Сламен килим: како да го користите, совети и 50 прекрасни модели

 Сламен килим: како да го користите, совети и 50 прекрасни модели

William Nelson

Дали некогаш сте размислувале да користите сламен килим во вашата куќа? Ова е една од најдобрите опции за оние кои сакаат да внесат убавина, удобност и стил во декор.

Иако сламениот тепих е тесно поврзан со декорациите на плажата, тој исто така се издвојува како еден од преферираните надополнувања на декорациите во бохо и рустикален стил.

Дали сакате да се обложувате на овој тренд? Затоа, дојдете да ги видите советите и идеите што ги издвојуваме подолу.

Сламен тепих: од исток кон запад

Овде во Бразил, навикнати сме да го поврзуваме сламениот тепих со крајбрежните средини. Но, не беше секогаш така.

Сламената подлога всушност потекнува од Јапонија, најпрво позната како татаме.

Овој тип на килим, исто така широко користен во будистичките храмови, првично бил изработен со подлога од трска во правоаголна форма и исполнета со слама од ориз.

Во денешно време, сепак, сламениот тепих доби безброј нови верзии, изработени со различни видови на природна слама, како што е опашката, или дури и со синтетичка слама, која може да се изработи рачно или да се произведува во големи размери.

Функцијата на сламата исто така се менуваше со текот на времето. Ако порано се користеше за вежбање боречки вештини, медитација и како потпора за седнување за време на оброците, денес сламениот тепих е предодреден да ги исполнува просторите за украсување со шарм и убавина, без разлика на функцијата.

Како да користите сламен тепих во вашиот декор?

Се сомневате како да користите сламен тепих во вашиот декор? Потоа погледнете неколку начини како да го вметнете парчето со многу стил во околината.

Вреднете го центарот на дневната соба

Сламениот тепих, како и секој друг килим, може и треба да се користи за покривање на подови, особено во дневната соба, најценетата средина во куќата .

Се користи како тапацир, сламениот тепих носи удобност и многу поголемо чувство на добредојде, бидејќи рустикалните и природните влакна се добро прифатени од нашите сетила, и визуелни и сензорни.

Покрај дневната соба, сламениот тепих може да се користи и за покривање соби и кога се наоѓа во помали формати, како на пример, лента за трчање, совршено се вклопува во кујните и бањите.

Создадете убаво надворешно катче

Го знаете тој балкон на кој му треба чам ? Сламената подлога е совршена за овој ефект.

Совршено се вклопува со надворешните средини, донесувајќи удобност и топлина, формирајќи релаксирачки и контемплативен простор, уште повеќе ако е комбиниран со други природни елементи.

Фонтана за вода, растенија и дрвени предмети, на пример, во комбинација со сламен килим има сè за да создаде рај на мир во затворен простор.

Заштитете се од студот

Дали знаевте дека сламата е исто такаодлична опција за загревање на средини и заштита на жителите од студот?

Ориенталците веќе го знаеја ова и сега и вие можете да го искористите ова знаење во ваша корист и на тој начин да ја направите куќата попријатна за зимата.

Затоа на крајот е многу добредојдена алтернатива во куќи со подови со плочки, како што се керамика и порцелан.

Донесете уште повеќе убавина во урбаната џунгла

Ако има агол од куќата што изгледа совршено со сламен килим, тоа катче се нарекува урбана џунгла.

Урбаната џунгла е тој супер прекрасен тренд на полнење на куќата со растенија, како да живеете во мала шума.

Оваа комбинација на природни елементи (слама и растенија) инспирира спокојство и удобност.

Да не зборуваме дека палетата на бои создадена помеѓу самите елементи е доста шармантна.

Можете да го поставите сламениот килим до урбаната џунгла и да поставите катче за релаксација и добри вибрации за да се мрзете со читање книга, пиење чај (или вино!).

Исто така види: Еднокреветна соба: 60 ​​модели, фотографии и идеи кои ќе ве инспирираат

Еден килим, многу стилови

Сламениот килим, како што веќе знаете, не оди само со декорации на крајбрежјето. Овој тип на килим може да се вклучи во широк спектар на украсни стилови.

Сè ќе зависи од тоа како ќе ги организирате другите елементи и, главно, од боите што ќе бидат до него.

За почеток, не можевмеда не зборуваме дека сламениот тепих изгледа прекрасно во украсите во ориентален стил. Во овој случај, низок мебел, речиси на исто ниво со подот, бамбус и неутрални бои ја комплетираат сцената.

Оние кои претпочитаат модерен декор наместо минималистички стил, можат да се обложат на сламениот килим за да донесе дополнителна удобност и малку да ја разбие монохроматската околина.

Најкул ќе претпочитаат да се обложуваат на бохо естетиката која вложува во земјени бои и природни елементи во друштво на сламениот килим.

До сламата има место и за класиците. Во овој случај, врвот е да го комбинирате парчето со неутрални и светли бои, како што се бели и целосно бели тонови и благородни материјали како дрво.

Како сега да се инспирирате со 50 неверојатни идеи за сламени килими? Дојди и види!

Убави модели и идеи од сламен килим

Слика 1 – Тркалезен сламен килим кој совршено одговара на трпезариската маса.

Слика 2 – Што е со овој луксузен голем сламен килим кој го покрива целиот под во дневната соба?

Слика 3 – Да се ​​создаде тој импресивен изглед на влезот до куќата.

Слика 4 – Декорација во земјени тонови одлично оди со рачно изработениот сламен килим.

Слика 5 – Во детската соба, природниот сламен килим е чиста удобност.

Слика 6 – Рустикалниот шарм на сламената подлога ќе се збрка со твоетосрце.

Слика 7 – Сламената подлога помага да се загрее во студените денови.

Слика 8 – За да одговара на сламениот килим, пуфка во истиот материјал.

Слика 9 – Погледнете ја прекрасната инспирација на голем сламен килим за спалната соба.

Слика 10 – Рустикалната декорација е направена за сламениот килим. Забележете ја и рамнотежата на палетата на бои.

Слика 11 – Тули и природен сламен килим за рустикална дневна соба.

Слика 12 – Создадете пријатно катче за децата со сламениот тепих.

Слика 13 – Тоа е просторот за размислување комплетиран со правоаголниот сламен килим.

Слика 14 – Помодерните верзии на сламениот килим откриваат форми и дизајни.

Слика 15 – Не можете да го негирате чувството на смиреност и спокојство што го пренесува средина како оваа.

Слика 16 – Природна сламен тепих може да биде она што недостасуваше во вашата дневна соба.

Слика 17 – Во трпезаријата, сламениот килим е совршен. Лесно се чисти секојдневно.

Слика 18 – За соба полна со стил, кружниот сламен килим е совршен.

Слика 19 – Во оваа дневна соба, големиот сламен килим го покрива целиот под.

Слика 20 – Слама килимтркалезни во декорацијата на детската соба.

Слика 21 – Овде, сламениот тепих од мачка совршено се совпаѓа со другите бои на трпезаријата.

Слика 22 – Природната боја на сламата е совршена за украси со палета на земјени тонови.

Слика 23 – Удобноста зависи од себе!

Слика 24 – Оваа соба, која се движи од рустикален до модерна, не се сомневаше дали треба или не користете го килимот од слама.

Слика 25 – Во оваа друга просторија, правоаголниот сламен килим го следи обликот на околината.

Слика 26 – Кружниот сламен тепих го формира совршеното катче за игри.

Слика 27 – Што е со верзија во две бои?

Слика 28 – Сламениот килим е одличен за надворешни површини, одлично ја поддржува влажноста.

Слика 29 – Потемната нијанса на сламата носи софистицираност во околината.

Слика 30 – Мали детали за изработка на сламката за килим уште поубава.

Слика 31 – Модерната рустикална спална соба е комплетирана со кружниот сламен килим.

Слика 32 – И ако столовите одговараат на тепихот?

Слика 33 – Галење по стапалата при станување од кревет.

Слика 34 – Се разбира, не би можело да недостасува инспирација за плажа за килимотслама.

Слика 35 – Потемна рамка за истакнување на сламениот килим во дневната соба.

Слика 36 – Богатството на детали на рачно изработениот сламен килим е нешто прекрасно да се види.

Слика 37 – Опуштено и опуштено, ова соба одлично го комбинира модерен и рустикален стил.

Слика 38 – Мини верзија за да го маѓепса вашето срце!

Слика 39 – Голем сламен килим за трпезаријата. Забележете дека сите столчиња се на тепихот.

Слика 40 – Малку боја за сламениот килим.

Слика 41 – Поплочениот под во дневната соба веќе не е проблем овде.

Слика 42 – Сламениот килим добива уште поголемо истакнување кога ќе ја изберете вистинската палета на бои.

Слика 43 – Шик трпезарија со дрвена маса и сламен килим.

Слика 44 – Додадете стил и личност во собата со сламен килим.

Слика 45 – Совршен баланс помеѓу боите и материјалите во оваа дневна соба.

Слика 46 – Рачно изработен сламен килим за спалната соба.

Слика 47 – Рустикален да, но без да биде клише.

Слика 48 – Има и голема верзија на кружен сламен килим. Проверете!

Слика 49 – И што мислите засе преклопуваат?

Слика 50 – Малку сивкаста, овој сламен килим е шармот на спалната соба на парот.

Исто така види: Мала кујна: 70 функционални идеи и проекти за украсување

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.