Смарагд зелена: значење и 53 идеи со украсни фотографии

 Смарагд зелена: значење и 53 идеи со украсни фотографии

William Nelson

Дали сакате боја која е шик, силна и полна со личност? Така, врвот е да инвестирате во зелена смарагд.

Оваа длабока и софистицирана зелена боја беше избрана во 2013 година за боја на годината на Pantone. Оттогаш, таа никогаш не престана да биде на доказ и продолжува да предизвикува најголема врева каде и да оди.

Дојдете со нас за да откриете повеќе за смарагд зелената боја и како да ја користите во декорацијата.

Значењето на смарагд зелената боја

Зелената смарагд боја, како што може да си замислите, е директно поврзана со скапоцен камен од смарагд, длабок зелен, сјаен и проѕирен камен.

И, токму поради тоа што е тесно поврзан со редок и уникатно убав накит, бојата на смарагдот завршува со овие карактеристики, односно е бојата на она што е ретко, вредно и зошто да не, луксузен.

Меѓутоа, бојата ги презема и карактеристиките на нејзиниот матричен тон, зелена. Во психологијата на боите, зелената ја претставува природата во нејзината најчиста состојба, повторното поврзување на човекот со неговата суштина, обновувањето, исцелувањето и благосостојбата, бидејќи сè што е плодно е и зелено.

Зелената боја смирува, смирува и носи мир. Само погледнете каде луѓето имаат тенденција да одат кога сакаат да се релаксираат. Одат на село, на плажа, на природа.

Затоа, смарагдно зелената на крајот е комбинација од сите овие карактеристики: луксуз, софистицираностоблога.

Слика 42 – Смарагдно зелена во предлог за модерна декорација.

Слика 43 – Смарагдно зелени кадифени столици: модерни и софистицирани.

Слика 44 – Обложете се на смарагдно зелена боја за да го обновите мебелот во дневната соба.

Слика 45 – Смарагдно зелена фотелја одлично ги пречекува гостите.

Слика 46 – Што е со една смарагдно зелена боја палета со нафта сина?

Слика 47 – Детал од смарагдно зелена облога во областа на каминот.

Слика 48 – Смарагдно зелено и бело за оние кои не сакаат да преземаат премногу ризици со декорот.

Слика 49 – Но ако не ви е важно. .

Слика 51 – Опуштете се во соба со смарагдно зелени ѕидови.

Слика 52 – Зелен ѕиден смарагд за класична и елегантна соба.

Слика 53 – Дали размислувавте да го обоите кујнскиот шкаф во зелено смарагд? Така треба!

А ако сте голем обожавател на зелената боја, уживајте и проверете ги овие неверојатни идеи за зелена мов.

и, во исто време, едноставноста на животот заедно со она што е природно.

Каде да се користи смарагд зелената боја

Смарагд зелената боја има слободен пристап до секоја просторија во куќата. Може да се користи во дневната соба, кујната, спалната соба, па дури и во бањата.

Но, се разбира, секогаш има некои простори каде бојата се користи повеќе и на крајот добива поголема важност. Проверете го подолу:

Ѕидови

Ѕидовите се предводник на смарагд зелената боја. Ставањето на бојата на ваква акцентна површина е гаранција за успех во украсувањето.

Како бонус, атмосферата е пософистицирана и елегантна, но сепак пријатна и пријатна.

Можете да внесете боја на ѕидот или преку сликање или со користење на облоги.

Давани и фотелји

Дали го знаете тој допир на гламур што отсекогаш сте сакале да го додадете во вашата дневна соба, спална соба или дури и вашата домашна канцеларија? Овој ефект можете да го постигнете со користење на смарагдно зелената боја на софи и фотелји.

За уште пософистицирана околина, инвестирајте во тапацир со кадифе. Резултатот е спектакуларен.

Исто така види: Планирани 70 модерни кујни со неверојатни фотографии!

Декоративни детали

Смарагдно зелената сè уште може да се појави во декор преку мали детали, како што е фокусна точка што се истакнува во околината.

Добар пример, во овој случај, се светилки, перничиња, ќебиња и други украсни предмети, како што се вазни, садови ифигурини.

Камења и премази

Дали некогаш сте размислувале да имате смарагдно зелен маса во вашата кујна или бања? Само луксуз!

За ова, обложувајте се на гранитни камења и смарагдно зелен мермер. Зелените Ubatuba и Лабрадор зелените гранити се најблиску до зелениот смарагд тон.

Во случајот на мермер, врвот е да изберете помеѓу нијанси на зелениот Гватемала или зелениот мермер Раџастан.

Ткаенини

Смарагд зелената може да се користи и во ткаенини, како што се завеси, крпи за капење, крпи за садови, килими, покривки и салфетки.

Овде, идејата е да се донесе смарагдно зелена боја на суптилен начин, но без губење на шармот и скапоцената убавина на бојата.

Бои кои се комбинираат со смарагдно зелена

Смарагдно зелената боја е дел од палетата на нијанси на зелена боја. Од овој момент, станува полесно да се разбере кои бои се совпаѓаат со смарагд зелената боја и како да ги усогласите за да ја постигнете вашата цел за украсување.

За ова, сметајте на помошта на хроматскиот круг. Овој круг ги носи седумте видливи бои од спектарот (црвена, портокалова, жолта, зелена, сина, јоргована и виолетова), покрај нивните тонови и подтонови.

Со хроматскиот круг може да се направат различни видови комбинации на бои, меѓу кои и композицијата по комплементарни бои и по аналогни бои.

Составот на комплементарни бои е оној каде што боитеусогласуваат со контраст.

Овие бои се во опозиција во кругот, како што е случајот, на пример, со сина и портокалова или виолетова и жолта. За да ги најдете, само повлечете нормална линија меѓу нив.

Во случај на зелена, комплементарната боја што е поврзана со неа е розова. Сега е полесно да се разбере зошто фламингото, папратите и палмите почнаа да бидат толку успешни, нели?

Но, враќајќи се на хроматскиот круг, друга опција е да се комбинира зелената со нејзините аналогни бои, односно оние кои се рамо до рамо и се комбинираат поради нивната сличност и нискиот контраст.

Во случај на зелена, овие бои се сина и жолта, покрај подтоновите. На пример, ако се набљудува палетата на потемни нијанси на зелена боја, нејзините аналогни бои ќе бидат нијанси на светло зелена.

Оваа композиција е позната и како деградирање на тонови и подтонови.

Покрај боите на хроматскиот круг, можете да изберете и комбинирање на смарагдно зелената боја со неутрални тонови, како бели, црни, сиви и дрвени тонови.

Сè ќе зависи од вашиот предлог за украсување. Овој концепт подобро ќе го разберете во следната тема, продолжете да го следите.

Смарагдно зелена палета на бои

Како да креирате палета на смарагдно зелена боја? Првата работа е да го дефинирате стилот на вашиот декор.

Помодерна декорација можеиграјте со високи контрасти и подинамична композиција, додека пософистицирана и класична декорација подобро ќе се усогласи со палета на трезвени и по можност неутрални тонови.

Подолу погледнете неколку идеи за палета на смарагдно зелени бои што ќе ги користите во вашиот декор:

Поврзување со природата

Ако сакате да создадете пријатен декор со допир на рустичност, па советот е да се одлучите за палета на смарагдно зелена боја која носи и земјени тонови во композицијата.

Многу дрвениот тон на мебелот веќе ја исполнува оваа функција. Но, надвор од тоа, обидете се да додадете нијанса на изгорена жолта, како сенф, на пример, на перниците или тапацирот.

Боите како слама, портокалова и розе исто така добро се усогласуваат во оваа палета.

Руксузно и софистицирано

Но, што е кога намерата е да се направи луксузна и софистицирана декорација? Затоа, не двоумете се: комбинирајте смарагдно зелена со црна боја.

Двете бои заедно се луксуз! Тие откриваат личност, модерност и елеганција. Сеуште можете да ја надополните палетата со затворена нијанса на сина боја.

Меѓутоа, бидејќи се работи за темна и затворена палета на смарагдно зелена боја, важно е околината да биде добро осветлена.

Млада и динамична

А сега да внесете младост, релаксација и динамика во декорот? За ова, обложувајте се на палета на зелена боја.смарагд со комбинација на комплементарни бои, способен да понуди силен и оригинален контраст.

Добра идеја е да користите, на пример, варијации на црвено и портокалово во посветли и поотворени тонови.

Свежо и весело

Дали сакате да внесете свежина и радост во вашиот дом? Совет сега е да се обложите на палета на смарагдно зелена боја со светли и свежи бои.

За да го направите ова, ставете смарагдно зелена боја во позадина и додадете елементи во тонови како што се тиркизно сина, лимон зелена и цитрусно жолта, на пример.

Тропски

Ако сакате тропски декор, обложувајте се на палета на смарагдно зелена боја во комбинација со нијанси на зелена (од најсветло до смарагдно зелена), покрај нијанси на длабоко жолта и блага допир на сино.

Романтична

Дали сакате романтична декорација инспирирана од смарагдно зелената боја? Така, најдобриот избор во овој случај е палета на смарагдно зелена боја со нијанси на розова боја, како лосос, на пример, светло зелена и навестување на сивкаво зелено за да се донесе модерност.

А сега да се инспирирате со 50 идеи за украсување со смарагдно зелената боја? Само погледнете ги сликите што ги донесовме подолу:

Слика 1 – Допири на смарагдно зелена боја се шират низ просторијата и се комбинираат со тонови кои сугерираат модерна декорација.

Слика 2 – Смарагдно зелен ѕид во комбинација со бели детали. Идеален за неутрална декорација имодерна

Слика 3 – Смарагдно зелена и розова палета на бои за кујната: романтична, модерна и стилска.

Слика 4 – Смарагдно зелена софа за да внесе допир на луксуз во дневната соба.

Слика 5 – Смарагдно зелена боја во домот канцеларија : мир на умот за работното време.

Слика 6 – А што мислите да ја земете смарагдно зелената боја како главна декорација?

Исто така види: Сива кујна: 65 модели, проекти и прекрасни фотографии!

Слика 7 – Смарагдно зелени плочки за модерна и елегантна бања.

Слика 8 – Смарагд во позадина зелена за разлика од црниот ѕид на околината напред.

Слика 9 – Романтична и ретро, ​​оваа бања донесе половина ѕид со смарагдно зелена боја и половина со розова боја.

Слика 10 – Смарагдно зелен ѕид во контраст со неутралните тонови на црна и сива.

Слика 11 – Што мислите за користење на смарагдно зелена боја на тоа старо парче мебел? Уживајте и бојадисајте го и ѕидот!

Слика 12 – Смарагдно зелената ѕидна бања доби допир на рустичност со масата во стар тон.

Слика 13 – Понекогаш, смарагдно зелениот детал е доволен за да го промени расположението на декорот.

Слика 14 – А кога зборуваме за детали, што мислите за изненадување на посетителите со смарагдно зелена позадина на гардеробата?бања?

Слика 15 – Овој смарагдно зелен кујнски кабинет со златни рачки е луксуз.

Слика 16 – Насликајте го ѕидот од дневната соба во зелена смарагд и видете ја разликата! Прекрасен контраст со сивите тонови.

Слика 18 – Создадете концептуална и креативна средина со смарагд зелената боја.

Слика 19 – Смарагдно зелена плочка за бања: уште еден начин да се внесе боја во декор.

Слика 20 – Користете смарагдно зелената боја со софистицираност комбинирајќи ја со златен и дрвен мебел.

Слика 21 – За целосно белата кујна, смарагдно зелен држач за прибор !

Слика 22 – Смарагдно зелен кабинет во модерната кујна.

Слика 23 – Како за носење на смарагд зелената боја во детската соба? Овде, се користеше во мали детали.

Слика 24 – Дали некогаш сте виделе смарагдно зелена лакирана масичка? Затоа проверете!

Слика 25 – Кој рече дека малата бања нема простор за оригиналност и добар вкус?

Слика 26 – Погледнете каква убава идеја! Овде, тапетите од спалната соба симулираат скапоцен камен од смарагд.

Слика 27 – Шик и софистицирана декорација со зелениот ѕидсмарагд во комбинација со бел мермерен камен, златни детали и растенија.

Слика 28 – Што велите за смарагдно зелена кујна да ви го разубави денот?

Слика 29 – Романтична декорација со палета на смарагдно зелена и розова боја.

Слика 30 – Смарагд зелена ѕид кој одговара на отоманскиот и ќебето со иста боја.

Слика 31 – Изберете простор во куќата за да го подобрите со смарагд зелената боја.

Слика 32 – Длабочина и елеганција во бањата со смарагдно зелени ѕидови и црн под.

Слика 33 – Смарагдно зелено и бело: чисто, свежо и релаксирачко.

Слика 34 – Користете го природното зелено на растенијата за да ја комплетирате зелената палета на бои смарагд.

Слика 35 – Има многу бои кои одат со смарагдно зелената и белата е секако една од нив.

Слика 36 – Обновете го железниот кревет со смарагдно зелена боја.

Слика 37 – Детал за да се направи сета разлика .

Слика 38 – Смарагдно зелени столици во модерната дневна соба.

Слика 39 – Сакате елегантен двојник спална соба? Потоа насликајте го ѕидот со смарагдно зелена боја.

Слика 40 – Слики и смарагдно зелен ѕид.

Слика 41 – Смарагдно зелен тросед. За да изгледате уште подобро, изберете кадифе во

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.