Шведска маса за трпезарија: како да изберете, совети и фотографии за инспирација

 Шведска маса за трпезарија: како да изберете, совети и фотографии за инспирација

William Nelson

Функционално и украсно, бифето во трпезаријата има многу да понуди. И ако се двоумите дали да инвестирате или не во мебел, продолжете овде во оваа објава.

Подготвивме водич за да одговориме на сите ваши прашања за бифето за трпезаријата и сепак да ве инспирираме со убави идеи. Дојди и види.

Што е шведска маса за трпезарија?

Шведска маса за трпезарија е парче мебел со врати, фиоки и внатрешни прегради кои овозможуваат организација на различни предмети, но, пред сè, оние нај се користи во овој тип на опкружување.

Затоа, бифето на крајот е идеално место за чување послужавници, садови кои не се користат многу секојдневно, специјални прибор за јадење, дополнителни чаши, чинии, покривки, салфетки и други додатоци за маса.

Друга карактеристика на бифето за трпезаријата е тоа што е практично иста висина како и трпезариската маса, односно околу 70 до 75 см, што го прави неговото користење уште попрактично и похармоничен изглед во животната средина.

Шведската маса за трпезаријата има и правилен и мазен горен дел, што го прави совршен за послужување оброци во американски стил, каде што секој гостин прави сопствено јадење.

Која е разликата помеѓу шведска маса и шведска маса?

Многу луѓе ги мешаат шведската маса и таблата. А причината за тоа е што и двете парчиња мебел имаат многу различна форма и функција.дрво.

Слика 51 – Шведска маса за трпезарија со метални стапала. Контрастот помеѓу старото и новото.

Дали сакате да го продолжите патувањето низ трпезаријата? Потоа проверете ги овие неверојатни идеи за тапети за трпезаријата.

слично.

Шведската маса, како што е споменато погоре, е парче мебел со средна висина, опремено со врати, фиоки и прегради, покрај правилен и слободен покрив кој помага при послужување на оброците.

И покрај тоа што е почеста во трпезаријата, бифето сè уште може да се користи во дневната соба или во други социјални средини, како што се балконот или гурманската област/

Бафетот е парче мебел покомпактен и едноставен. Има само подлога и горен дел, без врати или друг тип на преграда.

Правоаголната форма, долга и малку повисока од маса, ја прави таблата елегантно и софистицирано парче мебел.

Може да се користи и во трпезаријата, но во овој случај неговата функција завршува повеќе декоративна отколку функционална, со исклучок на деновите кога може да се користи како сервис за американска вечера.

Освен во трпезаријата, бафата се појавува многу често и во други делови од куќата, особено во влезниот хол и големите бањи.

Во канцелариите, пак, може да се користи дури и како работна маса.

Какви мерки треба да има бифето?

Стандардно бифе обично е висина на трпезариска маса, со висина помеѓу 70 и 75 cm.

Ниту длабочината на бифето не се разликува многу. Општо земено, мери помеѓу 35 и 50 см.

Најпроменлива мерка на бифето е должината, aбидејќи мебелот може да се најде во неколку различни големини.

Но, препорачаното минимално мерење за парчето мебел варира помеѓу 1 и 1,5 метри. Соодветна големина за добро користење на мебелот.

Друг детал што може многу да промени од шведска маса до шведска маса се внатрешните прегради.

Моделите со фиоки обично се малку поскапи. Подостапните бифеи имаат само врати со само една поделба на полици внатре.

Како да изберете шведска маса за трпезаријата

За да го изберете идеалното бифе за вашата трпезарија, од суштинско значење е да ги имате при рака мерењата на околината.

Шведската маса мора да одговара на просторот без да го попречува преминот или да го блокира пристапот до трпезариската маса.

Идеално, треба да има минимално растојание од 65 cm помеѓу бифето и другиот мебел.

За да го обезбедите ова растојание, забележете ја длабочината на бифето што сакате да го купите. Колку е помал, толку повеќе останува слободен простор за циркулација.

Сепак, мора да ја процените и потребата од користење на мебелот. Што сакате да чувате таму?

Садови, чинии, постелнина за маса? Во зависност од вашите потреби, ќе може да се одреди идеалниот модел на шведска маса.

И, ако случајно, немате намера да чувате ништо во трпезаријата, тогаш советот би можел да биде да користите шведска маса.

Друг важен детал на кој треба да се обрне внимание естил на вашиот декор. Постојат неколку различни дизајни на шведска маса за да изберете, но не сите од нив ќе одговараат на естетиката на вашата трпезарија.

Оние од масивно дрво, на пример, се одлични во рустикални и класични украси.

Додека шведската маса со лак, на пример, се совршени во модерни и софистицирани простории.

Оние кои претпочитаат модерен и ненаместен декор лесно можат да се обложат на шведската маса со дрво за рушење.

Дали бифето треба да одговара на масата за вечера?

Не. Не треба да формирате сет помеѓу маса, столици и бифе.

Напротив, истражете ги можностите да го истакнете ова парче мебел во околината преку различна боја или дури и некој детал што го подобрува декорот.

Сепак, и покрај тоа што не мора да се комбинира мебелот, интересно е да се одржува хармонијата и визуелната рамнотежа во составот, во ред?

Каде да се користи шведската маса?

Иако шведската маса е практично едногласна во дизајнот на трпезариите, тоа не е ексклузивно парче мебел во оваа средина.

Шведската маса може многу добро да се користи во дневни соби интегрирани со кујната или дури и со трпезаријата.

Друго добро место за користење на бифето е гурманската веранда или просторот за скара. Сеќавајќи се дека ова парче мебел е секогаш шегаџија на места каде што е неопходно да има површини за сервирање.

Каковметнете го бифето во декор

Изгледа многу едноставно да се замисли каде и како да го поставите бифето во трпезаријата, нели?

Мебелот обично се поставува на главниот ѕид, веднаш зад трпезариската маса.

Но, не мора секогаш да биде така. Шведската маса на трпезаријата може да се користи за разграничување на интегрираните средини кога се користи зад софата, на пример.

Во кујната, бифето може да го замени традиционалниот пулт.

Исто така види: Работна плоча за кујна: совети, материјали и фотографии

Сè уште можете да го замислите бифето како простор за прикажување украсни или колекционерски предмети, што помага да се истакнат овие парчиња.

Шведската маса е исто така совршена за додавање вредност на ѕидот или аголот од собата за кој верувате дека има потреба од „горе“.

Ставете го таму и повторно обојте го ѕидот, можете дури и да инвестирате во употреба на тапет или 3D слој. Ќе ја видите разликата што ја прави во составот на околината.

Фотографии од шведска маса во трпезаријата

Проверете сега 50 идеи за шведска маса во трпезаријата и инспирирајте се за вашиот сопствен проект:

Слика 1 – Шведска маса до трпезаријата. Имајте предвид дека парчето мебел е компромис помеѓу двата модели.

Слика 2 – Изберете шведска маса за трпезаријата која е пропорционална на големината на соба.

Слика 3 – Шведска маса за модерна трпезарија. Сепак, имајте предвид дека стапалата на мебелот инспирираат aретро допир на декорацијата.

Слика 4 – Големо и високо бифе за трпезаријата: совршено се вклопува во ѕидниот простор.

Слика 5 – Шведска маса за трпезарија со огледало. Најкласичен и најточен начин за користење на парчето мебел.

Слика 6 – Големо бифе за планираната трпезарија со простор за прикажување шишиња со вино.

Слика 7 – Шведска маса со огледало за трпезаријата: одговара на секој стил на декорација.

Слика 8 – Големо шведска маса за трпезаријата во масивно дрво. „Тешкиот“ изглед на мебелот е во контраст со леснотијата на остатокот од декор.

Слика 9 – Шведска маса за мала трпезарија. Компактната верзија се вклопува точно во просторот.

Слика 10 – Бело бифе за трпезаријата. Класика која никогаш не излегува од мода. Над него, лентата.

Слика 11 – Означете го бифето за трпезаријата со тапет во позадина.

Слика 12 – Уште една идеја за бел шведска маса за трпезаријата, само што овој пат шармот е во класичната столарија.

Слика 13 – Што велите за сино бифе за трпезаријата? Не останува незабележано.

Слика 14 – Големо бифе за трпезаријата. Забележете дека мебелот не е комплет од масата, туку е усогласен со материјалот на масите.столчиња.

Слика 15 – Шведска маса за модерна трпезарија. Совет овде е да се обложите на суспендираниот модел.

Слика 16 – Шведската маса за трпезаријата е одлично место за прикажување на вашите омилени украси.

Слика 17 – Што е со прикажување на вашите садови во стаклено бифе за трпезаријата?

Слика 18 – Шведска маса за трпезарија со огледало. Дуо што секогаш функционира.

Слика 19 – Планирано бифе за трпезаријата. Совршено го зафаќа просторот.

Слика 20 – Дали некогаш сте размислувале да ископате старо бифе за трпезаријата? Погледнете го изгледот!

Слика 21 – Големо бифе за трпезаријата: мебелот го следи продолжението на масата.

Слика 22 – Овде, шведската маса за модерната трпезарија е изработена со истиот материјал како и масата.

Слика 23 – Црно бифе за трпезаријата. Супер модерно, парчето мебел беше совршено заедно со масата за рушење.

Слика 24 – Во оваа друга идеја, црното бифе за трпезаријата има изгледајте покласично и неутрално.

Слика 25 – А што мислите за шведска маса за модерна трпезарија во сива боја?

Слика 26 – Црно бифе за трпезаријата. Се совпаѓа со столчињата.

Слика 27 – Неописливиот шарм на бифетосо финиш од слама!

Слика 28 – Во овој проект, бифето за трпезаријата на креативен и функционален начин ја окупира околината, интегрирајќи ги двете соби

Слика 29 – Големо шведска маса за трпезаријата со иста боја како масата и столовите

Слика 30 – Како да го поставите бифето за трпезаријата како разделник помеѓу околините? Тука се појавува зад софата.

Слика 31 – Дрвено бифе за трпезаријата. Рустикална атмосфера е загарантирана.

Слика 32 – Планирано бифе за трпезаријата изработено со истата столарија како и панелот.

Слика 33 – Овде, планираното бифе ја презема функцијата на ниша.

Слика 34 – Што ако шведската маса за модерната трпезарија е повеќе од шведска маса? Во овој проект, во него има и визба и формира композиција со надземниот кабинет.

Слика 35 – Но, ако намерата е да се истакне бифето за трпезарија, изберете боја што е во контраст со ѕидот.

Слика 36 – Бело бифе за трпезаријата со преграда за мини визбата.

Слика 37 – Големо бифе за трпезаријата. Лакираниот мебел е модерен и софистициран.

Слика 38 – Шведска маса за трпезарија со огледало. Проширете ја околината и вреднувајте јамебел.

Слика 39 – Изгледа како шкаф, но е шведска маса.

Слика 40 – Ако сакате, можете да размислите за интегрирање на бифето за трпезаријата со кујнскиот шкаф.

Слика 41 – Кој го кажа тоа бифе дали е само за трпезарија? Овде, парчето мебел беше многу добро искористено на верандата.

Слика 42 – Бифе со фиоки за трпезаријата. Висината на мебелот е практично иста како и масата.

Слика 43 – Шведска маса за модерна трпезарија. Користете го парчето мебел за да истакнете уметнички предмети во декорот.

Слика 44 – Големо бифе за трпезаријата со ниша. Одлично место за организирање на сите садови во куќата.

Слика 45 – Класичното и безвременско дрвено бифе за трпезаријата.

Исто така види: ACM фасада: предности, совети и неверојатни фотографии за инспирација

Слика 46 – Погледнете каква функционална идеја. Овде, шведската маса се приклучува на трпезариската маса, оптимизирајќи ја околината.

Слика 47 – Шведската маса за трпезаријата може да се користи за разграничување на просторите помеѓу околините

Слика 48 – Шведска маса за модерна трпезарија украсена со палета на земјени тонови.

Слика 49 – Шведска маса со огледало за трпезаријата. Идеален модел за подобрување на модерните украси.

Слика 50 – Софистицираната декорација се обложува на шведска маса за трпезаријата во

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.