Шиење на ателје: како да се состави, совети за организирање и фотографии со модели

 Шиење на ателје: како да се состави, совети за организирање и фотографии со модели

William Nelson

Изгубени конци и игли низ куќата никогаш повеќе! Денес ќе научите како да поставите студио за шиење, дали за работа или за уживање во вашето слободно време како хоби.

Исто така види: Обложување на фасади: откријте ги главните употребени материјали

Ајде да одиме тогаш?

Како да поставите студио за шиење

Изберете место

Првото нешто што треба да направите е да дефинирате каде ќе биде поставено студиото. Да тоа е точно! Заборавете на идејата да импровизирате катче на трпезариската маса за да си ја завршите работата.

Отсега па натаму, аголот за шиење ќе има фиксна адреса. Можете да го инсталирате во празна просторија во куќата, како што е гостинската соба, или да ја интегрирате во постоечка средина, како што е домашната канцеларија, тремот, спалната соба или дури и гаражата.

Удобност и функционалност

Важно е студиото да биде инсталирано во средина со добра природна светлина и вентилација.

А дури и ако просторот посветен на студиото е мал, важно е да нуди минимум бесплатно област за циркулација помеѓу работната маса и машините, на пример. Нема повеќе стискање и гушење сè, во ред?

Добар совет за да го избегнете тоа чувство на затегнатост е да инвестирате во вертикализирање на студиото, односно максимално да го искористите ѕидниот простор за да го ослободите подот.

Безбедност

За да функционира правилно, студиото за шиење има потреба од некои основни предмети, кои понекогаш може да претставуваат ризик за безбедноста на децата и животните

Затоа е од суштинско значење да се инвестира во безбедноста на работилницата, избирајќи да складирате опасните предмети како ножици, шипки, игли и сигурносни иглички во затворени кутии и на безбедно растојание.

Машини за шиење

Ниту едно ателје не работи без машини за шиење, нели? Затоа, императив е да ги изберете машините според вашиот тип на работа.

Постојат неколку модели со различни функции и треба да разберете кој е најсоодветен за вашиот тип на работа.

Започнете малку по малку, со машина способна да ги извршува најважните функции и, малку по малку, опремете ја вашата работилница со други машини.

Основни материјали

Покрај шиењето машини, има и други незаменливи материјали во животот на секоја шивачка или шивачка.

Конци, игли, ткаенини, ножици, пенкало, мерна лента, креда и пенкала за обележување се некои од овие материјали што треба да се најдат на вашата листа .

Другите материјали се откриваат како што напредува работата.

Лесно чистење

Чистењето на студиото е важно за да се обезбедат добри услови за работа.

Затоа, поставете го вашето студио со оваа тема на ум. Изберете мебел, подови и површини кои лесно се чистат.

Ако изберете да користите килими, изберете ги оние со кратки купови или природни влакна кои се попрактични за одржување чисти.

Мебел застудио за шиење

Таса за шиење

Тасата е, во основа, каде што сè се случува. На неа ќе ја поддржите вашата машина за шиење и ќе ги оживеете креативните и оригинални парчиња.

Масата треба да биде на висина соодветна за вашето тело. Материјалот на табелата е исто така важен. Најпрепорачлива е употребата на дрвени маси кои се поотпорни и не ризикуваат да се виткаат или виткаат, како пластиката, на пример.

Внимавајте и на големината на масата. Таа треба да се вклопи во околината, тоа е факт. Но, тоа мора да биде соодветно за вашиот тип на работа. Доколку се занимавате со големи парчиња, интересно е што масата ја држи оваа ткаенина без постојано да паѓа на под.

Клупа

Покрај масата, интересно е што инвестираш во клупа. Оваа работна маса може да се закачи на ѕидот за да не зазема многу простор.

Во основа, ќе се користи за поддршка на материјалите што ги користите во студиото, ослободувајќи простор на масата.

Можете да го поставите на работната маса и можете да вршите и други работи, како што се везење, сликање и апликации.

Стол

Изберете удобно столче кое има ергономија, т.е. онаа што го фаворизира вашиот 'рбет и зглобови, така што вашето тело нема да претрпи оштетувања како резултат на лошото држење на телото.

Столот мора да биде на соодветна висина од масата, да има потпора за грбот, да биде мек и удобен. Исто така, бидете сигурни дека навашите стапала го допираат подот.

Плакарот

Кламанот во студиото е важен, но не и суштински. Може да се замени со полици и ниши, како што ќе видите подолу. Предноста на плакарот сепак е тоа што ви овозможува да одржите почист изглед во студиото.

Полици и ниши

Ако се одлучите за поедноставно и поекономично решение, тогаш совет е да користите полици и ниши наместо кабинети.

Овие парчиња чуваат сè на дофат и визуелизација. Но, важно е да останете организирани, во спротивно има големи шанси се да се претвори во хаос.

Декорација за студио за шиење

Вашето студио секако заслужува убава и пријатна декорација, способна за за да сакате да останете таму.

За ова, првиот совет е да планирате хармонична палета на бои. Претпочитајте светли и меки тонови кои помагаат при осветлувањето и спречуваат напрегање на очите.

Брз и евтин совет за украсување е да ги бојадисате ѕидовите на студиото. Исто така, инвестирајте во постери и слики што се однесуваат на темата.

Растенија и цвеќиња помагаат да се направи околината попријатна и попријатна.

Организација на работилница за шиење

Организатори на кутии

Ќе ви требаат, џабе! Тие се мултифункционални и служат за складирање и организирање на секакви нешта, од ткаенини до игли.

За да ја олесните визуелизацијата, претпочитајте проѕирни кутии и, за таа работа,безбедност, изберете модели со капак.

Но, ако вашиот буџет е тесен, направете ваши кутии од картонски кутии обложени со леплива хартија или ткаенина.

Етикети

За понатаму подобрете ја организацијата на студиото, создадете навика да ставате етикети на сите кутии и саксии. На тој начин точно знаете што има таму и избегнувате да губите време барајќи го она што ви треба.

Поддршка

Не ја отфрлајте помошта од поддржувачите, каква и да е. Тие се многу корисни за закачување материјали и оставање на нив на лесен дофат, како што се ножиците, на пример.

Но, можете да ги користите и потпорите за да ја олесните визуелизацијата на материјалите. Добар пример е држачот за линија, со него можете јасно да ги видите достапните бои и типови, без да барате наоколу.

Добрата работа е што повеќето од овие држачи можат да се направат дома од материјали кои би одете во ѓубре, како ПВЦ цевки и хартиени ролни.

Танчиња

Малите материјали, како што се копчињата, на пример, може да се складираат во саксии. Искористете ја приликата да рециклирате саксии кои инаку би биле фрлени во ѓубре, како што се тенџериња со палми, маслинки, мајонез, меѓу другото.

Еукатекс плоча

И за оние материјали кои треба да биде обесена, вреди да се обезбеди табла Еукатекс. Овој тип на чинии има дупки со кои се обесува се што е потребно. Предноста на овој материјал ецена (многу евтина) и леснотија на инсталација.

Идеи и инспирации за ателје за шиење

Погледнете 50 идеи за ателје за шиење кои ќе ве инспирираат кога правите сопствено:

Слика 1 – Мала работилница за шиење со модерен и женски декор.

Слика 2 – Професионална работилница за шиење со простор за тетратка.

Слика 3 – Еукатекс плоча за одржување на организацијата во тек

Слика 4 – Професионална работилница за шиење со простор за скици.

Слика 5 – Планирана и добро осветлена работилница за шиење за да се олесни работата.

Слика 6 – Малку креативност е секогаш добредојдена!

Слика 7 – Професионална работилница за шиење: организирајте ги конците по боја.

Слика 8 – Едноставна работилница за шиење користејќи го ѕидот за да заштедите простор.

Слика 9 – Мала работилница за шиење, но со се што ви треба.

Слика 10 – Картонските ролни помагаат при украсувањето на студиото за шиење.

Слика 11 – Мини студио за шиење во осветлениот агол кај прозорецот.

Слика 12 – Кутиите за организирање се користат и за украсување.

Слика 13 – Планираната работна маса е од суштинско значење во студиото за шиење.

Слика 14 –Мали растенија за украсување на студиото за шиење.

Слика 15 – Крокисот за алишта е шармот на оваа мала работилница за шиење.

Слика 16 – Погледнете ја чинијата Eucatex која ги покажува сите нејзини можности!

Слика 17 – Едноставна работилница за шиење во минималистички стил.

Слика 18 – Кабинетите чуваат сè организирано и надвор од видното поле.

Слика 19 – Не плашете се да ги изложите вашите материјали за шиење.

Слика 20 – Мала работилница за шиење организирана вертикално.

Слика 21 – Маса за студио за шиење: модерна и функционална.

Слика 22 – Ателје дизајнирано со вградена гардероба за организирајте ги материјалите за шиење.

Слика 23 – Мала, едноставна и многу добро украсена работилница за шиење.

Слика 24 – Ова планирано студио за шиење има дури и огледало.

Слика 25 – Многу природна светлина за олеснување на шиењето.

Слика 26 – Работилница за шиење со мултифункционален мебел.

Слика 27 – Тука е повеќенаменската клупа која се издвојува.

Слика 28 – Манекен за украсување на студиото, покрај тоа што ги остава изложени креациите.

Слика 29 – Поддршка прилагодена за калеми со конец.

Слика 30 – Примерокот од ткаенината е врв на овапрофесионална работилница за шиење.

Слика 31 – Мала работилница за шиење организирана со полици и еукатекс табли.

Слика 32 – Најсветлото место во куќата може да се трансформира во студио за шиење.

Слика 33 – Мебелот за професионално студио за шиење вклучува маса, клупа и фиока.

Слика 34 – Допир на класа и стил во декорацијата на студиото за шиење.

Слика 35 – Професионална работилница за шиење со клупа за неколку машини.

Слика 36 – Што е со рецепција во студиото за шиење?

Слика 37 – Едноставна работилница за шиење која ја истакнува организацијата.

Слика 38 – Минималистичка и модерна.

Слика 39 – Масичка за шивачка работилница.

Слика 40 – Ателје за шиење за невести: декорацијата овде е супер важна.

Слика 41 – Полица за облека за професионалното ателје за шиење.

Слика 42 – Фотелја за добро да им служи на вашите клиенти.

Слика 43 – Планирана, пријатна и удобна машина за шиење во ателје.

Слика 44 – Светло за истакнување на потпорите на конецот.

Исто така види: Покана за кучешка патрола: 40 неверојатни модели од кои треба да се инспирирате

Слика 45 – Мало ателје за шиење , но тоа испушта стил.

Слика 46 – Ова друго ателје се издвојуваза својата елеганција и софистицираност.

Слика 47 – Професионалното студио за шиење има име и визуелен идентитет.

Слика 48 – Таблата Eucatex го украсува студиото за шиење со модерност.

Слика 49 – Што е со тапет за декорација на студиото за шиење ?

Слика 50 – Професионална работилница за шиење: удобност и функционалност

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.