакнување на рустикалниот стил.

Вреди да се запамети дека колку е дрвото поприродно, толку порустично ќе изгледа. Односно, стеблото на дрвото кое функционира како маса е многу порустикално од масата направена со обработено, изшкуркан и полирано дрво. На еден или друг начин, дрвото продолжува да го дава тој рустикален изглед на околината, но на вас останува да одредите дали овој рустик ќе биде шик, класичен или соголен.

2. Природни елементи

Покрај дрвото, многу е вообичаено да се користат и други природни елементи во рустикалната декорација како што се камења, керамика, слама и природни влакна. За покривање на ѕид може да се користат камења, додека на некој предмет може да се појават керамика и други елементи.

3. Тули

Друг елемент кој се истакнува во рустикалниот декор се циглите. Тие се со супер висока декорација и со нив можете да обложите некои ѕидови. Доколку сакате да создадете порустикален ефект, оставете ги во нивната природна боја. За почиста и понежна околина, обојте ги во бело.

4. Растенија

Невозможно е да се зборува за рустикален декор без да се зборува за растенија. Тие треба да бидат присутни, дури и ако е во мала вазна на масичката. Можете исто така да користите авазна со исушени цветови. Тоа е чаре!

5. Земени тонови

Палетата на земјени тонови се претпочита за рустикален декор, како на ѕидовите, така и на мебелот и украсните предмети. Затоа, злоупотребувајте беж и кафени тонови. За да создадете точки на контраст, претпочитајте топли бои како жолта, портокалова и црвена. За помодерен декор, измешајте земјени тонови со бела, црна, сива и сина.

Отстранување или антички мебел

Отстранувањето на мебелот, стар или со ефект на патина, е во пораст и се супер добредојде во рустикален декор. Само внимавајте декорацијата да не биде премногу смешна. Совет е да го измешате овој тип мебел со некој помал мебел со поправи и посовремени линии, или дури и во друг материјал, како што се метал и стакло.

Осветлување

Осветлувањето е шега за направете ја околината подобредојдена. Во овој случај, покрај главното осветлување, одлучете се за малку повеќе жолтеникаво индиректно осветлување за да ја создадете таа пријатна атмосфера во околината.

Внимавајте при изборот на уредите за осветлување. Кога се сомневате, одлучете се за дрвени. Но, не треба да се држите до нив. Светилките од природни влакна, како што се слама или дури и ткаенина, изгледаат одлично во овој предлог за декорација. За да му дадете модерен шмек на рустикалното осветлување, претпочитајте уреди за осветлување кои мешаат дрво и стакло или дрво и метал, на пример.пример.

Удобност

Рустична соба треба да биде удобна. Затоа, инвестирајте во мек килим, пријатна софа и фотелји кои не само што се убави, туку и удобни. Запомнете дека главната цел на рустикална декорација е да создаде топла и пријатна средина.

Рустични предмети за декорација

Идеални предмети за декорација на рустикална декорација се оние кои се однесуваат на елементи природни материјали и занаетчиски процеси, кои демонстрираат поголема интимност со парчето. Во тој случај, капчиња капчиња и керамички вазни се добар избор. Но, можете да продолжите понатаму со обложување на други предмети кои имаат таков однос на наклонетост, како што се слики и семејни наследства, на пример.

Не треба да ги користите сите предмети споменати погоре за да ја составите декорацијата на рустикалната соба. Изберете ги оние што најмногу се усогласуваат со вашиот стил и со стилот на вашиот дом. Запомнете дека клучните зборови за овој вид декорација се умереноста и здравиот разум.

Погледнете сега избор на фотографии од рустикални соби во кои можете да се заљубите и да се инспирирате од:

Слика 1 – Рустикална соба со високи тавани; дрво, камен и кожа го сочинуваат декор; нагласување за лустерот што имитира свеќи.

Слика 2 – Модерната рустикална соба го злоупотребува природното осветлување и светлите тонови; дрвото се издвојува на подот и на таванот.

Слика 3 – Рустиката во оваа соба се должи наприсуство на камења и светли земјени тонови; прави и тенки линии додаваат допир на модерност на околината.

Слика 4 – Рустикална и софистицирана: оваа соба е мешавина помеѓу модерното и класичното.

Слика 5 – Сламата и плетенот го зајакнуваат рустикалниот стил на оваа соба.

Слика 6 – Модерната соба доби допир на рустичност со изложени тули; Поставата од борово дрво ја прави околината порелаксирана.

Слика 7 – Мешавина на стилови за да се направи просторијата пријатна: тепихот од дрво и влакна го следат рустикалниот стил, правиот линиите на мебелот и опуштеното сликање на ѕидот се однесуваат на модерниот стил, додека кристалниот лустер внесува елеганција и префинетост во околината.

Слика 8 – Во оваа модерна рустикална соба преовладуваат сиви тонови.

Слика 9 – Кој рече дека и рустикалот не може да биде чист? Оваа соба докажува дека е можно да се состави рустикален и мек декор, само додадете бело на декор.

Слика 10 – Рустикална соба украсена со суви лисја; земјените тонови се усогласуваат со белото и црното.

Слика 11 – Рустикален и софистициран; забележете како потемното дрво придонесува да ја направи околината поелегантна.

Слика 12 – Во оваа соба се случува спротивното; светлото борово дрво создава порустикална декорацијаедноставно.

Слика 13 – Рустични трупци и кожа ја сочинуваат декорацијата на оваа соба.

Слика 14 – Дискретна рустикална декорација направена со плетени и пастелни тонови.

Слика 15 – Рустикална дневна соба со камин и мебел од цврсто дрво.

Слика 16 – Црно-белата соба доби рустикален допир со мебелот од дрво за рушење.

Слика 17 – Дискретна: белите обоени тули помагаат во составувањето на рустикалната декорација.

Слика 18 – Растенијата во саксии ја подобруваат декорацијата на рустикалната и чиста просторија.

Исто така види: Бои за кујна: 65 идеи, совети и комбинации

Слика 19 – За рустикален декор со модерен допир, обложувајте се на сиви тонови.

Слика 20 – Добредојдена и пријатна: оваа рустикална соба е мала, едноставна, но дава удобност.

Слика 21 – Ако не го сакате дрвеното тон , обојте ги гредите и столбовите во бело.

Слика 22 – Целата погодност што ја нуди технологијата во комбинација со удобноста на рустикалниот стил.

Слика 23 – Во мебелот и украсните предмети во оваа просторија владеат земјени тонови; да ја разубави околината, белите ѕидови.

Слика 24 – Дрвена постава и ѕидови покриени со камен.

Слика 25 – Многу добредојдена, оваа соба користи неколку рустични елементи за да го состави декорот.

Слика26 – Откриениот керамички покрив ѝ даде рустикален шмек на оваа соба.

Слика 27 – Соба украсена со џиновски плетени светилки, вазни со градинарски банани и дрвен рустик; светлите тонови на софата и тепихот создаваат контрапункт во декорацијата.

Исто така види: Дрвена кујна: видете ги предностите, недостатоците, советите и фотографиите

Слика 28 – Дрвени трупци ја формираат структурата и декорацијата на оваа просторија; сината и црната помагаат за модернизирање на животната средина.

Слика 29 – За да се разбијат кафените тонови на оваа соба, вазната со розови цветови.

Слика 30 – Современоста на апаратите е во контраст со рустичноста на декор.

Слика 31 – Дневна соба рустикална, модерна и многу шик!

Слика 32 – Софата со прави линии и светла боја го омекнува тешкиот изглед на дрвото.

Слика 33 – Рустикална соба со дрвен таван обоен во бело.

Слика 34 – Рустикална декорација подобрена со природни осветлување .

Слика 35 – За да се направи просторијата попријатна, опцијата беше да се користи црвен тепих.

Слика 36 – Рустикална соба украсена со Адамови ребра — дури и на ѕидовите!

Слика 37 – Кожните фотелји даваат покласично и трезен за рустикална декорација.

Слика 38 – Светлиот и темниот мебел ја формираат декорацијата на оваа рустикална соба.

Слика 39 -Тули и дрво составуваат рустикална и модерна декорација.

Слика 40 – Рустична соба украсена за Божиќ.

Слика 41 – Ако природата го опкружува вашиот дом, нека учествува и во декорацијата.

Слика 42 – Млада и модерна декорација среде рустикален стил.

Слика 43 – Дрвената греда во природна боја е врв на оваа многу бела рустикална соба.

Слика 44 – Детали кои ја прават разликата: во оваа просторија сувата гранка служи како светилка.

Слика 45 – Црното во композиција со дрво внесува елеганција и софистицираност во оваа рустикална соба.

Слика 46 – Рустикална сива соба.

Слика 47 – Приоритет на удобност: мек килим за одење бос или седнување на релаксиран разговор.

Слика 48 – Рустикална дневна соба и трпезарија интегрирана и со ист рустикален декор.

Слика 49 – Антички мебел придонесува за пријатна атмосфера во оваа соба.

Слика 50 – Интегрирани внатрешни и надворешни средини: целосно рустично.

Слика 51 – Перниците и вилата гарантираат удобност на оние кои лежат на софата.

Слика 52 – Микс на стилови: модерен дизајн фотелји обложени со кожа.

Слика 53 – Црна рустикална соба ибела.

Слика 54 – Можете да се обложите на рустикална декорација без прибегнување кон употреба на животинска кожа.

Слика 55 – Сè е кафеаво во декорацијата на оваа рустикална соба.

Слика 56 – Врвот на оваа рустикална соба е масичка за кафе направена со дрво за рушење и стапала во современ стил.

Слика 57 – Во оваа соба, тулите на ѕидот му даваат рустикален шмек на декор.

Слика 58 – Совет за оние кои имаат намера да инвестираат во рустикален стил е да остават предмети изложени на полици и ниши, како во овој модел, каде што книгите се видливи.

Слика 59 – Сива и кафеава во рустикалната соба: секоја боја носи различен стил.

Слика 60 – Допрете зелено! Основно е да се донесат удобноста и едноставноста на природата во рустикален декор.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.