Сив гранит: главни типови, карактеристики и фотографии за декорација

 Сив гранит: главни типови, карактеристики и фотографии за декорација

William Nelson

Сивата боја често се гледа како досадна и апатична боја, но кога станува збор за внатрешна декорација, сивата може да се покаже како предност на модерноста и софистицираноста. И еден од најдобрите примери за тоа како да се вметне боја во декорацијата е обложување на сив гранит.

Каменот, многу вообичаен и по прифатлива цена, може да донесе нов воздух во вашата кујна, бања или надворешен простор . Затоа, во денешната објава ве покануваме да ги оставите настрана сите ваши предрасуди со сивиот гранит и да ги запознаете сите можности и квалитети што ги нуди овој слој. Топа?

Сив гранит: главни карактеристики

Сивиот гранит, како и другите видови гранит, е многу отпорен и издржлив. Оваа карактеристика го прави гранитот една од најдобрите опции за камен за покривање на кујнски и бањи. Каменот издржува високи температури, не се гребе и многу лесно се чисти.

Сивиот гранит може да се користи и како под, особено на скали, давајќи му елегантен и модерен шмек на домот.

Дамки од сив гранит?

Ова прашање секогаш им паѓа на ум на секој што размислува да користи гранит, особено оние во посветли тонови. Но не грижи се! Сивиот гранит не дамка. Каменот е непропустлив, без порозност, односно не впива течности и следствено не дамка.

За разлика од мермерот кој е порозен и дамки сооколу 200 долари за метар квадратен.

Слика 58 – Сребрен сив гранит на масата во кујната

Слика 59 – Вистински избор за оние кои сакаат проект да импресионирате.

Слика 60 – Неутралноста на оваа кујна со сив гранит беше омекната со употреба на мали предмети во светла и живописна боја.

Слика 61 – За сивата бања, сив гранит.

Слика 62 – Нерѓосувачки челик и металот формира прекрасен комплет со сивиот гранит.

Слика 63 – Тулите за уривање ја прекинуваат доминацијата на сивата боја која доаѓа и во гранитните површини и во порцеланот кат.

Слика 64 – И, за затворање, кујнски проект со сив гранит кој не остава сомнеж дека ова може и треба да биде совршен избор и за вас .

лесно, гранитот не го нуди овој ризик и може без страв да се користи во декорацијата на куќата.

Како да вметнете сив гранит во декорацијата

Сивиот гранит може да се користи во проектот за декорација на различни начини, најзастапена е како облога за мијалници и работни површини. Кога ја планирате околината со сив гранит, земете ги предвид и другите бои присутни на местото, усогласувајќи се колку што е можно со тонот на избраниот камен.

Доколку сивиот гранит е многу зрнест, претпочитајте повеќе неутрални комбинации бидејќи околината не е визуелно загадена.

Сивиот гранит се комбинира и со различни видови материјали, како што се стакло, дрво и нерѓосувачки челик, од кои секој ќе втисне различен стил на декорот.

И не грижете се за усогласување на бојата на масата со бојата на подот. Можете да направите маса од сив гранит и да се одлучите за порцеланска плочка во друга боја, на пример. Само имајте на ум усогласувањето на боите.

Видови сив гранит

Оставете ја настрана идејата дека сивиот гранит е сеедно. Постојат различни видови гранит и секој од нив подобро ќе се вклопи во еден предлог отколку во другиот. Во основа, она што го разликува еден сив гранит од друг се зрната формирани на површината.

Цените се исто така фактор на разлика помеѓу различните видови сив гранит, но важно е дека сите тие семногу привлечни финансиски. За да ви дадеме идеја, квадратниот метар на најскапиот вид сив гранит – Absolute Grey – не чини повеќе од 600 долари по квадратен метар, додека најевтината цена – Кастело гранит – е околу 110 долари за метар.

Проверете ги сега главните типови на сив гранит и како да ги вметнете во декор:

Арабески сив гранит

Арабески сив гранит е еден од најпопуларните гранити. Овој тип гранит има варијации на сива, црна и бела на површината и една од неговите главни карактеристики се малите и неправилни зрна расфрлани низ каменот. Цената е уште една привлечна карактеристика на овој тип гранит, бидејќи неговиот квадрат не чини повеќе од 100 долари.

Слика 1 – Дизајн за класична бела кујна со арабескен сив гранит; на подот прекрасен дрвен под.

Слика 2 – Сиво во камен и мебел.

Слика 3 – Контрастот помеѓу белото, сивото и дрвото е врв на оваа кујна.

Слика 4 – Во оваа кујна, малиот пулт направена е со сив гранит, за да одговара, ѕидот и мебелот во ист тон.

Слика 5 – Неутрална и модерна, оваа кујна немаше потешкотии при вметнувањето на Арабескен сив гранит.

Слика 6 – Гранитот е безвременски камен способен да се вклопи во секој предлог дизајн.декор

Слика 7 – Класа и елеганција во оваа бела кујна со сиви гранитни површини.

Исто така види: Розова елка: 50 совршени идеи за да ја составите вашата

Ace de Paus сив гранит

Ace de Paus сивиот гранит е камен за оние кои бараат впечатлив проект полн со личност. Со сивкасто бела позадина, овој гранит има црни зрна со различни големини што ја покриваат целата негова површина. Цената на сивиот гранит Ás de Paus се движи од 170 до 200 долари за метар квадратен.

Слика 8 – Извонредна комбинација за гранит Ás de Paus: зелени влошки и дрвен мебел.

Слика 9 – Добро осветлената и чисто уредена куќа се одлучи за неутралноста на сивиот гранит Ás de Paus.

Слика 10 – Модерен и автентичен дизајн со сив гранит Ás de Paus.

Слика 11 – Овде сè е сиво, но далеку од тоа дека е монотоно.

Слика 12 – Светлосив мебел за создавање визуелна хармонија со гранит со иста боја

Слика 13 – Сив сад, како и гранитна плоча.

Слика 14 – Дополнете го сивиот предлог за кујна со црни детали; резултатот е модерен и елегантен.

Castelo Grey Granite

Castelo Grey Granite, формиран од ситни сиви и беж зрна, е меѓу најевтините видови сив гранит на пазарот. Просечната цена по квадратен метар на овој каменНе чини повеќе од 110 долари. Одличен избор за секој кој сака убав и економичен проект.

Слика 15 – Без разлика на големината на проектот, сивиот гранит Castelo може да се справи со него.

0>

Слика 16 – Што велите за прекрасен под во влезниот хол и без да мора да потрошите цело богатство за тоа? Изберете сив Castelo гранит.

Слика 17 – Разновидниот, сив гранит може да се користи за шалтери, работни површини, па дури и како маса, без да го изгуби својот шарм.

Слика 18 – „Загрејте ја“ сивата гранитна кујна со дрвен мебел и под

Слика 19 – Гранитната плоча ќе биде главна точка во кујната.

Слика 20 – Неутралноста на сивата боја овозможува да се комбинира со различни тонови, вклучувајќи ги жолта.

Слика 21 – Оваа кујна ќе стави крај на вашите предрасуди во однос на сивиот гранит.

Апсолутен сив гранит

Апсолутен сив гранит е совршен избор за оние кои сакаат еднообразен камен, кој главно се вклопува во модерни и минималистички предлози. Сепак, за тоа, бидете подготвени да платите уште малку, бидејќи цената на апсолутниот сив гранит може да достигне речиси 600 долари за метар квадратен.

Слика 22 – Оваа модерна и пријатна кујна се обложува на униформноста на сивиот гранит апсолутна.

Слика 23 – Дали сакате да зрачите со шарм и елеганција вобања? Затоа изберете апсолутен сив гранит за работната површина на мијалникот; пополнете го предлогот со златни метали.

Слика 24 – Апсолутно сиво исто така совршено се вклопува во модерните рустични предлози за бањи.

Слика 25 – Бело, сиво и многу огледала за да се создаде софистицирана и гламурозна бања.

Слика 26 – Еве, апсолутното сиво Гранитот ја формира работната површина на мијалникот и се протега по страните формирајќи диференциран раб за парчето мебел.

Слика 27 – Сиво и црно: дуо присуство впечатливо .

Слика 28 – Модерен и минималистички дизајн заснован на употреба на апсолутен сив гранит.

Андорински сив гранит

Андоринскиот сив гранит се одликува со мешавина од мали црни и сиви зрна на површината, што го прави каменот впечатлив во секоја средина што се користи. Просечната цена на овој камен е околу 160 долари за метар квадратен.

Слика 29 – Мала, едноставна кујна, но многу добро завршена со сив гранит.

Слика 30 – Не се плаши да биде среќна, оваа кујна ја искористи природната убавина на сивиот гранит, па дури и се обложи на бојата и радоста на цветниот принт.

Слика 32 – Мијалник врежан во сив гранит, сосема е предлог нели?

Слика 32 – Сивиот гранит уште е поубавкога се комбинира со темен мебел.

Слика 33 – Сив гранит на подот и на масата.

Слика 34 – Сив гранит со светло сини влошки; необична комбинација, но која на крајот се покажа како многу среќна.

Слика 35 -А кога зборуваме за сината, забележи како сивиот гранит андориња добро се усогласува со кралско синиот мебел во бањата.

Corumba Grey Granite

Corumbá Сивиот гранит е еден од најсивите камења што ќе ги најдете. Тоа е затоа што овој гранит има мали зрнца претежно сива боја со само неколку детали во црно-бело. Конечниот изглед е неуниформен, но шармантен камен. Просечната цена на овој гранит е 150 долари за метар квадратен.

Слика 36 – Различни сиви облоги во иста кујна: сив корумба гранит, изгорен цемент и геометриска покривка.

Слика 37 – Овде, сивата присутна на гранитната плоча е присутна и на подот, но во посветла нијанса.

Слика 38 – Добредојдена и удобна комбинација на сив гранит и дрво.

Слика 39 – Искористете ги впечатливите гранулации на корумба сив гранит и вметнете ги во декорација .

Исто така види: Тапет за женска соба: 50 фотографии совети за украсување

Слика 40 – Класичната и елегантна мешавина помеѓу бело дрво и сив гранит.

Слика 41 – Трајноста и отпорноста насивиот гранит овозможува да се користи во сервисни области без да се загрози убавината и квалитетот на каменот

Слика 42 – За да се балансира неутралноста на белото и сивото, ѕид во градиентни тонови на розова .

Благороден сив гранит

Благороден сив гранит е идеален избор за оние кои бараат камен со униформни тонови и впечатливо зрно. Овој гранит има зрна од три различни бои: бела, црна и сива. Сепак, цената на благородниот сив гранит не е најевтина, во просек овој камен се продава за 210 долари за метар квадратен.

Слика 43 – Арабеска на подот и благороден сив гранит на масата: а комбинација впечатлива, но без загадување на изгледот на кујната.

Слика 44 – Сивиот гранит на масата одлично се усогласува со ѕидната обвивка во различни нијанси на сива 0>Слика 46 – Ништо подобро за кујна во класичен стил од камења со неутрален тон, како благородниот сив гранит.

Слика 47 – Детали во црна боја на принт од камен дополнителен шарм и елеганција за кујната.

Слика 48 – Метални влошки и сив гранит, зошто да не?

Слика 49 – Сета убавина на неутрална бања за да ги воодушеви очите.

Окер гранитItabira

Гранитот Ocre Itabira е помеѓу нијанси на сива и жолта боја, во хармоничен микс од мешани зрна. Каменот се комбинира со различни предлози за декорација и го носи тој допир на удобност и добредојде, благодарение на потоплиот тон на неговата површина. За да имате копија од Itabira окер гранит во вашиот дом, ќе треба да инвестирате околу 200 долари за метар квадратен.

Слика 50 – Лесното чистење е една од големите предности на гранитот.

Слика 51 – Кујнски остров целосно покриен со сив окер итабир гранит.

Слика 52 – Еве, нерѓосувачки челик од мини фрижидерот дојде директно да разговара со сивиот гранитен камен на масата.

Слика 53 – Невообичаена комбинација: сив гранит со точкести отпечаток на ѕидот

Слика 54 – Забележете како жолтеникавиот тон на овој гранит ја прави кујната добредојдена.

Слика 55 – А во детали, каменот е уште пошармантен.

Слика 56 – Тонот на дрвото се совпаѓа со жолтеникаво сивиот тон на гранитот.

Слика 57 – А зошто да не инвестирате во сива и сина композиција?

Гранит сребрено сив

Сребрениот сив гранит се карактеризира со нијанси на светло и темно сиво што ја сочинуваат неговата површина, понекогаш обележани со нежни вени, понекогаш полн со ситни точки. Просечната цена на овој камен ротира

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.